حوزه علمیه سوالات فقهی مرتبط با قضا، قانون گذاری و اجرا را پاسخ دهد/ حوزه‌ها برای دستگاه قضایی مبتنی بر فقه و حقوق اسلامی کادرسازی کنند/ طراحی «فقه نظام» در حوزه علمیه تهران اقدام ارزنده ای در بهره مندی از فقه برای پیشبرد اهداف نظام است
150

آیت الله رئیسی در آئین آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه استان تهران:

حوزه علمیه سوالات فقهی مرتبط با قضا، قانون گذاری و اجرا را پاسخ دهد/ حوزه‌ها برای دستگاه قضایی مبتنی بر فقه و حقوق اسلامی کادرسازی کنند/ طراحی «فقه نظام» در حوزه علمیه تهران اقدام ارزنده ای در بهره مندی از فقه برای پیشبرد اهداف نظام است

رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: قوه قضاییه نیازمند قضاتی عالم و عادل و اخلاق مدار است و یکی از مأموریت های حوزه های علمیه باید کادرسازی برای دستگاه قضایی اسلامی باشد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز (چهارشنبه) در آئین رسمی آغاز سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه استان تهران که در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای سرچشمه) برگزار شد، طراحی «فقه نظام» در حوزه علمیه تهران را اقدامی ارزنده در راستای بهره مندی قوای سه گانه و دستگاه ها از فقه غنی جعفری و خدمات علمی حوزه برای پیشبرد اهداف نظام دانست.

رئیس قوه قضاییه کادرسازی حوزه های علمیه برای بخش های مختلف نظام را مهم دانست و با تأکید بر لزوم ارتباط مستمر حوزه با دستگاه قضا اظهار داشت: قوه قضاییه نیازمند قضاتی عالم و عادل و اخلاقمدار است و یکی از مأموریت های حوزه های علمیه باید کادرسازی برای دستگاه قضایی اسلامی باشد.

موضوع شناسی از مهم ترین مسائل محوری حوزه ها و از ضروریات مقام افتاء و قضاست

آیت الله رئیسی بر همین اساس موضوع شناسی را از مهم ترین مسائل محوری حوزه ها و از ضروریات مقام افتاء و قضا دانست و تصریح کرد: فقه و علم و دانش از مهم ترین ابزار قضاست و دستگاه قضایی مبتنی بر فقه و حقوق اسلامی زمانی به طور کامل شکل می گیرد که دانش قضایی ما به روز و کارآمد باشد.

رئیس قوه قضاییه گفت: امروز منابع عظیمی از فقه در اختیار ما قرار دارد اما تفاوت اساسی دوران ما با روزگار چهره های صاحب نظر و کتب فقهی مرجع این است که در زمان آنها دین حکومت نمی کرد اما اکنون دین بر متن جامعه حاکم است ولی هنوز همچنان سوالات بی جواب زیادی وجود دارد.   

آیت الله رئیسی با اشاره به روایتی از پیامبر اعظم درباره علم در سه حوزه عقاید و باورها، اخلاق کریمه و احکام دین و غنای فقه در این حوزه ها متذکر شد: باید با تکیه بر اجتهاد تمدن ساز و استفاده از پژوهش های صورت گرفته در حوزه ها، تلاش کرد به سوالات گسترده و متنوع بشر امروز در زمینه های مختلف پاسخ داد.

فقیه کسی است که فقه در جانش ریشه بدواند و سرشت او با فقه آمیخته شود

رئیس قوه قضاییه در همین راستا به تعریف شخصیت فقیه پرداخت و افزود: فقیه کسی است که فقه در جانش ریشه بدواند و سرشت او با فقه آمیخته شود و حفظیات، یادگیری فرمول ها و برخورداری صرف از حافظه و استعداد سرشار انسان را در جایگاه فقاهت قرار نمی دهد.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: انسان سالک اگر وارد حوزه های دین شناسی و خداشناسی و هستی شناسی شود، عالم و دانشمند برخوردار از فقه می شود و فقاهت در رفتارش بروز و ظهور می یابد و به مقام و جایگاهی نائل می شود که وارث انبیاء محسوب می شود.  

رئیس قوه قضاییه در ادامه سخنانش اظهار داشت: امروز که بر این باوریم همه زوایای زندگی می تواند از فقه بهره مند شود و مدنیت مبتنی بر دین باید شکل بگیرد تا پاسخگوی نیازها و سوالات بشریت باشد، فقها و حوزه های علمیه باید بیش از پیش در این عرصه نقش آفرینی کنند.

