حجه الاسلام سید ابراهیم رئیسی

آخرین اجلاسیه خبرگان چهارم امشب 20 اسفند در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور حجت الاسلام و المسلمین "ابراهیم رئیسی" عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری بررسی شد. 

حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم رئیسی در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری برنامه مبنی براینکه ارزیابی جنابعالی از انتخابات هفتم اسفند چیست گفت: مردم توانستند با مشارکت 62 درصدی در انتخابات حضور یابند. 

وی با اشاره به اینکه دستور جلسه مجلس خبرگان رهبری پیرامون برگزاری انتخابات بود افزود: گزارشی پیرامون فرآیند انتخابات از ابتدا تا انتها ارائه داده شد لذا تمام دقت شورای نگهبان و فقها باید براین باشد تا اشکالات رفع شود. 

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مسئله ضرورت اصلاح قانون باید سریعا صورت گیرد خاطر نشان کرد: مردم توانستند در انتخابات هفتم اسفند با شکوه هر چه تمامتر در صحنه حضور یابند لذا مشارکت حداکثری و عمومی مردم قابل توجه است.

وی با بیان اینکه مجریان و ناظران انتخابات باید به آسیب شناسی فرآیند انتخابات بپردازند اظهار داشت: باید قوانین مرتبط با انتخابات به صورت کارشناسانه بررسی شود به طوری که در کمیسیون مجلس خبرگان رهبری مواردی نیز مطرح شد. 

 

 قانون انتخابات یک ضرورت اجتناب ناپذیر است

 

رئیسی با تاکید براینکه اصلاح قانون انتخابات یک ضرورت اجتناب ناپذیر است عنوان کرد: نظام اسلامی کشورمان مردم سالاری دینی است که به جهانیان به درستی ارائه داده شده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در پاسخ به سوال دیگری پیرامون جایگاه ولایت فقیه و صیانت از آن گفت: یکی از وظایف خبرگان رهبری تعیین رهبری برای کشور است به طوری که یکی از افتخارات نظام مردم سالار همین موضوع است.

 

 میزان رای ملت است و امر تشریفاتی نیست بلکه حقیقت و باوری جدی است

 

وی با اشاره به این که میزان رای ملت است و امر تشریفاتی نیست بلکه حقیقت و باوری جدی است اظهار داشت: در نظام مردم سالار به آرای مردم مراجعه می شود.

رئیسی با اشاره به اینکه یکی از وظایف خبرگان مسئله حمایت و صیانت از جایگاه ولایت در نظام است ادامه داد: سیرت و حقیقت نظام و عمل به باید و نبایدهای الهی مورد عنایت خبرگان بوده و است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در پاسخ به این سوال که از نظر شما چه ضرورتی داشت که رهبر معظم انقلاب به موضوع تعیین رهبر آینده در این مقطع اشاره داشته باشند بیان داشت: این وظیفه اصلی خبرگان است که در مقطعی که ضرورت دارد یک تصمیمی براساس وظیفه الهی و به دور از همه شائبه ها بگیرد.

وی اضافه کرد: کاری که مجلس خبرگان رهبری بعد از رحلت امام انجام داد سبب شد امیدی در دل همه مستضعفان عالم و ملت مسلمان ایران و یأس در اردوگاه دشمن ایجاد کند به این معنی که مجلس خبرگان پس از رحلت امام با بررسی های کارشناسانه ای که انجام داد نهایتا به این جمع بندی رسید که مقام معظم رهبری می تواند جانشین به حق امام راحل باشد و هر روز که از این انتخاب می گذرد برای همه کسانی که دست اندرکار مسائل سیاسی، اجتماعی و حکومتی هستند دقت در این انتخاب محرز شده است.

