پرستار نباید نگران حقوق و مزایا و امتیازات قانونی خود باشد/ باطل‌السحر تحریم‌ها، قوی شدن ایران اسلامی است
197

آیت الله رئیسی در جلسه مسئولان ضمن تبریک روز ولادت حضرت زینب (س) و تقدیر از خدمات پرستاران:

پرستار نباید نگران حقوق و مزایا و امتیازات قانونی خود باشد/ باطل‌السحر تحریم‌ها، قوی شدن ایران اسلامی است

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر حفظ امنیت ملی کشور، به دستگاه‎ های اطلاعاتی و امنیتی و واحدهای قضایی تذکر داد مطلقاً به عناصر دشمن و عوامل سرویس های بیگانه اجازه خودنمایی و توطئه و فتنه ندهند.

به‎ گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت‎الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز شورای عالی قوه قضائیه با تبریک ولادت با سعادت حضرت زینب کبری (س) اظهار داشت: نام حضرت زینب (س) به عنوان پیام آور عاشورا با صبر و بردباری و ایستادگی عجین شده و وجود مبارک‎‎ شان الگویی برای مجاهدان راه خدا و کسانی است که در مقابل ظلم و ستم ایستاده و راه مقاومت را پیشه کرده اند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به نامگذاری روز ولادت آن حضرت به عنوان روز پرستار، از تلاش ها و خدمات مدافعان سلامت به ویژه در ایام شیوع کرونا تقدیر کرد و گفت: امروز همه ما وظیفه داریم از زحمات ارزشمند و ماندگار پرستاران که به تعبیر بلند مقام معظم رهبری «فرشتگان رحمت» هستند، تجلیل کنیم.  

* سازمان بازرسی پرداخت همه حقوق و امتیازات قانونی پرستاران را پیگیری کند

آیت ‎الله رئیسی تجلیل واقعی از پرستاران را در گرو تحقق مطالبات آنها دانست و گفت: امروز حمایت از جامعه پرستاری و تقدیر از زحمات آنها با احقاق حقوق حقه‎شان و پرداخت امتیازات قانونی این عزیزان تحقق می یابد.  

رئیس قوه قضاییه با اشاره به دیدار چندی پیش خود با مسئولان نظام پرستاری و طرح مطالبات آنها گفت که بخشی از خواسته‎ های پرستاران با پیگیری های قابل تقدیر سازمان بازرسی کل کشور تحقق یافته اما هنوز برخی از این مطالبات باقی مانده است که با توجه منویات مقام معظم رهبری باید پیگیری شود تا پرستاران نگران حقوق و مزایای خود نباشند.

آیت ‎الله رئیسی بر همین اساس به رئیس سازمان بازرسی کل کشور مأموریت داد که در ادامه اقدامات انجام شده، پرداخت کامل حقوق و امتیازات پرستاران را با همکاری دولت و بخش های مربوطه با جدیت و تا حصول نتیجه پیگیری کند.

* حضرت عیسی (س) اگر بود این همه ظلم را تحمل نمی کرد

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با تبریک ولادت حضرت عیسی (س) به خداپرستاران، حق طلبان و عدالتخواهان اظهار داشت: پیام عیسی مسیح (س) دعوت به خدا، عدالت و صلح و دوستی است و کسانی که با عنوان مسیحی به ملت‎ها ظلم می کنند، قرابتی با آن حضرت ندارند. 

آیت ‎الله رئیسی افزود: حضرت عیسی (س) از این همه ظلم و فساد و ترور به ویژه ترور دولتی رژیم آمریکا بیزار است و اگر بود به اینهمه ظلمی که به مردم منطقه، خصوصاً به مردم مظلوم فلسطین و کودکان یمن می شود راضی نمی شد و آنرا تحمل نمی کرد.

وی خطاب به پیروان واقعی حضرت موسی کلیم الله (س) و حضرت عیسی روح‎الله (س) تأکید کرد که این دو نبی بزرگوار از جنایاتی که با سوء استفاده از عنوان یهودی و مسیحی در دنیا می شود متنفرند و چنین اعمالی مطرود همه انبیاء الهی است.

* یک ‎ساعت تأخیر در برنامه ریزی و اقدام نسبت به خنثی سازی تحریم ها خلاف عقل و شرع است

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ظلم و ستم غربی ها به ملت ایران گفت: راه مقابله با تهدیدات و باطل السّحر تحریم ها قوی شدن ایران اسلامی در همه عرصه هاست و نباید یک ‎ساعت نیز در برنامه ریزی و اقدام نسبت به خنثی سازی تهدیدها و تحریم ها تعلل کرد.

آیت ‎الله رئیسی تأکید کرد: حتی یک ‎ساعت تأخیر در خنثی سازی تحریم ها هم خلاف عقل است، هم خلاف شرع و مسئولان برنامه ریزی و اجرایی نباید یک‎ لحظه را هم برای بی اثرکردن تحریم ها و قوی شدن ایران از دست بدهند و این راهبرد اساسی نظام باید با جدیت دنبال شود.

