حجه الاسلام سید ابراهیم رئیسی

تولیت آستان قدس رضوی گفت:مکتب انتظار، مکتب خداخواهی، دلدادگی به ارزش‌های الهی و ایستادگی در راه هدف و فرهنگ «ما می‌توانیم» است.

به گزارش raisi.ir، حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی در ویژه برنامه دعای ندبه که همزمان با سالروز شهادت شهید آیت الله مدرس در آرامگاه این مبارز انقلابی برگزار شد، با بیان اینکه زندگی هیچکدام از اولیای الهی بدون مبتلا شدن به ابتلائات و مشکلات نبوده است، اظهار کرد: تمام انبیای الهی از آدم ابوالبشر تا پیامبر خاتم(ص) و همه اوصیاء الهی در طول زندگیشان بارها به ابتلائات و آزمون‌‌های الهی دچار شدند.
به گفته تولیت آستان قدس رضوی، آزمون‌های الهی از سنت‌هایی عالم خلقت هستند و کسب مقامات رفیع الهی در پرتوی موفقیت در این آزمون‌ها و ابتلائات برای انسان بدست می‌آید.

*مقام شرح صدر
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی خاطرنشان کرد: بنا بر آیات قرآن کریم، خداوند متعال مقام «شرح صدر» را به پیامبر اکرم(ص) عطا فرموده‌اند و این موضوع نشان می‌دهد که مقامی برتر از شرح صدر برای انسان وجود ندارد زیرا اگر مقامی بالاتر بود، قطعا پروردگار آن مقام را به رسول الله(ص) عنایت می‌کرد.
وی با بیان اینکه ظرفیت، به انسان قدرتی می‌دهد که در هیچ شرایطی عرصه عبودیت و بندگی را ترک نمی‌کند، افزود: «شرح صدر» جز در پرتوی عبودیت خداوند متعال و بهره‌گیری از آموزه‌های اهل بیت عصمت و طهارت(ع) حاصل نمی‌شود.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در ادامه گفت: ابتلا به بلاها و آزمایش‌های الهی، فلسفه آفرینش انسان است و اگر انسان در این ابتلاها منافع خود را فراموش کند و تنها برای دین و قرآن و ارزش‌های الهی گام بردارد، به مقامی نائل شده که شایسته حمد و ستایش است.
تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: دغدغه حفظ دین، امر به معروف و نهی از منکر، اقامه عدل و داد، مبارزه با ظالمان و مستکبران، دفاع از مظلومان و ... از جمله ابتلائات و دغدغه‌های اولیای خداست.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ابراز کرد: مدافعان حرم انسان‌های ولایتمداری هستند که در هر جبهه‌ای به عنوان افراد دغدغه‌مند نسبت به دین خدا ظاهر شده‌اند.
وی با بیان اینکه مکتب انتظار در مقابل مکتب انظلام که درصدد گسترش ناامیدی، یأس و ما نمی‌توانیم است، قرار دارد، اظهار کرد: امروز رسانه‌‌ها و دستگاه‌های تبلیغاتی دشمنان و سینمای هالیوود بنیانش بر آن است که جوامع بشری را ناامید کنند و به آن‌ها فرهنگ «ما نمی‌توانیم» را تلقین کنند.
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: استکبار تلاش دارد با استفاده از امپراتوری رسانه‌ای خود، ناامیدی، یأس، ضعف، سرفرود آوردن در برابر ظلم و خود باختگی در برابر استکبار و فرهنگ غرب را در جوامع مختلف ترویج دهد.
وی خاطرنشان کرد: مکتب انتظار، مکتب خداخواهی، دلدادگی به ارزش‌های الهی و ایستادگی در راه هدف و فرهنگ «ما می‌توانیم» است و کسانی که منتظر ظهور ولی عصر(عج) هستند نه حق ایستایی و نه حق عقب‌گرد دارند، بلکه تلاش برای پیشرفت و ساختن خود و جامعه وظیفه منتظران ظهور است.
تولیت آستان قدس رضوی گفت: فرهنگ اسلامی، فرهنگ «کُلُکُّم راعٍ و کُلُکُّم مَسؤولٌ» است و یک انسان متدین و در انتظار فرج حضرت ولی عصر(عج) هیچگاه نمی‌تواند امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه‌ای ترک و نسبت به وقایع اطراف بی‌تفاوت باشد.

*شهید مدرس در برابر حکومت طاغوت ایستاد
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه شهید مدرس به ابتلائات بسیار سختی در راه خدا مبتلا شد، اما در مقابل حکومت ستم شاهی غیورمردانه ایستاد و تمام سختی‌ها را به جان خرید، عنوان کرد: این عالم فرهیخته با تمام سختی‌های تبعید، هیچگاه از قلم زدن در راه خدا دست برنداشت و نگارش‌های ایشان در حوزه‌های مختلف از دقیق‌ترین و بهترین نگارش‌هاست.
تولیت آستان قدس رضوی اذعان کرد: سختی‌ها و مشکلات به جای آنکه شهید آیت الله مدرس را به حاشیه براند، زمینه‌ای برای رشد و تعالی ایشان شد و این شهید والا مقام آن چنان در راه اهداف خود ایستادگی کرد که حکومت مجبور به شهادت این عالم فرهیخته شد.
به گفته حجت الاسلام و المسلمین رئیسی، مکتب انتظار، یعنی فرهنگ توکل بر خدا و خودباوری است و این تفکر دشمن را کوچک می‌شمارد و تنها از خداوند خشیت دارد و به کشورما توانایی ایستادگی در برابر تجاوز استکبار جهانی در دوران دفاع مقدس را داد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: داعش از یک سو با پشتیبانی اسرائیل و از سوی دیگر با پول‌های سعودی حمایت می‌شد، آمریکا نیز در جریان استکبار جهانی بودن از هیچ کمکی به آن‌ها مضایقه نمی‌کرد، بسیاری در عالم تلاش داشتند اینگونه به جریان مقاومت القا کنند که شکست داعش ممکن نیست، اما دیدیم که جوانان مدافع حرم چگونه معادلات مستکبران را بر هم زدند.
وی تصریح کرد: روزی مستکبران عالم نگران حزب الله لبنان بودند، اما امروز حزب الله به الگوی نهضت‌های آزادی خواه و ظلم ستیز تبدیل و منشأ تشکیل جبهه بین المللی مقاومت شده است.
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه مکتب انظلام با همه رسانه‌ها و قدرت‌های استکباری‌اش در منطقه هیچ کاری را نتوانسته به پیش ببرد و امروز مکتب انتظار پیروز میدان است، عنوان کرد: هر کسی در این کشور و نظام اندیشه‌ای غیر از «ما می‌توانیم» داشته باشد و نگاهش به جای اینکه به خداوند، ظرفیت‌های جوانان و داشته‌های کشور باشد، به دست بیگانگان نگاه داشته باشد، بداند از اندیشه اصیل انقلاب اسلامی و ولایت دور شده است.
وی با بیان اینکه زندگی شهید مدرس جلوه‌ای از سیره علوی و حسینی است، خاطرنشان کرد: بزرگترین آسیب و چالشی که می‌تواند پیش روی پیشرفت و تعالی کشور باشد؛ نگاه به دست و عمل بیگانگان داشتن است.