برخورد بدون اغماض با متخلفان ساخت‌ و ساز اراضی در گردنه حیران
706

برخورد بدون اغماض با متخلفان ساخت‌ و ساز اراضی در گردنه حیران

سازمان ها، نهادها و دستگاه هایی که بر اساس قانون وظیفه حفاظت از منابع طبیعی، اراضی کشاورزی و جنگل ها را دارند باید تصرف‌ها را ببینند و برخورد کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی دادستان کل کشور طی گفت‌ وگوی تلفنی با برنامه "گفتگوی ویژه خبری" که به موضوع زمین خواری در گردنه حیران می پرداخت با اشاره به اینکه مسئولان قضایی آستارا در حال بررسی موضوع و تشکیل پرونده هستند گفت: علاوه بر زمین خواران، دستگاه قضایی با مسئولانی که در این رابطه قصور یا تقصیری داشته اند برخورد می کند.

وی با اشاره به اینکه قوانین در بحث مبارزه با زمین خواری در حوزه‌های مختلف وجود دارد تصریح کرد: سازمان ها، نهادها و دستگاه هایی که بر اساس قانون وظیفه حفاظت از منابع طبیعی، اراضی کشاورزی و جنگل ها را دارند باید تصرف‌ها را ببینند و برخورد کنند.

دادستان کل کشور با بیان اینکه این گونه زمین‌خواری‌ها نه تنها در گردنه حیران بلکه در دماوند و مناطق دیگر دیده می‌شود افزود: باید با افراد سودجو و فرصت طلب به صورت قانونی برخورد و جلوی آنها گرفته شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی تصریح کرد: تجاوز به اراضی کشاورزی و تغییر کاربری غیرمجاز، جرم است.

وی گفت: با وجود صراحت قانون، گاهی شورای یک روستا یا شهر، فرماندار یا مقام مسئول دیگر مجوزی را برای احداث بنایی می‌دهد.

دادستان کل کشور با بیان اینکه بر اساس قانون سازمان‌ها و نهادهای مسئول یگان‌هایی را برای برخورد با متخلفان در اختیار دارند افزود: چنانچه این سازمان‌ها از این دست یگان‌ها ندارند یا نیروی کافی در اختیار آنها نیست نیروی انتظامی موظف است آنها را یاری کند و پس از این مرحله، متخلفان را به دستگاه قضایی معرفی کنند.