حجه الاسلام سید ابراهیم رئیسی

به گزارش raisi.ir حجه الاسلام دکتر رئیسی که به میان مردم گرگان سفر کرده بود در جمع مردم این شهر گفت:  از جوانان برومند این خطه و از حضور همه علمای شیعه و سنی، کارگران، کشاورزان، بازرایان و دانشجویان و طلاب و فارغ‌التحصیلان حوزه و دانشگاه و بازنشستگان و همه اقشاری که دور هم آمدند، صمیمانه تشکر می‎کنیم.

وی تصریح کرد: امروز به اعتقاد بسیاری جامعه اسلامی ما برای حضور مردم در صحنه است و این حضور رمز اقتدار است اما در برخی کشورهای بزرگ، قدرت نظامی و اموال به‌عنوان مهم‌ترین مولفه مطرح است.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: حضور مدافعان حرم برای ما قدرت و اقتدار آفرید و آنچه برای ما عزت داشت حضور مردم در صحنه بود و سایه جنگ را با حضور قدرتمندانه مردم از این کشور دور کرد.

رئیسی گفت: آنچه امروز کلیدی برای باز‌ کردن قفل‎های مردم است، باور کردن مردم و جوانان است و اگر دولت حرف‎های جوانان را بشنود کلید حل کشور را به‌دست خواهد آورد. پسرانی آینده‌ساز برای این کشور داریم که باید این‌ها را باور کنیم، همچنان که امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری به این جوانان اعتقاد داشته و دارند.

وی با اشاره به اینکه اگر گره‎گشایی مشکلات را در دست دیگران ببینیم، خطاست، تاکید کرد: بیگانگان گره کدام کشور را گشودند که دومیش ما باشیم؟ اگر تصور می‎کنیم بیگانگان می‎توانند برای جوانان مشکلی را حل کنند، خطاست.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به انسجام در جامعه اشاره کرد و آن را رمز توسعه‌یافتگی دانست و افزود: عزیزانی در معدن جان خود را برای خدمت‎گذاری از دست دادند و ما بسیار متاسف هستیم و به خانواده‎های این عزیزان تسلیت عرض می‎کنیم. با وجود همه افتخارات، وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور را در شأن ملت ایران نمی‎دانیم و در شرایطی قرار داریم که زندگی برای جویندگان کار سخت شده است.


رئیسی بیان داشت: هر روز کارخانه‎ای تعطیل و دغدغه جدیدی ایجاد می‎شود؛ بیش از 17 هزار کارخانه تعطیل شده در کشور داریم و در همین استان واحد‎های تولید بزرگی راکد هستند. کارخانه‎های ما تبدیل شده به مراکز توزیع‎؛ در گذشته لباس تولید می‎کردیم و حال لباس توزیع می‎کنیم.

وی افزود: کشور به محل فروش کالاهای چینی تبدیل شده است؛ در گذشته 5 میلیارد دلار واردات کالای چینی داشتیم که امروز بیش از 18 میلیارد دلار رسیده است. اگر این 18 میلیارد دلار کاهش پیدا کند که امکانش وجود دارد، قطعاً یک میلیون شغل در کشور ایجاد می‎شود.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با تاکید براینکه 11 میلیون زوج پسر و دختر در کشور آماده ازدواج وجود دارد که به‌علت مشکل "شغل" ازدواج نمی‎کنند، خاطرنشان کرد: نباید در استانی مانند گلستان دنبال شغل باشند و در این استان هر کشاورز می‎تواند همراه با صنایع تبدیلی ارزش افزوده داشته باشد.

وی افزود: دانشجویان بسیاری در دانشگاه درس خوانده‌اند و باید به فناوری کمک کنند و کشاورزی با دانش فنی و دانش‎بنیان می‎تواند تولید اشتغال ایجاد کند. امروز استان گلستان یک استان کشاورزی و صنعتی است و می‎تواند نقش بسزایی در اقتصاد داشته باشد. فضای صنعتی امروز می‎تواند اشتغال زیادی ایجاد کند و 100 هزار شغل می‎تواند به 400 هزار شغل تبدیل شود.


رئیسی با بیان اینکه در کشورهای اروپایی اقتصاد از دریا 50 درصد اما در کشور ما تنها 2 درصد است، خاطرنشان کرد: اقتصاد پیشران می‎تواند اقتصاد کشور را متحول و شغل‎های مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کند.

وی با بیان اینکه مسکن مهر را می‎گویند مزخرف است و بسیار مشکلات دارد، افزود: وضعیت آسیب‎های اجتماعی در شأن کشور ما نیست. تقوا و کاردانی از جمله مهم‌ترین خصوصیات یک دولت است، برنامه مهم است و سئوال من این است که مشکل کشور مشکل نگارش است و در دانشگاه‎ها مقدار زیادی از تحقیقات خاک می‎خورد و برنامه ششم و پنجم نیز در حال خاک خوردن است.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه نیاز به مردان و زنان کارآمدی داریم که در میدان عمل نشان دهیم اهل حرف نیستیم و اهل عمل هستیم، گفت: ما می‎خواهیم با رانت‎خواری و فساد مقابله کنیم، شرط اول مبارزه با فساد، داشتنِ مدیران سالم است و با دستمال کثیف نمی‎شود شیشه‎ای را پاک کرد.