رئیس قوه قضاییه شکل گیری ایران قدرتمند را در گرو ایستادگی و بی اثر کردن تحریم های دشمن دانست و خطاب به غربی ها گفت: تحریم ها نمی تواند حرکت ملت ایران را متوقف کند.

آیت ‎الله رئیسی با بیان این که امروز بر همگان آشکار شده که مذاکره هفت ساله با دشمنان به دلیل عهد شکنی آنها، بی اثر بوده و انتظاری که از آن می رفت را برآورده نکرده است، تاکید کرد که نمی شود با پیمان شکنان پای پیمان نشست و از همه مسئولان خواست که هماهنگ و هم صدا با هم در جهت خنثی کردن تحریم ها حرکت کنند.

* حقوق همه طرف های دعوا در قانون تضمین شده؛ در اجرای حکم قانون نباید اسیر فضاسازی ها شد

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اجرای احکام اسلامی و قانون از سوی دستگاه قضا، اظهار داشت: رسیدگی به پرونده‎ها دارای یک فرایند و ضوابط شرعی و قانونی است که همه قضات خود را متعهد به دادرسی عادلانه در چارچوب این فرایند می دانند.

آیت ‎الله رئیسی با بیان این که فرایند دادرسی در دستگاه عدلیه نظام اسلامی تضمین کننده حقوق اصحاب دعوا، متهم و همه مردم است، افزود: ما 40 سال است که اعلام کرده ایم امتیاز نظام ما این است که حدود الهی و احکام اسلامی را اجرا می کند و در رسیدگی به پرونده‎ ها دقت می شود تا حق کسی تضییع نشود و به اقتضای حق و عدل عمل شود.  

* به عوامل وابسته به بیگانه اجازه بر هم زدن امنیت کشور را ندهید

رئیس قوه قضاییه بر لزوم صیانت و حراست از «امنیت ملی» تأکید کرد و اظهار داشت: حفظ امنیت بسیار مهم است و همه باید پاسدار امنیت ملی باشند. 

آیت ‎الله رئیسی با بیان این که جامعه اسلامی باید امن باشد و هیچ ناامنی و شرارتی قابل تحمل نیست، به دستگاه‎ های اطلاعاتی و امنیتی و واحدهای قضایی تذکر داد که به عناصر دشمن و عوامل سرویس های بیگانه مطلقاً اجازه خودنمایی و توطئه و فتنه ندهند.   

* سفرهای رئیس قوه قضاییه در هماهنگی کامل با ستاد ملی مبارزه با کرونا

در این جلسه غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به هماهنگی صورت گرفته با ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام کرد: طی هماهنگی بعمل آمده با ستاد کرونا و وزارت بهداشت و جلسه تفصیلی که با آقای دکتر رئیسی سخنگوی این ستاد برگزار شد، سفرهای ریاست محترم قوه قضاییه با رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی صورت می گیرد.  

* 15 اقدام سازمان بازرسی کل کشور برای احقاق حقوق پرستاران

حجت ‎الاسلام درویشیان رئیس سازمان بازرسی با اشاره به دستور ویژه رئیس قوه قضاییه برای پیگیری مطالبات پرستاران که در دیدار نمایندگان سازمان نظام پرستاری با رئیس دستگاه قضا مطرح شده بود، به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در راستای «اجرای عدالت در نظام سلامت»، «جلوگیری از فرسودگی جسمی و روحی پرستاران و ایجاد سازوکار مناسب برای ارتقاء انگیزه و روحیه خدمت در آنها» و «افزایش سرانه پرستاران متناسب با تخت‎ های بیمارستانی» پرداخت.

وی در ادامه با تشریح 15 اقدام انجام شده در این زمینه، از تأمین اعتبار برای جذب 13 هزار نفر در وزارت بهداشت که سهم عمده آنها به پرستاران اختصاص دارد و تأمین اعتبار برای جذب هفت هزار نیروی آموزش دیده و برگزاری آزمون برای سه هزار نیروی قراردادی به عنوان برخی از این اقدامات یاد کرد.

«تأمین امکانات حفاظتی برای کارکنان بیمارستان ها و مراکز درمانی»، «ابلاغ آئین نامه تعیین مصادیق و امتیازات شهید خدمت در وزارت بهداشت»، «ابلاغ دستورالعمل ذخیره مرخصی پرستاران در ایام کرونا»، «برقراری فوق العاده ویژه کارکنان درگیر مقابله با کرونا» و «تفکیک اضافه ‎کاری از کارانه کارکنان و افزایش 50 درصدی کارانه در دوران شیوع کرونا» از دیگر اقدامات انجام شده با پیگیری سازمان بازرسی کل کشور برای احقاق حقوق پرستاران بوده است. 

حجت ‎الاسلام درویشیان همچنین گفت که با پیگیری سازمان بازرسی 2 هزار میلیارد تومان برای پرداخت معوقات و مطالبات کارکنان بخش سلامت تخصیص داده شد و 5 هزار و 500 میلیارد تومان معوقات آنها تا آبان ماه نیز تسویه شده است.  

