امنیت ملی برای ما مهم است و تعارف بردار نیست / نباید اجازه داد کسانی در کشور از طریق ارتباط با بیگانگان و به عنوان عامل دشمن به امنیت ملی ضربه بزنند
169

آیت الله رئیسی در شورای قضایی استان قم:

امنیت ملی برای ما مهم است و تعارف بردار نیست / نباید اجازه داد کسانی در کشور از طریق ارتباط با بیگانگان و به عنوان عامل دشمن به امنیت ملی ضربه بزنند

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه امنیت ملی مسئله مهمی است که نباید احساسی و با تعارف با آن برخورد کرد، گفت: نباید اجازه داد در کشور کسانی از طریق رابطه با بیگانگان و به عنوان عامل دشمن به امنیت ملی آسیب بزند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه آیت الله سید ابراهیم رئیسی که شامگاه پنجشنبه در جریان سفر یک روزه خود به قم که با هماهنگی ستاد ملی مبارزه با کرونا و رعایت پروتکل های ویژه بهداشتی صورت گرفت، در جلسه شورای قضایی این استان اظهار داشت: حمایت از تولید، مبارزه با فساد و حفظ کرامت انسانی سه اولویت مهم دستگاه قضا در سال جاری است.

رونق و جهش تولید در گرو مبارزه با فساد و ایجاد امنیت اقتصادی است

رئیس قوه قضاییه افزود: حمایت از تولید در سال جهش تولید از مهمترین مسائل است که مبارزه با فساد از پیش زمینه‌های آن است و نباید در هیچ زمانی این دو مسئله به حاشیه برود.

آیت الله رئیسی افزود: مبارزه با فساد کمک به سزایی به رونق و جهش تولید می کند و تامین امنیت سرمایه گذاران و تولیدگران در گرو مبارزه با فساد و ناامنی است. 

همه مدیران و فعالان اقتصادی باید نسبت به فساد حساس باشند

رئیس دستگاه قضا بر همین اساس به همه مدیران دستگاه‌های اجرایی و فعالان تولیدی و مسئولان قضایی تاکید کرد که نسبت به امر فساد حساس بوده و در هیچ شرایطی اجازه ندهند مفسدان امنیت اقتصادی کشور را به هم بزنند.

آیت الله رئیسی افزود: ورود دستگاه قضایی به موضوع حمایت از تولید مانعی برای فعالان اقتصادی و تولیدگران نخواهد بود بلکه در نظام قضایی به دنبال رفع مشکلات واحدهای تولیدی و موانع رونق تولید است.

بنای ما همواره همکاری با مجلس و دولت و همه دستگاه ها و نهادها بوده است

رئیس قوه قضاییه گفت: تاکید مقام معظم رهبری بر وحدت و انسجام ملی امری راهبردی است و بنای همواره همکاری با مجلس و دولت و همه دستگاه ها و نهادها بوده تا همه با همدلی و همفکری در جهت قوی شدن ایران درعرصه اقتصادی و امنیتی و علمی و فرهنگی حرکت کنند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه راهبرد رهبری در بی اثر کردن تحریم‌ها باید با جدیت پیگیری شود، متذکر شد آنچه کشور را قوی می کند خنثی کردن تحریم‌ها و تهدیدات است.

نباید اجازه داد کسانی در کشور از طریق ارتباط با بیگانگان و به عنوان عامل دشمن به امنیت ملی ضربه بزنند

رئیس دستگاه قضا قوی شدن ایران اسلامی را وظیفه الهی و ملی برای همه قوا دانست و  امنیت ملی را از اقتضائات این قوی شدن عنوان کرد و گفت: مسئله امنیت ملی برای ما بسیار مهم است و نباید احساسی و با تعارف با آن برخورد کرد. 

آیت الله رئیسی افزود: نباید اجازه داده شود در کشور کسانی از طریق رابطه با بیگانگان و بعنوان عامل دشمن علیه کشور فتنه و توطئه کنند چرا که امنیت ملی متعلق  به همه ملت است.

رئیس دستگاه قضا بر همین اساس به نیروهای امنیتی و اطلاعاتی و قضایی و همچنین نیروهای مسلح تاکید کرد: نسبت به مسئله محوری امنیت ملی حساسیت و جدیت بیشتری داشته باشند. 

آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با تقدیر از زحمات همکاران دستگاه قضا در استان قم به آمار بالای تصادفات در استان قم اشاره و بر لزوم برنامه ریزی در جهت کاهش این آمار تاکید کرد.

