حجه الاسلام سید ابراهیم رئیسی

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رییسی در مراسم تحلیف جمعی از کارآموزان قضایی که صبح امروز در سالن اجتماعات کاخ دادگستری برگزار شد، گفت: بزرگان برای امر قضاوت شرایطی بیان کرده‌اند. علم و عدالت دو شرط اصلی امر قضاوت است. در زمینه دانش قضایی گفته شده که قاضی باید مجتهد باشد و بزرگان دین در این خصوص یک درجه عدول کرده و گفته‌اند کسانی که دانش قضایی و مقلد باشند و به مسائل قضایی به میزان مورد نیاز مسلط باشند می‌توانند در جایگاه قضا قرار بگیرند.

وی تصریح کرد: عدالت یکی دیگر از شرایط امر قضاوت محسوب می‌شود و هیچ فقیهی بر خلاف شرط علم، از شرط عدالت عدول نکرده‌ و همه اذعان کرده‌اند که قاضی باید عادل باشد و این عدالت به عنوان یک فضیلت اخلاقی مطرح است.

رییسی ادامه داد: بعد از توحید هیچ مفهومی فراگیرتر از مفهوم عدالت نیست و مفهوم عدالت شامل اخلاق و تربیت نفسانی انسان عادل است.

وی خطاب به کارآموزان قضایی گفت: به هیچ وجه نسبت به علوم و دانشی که در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها کسب کرده‌اید بسنده نکنید و علم یک قاضی باید به‌هنگام باشد.

دادستان کل کشور با بیان اینکه کار قاضی مهندسی اجرای قانون است خاطرنشان کرد: گاهی در یک رای به قوانین مختلف استناد می‌شود که این مساله نشان دهنده یافته‌های علمی، موضوع‌شناسی و حکم‌شناسی قاضی است. قاضی به مانند کوه استواری است که تمام نوسانات اجتماعی را با آرای قاطع خود کنترل کرده و جامعه را از نوسانات و اضطراب‌های اجتماعی حفظ می‌کند به عنوان مثال گاهی در یک منطقه قاضی با انشای یک حکم عادلانه، آرامش را در آن منطقه برقرار می‌کند.

وی با بیان اینکه در برخورد با مفاسد اجتماعی و اقتصادی آرای قضات بسیار تاثیرگذار است، اظهار کرد: دادسراها خط مقدم برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی و اقتصادی در جامعه هستند و کارها باید در دستگاه قضایی به صورتی باشد که مردم آرامش داشته باشند یا احساس اجرای عدالت کنند.

رییسی با بیان اینکه دستگاه قضا باید به عنوان ملجاء و پناهگاه مظلومان باشد، افزود: امیدواریم با تمام تلاش‌هایی که در جای جای کشور صورت می‌گیرد این مهم بیش از پیش در دستگاه قضایی خود را نشان دهد، البته ناسلامتی‌ها و تهدیدهایی در گوشه و کنار داریم که اراده جدی قوه قضائیه برخورد با این تهدیدهاست.

وی با بیان اینکه برای وکیل در فقه و قانون اساسی و همچنین قوانین موضوعه جایگاه خوبی در نظر گرفته شده است، گفت: وکیل به عنوان یکی از مددکاران قاضی و اصحاب دعوا محسوب می‌شود و به اتقان آرا کمک می‌کند.

وی تاکید کرد: ما وکیل ناسالم را برای دادرسی عادلانه و اجرای عدالت و همچنین برای جامعه تهدید می‌دانیم لذا دنبال این هستیم که ضمن استفاده از همه فرصت‌ها، آنگونه که اقتضای عدالت است این مجموعه پاک، سالم و کارآمد خدایی نکرده مورد آسیب قرار نگیرد.


دادستان کل کشور توضیحاتی را درباره‌ ادعای بابک زنجانی مبنی بر وجود دارایی 22 میلیاردی در خارج از کشور ارائه داد.

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رییسی در حاشیه برگزاری مراسم تحلیف کارآموزان قضایی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که بابک زنجانی در دادگاه مدعی شده 22 میلیارد پول نقد دارد که بخشی از آن به دلیل بدهی کسر شده، اظهار کرد: وی در مرحله بازجویی چنین ادعایی داشت، بر همین اساس گروه‌هایی به مالزی و برخی از کشورها اعزام شدند تا مشخص شود که ادعای وی درست است یا خیر.

رییسی افزود: وی مدعی بود که پول دارد و پیگیری‌هایی که از کشورها انجام شده مشخص شد که این ادعاها صحت نداردو وی مجددا این ادعاها را در دادگاه تکرار کرده است.

دادستان کل کشور در پاسخ به سئوال دیگری درباره‌ تعطیلی موسسه ثامن‌الحجج در استان البرز گفت: دادستان کرج گفته‌اند که حکمی برای تعطیلی در این مورد صادر نکرده است. در این مورد نیز بانک مرکزی شب گذشته اطلاعیه‌ای صادر کرد و نشان داد که موضوع در دست پیگیری است.

رییسی درباره‌ پیگیری حقوق جان‌باختگان حادثه منا گفت: ما دیروز جلسه‌ای داشتیم با حضور سازمان حج، وزارت امور خارجه و معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری و بخش‌هایی که می‌توانند مساله‌ حقوق جان باختگان حادثه منا را دنبال کنند؛ چرا که مقام معظم رهبری فرمودند این حادثه نباید فراموش شود و ما هم وظیفه پیگیری این موضوع را داریم، البته خط مقدم این قضیه وزارت امور خارجه است در دادن یادداشت به آقای بان کی مون دبیرکل سازمان ملل برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب.


دادستان کل کشور تاکید کرد: تلاش سعودی‌ها این است که ابعاد قضیه برای جهانیان روشن نشود و ما هم معتقدیم باید ابعاد این فاجعه عظیم روشن شود. اگر می‌خواهیم امنیت حج در آینده تامین شود باید ابعاد این موضوع روشن شود.

وی افزود:‌ سازمان حج و بخش‌های حقوقی قرار شد یک کمیته حقوقی زیر نظر معاونت کنسولی وزارت امور خارجه تشکیل دهند که از این هفته فعال شود و ما هم به عنوان دادستانی کل این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

رییسی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه اخیرا دادستان مشهد گفته مسئولان پدیده شاندیز به فرصتی که قوه قضاییه به آنها داده توجهی نکردند، وضعیت این پرونده چگونه است؟ اظهار کرد: تمام اقدامات قوه قضاییه که در مورد این پروژه انجام شده در جهت حفظ حقوق مردم بوده است. اقداماتی در دادستانی مشهد انجام شده و دادستانی و بخش‌های دیگر دستگاه‌های اجرایی کمیته‌ای را تشکیل دادند تا مسائل را در جهت حفظ حقوق مردم پیگیری کنند.