حجه الاسلام سید ابراهیم رئیسی

تولیت آستان قدس رضوی گفت: تولیت آستان قدس رضوی گفت: باید در حوزه فضای مجازی گام‌های موثرتری برداشته شود.

به گزارش raisi.ir، حجت‌الاسلام‌ سید ابراهیم رئیسی در آیین رونمایی از اقدامات مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی آستان قدس رضوی با بیان اینکه تسهیل شرایط زیارت زائران بارگاه قدس رضوی یکی از مهمترین رسالت‌های آستان قدس رضوی است، اظهار داشت: آستان قدس رضوی تلاش دارد با استفاده از تکنولوژی روز و ظرفیت فضای مجازی شرایط توزیع عادلانه امکانات و تشرف راحت‌تر زائران را فراهم آورد و در این راه نیازمند همکاری و همراهی مسئولان و دستگاه‌های ذی‌صلاح هستیم.

وی ادامه داد: اقدامات بسیار خوبی در مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی آستان قدس رضوی برای خدمت‌رسانی به زائر در جهت فراهم آوری شرایط یک زیارت دلنشین انجام شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلح نظام گفت: امروز با همکاری نیروهای جوان، متخصص، متعهد و مؤمن توانسته‌ایم بسیاری از امور اداری و درون سازمانی آستان قدس رضوی را مبتنی بر فناوری‌های نوین ساماندهی کنیم، همچنین در حوزه املاک و موقوفات، غذای متبرک و امداد مستضعفان نیز شرایط ارتباط مردم با آستان قدس رضوی با استفاده از بستر فضای مجازی تسهیل شده است.

وی عنوان کرد: در حوزه مسائل فرهنگی و پاسخگویی به سؤالات شرعی نیز اقدامات بسیار خوبی انجام شده، اما کافی نیست در مقوله فرهنگ با توجه به ظرفیت عظیم آستان قدس رضوی باید از فناوری‌های نوین برای ارتباط با تمام دلدادگان به صاحت قدسی امام علی بن موسی الرضا(ع) بیشتر و بهتر استفاده شود.

تولیت آستان قدس رضوی اضافه کرد: مقوله زیارت در زندگی زائر یک برش نیست، بلکه زیارت امری پرسه‌ای است که می‌تواند در سراسر زندگی زائر جاری و ساری باشد و او را از لغزش‌ها دور و بسوی عبودیت، تقوا و عمل صالح سوق دهد و فضای مجازی و فناوری اطلاعات می‌تواند ارتباط زائران را با بارگاه قدس رضوی حفظ کند.

حجت الاسلام رئیسی گفت: اگرچه غرب آغازگر در فضای مجازی بوده اما ما نیز باید در این فضا نقش آفرین باشیم، نباید در بستر اطلاعاتی و ارتباطی فضای مجازی منفعلانه رفتار کنیم تا دیگران برای ما برنامه ریزی کنند و بستر فراهم سازند.

وی با تأکید بر اینکه جوانان با استعداد و متخصص ایرانی می‌توانند در توسعه و ارتقاء فضای مجازی سهیم باشند، ابراز کرد: در حوزه فضای مجازی و جهان شبکه‌ای باید گام‌های مؤثرتری برداشته شود و مردم و نظام مقدس اسلامی باید سهم جدی از این فضا در سطح جهان داشته باشند.
وی گفت: پیام رسان‌های داخلی باید یک آغاز برای حرکتی عظیم در حوزه فضای مجازی و فناوری اطلاعات باشند، نباید به برخورداری از چند پیام رسان بسنده شود بلکه باید حوزه نفوذ خود را در بخش‌ها و جنبه‌های مختلف فضای مجازی توسعه و ارتقا بخشیم.

تولیت آستان قدس رضوی اضافه کرد: رمز موفقیت، توسعه و عملیاتی شدن ظرفیت فضای مجازی در ادارات، پیشگامی مدیران و مشارکت تمام بخش‌ها و لایه‌های یک سازمان اداری است.

وی با اشاره به اینکه تا تحقق کامل دولت الکترونیک راه زیادی در پیش داریم و برای این مهم نیاز به ساماندهی صددرصدی تمام امور بر اساس دولت الکترونیک هستیم، عنوان کرد: ارتباطات آستان قدس رضوی با مراکز فرهنگی، علمی و مذهبی جهان اسلام باید بیش از پیش توسعه یابد و تقویت شود که در این مسیر فضای مجازی بستر و ظرفیتی بسیار خوب است.

حجت الاسلام رئیسی با تأکید بر اینکه کار علمی و استفاده از فناوری روز برای انجام تمام امور در آستان قدس رضوی یک اصل مهم است، گفت: تمام بخش‌ها و حوزه‌های حرم مطهر باید از علم و فناوری برخوردار شوند، کار دانش بنیان را به هیچ عنوان تنها مختص به حوزه‌های اقتصادی نمی‌دانیم بلکه تمام امور حرم مطهر باید مبتنی بر علم و فناوری نوین باشد.