مدیران دولتی اراده کنند، ماه‌های پایانی دولت دوران طلایی برای گره گشایی از زندگی مردم خواهد شد/ همه اقتصاددانان بر خصوصی سازی تاکید دارند اما نه با روند فعلی بلکه با روش حساب شده و ضابطه مند
236

آیت الله رئیسی در جلسه شورای اداری استان اردبیل:

مدیران دولتی اراده کنند، ماه‌های پایانی دولت دوران طلایی برای گره گشایی از زندگی مردم خواهد شد/ همه اقتصاددانان بر خصوصی سازی تاکید دارند اما نه با روند فعلی بلکه با روش حساب شده و ضابطه مند

رئیس قوه قضاییه گفت: اگر مدیران دولتی در ماه های پایانی دولت عزم راسخ و اراده پولادین برای گره گشایی از زندگی مردم داشته باشند، این ایام می تواند دوره طلایی برای رفع مشکلات کشور و جامعه و به نتیجه رسیدن کارهای ناتمام باشد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله رئیسی در ادامه سفر استانی یک روزه خود به استان اردبیل در جلسه شورای اداری این استان که در محل استانداری برگزار شد حضور یافت و پس از استماع گزارش ها و مطالبات مدیران استان در حوزه های مختلف، از تلاش های آنان برای خدمت به مردم و توسعه و پیشرفت این خطه از کشورمان تقدیر کرد.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم اصلاح ساختارهای فسادزا، گفت: ساختارهای فسادزا موجب تولید پرونده های قضایی می شود و اصل پیشگیری از جرم و برخورد با عناصر فساد ایجاب می کند مدیران سازمان ها و دستگاه های اداری نسبت به هر عامل فسادآفرین حساسیت داشته باشند.

آیت الله رئیسی با بیان این که برخورد با جرایم و تخلفات باید ریشه ای باشد، افزود: رشد ارقام تخلفات یا تعداد متهمان پرونده های مشابه ناشی از این است که برخی مدیران نسبت به موارد و بسترهای فسادزا در نظامات اجرایی و خدماتی و نظاماتی چون بانک، بیمه، مالیات و گمرکات بی تفاوت هستند.

رئیس دستگاه قضا با تأکید بر این که کوچک ترین فساد و تخلف در نظام اداری باید بزرگ شمرده شده و با آن برخورد شود، نظارت را مهم ترین عنصر در سازمان اداری کشور دانست و گفت: مدیریت بدون نظارت امکان پذیر نیست و یکی از مأموریت ها و مسئولیت های مدیران این است که خودشان قبل از هر نهاد نظارتی به موضوع نظارت مستمر درون سازمانی توجه کنند.

آیت الله رئیسی بار دیگر تقویب سازوکارهای بازرسی و نظارت درون سازمانی را مورد تأکید قرار داد و متذکر شد: اگر یک سازمان از دورن کنترل و نظارت نشود، نهادهای نظارتی بیرونی مثل دیوان محاسبات و سازمان بازرسی با امکانات و نیروی انسانی اندکی که دارند، نمی توانند به خوبی بر نظام اداری عریض و طویل کشور نظارت نمایند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اصل صیانت از دستگاه ها به عنوان یکی از الزامات کارآمدی سازمانی خاطر نشان کرد: امروز دغدغه هایی که نسبت به فضای تجاری یا فضای مجازی وجود دارد، با مدیریت صحیح و نظارت دقیق قابل برطرف شدن است و می توانیم زمینه کسب و کارهای سالم در فضای مجازی را برای جوانان جویای کار فراهم کنیم.

آیت الله رئیسی مدیریت بازار و رفع دغدغه های مردم در این زمینه را نیز مورد تأکید قرار داد و خطاب به مدیران دولتی گفت که باید با نظارت دقیق بر روند تولید تا توزیع و کنترل بازار به مردم اطمینان دهند که در میدان هستند و کارها رها شده نیست.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش به تخلفات برخی تعاونی های دستگاه ها و سازمان ها اشاره کرد و گفت: تعاونی ها از بخش های مهم اقتصادی هستند که طبق قانون اساسی می توانند در رونق و جهش تولید نقش محوری داشته باشند اما برخورداری از عنوان تعاونی نباید مستمسکی برای تخلف این مجموعه ها باشد.

