روحانیون خوش فکر دیده بانان بیدار جامعه هستند
141

آیت الله رئیسی در بازدید از دستاوردهای ده ساله دفتر تبلیغات اسلامی قم:

روحانیون خوش فکر دیده بانان بیدار جامعه هستند

رئیس قوه قضاییه گفت: شناخت مساله، تشخیص اولویت‌ها و رسیدن به راه حل‌ مشکلات جامعه بسیار مهم است که دفتر تبلیغات اسلامی در ۱۰ سال اخیر گام های خوب و هدفمندی در این زمینه برداشته است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رییسی عصر امروز پنجشنبه از اقدامات دستاوردهای ده ساله دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بازدید کرد.

رئیس قوه قضاییه پس از بازدید از این نمایشگاه، در جمع مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بر لزوم نگاه مسئله محور به موضوعات مختلف کشور تاکید کرد و گفت: شناسایی مسئله که یک مسئله در حد عارضه یا یک معضل است اهمیت زیادی درحل مسائل کشور دارد.

شناخت مسئله و تشخیص اولویت‌ها و دستیابی به راه حل‌ها از مهمترین الزامات رویکرد مسئله محور در حل مسائل جامعه است

آیت‌الله رئیسی افزود: شناخت مساله، تشخیص اولویت‌ها و رسیدن به راه حل‌ مشکلات جامعه بسیار مهم است که دفتر تبلیغات اسلامی در ۱۰ سال اخیر گام های خوب و هدفمندی در این زمینه برداشته است. 

رئیس قوه قضاییه، ایجاد ساختارها و تامین سخت‌افزارها برای حل مشکلات را وظیفه دستگاه‌های اجرایی و نقش دفتر تبلیغات اسلامی را ارائه راهکارهای اجرایی و مبتنی بر مبانی علمی و اسلامی عنوان کرد.

آیت‌الله رئیسی با تاکید بر لزوم رصد و تحلیل دقیق مسائل و مشکلات جامعه از ایجاد میزهای تخصصی برای تحقیق و پژوهش درباره موضوعات مبتلا به جامعه و احصاء راهکارهای متناسب برای حل آنها  توسط دفتر تبلیغات اسلامی تقدیر کرد.

 روحانیون خوش فکر دیده بانان بیدار جامعه هستند

رئیس قوه قضاییه، روحانیون خوش فکر را دیده‌بانان بیدار جامعه معرفی کرد و از آنها خواست برای ارائه بهترین راهکارها‌ برای حل مشکلات، در کنار دانش و مطالعه، به بینش و کار میدانی نیز توجه داشته‌ باشند.

 دفتر تبلیغات اسلامی با کشف راه حل مشکلات و پاسخ به شبهات انحرافات و آسیبها در جامعه را کاهش داده و مانع از افزایش جرم می شود

آیت‌الله رئیسی گفت: دفتر تبلیغات اسلامی با اولویت‌بندی مسائل جامعه و شناخت دقیق آسیب‌ها در هر حوزه و انحرافات مکاتب و پاسخ به شبهات نقش اساسی در مصون‌سازی جامعه و صیانت‌بخشی به جوانان ایفا می کند.

آیت‌الله رئیسی متذکر شد: تلاش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در کاهش شبهات و تعمیق باورها و اعتقادات آحاد جامعه، موجب کاهش انحرافات و آسیب‌ها و جلوگیری از بروز جرم می شود و کار دستگاه قضا و قضات را کم می کند.

مسائل مبتلا به جامعه و موضوعات مربوط به سبک زندگی را باید با نگاهی نو حل کرد

رئیس قوه قضاییه گفت که اگر در مسائل مهم اجتماعی همچون اخلاق و خانواده و سبک زندگی بحثهای نرم افزاری مبتنی بر مبانی دینی گسترش یابد و تبدیل به ساز و کارهای اجرایی شود منشا آثار و برکاتی در حل مشکلات کشور می شود.

آیت‌الله رئیسی با تاکید بر نوگرایی و نو اندیشی در تولید علم به مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی توصیه کرد دستاوردها و تولیدات‌ خود را با روش های کم هزینه و پر اثر معرفی و به حوزه و دانشگاه عرضه کنند. 

