همه پرونده ‌‎های معوقه از جمله پرونده‎‌‌های مربوط به واحدهای تولیدی تا پایان سال جاری به روز می‌‌ شوند/ مقرراتی که دست‎ و پای تولید را می‌ بندد، باید اصلاح و موانع تولید برطرف شود
96

آیت الله رئیسی در نشست با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

همه پرونده ‌‎های معوقه از جمله پرونده‎‌‌های مربوط به واحدهای تولیدی تا پایان سال جاری به روز می‌‌ شوند/ مقرراتی که دست‎ و پای تولید را می‌ بندد، باید اصلاح و موانع تولید برطرف شود

رئیس قوه قضاییه گفت: غالب واگذاری های مساله‌دار را بررسی شده و طی روزهای آینده پرونده‌های جدیدی در این زمینه که آماده ارائه به دادگاه شده‌اند، مورد رسیدگی قرار می گیرند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی که عصر امروز (یکشنبه) در قالب سلسله نشست های خود با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، میزبان اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بود، تأکید کرد: ارتباط بخش های نظارتی و قضایی قوه قضاییه با کمیسیون تخصصی صنایع و معادن می تواند در اصلاح ساختارهای فسادزا، رفع ناکارآمدی ‎ها و حل بسیاری از مشکلات مردم به ویژه در حوزه تولید مؤثر باشد.

اگر ظرفیت های معطل مانده بخش صنعت با یک کار جهادی وارد چرخه شود، هم رونق تولید خواهیم داشت هم اشتغال

رئیس قوه قضاییه با اعلام آمادگی دستگاه قضا برای حل مشکلات شهرک‎های صنعتی و واحدهای تولیدی بزرگ و کوچک، تأکید کرد: اگر ظرفیت های معطل مانده بخش صنعت با یک کار جهادی وارد چرخه کار و تلاش شود، هم شاهد رونق تولید خواهیم بود و هم معضل اشتغال خواهد شد.   

چرخه تولید کشور تحت هیچ شرایطی نباید متوقف شود؛ نباید به جای مجازات فرد متخلف در یک کارخانه یا کارگاه، آن واحد تولیدی مجازات شود

آیت الله رئیسی، تولید را مسأله ‎ای محوری برای دستگاه قضایی دانست و گفت: چرخه تولید کشور تحت هیچ شرایطی و با هیچ بهانه ‎ای نباید لحظه‎ای متوقف شود و ما هم معتقدیم اگر فردی در یک کارخانه یا کارگاه مرتکب جرم و تخلف شد، باید با او برخورد شود نه این که واحد تولیدی مجازات شود.  

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر لزوم شکل گیری دولت الکترونیک برای شفاف سازی نظام اقتصادی در کشور گفت: نظارت مستمر بر فرایند تأمین و تولید تا توزیع و مصرف کالا امری ضروری است که بسیاری از مشکلات همچون رسوب و احتکار کالاهای اساسی را حل می کند.

وی نظارت بر بازار را از وظایف اصلی دولت دانست و بر همکاری قوه قضاییه با دولت تأکید کرد و در ادامه، اجرای طرح ‎هایی چون «توزیع کالا با کالابرگ» را روشی مؤثر برای جلوگیری از احتکار یا رسوب کالاهای اساسی و تسهیل دسترسی بدون دغدغه مردم به کالاهای مورد نیازشان دانست. 

همه پرونده ‌‎های معوقه از جمله پرونده‎‌ های مربوط به واحدهای تولیدی تا پایان سال جاری به روز می‌‌ شوند

آیت الله رئیسی با اشاره به درخواست برخی اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس برای تسریع در رسیدگی به پرونده ‎های معوقه مربوط به واحدهای تولیدی گفت که همکاران دستگاه قضایی تلاش دارند تا همه پرونده ‎های معوقه از جمله پرونده ‎های مربوط به واحدهای تولیدی تا پایان سال جاری به روز شوند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر لزوم آسیب ‎شناسی برای رفع موانع و اصلاح مقررات دست ‎و پا گیر در بخش تولید، اظهار داشت: همانطور که تسهیل فضای کسب ‎و کار اهمیت بالایی دارد، هر مقرراتی که دست‎ و پای تولید را می بندد، باید اصلاح و موانع تولید برطرف شود.

دستگاه قضایی غالب واگذاری های مساله دار را بررسی کرده و در روزهای آینده برخی پرونده های جدید به دادگاه ارائه خواهد شد

رئیس قوه قضاییه در خصوص رسیدگی به تخلفات در واگذاری ها و اجرای سیاست های خصوصی سازی نیز اعلام کرد: دستگاه قضایی غالب واگذاری های مساله دار را بررسی کرده و به پرونده های زیادی از تخلفات صورت گرفته نیز رسیدگی شده است. در همین رابطه طی روزهای آینده برخی پرونده های جدید که آماده ارائه به دادگاه شده اند، مورد رسیدگی قرار می گیرند.

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، عزت الله اکبری رئیس و تعدادی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس به بیان دیدگاه ‎ها، مطالبات و راهکارهای خود برای بهبود وضعیت صنعت و معدن کشور پرداختند که «تشکیل دادگاه‎ های تخصصی صنعت»، «رسیدگی به تخلفات مافیای صنعت خودرو و ترکیب سهامداران دو شرکت بزرگ خودروساز کشور»، «اصلاح قانون نحوه مشارکت بانک ‎ها در بخش تولید» و «تداوم برخورد با تخلفات در واگذاری ‎ها» و«شکل گیری دولت الکترونیک و یکپارچگی اطلاعات برای نتیجه‎ بخشی مبارزه با فساد اقتصادی و قاچاق» از مهم ترین محورهای سخنان آنها بود.

تعدادی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تقدیر از اقدامات قوه قضاییه در مبارزه با فساد و حمایت از تولیدکنندگان و احیای کارخانه ‎ها و واحدهای تولیدی تقدیر کردند و سیدمحسن دهنوی نماینده تهران با اشاره به تعطیلی 53 درصد از ظرفیت 85 هزار واحد تولیدی کشور و بیکاری بیش از 4 میلیون جوان متخصص و تحصیلکرده، راهکار حل معضل اشتغال و جهش تولید را توجه به ظرفیت ‎های اقتصاد دانش بنیان در کشور عنوان کرد.