حجه الاسلام سید ابراهیم رئیسی

تولیت آستان قدس رضوی آموزه‌های غنی نبوی و رضوی را اساسی برای شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی در جهان دانست.

به گزارش raisi.ir، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در مراسم اختتامیه «کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» با بیان اینکه امام باقر(ع) و امام صادق(ع) در تاریخ اسلام بیشترین نقش را در تبیین علوم اسلامی و فرهنگ دین، تنویر افکار عمومی و تفسیر آیات قرآن داشته‌اند، خاطرنشان کرد: به برکت انقلاب اسلامی در سال‌های اخیر کارهای بسیاری خوبی در رابطه با علوم عقلی، تفسیر قرآن و فقه و اصول اسلامی انجام شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تفاوت دوران معاصر با سده‌های مختلف تاریخ اسلام را حکم فرمایی فقه در جامعه ایران معرفی و خاطرنشان کرد: تفاوت امروز با گذشته و دوران بزرگانی چون صاحب جواهر و شیخ انصاری در این است که در هیچ دوره‌ای فقه حکومت نمی‌کرده و تمامی ابعاد جامعه بر اساس اصول و مبانی فقهی نبوده است؛ اما امروز در جامعه فقه حکومت می‌کند و سؤالات بسیاری در برابر اندیشمندان، فرهیختگان، دانشگاهیان و حوزویان وجود دارد که باید پاسخ این مسائل را با استفاده از فقه تمدن ساز جعفری یافت.برنامه‌ریزی الهی در دو هجرت بزرگ تاریخ اسلام
وی با تأکید بر اینکه حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها باید در رابطه با مسائل جدید فقهی گام‌های برتر و بیشتری بردارند، تصریح کرد: هجرت نبی مکرم اسلام(ص) از مکه به مدینه و هجرت امام علی بن موسی الرضا(ع) از مدینه به مرو یک برنامه ریزی و مهندسی الهی در جهت تحقق تمدن اسلامی بود، گویا قرار است تمدن اسلامی بر اساس آموزه‌های نبوی و رضوی در جهان رقم بخورد.
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: تمدنی که به برکت نام امام رضا(ع) در این منطقه رقم خورد، بسیار قابل توجه است. تشکیل شبکه نمایندگان در جهان اسلام، ایجاد تشکیلات گسترده محبان اهل بیت(ع)، تربیت 318 تن شاگرد فرهیخته که هر کدام دانشمند و فرهیخته‌ای اثرگذار در تاریخ اسلام هستند و پاسخگویی به 15 هزار سؤال فقهی و دینی که امروز به گنجینه‌ای ارزشمند برای علوم اسلامی تبدیل شده؛ از برکات هجرت امام رضا(ع) به خراسان است.

حجت الاسلام رئیسی گفت: برکات ثانویه‌ی هجرت امام علی بن موسی الرضا(ع) به خراسان، حضور امام‌زادگانی هستند که هرکدام همچون ستاره‌ای در این منطقه می‌درخشند و منشاء برکات بسیاری برای علوم اسلامی شدند.

وی گفت: امروز از فقه تا نجوم و از حکمت تا ریاضی مدیون علم و شخصیت بزرگ امام علی بن موسی الرضا(ع) به عنوان عالم آل محمد(ص) هستیم، بگونه‌ای که حتی از سوی مخالفان ایشان به عنوان وارث علوم انبیا خوانده شده‌اند.امام رضا(ع) در شنیدن سخن دیگران شکیبا بودند
وی نقش امام رضا(ع) را در سه بخش علمی، فرهنگی و تمدنی قابل بررسی برشمرد و بیان کرد: شکیبایی در شنیدن سخنان دیگران و برخورداری از علم همراه حلم از ویژگی‌های شخصیت علمی امام علی بن موسی الرضا(ع) است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: برخورداری از حلم در مناظره با مخالفان و تبیین دقیق اندیشه زلال توحیدی و ولایی اسلام از دیگر ویژگی‌های امام رضا(ع) است.

تولیت آستان قدس رضوی ابراز کرد: شیخ طبرسی، حر عاملی، شیخ طوسی و شیخ بهایی بزرگان و دانشمندان تأثیرگذاری در جهان اسلام هستند که بر سفره علم امام علی بن موسی الرضا(ع) نشستند و نقش بسیاری را در گسترش علوم اسلامی در جهان اسلام ایفا کردند.* تمدن علمی غرب، مدیون تمدن اسلامی
حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه امروز مستکبران نمی‌خواهند مسلمان در علوم و دانش پیشرفت و رشد کنند، عنوان کرد: این یک حقیقت غیر قابل انکار است که تمدن علمی غرب بر پایه‌ها و با استفاده از آثار تمدن اسلامی ایجاد شده است.

وی اظهار کرد: بنای مستکبران آن است که مسلمانان عقب مانده بمانند و پیشرفت نکند و این سیاست را از طریق حاکمان مزدور و دست نشانده خود در منطقه دنبال می‌کنند. امروز پیشرفت علم، دانش، علوم و فنون در میان مسلمانان بسیار مهم و حیاتی است که باید امت اسلام به آن نگاهی جدی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب همواره مشوق فرهیختگان و اندیشمندان جهان اسلام در رابطه با رشد و تعالی علوم مختلف بوده‌اند، اضافه کرد: توجه به پیشرفت علوم و ارزشمند شمردن آن نوید بخش آینده‌ای درخشان و پرامید برای جامعه اسلامی در راستای ظهور تمدن نوین اسلامی است که می‌‎تواند به دست توانای اندیشمندان جهان اسلام رقم بخورد.

حجت الاسلام رئیسی گفت: آستان قدس رضوی با کتابخانه‌ای غنی و پژوهشکده‌‌ای ارزشمند بستری مناسب را برای اندیشمندان و فرهیختگان جهان اسلام برای پژوهش و تحقیق فراهم کرده است.