رئیس دستگاه قضا با تاکید بر رویکرد روشنفکرانه در حل مشکلات، تصریح کرد: روشنفکر کسی نیست که برخلاف برخی تعبیرات به غرب گرایش داشته و یا جامعه را به سوی غرب سوق می‌دهد.

آیت‌الله رئیسی افزود: روشنفکر حقیقی کسی است که جامعه را می شناسد و مسائل را به خوبی درک می کند و نقش خود را برای حل این مسائل به درستی تشخیص می دهد و آن نقش را ایفا می کند.

رئیس قوه قضاییه از افاضل و مرتبطان با دفتر تبلیغات اسلامی به عنوان کسانی یاد کرد که دارای این ویژگی‌ هستند و از خدمات آنها که دانش و بینش و اندیشه و انگیزه را برای حل مسائل مهم کشور بسیج کرده اند، قدردانی کرد.

بعد از شناخت مشکلات باید سازو کارهای مناسب برای حل آنها طراحی شود؛ این کار کشور را در عرصه فرهنگی قدرتمند می سازد

رئیس قوه قضاییه بر لزوم طراحی ساز و کارهای مناسب برای حل مسائل اجتماعی و پاسخ به نیازهای جامعه در شرایط پیچیده تاکید کرد و گفت: پاسخ به نیازهای جامعه و رفع شبهات کشور را درعرصه فکری و فرهنگی قدرتمند می کند.

آیت‌الله رئیسی رسالت مهم حوزویان و به ویژه دفتر تبلیغات اسلامی را تلاش برای تامین پشتوانه‌های نرم افزاری در حل مشکلات کشور و بسترسازی برای اقتدار علمی و فکری ایران اسلامی عنوان کرد.

پیش از سخنان‌ رئیس دستگاه قضا، حجت‌الاسلام احمد واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گزارشی از فعالیت‌ها و دستاوردهای‌ ۱۰ ساله این دفتر ارائه کرد.

وی اظهار داشت: هیئت امنای دفتر تبلیغات اسلامی با توجه به اختیارات اقتضائات و نیازهای جدید نظام و جامعه اسلامی از سال ۸۹ رویکرد کلان خود را از کارکردمحوری به مسئله‌محوری تغییر داد.

حجت‌الاسلام واعظی تصریح کرد: این دفتر در راستای ایجاد ساختارها‌ و طراحی قوانین لازم برای استقرار مسئله‌محوری علاوه بر تشکیل میز‌ کارهای تخصصی اقدام به تشکیل قطب‌های فکری و فرهنگی و شورای راهبری این قطب‌ها کرد.

در نمایشگاه دستاوردهای ۱۰ ساله دفتر تبلیغات‌ اسلامی حوزه علمیه قم الگوهای اجرایی جدید بهینه‌سازی عملکرد سازمان ها و دستاوردهای این دفتر در بخش های آموزشی و پژوهشی‌ و فرهنگی و هنری و اقدامات صورت گرفته در حوزه رسانه و فضای مجازی به نمایش درآمد.

در بخشی از این نمایشگاه عنوان شد که دفتر تبلیغات اسلامی با احصای ۱۲۰ مساله مهم و انتخاب ۱۵ مساله از میان آنها بر حل این مشکلات و مسائل تمرکز کرده است.

ساماندهی نظام جامع بودجه‌ریزی از جمله مسائل احصا شده‌ای بود که آیت‌الله رئیسی با اشاره به اهمیت این موضوع اظهار داشت: بودجه ریزی عملیاتی از مهم ترین مسائلی است که مقام معظم رهبری سال.ها و بارها بر آن تاکید کردند و لازم است گامی جدی در این زمینه برداشته شود.

رئیس قوه قضاییه همچنین در بخش دیگری از این نمایشگاه به مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی توصیه کردند که به موضوع سبک زندگی فارغ از شعارزدگی. و نگاه‌های توصیه‌ای بپردازند و برای وارد کردن این بحث در متن زندگی از دوران کودکی تا کهنسالی برنامه ریزی کنند تا وارد متن زندگی شود.

در جریان بازدید رئیس قوه قضاییه از این نمایشگاه، ۳۰۰ اثر پژوهشی تدوین شده توسط دفتر تبلیغات اسلامی در یک سال اخیر رونمایی شد.

همچنین سامانه جامع پاسخگویی به سوالات دینی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با حضور آیت‌الله رئیسی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.