آیت الله رئیسی با اشاره به نقش تعاونی ها در رفع مشکلات مصرف و مسکن و موارد مشابه، در عین حال متذکر شد «هرگز قابل قبول نیست تعاونی یک سازمان یا دستگاه با تغییر غیرمجاز کاربری اراضی ملی اقدام به زمین خواری کند و وزارت تعاون و اتاق تعاون و دستگاه های نظارتی و قوه قضاییه موظف به برخورد با این تخلفات هستند».

رئیس قوه قضاییه با بیان این که مردم کوچک ترین فساد و ارتباط ناسالم در نظام اداری را تحمل نمی کنند و قانون شکنی ادارات و سازمان های دولتی باید به صورت مضاعف پیگیری و برخورد شود، تصریح کرد: دلیل این که برخی اشخاص جرات می کنند تخلف کنند، این است که برخی متولیان حفظ و اجرای قانون خودشان تخلف می کنند و متجاسر به قانون هستند.

آیت الله رئیسی به دستگاه های اجرایی نیز تذکر داد که نسبت به تذکرات و هشدارهای نهادهای نظارتی توجه داشته باشند و ادامه داد: در پرونده واگذاری مساله دار شرکت کشت و صنعت مغان سازمان های نظارتی در زمان خودش نسبت به قیمت گذاری و بحث صلاحیت متقاضیان تملیک هشدار داده و اعلام خطر کرده بودند اما مسئولان امر به اخطارها توجه نکردند و امروز شاهد بروز مشکلاتی در این شرکت هستیم که برای مردم گره ذهنی ایجاد کرده است.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که گره گشایی از برخی مشکلات نیاز به راهکارهای پیچیده ندارد، انجام بسیاری از کارها را با روحیه جهادی شدنی امکان پذیر دانست و گفت: جوانان ما در دوران دفاع مقدس با وجود تحریم دشمن و کمبود تجهیزات نظامی مدرن، با همت و اراده و حرکت جهادی و انقلابی و روحیه بسیجی فتح الفتوح کردند و بسیاری از توفقیقات به دست آمده مرهون ایثار و مجاهدت آنهاست.

آیت الله رئیسی افزود: در سایه توجه به شعار محوری «ما می توانیم» همه مشکلات حل خواهد شد و هیچ مشکل لاینحلی در کشور وجود ندارد که گره آن به دست جوانان فرهیخته و با انگیزه و زنان و مردان ما باز نشود اما نیاز به اراده و عزم همگانی همه بخش های اجرایی و قضایی و نظارتی دارد.

رئیس قوه قضاییه گفت: ماه های پایانی کار دولت که معمولاً شرایط متفاوتی دارد، با عزم راسخ و اراده پولادین مدیران دولتی و استفاده از تجارب اندوخته شده می تواند ماه های طلایی در جهت گره گشایی از زندگی مردم و رفع مشکلات جامعه و به نتیجه رسیدن کارهای ناتمام باشد.

آیت الله رئیسی با تأکید بر این که خدمت به خلق خدا بعد از انجام واجبات و ترک محرمات بهترین وسیله تقرب به حضرت حق است، خاطر نشان کرد: خدمت به مردم و نشاندن لبخند بر لبان یک پیرمرد یا پیرزن برای همه ما یک افتخار است که باید قدردان این موهبت الهی باشیم.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: دستگاه قضایی با برخورد با تخلفات زمینه را برای کار سالم فراهم می کند اما ایجاد سازوکارهای کار فاخر، سالم و ماندگار نیازمند همکاری همه بخش ها برای رفع موانع کار و تلاش است و اگر مسئولان اجرایی وظایف و مسئولایت های خود را به موقع انجام دهند، نیازی به ورود دستگاه قضایی نخواهد بود.

آیت الله رئیسی سهم مدیران را در حسن انجام مسئولیت های سازمانی مهم دانست و گفت: گاهی با تغییر یک مدیر در یک سازمان شاهد تحولات عظیم در آن مجموعه هستیم در حالی که هیچ تغییری در برنامه یا بودجه آن صورت نگرفته بلکه مدیر جدید با روحیه جهادی و با استفاده بهینه از نیروی انسانی و امکانات موجود، گره های کار را باز می کند.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که با استفاده درست از ظرفیت های موجود در هر نهاد و سازمان می توان کارهای بزرگ انجام داد، به ذکر نمونه ای از کار جهادی در دوران اخیر پرداخت و گفت: در ایام کرونا همه دستگاه ها و مردم وارد میدان شدند و با همدلی و همگرایی هم به کادر درمان یاری رساندند و هم با کمک های مؤمنانه خود از اقشار نیازمند جامعه دستگیری کردند.