 

تداوم اسلامیت و جمهوریت نظام در مجلس خبرگان رهبری تضمین شده است

 

رئیسی اظهار امیدواری کرد: ان شالله که خداوند عمر با برکت و با عزتی به مقام معظم رهبری تا ظهور حضرت ولی عصر عنایت کند اما در هر صورت مجلس خبرگان رهبری حکم یک پادگان آماده ای را دارد که ممکن است هیچ زمانی در یک کشور جنگی نباشد اما یک پادگان مجهز و با همه تجهیزات می تواند امید بخش و اطمینان بخش برای تمام مردم باشد.

 

طیف بندی سیاسی جایگاهی در مجلس خبرگان رهبری ندارد

 

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با تاکید براینکه امروز اسلامیت و جمهوریت نظام در مجلس خبرگان رهبری تصویب شده است بیان داشت: اظهارات مقام معظم رهبری خط سیری بود که براساس آن می خواستند بفرمایند که امروز مجلس خبرگان رهبری باید انقلابی فکر کند انقلابی عمل کند و انقلابی بماند و این نکته بسیار مهمی است که مسائل سیاسی شائبه ها و بسیاری از جریاناتی که در برخی از مجالس و تصمیم گیری ها ایجاد می شود این مجلس از این مباحث منزه باشد.

وی هم چنین در تشریح این که آیا طیف بندی های سیاسی و جریانات سیاسی در درون مجلس خبرگان وجود دارد گفت: مسئله گروه بازی ها و جریانات سیاسی که بعضا در مجالس دیگر و حتی در مجلس شورای اسلامی وجود دارد در خبرگان رهبری چنین مباحثی مطرح نیست ضمن اینکه انتخابات خبرگان متفاوت از سایر انتخابات است و در انتخاب اعضای هیئت رئیسه این مجلس نیز طیف بندی های مصطلح سیاسی که در جاهای دیگر وجود دارد ما چنین چیزی را در مجلس خبرگان رهبری نداریم.

 

اعضای مجلس خبرگان رهبری سخنگوی جامعه هستند

 

رئیسی خاطر نشان ساخت: به اعتقاد بنده پای بندی به نظام، انقلاب و ارزش ها و انقلابی اندیشیدن و عمل انقلابی داشتن از شاخصه های دوره پنجم خبرگان رهبری خواهد بود.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری درباره اینکه آیا پلی میان مجلس خبرگان و مسئولان اجرایی کشور برای پیگیری مشکلات و بررسی مشکلات شکل گرفته است یا خیر بیان داشت: اعضای مجلس خبرگان امنای ملت هستند و در استان ها و مرکز استان ها طی ارتباطی که با مردم دارند در جریان دغدغه های آنان قرار می گیرند.

وی ادامه داد: در هر اجلاسی 15، 16 نفر از اعضا صحبت می کنند که تمام صحبت های آنها بازتاب دغدغه های مردم است و به نحوی آنها سخنگوی جامعه هستند و براین اساس سخنرانانی که از مسئولین کشوری در این اجلاس ها دعوت می شوند متناسب با همین مباحث از آنها دعوت صورت می گیرد.

رئیسی یادآور شد: در جلسه اخیر آقای نوبخت در اجلاس مجلس خبرگان حضور پیدا کردند و به مسئله اقتصاد و به ویژه اقتصاد مقاومتی که دغدغه مردم و اعضای مجلس خبرگان است پرداختند.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: در بحث اقتصاد مقاومتی آقایان نظرشان این بود که دولت باید در جریان مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم بیشتر از این قرار گیرد و در مجموع تاکید کردند که وضعیت اقتصادی نمی تواند پاسخگوی نیاز مردم باشد و راه حل را در دست توانای ملت ایران و جوانان کشور می دانند و گمان می کنند که هیچ راهی برای برون رفت از این شرایط که دشمن برای ما ایجاد کرده جز پای بندی به سیاست های اقتصاد مقاومتی وجود ندارد. 