آیت الله رئیسی با بیان این که از نظر فقه شیعه هیچ بن بست و سوال بی جوابی وجود ندارد، به سوالات بی شمار حقوقی و قضایی روز که باید با کار اجتهادی پاسخ داده شوند اشاره کرد و از فقها و مدیران و اساتید حوزه خواست که دستگاه قضایی را در پاسخگویی به این سوالات و تصمیم سازی و تصمیم گیری بهتر یاری دهند.

عامل اصلی هجمه های دشمنان به دین، استیصال آنها در برابر اقتدار اسلام و‌ نظام اسلامی است

رئیس قوه قضاییه با اشاره به گسترش دین و معنویت در دنیای امروز اظهار داشت: امروز ملت ها و به ویژه جوانان گرایش زیادی به دین پیدا کرده اند و عامل اصلی عصبانیت دشمنان و هجمه هایی که به دین می کنند، استیصال آنها در برابر اقتدار اسلام و نظام اسلامی در تسخیر دل ها و افکار ملت ها و بیداری و ایستادگی آنها در برابر نظام سلطه و مستکبران است.

آیت الله رئیسی با ابراز تأسف از سکوت مقامات کشورهای غربی و مجامع مدعی حقوق بشر در برابر اهانت هایی که در برخی کشورها به قرآن کریم و پیامبر اعظم (ص) می شود، ادعای آنها برای حمایت از «آزادی بیان» را فریبکاری دانست و افزود: «آزادی»، صیانت از علم و دانش و عقلانیت بشر است.

مدنیت امروز انسان مرهون آموخته ها و تلاش مصلحانه پیامبر اسلام است

رئیس قوه قضاییه گفت: پیامبر اسلام حق بزرگی بر گردن بشریت دارند و مدنیت امروز انسان مرهون آموخته ها و تلاش مصلحانه آن حضرت است و توهین به نبی مکرم ما که اول شخص عالم هستی هستند، توهین به انسان و همه انبیاء الهی و کتب آسمانی و محکوم به شکست است.

اهانت عده ای اوباش به مقدسات انسان های دیگر، خلاف آزادی و مصداق بارز سلب آزادی است

آیت الله رئیسی افزود: این که به عده ای اوباش اجازه دهند به مقدسات انسان های دیگر اهانت کنند، خلاف آزادی و مصداق بارز سلب آزادی است و قطعاً موجب نفرت انسان های آزاده دنیا از عوامل و حامیان این نوع حرکات سخیف و رذیلانه می شود و اتاق فرمان این اقدامات موفق نمی شود به اهداف پلید خود دست پیدا کند.

رئیس دستگاه قضا در پایان سخنانش از همه اندیشمندان و حقوقدانان و سران کشورها به ویژه رهبران کشورهای اسلامی خواست که با موضع گیری قاطع در برابر اهانت به مقدسات، اجازه ندهند مشتی انسان جاهل آزادی را سلب و عرصه را برای خردمندان و آزاداندیشان تنگ کنند.        

طلاب باید ضمن رعایت اصول بهداشتی با تلاش و مجاهدت کاستی ها و موانع علم اندوزی را جبران کنند

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، آیت الله العظمی سبحانی از مراجع عظام تقلید نیز در پیامی تصویری به مناسبت آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه، توصیه هایی خطاب به طلاب مطرح کردند و اظهار داشتند: شیوع ویروس کرونا تحصیل علم را با مشکلاتی مواجه کرده اما طلاب باید ضمن رعایت اصول بهداشتی با تلاش و مجاهدت کاستی ها و موانع علم اندوزی را جبران کنند.

لازم است در حوزه ها، علاوه بر فقاهت، به کلام و اصول عقاید نیز توجه ویژه شود

ایشان با اشاره به تهاجم فرهنگی و جنگ نرم علیه اسلام و تشیّع، افزودند: در جهانی که برخی اشخاص جاهل در کشورهای مدعی علم و فرهنگ به کتاب خدا و پیامبر عظیم الشأن اسلام اهانت می کنند، لازم است در حوزه ها، علاوه بر فقاهت، به کلام و اصول عقاید نیز توجه ویژه شود تا انسان هایی عالم برای دفاع از اسلام تربیت شوند.