آیت الله رئیسی خلاقیت و نوآوری مدیران استانی را سامان بخش کارها دانست و تصریح کرد: برخی کارها نیازمند حمایت و برنامه ریزی مرکز است ولی مدیران استانی اختیارات و امکاناتی دارند که می توانند برای افزایش بهره وری و حل مسائل و مشکلات از آنها استفاده کنند و همه امور را معطل تصمیمات و پشتیبانی مرکز ندانند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش به تأکیدات مقام معظم رهبری در اجرای اصل 44 قانون اساسی پرداخت و گفت: امروز همه اقتصاددانان می گویند دولت نمی تواند متصدی همه امور باشد و خود دولت هم با این نظریه موافق است و ما لاجرم باید خصوصی سازی را دنبال کنیم اما نه به شکلی که تاکنون بوده بلکه باید کارها حساب شده و منضبط باشد. 

آیت الله رئیسی با بیان این که اصل 44 و سیاست های ذیل آن از ارزشمندترین اصول قانونی است، ادامه داد: اگر خصوصی سازی در جایی به درستی انجام نشده و مشکلاتی به وجود آمده، ارتباطی با اصل 44 ندارد بلکه اشکال در نحوه واگذاری شرکت ها، عدم نظارت دقیق و بی توجهی به هشدارها و اخطارها درباره صلاحیت متقاضیان شرکت هاست.

رئیس دستگاه قضا با تأکید بر این که اجرای دقیق قانون و حمایت و نظارت بر بخش خصوصی می تواند چرخه تولید را در کشور به حرکت درآورد، متذکر شد: هنگامی که یک کارخانه واگذار می شود، نباید آن را رها کرد بلکه تازه کار دولت برای توانمندسازی آن کارخانه شروع می شود و باید تسهیلات صرف حمایت از تولید شود تا بخش خصوصی بتواند روی پای خود بایستد. این وظیفه دولت است.

آیت الله رئیسی لزوم تنقیح قوانین را نیز مورد تأکید قرار داد و با اشاره به مسئولیت قوای سه گانه در این زمینه، ابراز امیدواری کرد مجلس با همکاری قوه قضاییه نسبت به تنقیح حجم زیاد قوانین اقدام نماید تا با شفاف و تفسیرناپذیر شدن قوانین، مسیر برای مدیران اجرایی و دیگر ارکان مرتبط با آن روشن باشد.

رئیس قوه قضاییه در بخش پایانی سخنانش اظهار داشت: امروز ما با دشمنانی مواجه هستیم که نمی خواهند کشور ما استقلال و آرامش و امنیت داشته باشد و در حوزه های مختلف موفق شویم و همه ما باید تلاش کنیم با ارتقای سلامت و کارآمدی سازمان اداری کشور و افزایش اعتماد ملت، قانونمداری و خدمت به مردم آنها را در رسیدن به هدف شومشان ناکام بگذاریم.

آیت الله رئیسی گفت: امروز ما دشمنانی قداری داریم که با طرح شایعه و تحریف واقعیت ها، افکار عمومی را بمباران می کنند و کسی مانند رئیس جمهور بی کفایت آمریکا وقیحانه و با افتخار در سازمان ملل درباره ترور شهید سلیمانی صحبت می کند که نماد مبارزه با تروریسم و امنیت در منطقه بود و کسی هم به او اعتراض نکرد.

رئیس قوه قضاییه با انتقاد از سکوت مجمع عمومی سازمان ملل در قبال اظهارات ترامپ درباره حاج قاسم سلیمانی گفت: بسیاری از مجامع تحت سلطه غربی ها قرار دارند اما ما با روحیه ای خستگی ناپذیر روشنگری افکار عمومی دنیا و پیگیری حقوقی ترور سردار شهیدمان را دنبال می کنیم و قطعاً خون پاک شهدای مقاومت، گریبان آنها را خواهد گرفت.

همچنین در این نشست، از «اشتغال، مسکن و معیشت» به عنوان «اساسی ترین مشکلات جامعه ایثارگری» یاد و درخواست هایی مبنی بر «اولویت بخشی به خانواده ایثارگران در جذب نیروی قوه قضاییه» و «پیگیری قوانین بر زمین مانده مربوط به ایثارگران» مطرح شد.

پیگیری «ایجاد مناطق آزاد در اردبیل با توجه به ظرفیت استان برای تعاملات تجاری با جمهوری آذربایجان» و «تأمین نیروی انسانی مورد نیاز در حوزه صنعتی» از مراجع ذیربط از دیگر مطالبات مسئولان استان اردبیل بود.