حجه الاسلام سید ابراهیم رئیسی

می‌توان تحول ایجاد کرد

يكشنبه ۱۰ ارديبهشت

به گزارش raisi.ir حجه الاسلام رییسی در گفتگو با مردم که از شبکه اول سیما پخش شد گفت: درباره مدیریت اجرایی در کشور به نظر می‌رسد که مشکلاتی وجود دارد که در سه محور می توان به آن اشاره کرد. 

نحوه نگاه به مردم و توانایی‌هایشان. این نگاه باید حتما متحول شود.

نحوه نگاه به سرمایه‌ها و داشته‌های کشور. کشور ما ثروتمند است و سرمایه متراکم نیروی انسانی هم دارد که می‌تواند منشا تحولات بشود.

این دو نگاه به دلیل محور سوم است که آن نگاه به خارج از مرزها و انتظار سرمایه‌گذاری و گره‌گشایی خارجی‌هاست. این‌ها باید متحول شود.

وی افزود: نگاه باید اینگونه متحول شود که اول: مردم می توانند مشکلات را مانند پیروزی در دفاع مقدس حل کنند. با کمک مردم می توان مشکلات را حل کرد. می‌توان با نگاه به سرمایه‌ها کشور مشکلات را حل کرد. منظور از سرمایه بودجه نیست، بلکه کارآفرینان و سرمایه های دیگر.

او با توجه به وضعیت دولت و امروز جامعه ادامه داد: می‌توان تحول ایجاد کرد. می توان مشکلات اشتغال را حل کرد. ما اعتقاد نداریم که کمبود منابع داریم. علت بیکاری آن است که خیلی از کارگاه‌های ما تعطیل و نیمه تعطیل شده. تنها از نیمی از ظرفیت کشور استفاده می‌شود.

بحث این نیست که جوان ما کار ندارد و به او کار بدهیم. بلکه کسانی که کار دارند در حال بیکار شدن هستند.

حجه الاسلام دکتر رییسی یکی از علت‌های تعطیلی کارگاه‌ها را قاچاق کالا دانست و افزود:. قاچاق کالا یعنی تعطیلی تولید ملی و بکیار شدن جوانان و علت دیگر بیکاری واردات بی‌حد به کشور است.

حجت‌الاسلام رئیسی در گفت‌وگو با مردم از شبکه یک ادامه داد: ما در برنامه کاری‌مان در سال حداقل یک میلیون ایجاد شغل در برنامه‌مان هست اما آقایان می گویند منابع از کجا می‌اورید؟ این منابع کاملا در دسترس است. این حجم از نقدینگی کجا رفته؟ اگر به تولید می‌رفت اکنون مشکل تولید وجود نداشت، اگر به مسکن می‌رفت مشکل بی‌مسکنی وجود نداشت.

دکتر رییسی افزود: کاملا قابل ردگیری است که وام‌های گرفته شده کجا رفتند.

وام ۱۰ میلیونی ازدواج را هم دولت با آن مخالفت کرده بود و مجلسی‌ها تصویبش کردند لکن برای وام ازدواج باید ۵۰۰ هزار نفر در صف باشند اما برخی از این بانک وام می گیرند و می‌گذارند در بانک دیگری و سود می‌گیریند. نظام پولی و بانکی باید بیاید و در خدمت تولید و جوانان قرار بگیرد و این برنامه‌ها کاملا اجرایی است و اصلا آرمانی نیست.

سید ابراهیم رئیسی در رابطه با ریزگردها گفت: ۱۱ استان ما مشکل ریزگرد و هوای آلوده دارند که در عذابند. ۱۰ سال است که خوزستان درگیر ریزگردهاست. این‌ها را نمی‌شد پیش‌بینی و پیشگیری کرد؟!

