حجه الاسلام سید ابراهیم رئیسی

تولیت آستان قدس رضوی گفت: پیام آیت‌الله مهمان‌نواز برای همه مسئولان همواره این بود که بزرگترین وظیفه شما خدمت گذاری خالصانه و گره گشایی از مشکلات مردم برای خدا است.

به گزارش raisi.ir، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در مراسم بزرگداشت چهلمین روز درگذشت آیت‌الله حبیب‌الله مهمان‌نواز در بجنورد، اظهار داشت: معنای حقیقی علم، دانش نسبت به عقاید و باورهای حقه، اخلاق فاضله و کریمه و آشنایی با واجبات و محرمات دین است.

وی افزود: در روایتی از امام صادق(ع) ذکر شده که «العلم نور یقذفه الله فی قلب من یشاء»، علم نوری است که خداوند به هرکس بخواهد می‌دهد، حقیقت علم در عبودیت نهفته است و این یعنی هرکس بندگی و عبودیت بیشتری نسبت به خداوند متعال داشته باشد، عالم‌تر است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه گمشده امروز عالم، اخلاق و اصول اخلاقی است، گفت: شریعت اسلام آنچه از سجایای اخلاقی برای زندگی دنیوی انسان لازم است را بیان کرده است.

وی تصریح کرد: زنده بودن امام راحل(ره) به میراث ایشان است؛ آیا احساس شما این است که امروز امام خمینی(ره) در میان ما نیستند؟ حیات امام راحل(ره) روز به روز دایره‌ وسعتش روبه افزایش است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بقای حضرت امام(ره) به اشاعه تفکر و انقلاب ایشان است که هر روز در حال گسترش بوده است، گفت: یک فقیه وارسته ضمن مخالفت با هوای نفس، رصد می‌کند آنچه که دین و دینداران را به مخاطره می‌اندازد.

وی با تأکید بر اینکه فقیه حقیقی در مردم، با مردم و از مردم است، خاطرنشان کرد: جایگاه فقاهت ابتدا خداباوری و سپس در پرتوی خداباوری مردم باوری را ایجاب می‎کند.

حجت‌الاسلام رئیسی ادامه داد: امام خمینی(ره) در هیچ کجا مردم را به خود دعوت نکردند و همواره امت اسلام را به پروردگار متعال می‌خواندند و این از ویژگی‌های فقیه است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: آیت الله مهمان نواز پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در مبارزه با انکر منکرات یعنی رژیم ستمشاهی تلاش کرد و پس از پیروزی انقلاب در سنگر دفاع از اعرف معروفات یعنی نظام اسلامی بود.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: ایشان همواره تلاش کردند در جامعه گفتمان امام و رهبری حکم فرما باشد و همواره به مسئولان سفارش می‌کردند که سعادت کشور در گروی عمل به گفتمان امام و رهبری است.

وی تصریح کرد: شاه بیت سخنان مرحوم آیت الله مهمان نواز دعوت آحاد مردم و مسئولان به نزدیک شدن به راه امام و رهبری بود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امروز این را باید همگان بدانند که سعادت و پیشرفت کشور در گروی عمل به گفتمان امام و رهبری است، گفت: هیچ تجلیلی بدون تحلیل، صحیح و ارزشمند نیست، امروز نیز باید تجلیل از آیت الله مهمان‌نواز همراه با تحلیل تلاش بیش از نیم قرن این عالم ربانی در راه انقلاب باشد.

وی ادامه داد: این فقیه وارسته همواره بر گره گشایی از مشکلات مردم تأکید داشتند و می‌فرمودند که همه مدیران و مسئولان توجه به مردم بویژه نیازمندان داشته باشند.

عضو مجلس خبرگان رهبری توجه به مردم بویژه محرومان را از بنیان‌ها و اساس‌های فرهنگ ناب انقلاب اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: در نظام اسلامی نگاه به مردم به هیچ عنوان امری تشریفاتی نیست.

وی گفت: بر اساس آنچه از کلام الله مجید استنباط می‌شود، برای انسان یک کرامت ذاتی و یک کرامت اکتسابی وجود دارد که کرامت ذاتی در قالب عقل، فهم و قدرت تحلیل به انسان عطا شده و سرمایه بزرگی برای بشریت است.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه کرامت اکتسابی در پرتو قرآن و عترت کسب می‌شود، تصریح کرد: آن وجهی که موجب تعالی بشر و طی طریق سعادت می‌شود، کرامت اکتسابی است که جز در پرتوی تربیت قرآن کریم، پیامبران و ائمه اطهار(ع) به دست نمی‌آید.

وی افزود: کرامت نفس و کرامت روح بوده که در عالم دیگر و در پیشگاه پروردگار متعال ارزشمند است.

حجت‌الاسلام رئیسی گفت: آیت الله مهمان‌نواز به سبب عبودیت، همراهی با مجاهدان و خانواده شهدا و در کنار مردم بودن صاحب روح بلند و نفوذ کلام شده‌ بودند.

وی خاطرنشان کرد: در منطقه خاورمیانه بیش از هفت هزار کانال ماهواره‌ای فعال است، اما آیا سخن این شبکه‌ها اثرگذار خواهد بود؟ سخنی اثرگذار است که از کلام خدا نشأت گرفته و مطابق با فطرت انسان باشد.

وی با بیان اینکه آیت الله مهمان‌نواز صداقت در گفتار و عمل داشتند، گفت: پیام آیت الله مهمان‌نواز برای همه مسئولان همواره این بود که بزرگترین وظیفه شما خدمت گذاری خالصانه و گره گشایی از مشکلات مردم برای خدا است.