حجه الاسلام سید ابراهیم رئیسی

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدابراهیم رییسی در مراسم تحلیف کارآموزان قضایی که صبح امروز در ساختمان کاخ دادگستری برگزار شد، گفت: حدود 1100 نفر از قضات جدید تا پایان سال جاری جذب دستگاه قضایی می شوند.

وی افزود: کارآموزانی که تحلیف می‌شوند، کار خود را از دادسراها آغاز می‌کنند و طبق گزارش‌هایی که تاکنون از دادسراها داشته‌ایم، نیروهای تازه جذب شده به لحاظ دانش و توانمندی در انجام کار در سطح بالایی قرار دارند.

دادستان کل کشور در ادامه با بیان اینکه قضاوت جایگاه خلافت الهی است، افزود: اگر آخرت فراموش شود و معاد از یاد برود هواخواهی در انسان به وجود می‌آید. زمانی که یک قاضی در پرونده‌ای حکم عاقلانه و عادلانه صادر می‌کند می‌تواند زمینه ارتقا و تعالی خود را فراهم کند. مقام قضا مقام رفیعی است که می‌تواند با یک رسیدگی به پرونده هم جامعه را از نوسانات اجتماعی رها سازد و هم خود را به کمال برساند.

وی با اشاره به قدرت‌نمایی اخیر اشرار در فضای مجازی و دستور دادستان مربوطه برای دستگیری این افراد گفت: روز گذشته همانطور که رسانه ملی نیز نشان داد دادستان ما در ارتباط با برخی افراد شرور و ناامن‌کننده عرصه اجتماعی که برای خود ادعاهایی دارند و بخشی از جامعه را ترسانده‌اند، دستور دستگیری اشرار را صادر کرده است، تا این افراد به دست عدالت سپرده شوند. اینها کسانی هستند که جامعه را دچار اضطراب می‌کنند و کسی که می‌تواند با احکام قاطعانه خود جامعه را از نوسانات و اضطراب حفظ کند، احکام عادلانه قضات است؛ در واقع احکام قضایی اضطراب اجتماعی را به امنیت و آرامش اجتماعی تبدیل می‌کند.

وی ادامه داد: قاضی باید در مقابل همه اعمال نفوذها بایستد و آنچه اقتضای حق است ببیند و عمل کند و از هیچ صاحب قدرت و ثروتی و هیچ دوست و رفیقی نفوذ نپذیرد.

دادستان کل کشور یادآور شد: بعد از فتنه سال 88 رهبر معظم انقلاب اسلامی «فهم شجاعانه» را وارد ادبیات سیاسی کرده‌اند و این بسیار مهم است که انسان در بین همه فضاهای آلوده‌ای که ایجاد می‌شود، آنچه که حقیقت است، ببیند و بر اساس آن عمل کند.

وی افرود: تمام همت دستگاه قضایی آن است که اطاله دادرسی وجود نداشته باشد و دستگاه قضایی از سلامت برخوردار شود؛ چرا که سلامت قوه قضائیه در گروی سلامت نیروی انسانی این دستگاه است و در دستگاه قضایی هستند بسیاری از افرادی که به دور از تهدیدها و تطمیع‌ها و به دور از نام و نشان پرونده‌ها را رسیدگی می‌کنند و به عدل حکم می‌دهند.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی امروز در حاشیه مراسم تحلیف کارآموزان قضایی گفت: تغییر کاربردی در باغات و اراضی کشور ممنوع است؛ مگر با اجازه قانون که این هم در کمیسیون مربوطه آمده که هرگونه تغییر کاربری باید بر اساس اعلام کمیسیون باشد و تغییر کاربری بدون مجوز باید متوقف شود.

وی ادامه داد: زمین، ساحل و دریا به عنوان سرمایه ملی کشور است به همین منظور هرگونه تجاوز به این سرمایه و منابع ملی باید متوقف شده و برخورد قانونی با متخلفان صورت گیرد.

دادستان کل کشور افزود: توقف تجاوز به سرمایه‌های ملی باید توسط سازمان جهاد کشاورزی و نهادهای مربوطه در استان‌ها انجام شود؛ اما بر اساس هشدارهای مقام معظم رهبری از اسفند ماه سال گذشته تاکنون حساسیت‌هایی در این زمینه ایجاد کرده‌ایم.

رئیسی گفت: دادستان‌ها گزارش ویژه در مورد تجاوز به سرمایه ملی را ارائه می‌دهند و این امر حاکی از آن است که دادستان‌ها کار را با جدیت دنبال می‌کنند، در سال گدشتنه اقدامات خوبی دراین زمینه انجام شده است و امسال نیز بر اساس گزارش‌ها از کوه خواری، زمین خواری ها و دریاخواری کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه بازنگری در قوانین در ارتباط با این امر ضرورت دارد، گفت: اخیرا طرحی به قوه قضائیه داده شد که این طرح توسط دستگاه قضا اصلاح شد و امیدواریم در کمیسیون مربوطه در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد تا شفافیت لازم نسبت به این قانون داشته باشیم.

دادستان کل کشور تصریح کرد: ما به عنوان دستگاه قضا اعلام می کنیم که در این زمینه عزم همگانی نیاز است؛ اما دادستان های ما آماده هستند با افراد متخلف برخورد کنند.

دادستان کل کشور در ارتباط با ضرورت بحث آموزش در قوه قضاییه گفت: رابطه ای بین معاونت منابع انسانی و بخش هایی مانند دانشگاه ها و مراکز تخصصی قضایی در حوزه علمیه قم بوجود آمده که این ارتباط بین آموزش قوه قضاییه هم نیازهای ما را فراهم کرده و هم در تربیت نیروی انسانی که در معاونت منابع انسانی انجام می شود کار را دقیقتر کرده است.

وی ادامه داد: اکنون آموزشهای قضاتی که وارد دستگاه قضا می شوند ورزیده تر از قبل شده اند و اطلاعات قضات به روز است.