اجازه دهید گزارش‌های واصله به دستگاه قضا بدون پیشداوری بر اساس حق و عدالت رسیدگی شوند؛ قضات متعهد دین خود را به دنیای دیگران نمی‌فروشند/ سازمان بازرسی بر اساس وظیفه قانونی خود با تخلفات در حوزه فولاد برخورد نماید
294

آیت الله رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه:

اجازه دهید گزارش‌های واصله به دستگاه قضا بدون پیشداوری بر اساس حق و عدالت رسیدگی شوند؛ قضات متعهد دین خود را به دنیای دیگران نمی‌فروشند/ سازمان بازرسی بر اساس وظیفه قانونی خود با تخلفات در حوزه فولاد برخورد نماید

رئیس قوه قضاییه به صاحبان قلم و تریبون و چهره های متنفذ سیاسی و اجتماعی توصیه کرد که از پیشداوری و گمانه زنی درباره پرونده های قضایی پرهیز کرده و حوصله به خرج داده و اجازه دهند گزارش هایی که به دستگاه قضایی می رسد، بر اساس عدالت مورد رسیدگی قرار گیرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به نزدیک بودن ماه محرم و ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، بر لزوم کسب معرفت از آموزه های عاشورا و برگزاری آیین های عزاداری با رعایت اصول و پروتکل های بهداشتی تأکید کرد.

کودتای 28 مرداد نتیجه غفلت از راهبرد مقاومت بود
رئیس قوه قضاییه، مقاومت و ایستادگی در برابر ظلم را از مهم ترین آموزه های عاشورای حسینی عنوان کرد و گفت: اگر در 28 مرداد 32 که کودتاچیان دنبال امیال پلید خود علیه ملت ایران بودند، راهبرد مسئولان وقت مقاومت بود، کودتاگران هرگز به هدف خود نمی رسیدند.

آمریکا در منطقه و جهان رو به افول است
آیت الله رئیسی برکات و دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی و افول قدرت های بزرگ را محصول ایستادگی و مقاومت رهبران نظام اسلامی و ملت ایران دانست و افزود: امروز آمریکایی ها حقیقتاً در منطقه و سطح جهان در حال افول هستند و شرایط اقتصادی و سیاسی آنها بیانگر شکست سیاست هایشان است.

رئیس قوه قضاییه، بدهی 26 هزار میلیارد دلاری آمریکا و اعتراضات عدالت خواهانه در این کشور، مرگ و میر و ابتلای بیش از یک پنجم آمریکایی ها به کرونا، بیکاری بیش از 30 میلیون آمریکایی به خاطر سوءمدیریت و شکست فضاحت بار و تنها ماندن آمریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را از نشانه های افول اقتصادی و سیاسی سردمداران کاخ سفید دانست.

عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ثمره مقاومت و ایستادگی است
آیت الله رئیسی با تأکید بر این که ایستادگی و مقاومت، یک راهبرد کاملاً اثربخش و پر ثمر است، تصریح کرد: عزت، افتخار و اقتدار جمهوری اسلامی در سایه راهبرد ایستادگی و مقاومت به دست آمده و هر ملتی که این راهبرد را سرلوحه خود قرار دهد، زندگی عزتمندانه، افتخارآمیز و مقتدرانه خواهد داشت.

خیانت امارات به آرمان فلسطین بدون پاسخ نخواهد ماند
رئیس قوه قضاییه در ادامه سخانش توافق امارات و رژیم صهیونیستی برای توسعه روابط شان را نتیجه فریب خوردن اماراتی ها دانست و با خائنانه خواندن این توافقنامه نسبت به اسلام و قدس شریف و آرمان های فلسطین، به حاکمان این کشور که در برج های شیشه ای نشسته اند هشدار داد که منتظر واکنش مردم با غیرت امارات و دیگر کشورهای جهان باشند.

آیت الله رئیسی خاطر نشان کرد: خیانت حاکمان امارات قابل گذشت نیست و با گذشت زمان هم پاک نخواهد شد و همدستی و همراهی و همکاری امارات با رژیم کودک کُش و متجاوز اسراییل از چشم آزادگان جهان مخفی نمی ماند و در یاد ملت ها خواهد ماند.

قضات متعهد، تحت تأثیر جوسازی ها دین خود را به دنیای دیگران نمی فروشند
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخاننش گفت: پرونده هایی که در قوه قضاییه تشکیل می شود و یا گزارش هایی که به این قوه می رسد، با دقت و حوصله و بر اساس قانون و عدالت مورد رسیدگی قرار می گیرند.