 

اراده جدی در قوه قضاییه برای مبارزه با مفاسد اقتصادی وجود دارد

 

وی در بخش دیگری از اظهارات خود در مقام دادستان کل کشور در پاسخ به این سوال که آیا حکم اعدام متهمان نفتی تجدیدنظر می شود و آیا این حکم به نوعی عملیاتی تبلیغاتی برای نشان دادن قاطعیت دستگاه قضا است بیان داشت: بنده اراده جدی در قوه قضاییه برای برخورد با مفاسد اقتصادی می بینم و عملکرد دستگاه قضا براین اساس بوده که آن چه دستگاه قضایی به آن می رسد آن را دنبال و اجرا کرده است البته در بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی فرمان هشت ماده ای رهبر معظم انقلاب نسخه ای است که باید همه دستگاه های قانونگذاری اجرایی و قضایی آن را دنبال کنند. 

رئیسی خاطر نشان کرد: دستگاه قضایی هم نشان داده و هم بنایش براین است که به هر نقطه ای که از لحاظ قضایی برسد با قاطعیت آن را دنبال و اجرا می کند. 

دادستان کل کشور در بخش دیگری از این برنامه در رابطه با عملکرد دادستان کل کشور در صیانت از محیط زیست بیان داشت: امار و ارقامی که دستگاه های مختلف می دهند همگی بر آن است که حرکت ما در سال جاری و سال گذشته حرکت بسیار خوبی در جهت پیشگیری و برخورد با زمین خواری در سراسر کشور بوده است. 

 

طرح جلوگیری از کاربری غیرقانونی اراضی در انتظار تصویب مجلس است 

 

وی هم چنین به بحث ساخت و سازهای غیرمجاز اشاره کرد و گفت: در این رابطه طرح جلوگیری از کاربری غیرقانونی اراضی باغات و اراضی کشاورزی را با همکاری وزرای مربوطه و روسای کمیسیون های مجلس تهیه کردیم که این طرح هم اکنون نهایی شده و امیدوارم در این دوره مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد.

 

قاچاق با بحث اقتصاد مقاومتی و تولید ملی در تضاد است 

 

دادستان کل کشور در پاسخ به این سوال که آیا دادستانی به بحث قاچاق میوه ورود کرده اظهار داشت: اگر بحث از اقتصاد مقاومتی و تولید ملی است باید بیان کنم که بحث قاچاق مخالف با این دو مقوله است و اشتغال و استقلال اقتصادی کشور را مورد تهدید قرار می دهد. 

وی خاطر نشان کرد: در بحث مبارزه با قاچاق کالا سه از اصول اساسی است که باید در ارتباط با اقتصاد مقاومتی پیگیر آن باشیم دادستانی در بحث مبارزه با قاچاق جدی است و باید کاری کنیم که قاچاق کالا به لحاظ اقتصادی برای قاچاقچیان کالا صرف نکند. 

 

به شبکه های اجتماعی باید به دید مسئله امنیت ملی نگاه کرد

 

وی در رابطه با بحث شبکه های اجتماعی بیان داشت: مسئله فضای مجازی بسیار مهم است و به همین جهت مقام معظم رهبری دستور تشکیل شورای عالی فضای مجازی را دادند.

دادستان کل کشور تاکید کرد: اگر ما فضای مجازی را مدیریت نکنیم یقین بدانید که امنیت اخلاقی و اجتماعی ما مورد تهدید واقع می شود البته باید تاکید کنم که از نگاه مسئله امنیت ملی باید به بحث فضای مجازی نگاه شود و اگر شبکه های اجتماعی که قوانین جمهوری اسلامی ایران را نمی خواهند عمل کنند طبیعتا نباید ادامه این شرایط به آنها اجازه داده شود.

 

عمکرد رسانه ملی در مقطع انتخابات 7 اسفند قابل تقدیر بود

 

رئیسی در پایان عملکرد سازمان صدا و سیما در مقطع انتخابات را قابل تقدیر خواند و گفت: برداشت ما در دبیرخانه شورای نظارت بر صدا و سیما این است که حرکت رسانه ملی در جهت روشنگری تبیین و پیگیری مسئله انتخابات و برانگیختن حضور مردم در این عرصه قابل تقدیر است.