آیت الله رئیسی گفت: جاده‌های مواصلاتی نامناسب از عوامل افزایش تصادفات است که منجر به خسارت انسانی و مالی می شود و همه دستگاه‌های مسئول وظیفه دارند با همکاری دادگستری آمار تصادفات کاهش یابد.

رئیس قوه قضاییه در این نشست با تجلیل از شخصیت علمی و انقلابی آیت‌الله یزدی اظهار داشت: آیت‌الله یزدی عالمی مجاهد پارسا و خدمتگزار بود که خدمات فراوانی در دوران حضور ۱۰ ساله‌اش‌ در دستگاه قضا داشت و تا آخر عمر به انقلاب، نظام ارزش‌ها، و تعالی کشور می‌اندیشید.

آیت‌الله رئیسی با تاکید بر تبیین مسائل مربوط به پرونده‌های خاص و کثیرالشاکی برای افکار عمومی و اصحاب دعوا گفت: اگر مردم به‌موقع در جریان مسائل قرار بگیرند، از بسیاری از حرف و حدیث‌ها، سوءبرداشت‌ها و سوء‌استفاده‌ها جلوگیری می‌شود. ر

ئیس دستگاه قضا افزود: اطلاع‌رسانی به‌موقع و شفاف درباره مراحل رسیدگی به یک پرونده‌ و مشکلات و گره‌ها‌یی که در این کار وجود دارد، موجب آرامش خاطر مردم و همراهی‌ آنها با سیستم قضایی می‌شود.

رئیس قوه قضاییه‌ با اشاره به آثار و برکات اجرای طرح غربالگری زندانیان متذکر شد: غربالگری هم با موازین فقه منطبق است، هم با روش‌های‌ مدرن قضایی و حتی یک زندانی هم نباید در غربالگری از قلم بیفتد.

آیت‌الله رئیسی افزود: در آداب قضا هم تاکید شده قاضی باید هر روز صبح قبل از شروع کار آمار و وضعیت زندانیان را بررسی نماید تا اگر کسی شرایط آزادی داشت، یک لحظه هم بی دلیل در زندان نماند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر این که مطلقاً نباید حکمی خلاف بیّن‌ شرع‌ صادر شود، افزود: تعیین سلسله‌مراتب‌ قضایی برای تضمین حق مردم است و اگر ثابت شد حکمی خلاف بیّن‌ شرع‌ بوده و حقی از کسی تضییع شده، حتماً باید اعاده شود.

آیت‌الله رئیسی تاکید کرد: دادگاه‌ها‌ باید احکام عادلانه و دقیق صادر کنند که فصل الخطاب باشد و در مرحله تجدیدنظر یا اعمال ماده ۴۷۷ تایید شود و نیاز‌ی به نقض حکم نباشد.

رئیس قوه قضاییه پیشگیری از جرم در پرونده‌های کلاهبرداری های کلان را مورد‌ تاکید قرار داد و گفت: مسئولان قضایی باید به‌موقع نسبت به تبلیغات اغواگرانه‌ افراد برای جذب سرمایه‌های مردم هشدار دهند.

آیت‌الله رئیسی افزود: کسانی که وعده سودهای کلان ۷۰ یا ۴۰ درصدی می‌دهند، در این وضعیت بازار مگر چقدر‌ درآمد دارند که هم برای خودشان سودآور‌ باشد و هم به مردم سودهای کلان بدهند؛ این معلوم است که فعالیت مالی مساله‌دار‌ است و مردم باید مراقب باشند در دام این افراد نیفتند.

* کاهش 16.6 درصدی موجودی پرونده‌های قضایی در استان قم

در این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین مظفری رئیس دادگستری استان قم با ارائه گزارش عملکرد یکساله این مجموعه از کاهش 16.6 درصدی موجودی پرونده‌های قضایی در این استان خبر داد.

وی افزود:  در حال حاضر فقط 4 شعبه حقوقی بالای 200 پرونده دارند و از مجموع 18 هزار پرونده در این شعب 13 پرونده همچنان مفتوح است.

رئیس کل دادگستری استان قم با اشاره به برنامه ریزی صورت گرفته در جهت کاهش پرونده های معوقه نیز گفت: از مجموع پرونده های مسن در استان 81 درصد مختومه شده و تا پایان سال همه این پرونده ها به جز آنها که شرایط خاصی دارند مختومه خواهند شد.