آیت الله رئیسی با بیان این که قضات متعهد و پر تلاش دستگاه قضا تحت تأثیر جوسازی ها و فشارها قرار نگرفته و دین خود را به دنیای دیگران نمی فروشند و ملاک آنها در دادرسی ها، حقیقت و اجرای عدالت است، به صاحبان قلم و تریبون و چهره های متنفذ سیاسی و اجتماعی توصیه کرد که از پیشداوری و گمانه زنی پرهیز کرده و حوصله به خرج داده و اجازه دهند گزارش هایی که به قوه قضاییه می رسد، بر اساس عدالت مورد رسیدگی قرار گیرد.

پیشداوری درست نیست؛ افشاگری بدون اقدام هم بی فایده است
رئیس قوه قضاییه با بیان این که مردم خواستار رسیدگی به کاستی ها، نارسایی ها و برخورد متناسب با خیانت ها، تخلفات و مفاسد هستند، خاطر نشان کرد: افشاگری ها درباره تخلفات و مفاسد هم اگر به اقدام و عمل مورد انتظار مردم منتهی نشود، برای جامعه اعتمادآفرین و مؤثر نخواهد بود.

اعلام نظر کارشناسی قوه قضاییه درباره طرح نفتی دولت
آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به طرح نفتی دولت گفت که این طرح در شورای هماهنگی سران قوا مطرح شده و قوه قضاییه هم مانند دیگر قوا نظراتش را پس از هم اندیشی با کارشناسان اقتصادی اعلام و به دولت منتقل کرده است.

رئیس قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد که دولت شرایط اعلام شده از سوی نخبگان اقتصادی و دستگاه قضایی را به صورت جامع در طرح نفتی خود لحاظ نماید تا اجرای آن گره گشای مسائل و مشکلات کشور و مردم باشد.

استعلام فهرست حساب های بانکی از طریق کد ملی
در این نشست، دکتر زارع پور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با اشاره به دستور هفته گذشته رئیس دستگاه قضا برای ساماندهی استعلامات از وضعیت حساب های بانکی افراد در جریان دادرسی که باعث دشواری هایی برای مردم شده بود، اظهار داشت: طبق توافق صورت گرفته با بانک مرکزی برای حل این مشکل، امکان استعلام از طریق کد ملی افراد برای اطلاع از فهرست بانک هایی که در آنها حساب دارند، از میان 35 بانک و مؤسسه اعتباری کشور فراهم شده است و به زودی امکان استعلام برخط وضعیت حساب ها نیز برای محاکم فراهم خواهد شد تا مردم برای استعلام ها مجبور به مراجعه حضوری به بانک ها نباشند.

گزارش معاون بین الملل قوه قضاییه از ششمین دوره جایزه حقوق بشر اسلامی
دکتر علی باقری معاون بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه نیز در گزارشی با اشاره به برگزاری مراسم ششمین دوره اهدای جایزه حقوق بشر اسلامی به بیان ویژگی های متمایز این دوره پرداخت و گفت: در این دوره تلاش کردیم بر این نکته تأکید کنیم که حقوق بشر صرفاً موضوع جلسات رسمی نبوده و برای اولین بار فعالان حقوق بشر نیز در همایش شرکت کردند.

وی با بیان این که ترکیب مهمانان این مراسم به گونه ای بود تا اعلام کنیم موضوع حقوق بشر اسلامی صرفاً محدود به ایران و جهان اسلام نیست و حقوق همه انسان ها را در نظر می گیرد، افزود: در این همایش وجوه متفاوتی از حقوق بشر، همچون حق سلامت، حقوق عامه و حق حیات اقتصادی به عنوان موضوعات ملموس حقوق بشر اسلامی مورد توجه ویژه قرار گرفت و تأکید شد حقوق بشر اسلامی فقط به دنبال حقوق افراد نیست بلکه حقوق ملت ها را هم در نظر می گیرد که بر همین اساس اولین نشان بین المللی سردار سلیمانی طراحی و به 3 تن از مدافعان حقوق ملت ها اهدا شد.


آیت الله رئیسی در واکنش به گزارش دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، به مأموریتی که رهبر انقلاب برای قوه قضاییه در حوزه بین الملل تعیین کرده بودند اشاره کرده و گفت: احیای ظرفیت بین المللی قوه قضاییه از وظایفی است که رهبر معظم انقلاب بر عهده این دستگاه قرار دادند و احیای این ظرفیت می تواند بخشی از مشکلات ما در حوزه بین الملل را حل کند.

