لازمه تحول در قوه قضاییه، استفاده از علم و فناوری است / راه اندازی «پردیس نوآوری‌های حقوقی و قضایی»، نتیجه یکسال کار کارشناسی برای دسترسی آسان و ارزان مردم به عدالت است/ دستگاه‌ها برای تحقق دولت الکترونیک در تبادل اطلاعات با یکدگیر امساک نکنند
147

آیت الله رئیسی در آیین افتتاح پردیس نوآوری‌های حقوقی و قضایی:

لازمه تحول در قوه قضاییه، استفاده از علم و فناوری است / راه اندازی «پردیس نوآوری‌های حقوقی و قضایی»، نتیجه یکسال کار کارشناسی برای دسترسی آسان و ارزان مردم به عدالت است/ دستگاه‌ها برای تحقق دولت الکترونیک در تبادل اطلاعات با یکدگیر امساک نکنند

رئیس قوه قضاییه گفت: تلاش های «پردیس نوآوری های حقوقی و قضایی» وقتی اثرگذار خواهد بود که مردم خدمات آسان و ارزان قضایی را لمس کنند و شاهد تغییر در روند رسیدگی به پرونده ها باشند.

به گزارش روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در آیین بهره برداری از «پردیس نوآوری های حقوقی و قضایی» که صبح امروز با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و جمعی از مسئولان عالی قضایی برگزار شد، راه اندازی این مرکز را نتیجه نیازسنجی و یک سال کار کارشناسی برای ارائه خدمات آسان و ارزان و دسترسی سریع آحاد مردم به عدالت عنوان کرد.

رئیس قوه قضاییه گفت: حضرت امام(ره) در دوران دفاع مقدس با شناخت دقیق از ظرفیت های کشور و اعتماد به جوانان عزیز، زمام امور را به افراد پرتحرک و خلاق واگذار کردند و جوانان ما با وجود موانع و تحریم ها، با اتکاء به خدا و اعتماد به نفس در دفاع از کشور و ایستادگی در برابر دشمن خوش درخشیدند.

آیت الله رئیسی با بیان این که دفاع مقدس بهترین نسخه برای اداره امور کشور در همه دوره هاست، افزود: امروز با حمایت و هدایت مقام معظم رهبری فرصت عظیم علمی و نوآوری در کشور داریم و نیروی انسانی خلاق و مبتکر ما می تواند در ساختن کشور و تحول در همه عرصه ها نقش اساسی ایفا کند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به آغاز دوران تحول در دستگاه قضایی اظهار داشت: لازمه تحول استفاده از علم و فناوری است و بدون علم و فناوری و ابتکار و نوآوری نمی توانیم به تحول و تسهیل دسترسی جامعه به عدالت گام برداریم.

آیت الله رئیسی با اشاره به شناسایی 400 موضوع هدف شرکت های دانش بنیان که مرتبط با حوزه قضایی است تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان با تکیه بر نوآوری و فناوری می توانند قوه قضاییه را در تصمیم سازی و تصمیم گیری و توزیع عدالت و شفافیت بیشتر یاری دهند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به توانمندی های شرکت های دانش بنیان در رفع نیازهای این قوه، ایجاد پردیس نوآوری های حقوقی و قضایی را مقدمه ای برای حرکت در جهت تسهیل خدمت رسانی دستگاه قضا و توزیع عدالت دانست و گفت که تلاش های این مرکز وقتی اثرگذار خواهد بود که مردم خدمات آسان و ارزان قضایی را لمس کنند و شاهد تغییر در روند رسیدگی به پرونده ها باشند.

آیت الله رئیسی با اشاره به حمایت های مقام معظم رهبری از شرکت های دانش بنیان، حمایت دستگاه قضایی از این شرکت ها را نیز جدی دانست و تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان علاوه بر حمایت های قانونی و مالی نیازمند حمایت های جدی قضایی هستند که در این راستا دفتری برای پیگیری مسائل حقوقی این شرکت ها راه اندازی شده است.

رئیس قوه قضاییه، مالکیت معنوی و ثبت شرکت ها و علائم تجاری را یکی از دغدغه های مهم دستگاه قضا دانست و گفت: باید با اعتبارسنجی دقیق شرکت های صوری از شرکت های واقعی تشخیص داده شوند تا زمینه ای برای ثبت شرکت های کاغذی به وجود نیاید که بعداً باعث بروز مشکل برای مردم شود.