وی تاکید کرد: نخستین کسی که در دولت باید نسبت به فساد توجه داشته باشد رئیس‌جمهور است اما فساد در کشور فراجناحی شده و ضعف‎های اجرایی را به دولت گذشته نسبت می‎دهند. مردم خسته شدند؛ اعلام می‎کنند این ساختار فسادزا را اصلاح کردیم اما این موضوع برای مردم اطمینان ایجاد نمی‎کند. وقتی اقدامات شما برای مردم اطمینان ایجاد می‎کند که در سفره‎هایشان موثر باشد.

رئیسی یادآور شد: امروز باید بیاندیشیم که چرا وزیر صنایع اعلام می‎کند 50 درصد ظرفیت صنایع کشور راکد شده و یا مسئولان می‎گویند نقدینگی در کشور نداریم، در حالی 700 هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور ایجاد شده است. امروز باید دولت پاسخ بدهد نقدینگی کجا رفته چرا که میزان حقوق و دستمزد کارمندان، کارگران و یارانه‎ها مشخص است.

وی با بیان اینکه چند نفر بدحساب تسهیلات بانکی میلیاردی از بانک‎ها دریافت می‎کنند، خاطرنشان کرد: 500 هزار زوج جوان منتظر دریافت وام ازدواج 10 میلیون تومان هستند و به دولت ایراد گرفتند که چرا این زوج‌های جوان در نوبت منتظرند و تاکنون وام خود را دریافت نکرده‎اند.

 کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری یادآور شد: دستگاه قضایی آماده برخورد با متخلفان است اما اگر آن دلالان نفتی متخلف بودند چرا حاضر نبودید با آن‎ها برخورد کنید و برای مدت‎ زمان طولانی از این امر دست کشیدید و با اصرار فراوان پس از گذشته ماه‎ها این کار را کردید؟ شما سرمایه‎ها را به دست دلالان نفتی می‎دهید و حرف ما این است، آقایان که می‎گویند آیا اقتصاد را می‎بینید و آیا دیپلماسی یاد دارید، پاسخ می‎دهیم که سهم صادرات ما را با کشور ترکیه مقایسه کنید و بگویید وزارت‌خارجه نسبت به صادرات چه کرده است؟

رئیسی یادآور شد: اگر دیپلماسی به‌گونه‌ای باشد که شما با خارجی‎ها صحبت کنید که هوای شما و نامزد شما را داشته باشند، تا رای بیاورید ما این دیپلماسی را بلد نیستیم. اگر دانستن اقتصاد با برجام است و حتی آب خوردن مردم به برجام بر می‎گردد، ما این دیپلماسی را بلد نیستیم.

وی با بیان اینکه دولت نسبت به وضع موجود پاسخ بدهد و بگوید چه کارهایی کردند، اظهار داشت: از شما می‎پرسیم آیا دولت اقدام موثری داشته و یا اینکه به جای دفاع از عملکردش رقیب‎هراسی کرده است؟ بسیاری از نظامات اقتصادی و اداری در شأن ملت ایران نیست و ما بین حقوق مردم و غارت‎گران دیوار بلندی خواهیم کشید.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: برخی می‎گویند که باید به گذشته برگردیم و حرف ما این است که نه بازگشت به گذشته و نه تحمل وضع موجود، بلکه تغیر وضع موجود باید به نفع مردم اتفاق بیافتد.

وی با بیان اینکه امروز شرایط باید تغییر کند، در پاسخ به شعار آزادی دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: آیا امروز آقای روحانی و دولت به مردم آزادی داده یا اینکه خدا حق آزادی را برای مردم نهاده است که این دولت و یا آقای روحانی درصددند آن را برگردانند؟ در قانون اساسی ذکر شده که دولت وظیفه دارد آزادی مردم را محترم بشمارد.

رئیسی، حقوق شهروندی  را یک نمایش برای رونمایی توسط دولت دانست و گفت: حق شهروندی حق بیکاری است که اشتغال ندارد، حق بی‎نوایی است که سفره‌اش خالی است و حق شهروندی، حق  دختر و پسری است که بی‎شغل نماند؛ حق شهروندی آن است که صاحب حقی در این کشور در عمل، حقش ضایع نشود.

وی با بیان اینکه ما در "دولت کار و کرامت" وظیفه داریم به‌گونه‎ای عمل کنیم که حفظ کرامت در جامعه براساس عزت باشد، بیان داشت: امروز حل مسائل ما آرمانی و آسمانی نیست و روی زمین است و با حضور مردم و لطف امام رضا(ع) امید داریم، بتوانیم این شرایط را تغییر دهیم.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه حق شهروندی حق رونمایی یک سند نیست و ما اعتقاد داریم که با "حرف درمانی" عملی اتفاق نمی‎افتد، تاکید کرد: امروز 18 میلیارد و به گفته دولت 12 میلیارد، قاچاق کالا از کجا ایجاد شده است؟ دولت باید پاسخ بدهد تاکنون چگونه با آن برخورد کرده است؟