کاندیدای دولت دوازدهم در باب اشتغال زنان افزود: اشتغال زنان و دیدن نقش آنها در تحرک و فضای اجتماعی با کرامت زن بسیار مهم است  و ایجاد فضای ورزشی و مفرح برای زنان می تواند آن نقش و کرامت را بدهد. بیمه‌های حمایتی از زنان خانه‌دار بسیاری از مشکلات را حل خواهد کرد. زنان عشایر و روستایی خودشان تولیدکننده‌اند و تنها باید برای محصولاتشان بازار ایجاد کرد.

بعضی از دولت ها می‌گویند حمایت از زنان اما چرا اتفاقی در عمل نیفتاد؟

ما در حوزه زنان دیگر نیاز به قانون و مصوبه نداریم، نیاز به عمل و اجرا داریم.

دکتر ربیسی به لزوم اصلاح در مساله آموزش، بهداشت، مسکن، درمان و... اشاره کرد و گفت اصلاح این امور به آن معنا نیست که تمام این‌ها زیر نظر دولت باشد. و در رابطه با اشتغال نیز کاملا برایمان امکان‌پذیر است که مشکلات مردم را حل کنیم.

ما به برکت آستان قدس ۱۱۰ قنات را که مشکل داشت لایروبی‌اش را شروع کردیم که کارشناسان می گفتند هزار شغل ایجاد خواهد کرد. این‌ها اصلا نیازی به نگاه به بیرون نداشت.

سید ابراهیم رئیسی افزود: مسکن می تواند اشتغالزایی کند. پیشرفت مسکن مهر از زمانی که این دولت آمده 6 درصد در سال بوده در حالی که میتوان تا آخر سال آن را به اتمام رساند و به متقاضیان تحویل داد

وی ادامه داد: در فضای مجازی بهتر از چیزی که الان هستیم می توانیم باشیم و اشتغالزایی کنیم. می‌توانیم کارهای دانش‌بنیان بکنیم و فضای مجازی می تواند زمینه اشتغال بشود و مایه شفاف‌سازی مالی و بانکی گردد.

ایشان در ادامه گفت دولت باید سالی یک میلیون اشتغال ایجاد کند. این حرف منطبق با قانون و نیازهای کشور است. بعضا با آقایان در دولت صحبت می‌کنیم یا در اظهاراتشان می‌گویند کجاست پول و بودجه تا با آن اشتغال‌زایی کرد؟! ما می‌گوییم باید ثروت‌آفرینی کرد. ما بسیار از نیازهایمان در داخل در حال تولید است؛ چرا باید صبر کنیم. باید این نگاه برای اشتغال، مسکن و ازدواج که هر سه نیاز کشور است و ارتباط تنگاتنگی باهم دارند متحول شود.

به جوان می‌گوییم ازدواج کن می‌گوید کو کار؟ می گوییم کار را جور می‌کنیم. می گوید می‌خواهید برای من کار جور کنید در حالی که پدرم درحال بیکار شدن است.

حجت‌الاسلام رئیسی در گفت‌وگو با مردم ادامه داد: یک موسسه مالی می‌آید پول‌هایی مردم را برمی‌دارد و مایه نگرانی آنها می‌شود؛ چه جایگاهی به اینها اجازه و مجوز می‌دهد.  

تا تحول در نظام اداری ایجاد نشود و نظام اداری سالم نداشته باشیم منشا تحول نمی‌شود. الان فساد در کشور ما فراجناحی شده و مربوط به جناح یا دولت خاصی نیست.

ایشان افزود: اینکه یک دولتی بیاید بگوید فساد برای دولت بود که برای مردم اطمینان‌بخش نیست؛ بلکه باید از مبارزاتش بگوید و جامعه دیگر کشش شنیدن پرونده فساد جدید را ندارد.

اولین کار دولت توانمندسازی بخش خصوصی است. چگونگی خصوصی‌سازی مهم است.

وی در ادامه گفت : به عنوان طلبه‌ای که ۳۰ سال سابقه مدیریت دارم و ۱۰ سال در سازمان بازرسی بودم به خوبی دستگاه‌ها را می‌شناسم و مساله دولت الکترونیک که ۱۵ درصدش فقط تا کنون اجرا شده یکی از راه های مقابله با فساد است. رشوه، پارتی‌بازی و اینجور چیزها در «دولت کار و کرامت» جایگاهی ندارد. 