آیت الله رئیسی همچنین از لزوم شکل گیری هر چه سریع تر دولت الکترونیک در کشور تأکید کرد و افزود: شکل گیری دولت الکترونیک و تسهیل امور مردم در پرتو الکترونیکی شدن خدمات همه دستگاه ها و تعامل بانک های اطلاعاتی موجود در کشور شکل می گیرد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: برای آن که دولت الکترونیک هر چه زودتر شکل بگیرد و همه از آثار و برکات آن بهره مند شویم باید دستگاه های اداری ضمن حفظ اطلاعات مردم با همدیگر تعامل سازنده داشته باشند و در ارائه اطلاعات به یکدیگر امساک نکنند تا کار مردم به خاطر یک مکاتبه یا استعلام ساده معطل نماند.

آیت الله رئیسی با تقدیر از تلاش های معاون راهبردی قوه قضاییه و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور که ظرف یک سال پس از دیدار وی با فعالان حوزه های دانش بنیان اقدام به راه اندازی پردیس نوآوری های حقوقی و قضایی کردند، ابراز امیدواری کرد که این اقدام ارزشمند در رفع مشکلات مردم گره گشا باشد و تا سال دیگر که عملکرد آن ارزیابی خواهد شد، کارنامه درخشانی از خود ارائه دهد.

* ایجاد کارگروه دائمی رفع مشکلات قضایی دانش بنیان ها

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، دکتر محمدباقر ذوالقدر معاون راهبردی قوه قضاییه با تبیین روند شکل گیری پردیس نوآوری های حقوقی و قضایی تصریح کرد: این مرکز به منظور تقویت و تسهیل تعاملات دستگاه قضایی با مراکز علمی و با دو هدف مشخص استفاده از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان در حوزه قضایی و حمایت قضایی از این شرکت ها شکل گرفته است.

وی افزود: 395 برنامه در چارچوب برنامه 5 ساله توسعه قضایی برای تفویض به استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان شناسایی شده است که علاوه بر فراهم کردن امکان استفاده دستگاه قضا از این شرکت ها، زمینه ورود آنها به بازار گسترده قضایی را به وجود می آورد.

معاون راهبردی قوه قضاییه در پایان از ایجاد «کارگروه دائمی ساماندهی امور قضایی و رفع مشکلات قضایی دانش بنیان ها» زیر نظر ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضاییه به ریاست معاون اول قوه خبر داد که قرار است با استقرار در پردیس نوآوری ها، امور حقوقی و اختلاف دعاوی استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان را حل و فصل نماید.

* پیشنهاد دکتر ستاری برای دسترسی آسان مردم به خدمات قضایی

دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز در این مراسم با اشاره به تغییر نگاهش به مفهوم توسعه، «توسعه» را مفهومی «فرهنگی» دانست و با تأکید بر این که اعتماد به توانمندی جوانان می تواند منشاء تحولات بزرگ در جامعه شود، خاطر نشان کرد: ارائه خدمات ارزان و آسان به مردم با اتکا به نیروی جوان فعال در حوزه دانش بنیان و حذف واسطه ها امکان پذیر است.

وی از فعالان دانش بنیان به عنوان «موجودات جدید در ساحت اقتصاد کشور» یاد کرد و خواستار حمایت های مادی و معنوی از آنها و فراهم کردن زمینه دسترسی استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان به بازار حقوقی کشور شد.

* کمک مالی 7 هزار و 500 میلیاردی به شرکت های دانش بنیان در 20 ماه گذشته

دکتر وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری هم در سخنانی با اشاره به فعالیت 5 هزار و 500 شرکت دانش بنیان و نقش آنها در رفع نیازهای نیازهای کشور، گفت که در 20 ماه گذشته 5 هزار و 500 میلیارد تومان در قالب وام و 2 هزار میلیارد تومان نیز در قالب ضمانت به این شرکت ها تسهیلات حمایتی پرداخت شده است.

وی با اشاره به اجرای 62 طرح توسط شرکت های مذکور در حوزه مقابله با کرونا در 8 ماه اخیر، گفت که در پی شناسایی 7 نیاز اساسی سازمان زندان ها، 74 شرکت دانش بنیان برای رفع این نیازها اعلام آمادگی کرده اند که موضوع از طریق پردیس نوآوری های حقوقی و قضایی پیگیری می شود.