یک جوان معتاد شود همه ما مسئولیم/ معتاد متجاهر مجرم است/ دست آمریکا و اروپا آلوده به مواد مخدر است/ کمر قاچاقچی مواد مخدر باید شکسته شود؛ استرداد اموال قاچاقچیان معنا ندارد/ پول حاصل از مبارزه باید صرف مبارزه شود نه جبران کسری بودجه
122

آیت الله رئیسی در جلسه بررسی روند مبارزه با مواد مخدر:

یک جوان معتاد شود همه ما مسئولیم/ معتاد متجاهر مجرم است/ دست آمریکا و اروپا آلوده به مواد مخدر است/ کمر قاچاقچی مواد مخدر باید شکسته شود؛ استرداد اموال قاچاقچیان معنا ندارد/ پول حاصل از مبارزه باید صرف مبارزه شود نه جبران کسری بودجه

رئیس قوه قضاییه با بیان این که همه در قبال اعتیاد یک جوان یا آسیب دیدن یک خانواده مسئول هستیم، تأکید کرد: مساله مواد مخدر از مهم ترین موضوعات امروز است که بنیان خانواده و جوانان ما را تهدید می کند و مقابله با آن نیازمند عزم همگانی در عالی ترین سطوح کشور است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در نشست آسیب شناسی و بررسی روند مبارزه با مواد مخدر که امروز (یکشنبه) با حضور فعالین حوزه مبارزه با اعتیاد و همچنین دبیر و تعدادی از اعضای ستاد مبارزه با مواد مخدر در دفتر رئیس دستگاه قضا برگزار شد، مساله مواد مخدر را یکی از اولویت دارترین مسائل کشور دانست که مقابله با آن نیازمند عزم همگانی در سطوح عالی کشور است.

رئیس قوه قضاییه گفت: امروز مساله مواد مخدر بنیان خانواده و جوانان ما را تهدید می کند و به معضلی تبدیل شده که مشکلات فراوانی را در عرصه های فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی و اخلاقی به وجود آورده و همه باید با حساسیت با آن برخورد کنند. 

آیت الله رئیسی با تأکید بر لزوم تشدید برخوردهای امنیتی و انتظامی با پدیده مواد مخدر، تصریح کرد: در جهانی که آمریکا و برخی کشورهای اروپایی از کشت مواد مخدر و تبدیل مواد سنّتی به صنعتی حمایت و قاچاقچیان زیر چتر ناوگان های آمریکایی مواد مخدر را جابجا می کنند، نباید به کمک های خارجی در  مبارزه با مواد مخدر امید بست.

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: اقدامات سازمان های بین المللی در حمایت از ایران برای مبارزه با مواد مخدر، از حرف و اعطای مدال فراتر نمی رود و اراده جدی برای ریشه کنی مواد مخدر و معضل اعتیاد ندارند؛ در حالی که بر هیچ کس پوشیده نیست که جمهوری اسلامی صادقانه ترین برخورد را در این عرصه دارد.

آیت الله رئیسی با بیان این که اجازه نمی دهیم سوداگران مرگ با توزیع مواد مخدر به ساختارهای اجتماعی آسیب بزنند، ادامه داد: اطلاعات محرمانه ای داریم که نشان می دهد آمریکا و کشورهای اروپایی حامی قاچاقچیان مواد مخدر هستند و دست شان آلوده است و برخی کشورهای منطقه نیز از ترانزیت و توزیع مواد مخدر درآمدزایی می کنند.

رئیس قوه قضاییه، توسعه اقدامات اطلاعاتی را از مسائل محوری در برخورد با مبارزه با مواد مخدر دانست و با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت های مردمی برای شناسایی و کشف شبکه های قاچاق و مراکز تولید و توزیع مواد مخدر، گفت: هر چه کار اطلاعاتی قوی تر باشد، مانع از ورود مواد مخدر به قلب کشور می شود.

آیت الله رئیسی افزود: شهادت مرزبانان ما برایمان تلخ و ناگوار است اما این ایثارگری ها نشانگر عزم و اراده و هوشیاری و بیداری مرزبانان جمهوری اسلامی در برخورد با باندهای قاچاق مواد مخدر و جلوگیری از نفوذ آنها به داخل مرزهاست که حقیقتاً جای تقدیر دارد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر جدیت دستگاه قضا در ضربه زدن به بنیان های اقتصادی قاچاقچیان مواد مخدر و مصادره اموال آنها، تصریح کرد: باید کمر قاچاقچی که کمر به نابودی جوانان ما بسته شکسته شود و استرداد اموال قاچاقچیان معنا ندارد.

آیت الله رئیسی افزود: قاچاقچیان مواد مخدر باید بدانند وارد میدان خطرناکی شده اند که فساد مطلق است و بنیان های اجتماعی و فرهنگی و کیان خانواده ها را هدف گرفته اند و همکاران ما در دستگاه قضایی تحت هیچ شرایطی اجازه نمی دهند که اموال به این افراد برگردد و اگر در این زمینه خلاء قانونی هست، باید فوراً برطرف شود.