حوزه های علمیه باید به مسأله تبلیغ و مبنر اهمیت بدهند و الاف و دین مردم تلاش کنند

آیت الله سبحانی با اشاره به نقش «منبر» در حفظ دین مردم بر لزوم تربیت وعاظ و خطبای متبحر، کامل و مؤثر نیز تأکید کردم و فرودند: حوزه های علمیه باید به مسأله تبلیغ و مبنر اهمیت بدهند و الاف و دین مردم تلاش کنند.

این مرجع عالیقدر در پایان به مراجع و علمای اعلام در عراق که از آنها به عنوان"شخصیت های برجسته و کامل در حوزه" یاد کرد، پیشنهاد کرد برای تقویت حوزه های علمیه به خصوص حوزه عمیه تهران به ایران مهاجرت کنند.

می توانیم نیاز دستگاه ها برای مدیریت بر مبنای اصول فقهی را برطرف کنیم

آیت الله رشاد رئیس شورای عالی حوزه های علمیه استان تهران هم در این مراسم به ایراد سخن پرداخت و از آیت الله رئیسی به عنوان قاضی القضاتی قاطع، شجاع و عادل یاد کرد که مایه فخر حوزه های علمیه و گفتمان انقلاب اسلامی شده است و از اقدامات دستگاه قضا در دوره مدیریت وی تقدیر کرد.

وی با بیان این که حوزه تهران تمام قامت در خدمت نظام اسلامی است، از طراحی «فقه نظام» در حوزه علمیه تهران خبر داد و گفت: حوزه تهران ساختار جدیدی برای فقه بر مبنای حکومت در چارچوب 5 محور معرفتی دین و متناسب با بخش های مختلف اقتصادی، اجتماعی فرهنگی و قضایی تدوین کرده که می توانیم نیاز دستگاه ها برای مدیریت بر مبنای اصول فقهی را برطرف کنیم.

رابطه حوزه با دستگاه های مختلف نظام باید نهادینه شود

رئیس شورای عالی حوزه های علمیه استان تهران با بیان این که «رابطه حوزه با دستگاه های مختلف نظام نهادمند هست ولی باید نهادینه شود»، به نقل قولی از آیت الله سیستانی در این زمینه پرداخت که تصریح داشتند «موضوعات دروس خارج حوزه باید از پارلمان بیاید و مجلس بگوید چه نیازی دارد تا حوزه ها برای حل مشکلات تولید معرفت کنند».

آیت الله رشاد با اشاره به تحصیل 15 هزار طلبه در سطوح و محدوده های درسی در حوزه های علمیه استان تهران که به گفته او بزرگ ترین حوزه علمیه بعد از قم است، حوزه تهران را «غنی ترین حوزه از نظر علمی و معرفتی» و «فقیرترین از نظر منابع مالی و امکانات» توصیف کرد و خواستار حمایت دستگاه ها از این حوزه شد که آیت الله رئیسی تصریح کرد با احیای موقوفات در اختیار حوزه های علمیه تهران می توان مشکلات مالی این حوزه ها را برطرف کرد.

قریب الوقوع بودن نهایی شدن برنامه 5 ساله حوزه های علمیه در سال جاری

حجت الاسلام رحیمی صادق مدیر حوزه های علمیه استان تهران نیز در سخنانی اعلام کرد که سال گذشته با وجود آن که حدود 2 هزار و 500 نفر از اساتید، مدیران و طلاب در قالب گروه های جهادی در صحنه مقابله با ویروس کرونا و طرح احسان و کمک های مؤمنانه حضور داشتند، همه محدوده های درسی حوزه ها در تهران به اتمام رسید.

وی با اشاره به قریب الوقوع بودن نهایی شدن برنامه 5 ساله حوزه های علمیه و تدوین اسناد حوزوی در سال جاری گفت که آئین نامه فعالیت های حوزه ها در سال تحصیلی جدید نیز پس از تصویب در شورای عالی حوزه های علمیه استان تهران ابلاغ شده که با توجه به شیوع بیماری کرونا، اصل نخست آن «حفظ سلامتی حوزویان و طلاب» است.

در پایان این مراسم از «سامانه برخط آموزش مجازی طلاب حوزه های علمیه استان تهران (بیان)» با حضور رئیس دستگاه قضا و مدیران رونمایی شد که قابلیت برگزاری 1000 کلاس درسی همزمان را دارد و 10 هزار نفر می توانند به صورت آنلاین در این کلاس ها شرکت کنند.