* بازداشت 44 نفر از فعالان فضای مجازی به اتهام اخلال در بازار ارز

در ادامه نشست، دادستان تهران با ارائه گزارشی از برخورد با عوامل اخلال در بازار سکه، طلا و ارز، یکی از عوامل افزایش قیمت های صوری در این بازارها را ایجاد «اتاق معاملات» و اعلام لحظه ای قیمت ‎ها و «معاملات فردایی» و «معاملات کاغذی» در فضای مجازی عنوان کرد.

علی القاصی‎ مهر با اشاره به تشکیل کارگروهی ویژه با حضور مسئولان پلیس فتا، مرکز ملی فضای مجازی و بانک مرکزی از شناسایی و دستگیری 44 نفر از مدیران سایت ‎ها و کانال ‎های فعال در این زمینه خبر داد و متذکر شد بر اساس اعلام بانک مرکزی اقدامات انجام شده از سوی دادستانی تأثیر قابل توجهی در کاهش قیمت ارز و سکه و طلا داشته است.

* محاکمه 9 مدیر بانک دی به‎ خاطر ارائه 630 میلیارد تومان تسهیلات بی ضابطه به افراد خاص

وی همچنین با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت پرونده تخلفات بانک دی در پرداخت تسهیلات کلان و خارج از ضابطه به اشخاص خاص گفت که در این پرونده، گروه موسوم به «خونه به خونه» بیش از 6 هزار و 300 میلیارد ریال (630 میلیارد تومان) از بانک ‎ها برای 11 شرکت وابسته به خود تسهیلات خارج از ضوابط قانونی گرفته بودند.

القاصی‎ مهر اعلام کرد که در این پرونده 9 نفر از مسئولان وقت بانک دی و همچنین 4 نفر از مدیران شرکت‎ های دریافت ‎کننده تسهیلات دستگیر شده اند که کیفرخواست آنها به دادگاه ارسال شده و به صورت ویژه در دست رسیدگی است.

* تشکیل کارگروه ویژه مقابله با سایت‎های قمار و شرط بندی در دادسرای تهران

وی با اشاره به گزارش برخی اعضای شورای عالی قوه قضاییه درباره فعالیت بدون محدودیت برخی سایت‎های شرط‎ بندی و قمار و استفاده این سایت ها از خدمات بانکی کشور اعلام کرد: در دادسرای تهران کارگروهی برای شناسایی و مقابله با این پدیده تشکیل و شعبه‎ ویژه‎ای نیز برای رسیدگی به این موضوع تعیین شده است.

* ارائه همه خدمات الکترونیک قضایی در آینده نزدیک در اپلیکیشن «عدالت همراه» 

دکتر عیسی زارع‎ پور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه نیز در این جلسه با اشاره به رونمایی از اپلیکیشن «عدالت همراه» گفت که در حال حاضر 5 نوع خدمت از طریق این نرم افزار ارائه می شود اما در آینده نزدیک همه خدمات الکترونیک قضایی روی آن قرار می گیرد و علاوه بر دادگستری ها، سازمان های تابعه مانند ثبت اسناد و پزشکی قانونی نیز خدمات خود را از این طریق ارائه خواهند کرد. 

* ثبت 177 هزار قرارداد وکالت در سامانه ثبت الکترونیک قراردادها ظرف یک ماه

وی همچنین با اشاره به اجرایی شدن دستورالعمل لزوم ثبت قراردادهای وکالت در سامانه ثبت الکترونیک وکالت از ابتدای آذر ماه، اعلام کرد: در همین یک ماه 177 هزار قراداد وکالت در این سامانه ثبت و 45 هزار فقره قرارداد نیز به امضاء رسیده که رشد 30 برابری نسبت به 8 ماه گذشته داشته است.

* آزادی 7 هزار زندانی و کاهش مجازات 1500 نفر با اجرای طرح پایش زندانیان

محمدمهدی حاج‎ محمدی رئیس سازمان زندان‎ ها نیز با اشاره به یکی از مأموریت اصلی این سازمان مبنی بر اصلاح و تربیت مددجویان گفت: این مأموریت بر عهده مددکاران قرار گرفته است اما به ازای هر 248 زندانی تنها یک مددکار در زندان ‎ها وجود دارد. برای جبران این کمبود با استفاده از دستورالعمل رئیس قوه قضاییه مبنی بر جلب مشارکت نهادهای مردمی، تعداد زیادی از تشکل های مردمی به کمک سازمان زندان ها آمده اند که از ثمرات آن آزادی شمار قابل توجهی از مددجویان و حل مشکلات شخصی آنها بوده است.

وی همچنین با اشاره به دستاوردها و برکات اجرای طرح پایش زندانیان تصریح کرد: اجرای این طرح موجب افزایش حضور چشمگیر همکاران قضایی در زندان ها و بررسی و رفع مشکلات زندانیان شده و با وجود این که هنوز 2 هفته تا مهلت اجرایی تعیین شده برای این طرح باقی مانده، تاکنون 7 هزار زندانی آزاد شده و هزار و 500 نفر نیز مشمول کاهش و تخفیف مجازات شده اند.