رئیس قوه قضاییه همچنین بر لزوم پاکسازی مناطق آلوده و جمع آوری معتادان متجاهر نیز تأکید کرد و گفت: معتاد متجاهر مجرم است و باید به عنوان مجرم با او برخورد شود و مطلقاً نباید اجازه داد نقطه ای از شهر در هیچ کجای کشورمان به محل امنی برای معتادان متجاهر تبدیل شود.

آیت الله رئیسی افزود: این که معتاد متجاهری دستگیر و پس از صرف هزینه های فراوان دوباره آزاد شود و به اقدامات خود ادامه دهد و به مردم آزار برساند، قابل پذیرش نیست و اگر نیاز به اصلاح قانون داریم باید این کار انجام شود تا دغدغه های مردم هر چه سریع تر رفع شود.

رئیس قوه قضاییه در عین حال متذکر شد که نباید با نگهداری معتادین متجاهر در زندان بر جمعیت زندانیان کشور افزوده شود بلکه این افراد و حتی قاچاقچیان باید در فضایی مناسب نگهداری شوند و در ادامه با تأکید بر احداث اردوگاه های جدید برای نگهداری و بازاجتماعی سازی معتادان تصریح کرد: اقدامات پیشگیرانه و مقابله ای قابل تقدیر است اما همه این اقدامات باید موجب کاهش تهدیدات شود.

آیت الله رئیسی لزوم نظارت بر فضای مجازی را نیز مورد تأکید قرار داد و از دستگاه های مسئول در حوزه فضای مجازی خواست که اجازه ندهند فضای مجازی به محیطی امن برای معاملات مواد مخدر و فعالیت افراد فاسد و بیچاره کردن خانواده ها توسط قاچاقچیان تبدیل شود.

اصلاح و به روزرسانی قانون مبارزه با مواد مخدر، تشدید انسداد مرزها، تقویت دیپلماسی مبارزه با مواد مخدر، تلاش برای کاهش عرضه و تقاضا و اقدامات به هم پیوسته فرهنگی و اجتماعی در کنار اقدامات امنیتی و انتظامی و قضایی از دیگر موضوعات مورد تأکید رئیس دستگاه قضا در برخورد با مواد مخدر بود.

آیت الله رئیسی با تأکید بر این که هیچ کس نباید مساله مبارزه با مواد مخدر را موضوعی فرعی تلقی کند، متذکر شد: اگر یک جوان معتاد شود یا بنیان یک خانواده متزلزل شود، همه ما مسئولیم و کوچک ترین قصور و تقصیر در انجام مسئولیت از احدی پذیرفته نیست.

رئیس قوه قضاییه گفت: اگر با قدرت و اقتدار و هماهنگی و همکاری جمعی با مواد مخدر مبارزه کنیم، با وجود همه خباثت ها و حمایت های آمریکا و اروپا از مافیای مواد مخدر، می توانیم این معضل را حل کنیم اما باید بدانیم که تهدیدات گسترده است و باید متناسب با آن اقدام نماییم.

آیت الله رئیسی افزود: امروز درآمد بسیاری از گروه های تروریستی اطراف ما از قاچاق مواد مخدر است و این مساله دیگر نه تنها یک موضوع انتفاعی که موضوعی سیاسی است و باید با قدرت در برابر آن ظاهر شویم و با همه توان و ظرفیت به مبارزه با آن بپردازیم.  

رئیس قوه قضاییه از نگاه منفعت طلبانه و درآمدزا به امر مبارزه با مواد مخدر نیز انتقاد کرد و گفت: درآمد حاصل از مبارزه با مواد مخدر فقط باید صرف مبارزه با مواد مخدر شود و نباید برای جبران کسری بودجه و حل مشکلات مالی دستگاه ها به آن چشم دوخت.

در ابتدای این جلسه، سردار اسکندر مؤمنی دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور و 10 نماینده دستگاه های مختلف عضو این ستاد که ریاست کمیته های مختلف ستاد را بر عهده دارند، با ارائه گزارشی از وضعیت مصرف و مبارزه با مواد مخدر در جهان، منطقه و ایران و فرصت ها و تهدیدات مبارزه با آن به تبیین دیدگاه ها، برنامه ها و مطالبات خود در این خصوص پرداختند.

حمیدرضا صرّامی مشاور دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر و مدیرکل دفتر تحقیقات این ستاد در این نشست اعلام کرد جهان با پدیده رشد فزاینده عرضه و تقاضا و مصرف مواد مخدر مواجه است و اولین ماده مخدر پرمصرف در دنیا را «کاناپیس» عنوان کرد که از خانواده حشیش و ماری جوآناست.

او گفت: در سال 2006 در دنیا 208 میلیون نفر یک مرتبه به بالا مواد مخدر مصرف داشتند اما این رقم به 269 میلیون نفر رسیده و در 13 سال اخیر، مصرف مواد مخدر در جهان با رشدی 29درصدی مواجه بوده و تنوّع مواد روانگردان نیز از 166 نوع در سال 2006 به 541 نوع رسیده است.

