حجه الاسلام سید ابراهیم رئیسی

تولیت آستان قدس رضوی گفت: حضور پرشور جوانان و نوجوانان در مراسم اعتکاف از برکات انقلاب اسلامی است.

به گزارش raisi.ir، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در جمع معتکفان نوجوان مسجد جامع گوهرشاد با بیان اینکه اعتکاف نقش بسیاری مؤثری بر تربیت اسلامی نوجوانان و جوانان دارد، اظهار کرد: وقتی یک جوان یا نوجوان از تفریح و سرگرمی‌های خود می‌گذرد و به درگاه الهی سر به سجده می‌گذارد، بسیار ارزشمند است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: معکتف به نوعی خود را در محصوریت قرار می‌دهد و با این حصار در واقع روح و زندگی خود را از بند هرچه غیر خداست، آزاد می‌کند.

وی خودسازی را از مهم ترین برکات اعتکاف دانست و عنوان کرد: فریضه اعتکاف گامی اساسی در راستای خودسازی، خداخواهی و تقرب به پروردگار متعال است. نوجوانی، دوران اوج تربیت پذیری انسان است و اگر آدمی در این دوره با خداوند انس بگیرد و لذت عبادت در وجودش نهادینه شود، در طول زندگی نیز عرصه عبودیت پروردگار را ترک نخواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه استقبال و حضور پرشور نوجوانان و جوانان در فریضه معنوی اعتکاف، از جمله برکات انقلاب مقدس اسلامی است، اظهار کرد: پیش از انقلاب اسلامی چنین اجتماعات باشکوهی در اعتکاف مشاهده نمی‌شد، اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی استقبال بسیار زیاد نوجوانان و جوانان به اعتکاف در سراسر کشور مشهود است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: اعتکاف سنتی الهی بوده که با تشویق‌های رهبر معظم انقلاب و حضور جوان‌ها بیش از هر زمانی در کشور رونق یافته و از رویش‌های انقلاب اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه خودسازی فردی در اعتکاف باعث خودسازی اجتماعی می‌شود، تصریح کرد: جوانان خودساخته هستند که می‌توانند جامعه خود را بسازند، انسانی که ساخته نشد در لغزشگاه‌های زندگی تباه می‎شود. انسانی که با اعتکاف، نماز و انس با حضرت حق خودساخته شده باشد، در فراز و فرودهای زندگی نه خود دچار لغزش می‌شود و نه به مجموعه‌ای که با آن کار می‌کند اجازه لغزش می‌دهد.

وی گفت: اگر کسی خود را عادت داد که برای اجرای فرامین الهی و قرب به ذات اقدس پروردگار از حلال بگذرد، آنگاه برایش رهایی از بند حرام‌ها آسان خواهد بود؛ اعتکاف دوره‌ای آموزشی برای خود سازی جان است، انسان در اعتکاف از عبادت لذتی می‌برد که دیگران متوجه نمی‌شوند.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه ثواب زحمتی موقت و لذت ماندگار و گناه لذت موقت و نکبتی همیشگی دارد. بیان کرد: بهترین لذت‌های دنیا فرسایش دارند، اما لذت مناجات و خلوت با خدا، گره گشایی از مشکلات مردم و نیکوکاری، لذت‌هایی ماندگار دارند که قابل قیاس با هیچ لذتی در دنیا نیست.

وی افزود: در روایت «الدنیا مزرعه الاخره»؛ دنیا به کشتزاری برای آخرت تشبیه شده و اعتکاف نیز کشت در زمینی است که آثار و برکات آن در زندگی دنیا و بویژه آخرت مشخص خواهد شد.

حجت الاسلام رئیسی تصریح کرد: عمل صالح برای سعادتمندی کافی نیست، انسان باید مصلح نیز باشد، مصلح بودن و نسبت به دیگران احساس مسئولیت داشتن از امور مورد تأکید در اسلام است.
وی گفت: عزت امروز نظام مقدس اسلامی به سبب حضور مردم در صحنه و رهبری‌ مقتدارانه و عالمان رهبر معظم انقلاب است.