حجه الاسلام سید ابراهیم رئیسی


به گزارش raisi.ir  تولیت آستان قدس رضوی در شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان گفت: از بین رفتن احساس مردم نسبت به مسائل، ترک معروف و انجام منکر ، سر منشاء انحطاط یک جامعه است و  احساس امر به معروف و نهی از منکر و مسئولیت در قبال آن باید در همه آحاد جامعه وجود داشته باشد و جامعه نباید نسبت به معاصی بی‌احساس باشد.

ایشان ادامه داد: بر اساس روایات، اگر جامعه‌ای نسبت به امر به معروف و نهی از منکر بی‌تفاوت باشد و در برابر ترک معروف و عمل به منکر احساس مسئولیت نکند، آن جامعه مرده است. فرهنگ اسلامی، فرهنگ «کُلُکُّم راعٍ و کُلُکُّم مَسؤولٌ» است و بر اساس روایات اگر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه‌ای ترک شد، شرار ناس بر آن جامعه مسلط و دعاهای مردم مستجاب نمی‌شود؛ خبیثان در تمام شئون اجتماعی بر مردم مسلط خواهند شد. اگر امر معروف و نهی از منکر ترک شد، باید منتظر میدان داری انساهای بد سیرت، بد عمل و بد سخن بود.

سید ابراهیم رئیسی عبودیت را وسیله ای برای رسیدن به مقام ربانیت دانست و افزود: مراد از عبودیّت و بندگی رسیدن به مقام «ربانی» است،  خداوند متعال در این ماه مبارک و شب عزیز با مقام ربانیتش از بندگان خود پذیرایی می‌کند و می‌خواهد بنده‌اش را به مقام ربانی برساند.حقیقت مقام ربانی، بندگی خالص خداوند است، انسانی که به مقام ربانی برسد، جز خدا نبیند، جز به او امید ندارد و توکلش تنها به ذات اقدس الهی است. کل وجودش «انا لله و انا الیه راجعون» بوده و همه عالم را جلوه قدرت و حکمت پروردگار می‌داند. آن کسی خلیفةالله است که کار «مستخلف‌عنه» کند؛ هر زمانی انسان کار مستخلف‌عنه و خدایی کرد به درجه خلیفةاللهی رسیده است.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه با اشاره به سیره امیرالمومنین علیه السلام گفت: گمشده امروز عالم زندگی وسیره امیرالمؤمنین علی(ع) است. حق گویی، حق خواهی، حق گرایی آموزه امیرالمومنین علی(ع) برای ماست. تشخیص حق و راه صحیح در فضای غبار آلود جلوه بصیرت است. انسان حق گو، حق خواه و حق محور هیچ گاه ضرر نخواهد کرد.

وی «دگرخواهی» را از دیگر توصیه های حضرت امیرالمومنین (ع) بر شمرد و ادامه داد: دگرخواهی غربی یا برای جلب منافع، توجه دیگران و یا جذب موقعیت است. امروز قدرت‌های جهانی رسما اعلام میکنند که اگر عملی را انجام میدهند برای منافعشان است.

ایشان تاکید کرد: ما هیچگاه نباید ظلم ستیزی را از یاد ببریم. همواره باید نسبت به ظلم و ظالم حساس باشیم، ظلم و ظالم ستیزی در متن دین و فرهنگ اسلامی و آموزه امیرالمومنین(ع)، امام عظیم شان و سفارش رهبر معظم انقلاب است.

دکتر رئیسی ابراز داشت: غیر قابل اعتماد بودن نظام سلطه دیگر بر هیچ کس پوشیده نیست و خداوند در آیه ۱۲ سوره توبه می‌فرماید «قَاتِلُواْ أَئِمَّةَ الْکُفْرِ إِنَّهُمْ لاَ أَیْمَانَ لَهُمْ...، با پیشوایان کفر بجنگید، چرا که آنان را هیچ پیمانى نیست»، امروز عهد شکنی‌های استکبار در عمل و گفتار آن‌ها پیداست و غیر قابل اعتماد بودن نظام سلطه دیگر بر هیچ کس پوشیده نیست. تصویب امروز تحریم‌ها در سنای آمریکا نشان غیرقابل اعتماد بودن استکبار است. به هیچ عنوان نباید فریب لبخند دشمنان را خورد، امروز «پیمان شکنی» که مقتدای بصیرت آفرین ما رهبری معظم نسبت به آن هشدار می‌دادند آشکار شده است.

ایشان در پایان خاطر شان کرد: اصلاح میان مردم، رسیدگی به ایتام، قرائت قرآن کریم، جهاد با مال، زبان و جان فی سبیل الله از دیگر سفارشات حضرت امیرالمومنین (علیه‌السلام) است.