به گفته صرّامی در حال حاضر بین تروریسم و قاچاق مواد مخدر پیوند جدی به وجود آمده و قاچاقچیان بیشترین بهره را برای خرید و فروش مواد مخدر از لایه های پنهان شبکه وب و فضای مجازی می برند.

وی همچنین خاطر نشان کرد که «آمریکا با آزادکردن مصرف مواد مخدر در 14 ایالت خود، در رتبه نخست مصرف مواد قرار دارد و 43 میلیون آمریکایی مصرف یک بار به بالای یک نوع مواد مخدر را تجربه کرده اند که دنیا تا 5 سال آینده به بازه انفجار تولید و مصرف مواد می رسد».

مشاور دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره وضعیت مواد مخدر در ایران هم توضیح داد: طی 40 سال پس از پیروزی نقلاب اسلامی و از سال 58 تا 98، 12 هزار تُن انواع مواد مخدر و روانگردان در کشورمان کشف و ضبط و 52 هزار باند طی 43 هزار عملیات متلاشی شده است.

صرّامی درباره ضررهای مالی قاچاقچیان هم توضیح داد در فاصله سال های 85 تا 97 جمعاً 7 هزار و 375 میلیارد تومان از طریق مصادره اموال منقول و غیرمنقول به منافع اقتصادی قاچاقچیان ضربه وارد شد و در سال 98 نیز هزار و 560 میلیارد ریال از اموال آنها شناسایی شد که نسبت به سال 97 رشدی 138 درصدی داشته است.

او همچنین خاطر نشان کرد که طی مدت اخیر، از محل 44 درصد فروش اموال آنها و مصادره 256 باب املاک و توقیف هزار و 273 خودروی متعلق به قاچاقچیان که با حکم قضایی صورت گرفت، رقمی بالغ بر 243 میلیارد تومان حاصل شده است.  

مشاور دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد تاکنون 385 هزار نفر در راه مبارزه با مواد مخدر شهید و 12 هزار نفر جانباز شده اند و 167 هزار میلیارد تومان نیز صرف مبارزه با سوداگران مرگ شده است.

وی تصریح کرد که در حال حاضر قریب 3 هزار سازمان مردم نهاد در امر مبارزه با مواد مخدر با دستگاه های مختلف همکاری دارند و میزان اطلاع رسانی در این عرصه 118 درصد افزایش یافته که 12 درصد آن از طریق سازمان صدا و سیما و رسانه ملی انجام می شود.

صرّامی به موضوع دیپلماسی مبارزه با مواد مخدر هم اشاره کرد و با اشاره به انعقاد بیش از 30 سند همکاری بین ایران و کشورهای مختلف، خاطر نشان کرد که جمهوری اسلامی تاکنون 8 بار از سوی سازمان ملل و ارکان مرتبط با آن به دلیل مبارزه قاطع، جدی و صادقانه با مواد مخدر تقدیر شده است.

مشاور دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر از «تریاک» به عنوان ماده مخدر پرمصرف در کشورمان نام برد و در پایان گفت که «ایران به تنهایی 90 درصد تریاک دنیا، 48 درصد هروئین و 26 درصد مرفین را کشف و ضبط می کند».

ارائه 458 هزار مشاوره رایگان و آموزش به خانواده ها، اجرای طرح «پازک» برای پیشگیری از اعتیاد زنان و کودکان به مواد مخدر در 500 نقطه آسیب خیز و تقدیر از بخشنامه رئیس دستگاه قضا و عملکرد سازمان زندان ها در اعطای مرخصی به محکومین مواد مخدر در ایام کرونا از دیگر مسائل مطرح شده در این نشست بود.

حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور نیز در این نشست با اشاره به اهمیت موضوع مبارزه با مواد مخدر، توجه جدی مسئولان ارشد اجرایی کشور به موضوع مبارزه با مواد مخدر و حضور ایشان در جلسات ستاد مبارزه با مواد مخدر شد..

در بخش پایانی این نشست، دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر، خواستار توجه ویژه رئیس قوه قضاییه به توقف صدور آرای مربوط به استرداد اموال قاچاقچیان و رفع خلاءهای قانونی در این زمینه، افزایش بازدارنده میزان محکومیت حبس معتادان متجاهر و ایجاد فضاهای لازم برای نگهداری این افراد و اصلاح قانون مربوط به برخورد با قاچاقچیان خُرده فروش شد.

سردار مؤمنی با اشاره به رشد چشمگیر کشف مواد مخدر در سال گذشته که آن را بالاترین نرخ در جهان دانست و همچنین افزایش 3 برابری شناسایی و مصادره 50 درصدی اموال قاچاقچیان در کشور، در عین حال گفت که مبارزه با مواد مخدر بدون قانون به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.

وی تصریح کرد: ایران تنها کشوری است که کمترین میزان مجازات حبس از 1 تا 3 ماه را برای معتادان متجاهر در نظر گرفته در حالی که در چین و بلژیک که قوانین آنها به عنوان نمونه مورد بررسی قرار گرفت، کمترین مجازات برای این افراد 2 سال است که در صورت تکرار جرم افزایش می یابد و اصلاح قانون موجب می شود ما نیز در کشور شاهد حضور معتادان متجاهر نباشیم.