حجت‌الاسلام دکتر رئیسی افزود: فرهنگیان خودشان می‌توانند نظام آموزشی را متحول کنند و برنامه ما مبتنی بر نظر کارشناسی است که بسیاری از مجموعه‌های علمی و دانشگاهی که سال‌ها کار پژوهشی کردند پشتیبان این برنامه است.

وی در رابطه با هنر نیز گفت: هنر در اولویت ما قرار دارد. توجه به آثار فاخر هنری، فیلمنامه‌هایی که هنوز نتوانستند به دلیل نبود سرمایه تبدیل به فیلم شوند، بیمه هنرمندان و... از اولویت‌هاست.

علم، سیاست و اقتصاد باید پیوسته باشند. این‌ها اکنون هرکدام جدا هستند.

حجه الاسلام رییسی با بیان اینکه حقوق شهروندی باید در عرصه عمل و اجرا باشد ادامه داد: چندبار در این کشور حقوق شهروندی نوشته شده اما حق شهروندی جوان است که کار داشته باشد، حق زنان است که به نقش‌شان برسند و... این‌ها اجرا می‌خواهد و یک مجموعه باید بیاید این‌ها را عملی کند.

دولت باید نظارت‌گر باشد نه متصدی. دولت متصدی خوبی نیست اما می‌تواند ناظر خوبی باشد.

ما مخالف روابط با کشورها نیستیم اما نباید کشور را معطل این بگذاریم که بالاخره سرمایه از بیرون بیاید تا مشکلات حل شوند.

نگاه سیاسی، حزبی، این باشد و آن نباشد مشکلات کشور را بیشتر می‌کند. باید فرای جناح‌ها به حل مشکلات کشور پرداخت.

سید ابراهیم رئیسی همچنین در گفت‌وگو با مردم از شبکه یک ادامه داد: امروز آسیب‌های اجتماعی کار را به جایی رسانده که رهبر انقلاب شخصا وارد این حوزه شده‌اند و نزدیک به ۷ جلسه را تاکنون برگزار کرده‌اند. حضور ایشان به همه مسئولان حس می‌دهد. اگر رئیس دولت نیز شخصا شوراها را اداره نکند و به یک وزیر واگذار شود با وقتی که رئیس جمهور بیاید بسیار فرق دارد. رییس‌جمهور که خودش وسط میدان بیاید همه وزرا به خط می‌شوند.

وی افزود: ما در آستان قدس نه اتوبوس آوردیم نه اتوبوس بردیم. تنها تغییر رویکرد دادیم. مثلا گفتیم از امروز دیگر کسی حق ندارد حتی یک درخت از باغ‌های آستان قدس را قطع کند و مسئولان و مردم و مجاوران حرم همه احساس می‌کنند که تغییری ایجاد شده.

دکتر رییسی با اشاره به معضل بیکاری در ادامه گفت: دولت باید خواب و شب و روز نداشته باشد. ۱۲ درصد بیکاری که اعلام می‌کنند آمار متوسط است. ما ۴۰ درصد تحصیلکرده بیکار و ۳۰ درصد جوان بیکار داریم.

وی در پایان نیز با واکنش به برخی سخنان که از سوی مسئولین طرح میشود گفت: نباید نسبت به مردم درباره جنگ و بحران‌ها اینقدر هشدار دارد، ما بیش از هر زمانی امروز در کشور امنیت داریم و اگر می‌خواهیم نگران باشیم باید نگران آسیب‌های اجتماعی و بحران مسکن و بحران بیکاری باشیم.

من به یک قشر، جریان و نظام خاصی تعلق دارم و آن تعلق به نظام و حل مشکلات است.

 

 

مشروح سخنان

 


دریافت
مدت زمان: 44 دقیقه 46 ثانیه