تأمین ارز برای 35هزار تُن نهاده دامی واراداتی از روسیه
در ادامه نشست، حجت الاسلام درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور به ارائه گزارشی از پیگیری های این سازمان برای حل مشکلات مربوط به واردات نهاده های دامی پرداخت و گفت: با پیگیری های صورت گرفته سازمان بازرسی، ارز مورد نیاز برای 350 هزار تُن نهاده دامی از سوی بانک مرکزی تخصیص یافته و نسبت به ترخیص 4 کشتی به ظرفیت 150 هزار تُن نهاده دامی نیز اقدام شده است.

وی همچنین در خصوص تخصیص ارز برای واردات 35 هزار تُن نهاده های دامی از روسیه که از اردیبهشت ماه در انتظار تأمین ارز مورد نیاز بوده نیز توضیح داد که بانک مرکزی در روزهای آینده اقدام به تأمین و تخصیص ارز خواهد کرد.

نظارت سازمان بازرسی کل کشور بر قیمت گذاری مرغ
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در همین راستا اعلام کرد که قرار است عصر امروز جلسه ای نیز برای نظارت بر نحوه توزیع نهاده های دامی و نحوه قیمت گذاری مرغ و جوجه یک روزه برگزار شود.

معرفی 2 مدیر متخلف به خاطر عرضه خارج بورس محصولات فولادی
حجت الاسلام درویشیان همچنین گزارشی از پیگیری های این سازمان برای بررسی وضعیت بازار فولاد ارائه کرد و گفت: در 6 ماهه ابتدای سال 98، بیش از 2 میلیون و 800 هزار تُن محصولات شرکت های فولادی در خارج از شبکه بورس کالا عرضه شده که در این راستا 2 نفر از مسئولان سازمان حمایت از مصرف کنندگان به دلیل ترک فعل به هیأت رسیدگی به تخلفات اداری ریاست جمهوری معرفی شدند.

تشکیل 640 پرونده در تعزیرات و کاهش 2هزار تومانی هر کیلو فولاد
وی در پایان سخنانش اعلام کرد: 640 پرونده تعزیراتی به ارزش 39 هزار میلیارد تومان در سال 99 بابت تخلفات شرکت ها در عرضه محصولات فولادی به سازمان تعزیرات ارسال شده که بنا بر گزارش وزارت صمت و شرکت های تولیدکننده، در نتیجه این اقدامات تاکنون قیمت هر کیلو فولاد به میزان 2 هزار تومان در بازار کاهش داشته که این روند هنوز مطلوب ما نیست و پیگیری ها را برای عرضه همه محصولات در بورس کالا ادامه خواهیم داد.

رئیس قوه قضاییه در واکنش به این گزارش اظهار داشت: من نیز گزارش مربوط به وضعیت بازار فولاد را در رسانه ملّی دیدم که بسیار تأسف برانگیز بود. سازمان بازرسی مطابق قانون اختیار دارد که اگر در نتیجه تحقیقات متقن خود به ادله ای برای فساد رسید، اقدام قانونی لازم را انجام دهد و آن را به اطلاع مردم برساند.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: برای مردم این سؤال پیش می آید که تولیدات دستگاه هایی که تولیدکننده هستند به کجا می رود که مجبورند آن را از بازار سیاه تهیه کنند؟ یک خبرنگار از روی حس مسئولیت خود این مسائل را پیگیری می کند و به نتیجه هم می رسد اما سازمان بازرسی باید بر اساس وظیفه قانونی خود با این مسائل برخورد کند.

تلاش ثمربخش دادستان کل برای حل مشکلات کارگران هپکو
حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور نیز با اشاره به جلسه روز چهارشنبه هفته گذشته خود با مسئولان استان مرکزی برای رسیدگی به مسائل و مشکلات شرکت هپکو، تصریح کرد: در جلسه ای که با حضور معاون استاندار مرکزی و مدیران شرکت هپکو و دیگر مسئولان مربوطه برگزار شد، به تصمیمات خوبی رسیدیم و اقدامات خوبی شده که اعلام رضایت کارگران را هم به دنبال داشته است.

وی با اشاره به دیدار خود با مسئولان سازمان تأمین اجتماعی که دولت شرکت هپکو و 7 شرکت بزرگ دیگر را به این سازمان واگذار کرده، از جلسه فردای خود با استاندار مرکزی نیز خبر داد و تأکید کرد: حل مشکلات کارگران هپکو، تا حصول نتیجه با جدیت پیگیری خواهد شد.

حجت الاسلام منتظری همچنین با اشاره به مشکلات زندان ها و زندانیان و تقدیر از اقدامات رئیس سازمان زندان ها برای بهبود وضعیت زندانیان در مدت اخیر، از برنامه های دادستانی کل کشور برای سرکشی دوره ای دادستان ها و معاونان آنها از زندان ها خبر داد.
انتهای پیام/