قاضی عزیز، قاضی «نفوذناپذیر» است/ حاج قاسم سلیمانی از آن جهت که آخرتی عمل می‌کرد، خداوند متعال بر عزتش افزود
175

آیت الله رئیسی در دیدار قضات و کارکنان قضایی خراسان شمالی:

قاضی عزیز، قاضی «نفوذناپذیر» است/ حاج قاسم سلیمانی از آن جهت که آخرتی عمل می‌کرد، خداوند متعال بر عزتش افزود

رئیس قوه قضاییه گفت: قاضی عزیز، قاضی «نفوذناپذیر» است بدین معناکه نه از صاحبان قدرت و ثروت و نه از بستگان خود و نه حتی از خودش نفوذ نمی پذیرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله رئیسی در دیدار قضات و کارکنان قضایی خراسان شمالی با بیان اینکه عدالت امری فطری است و در فطرت همه انسان ها عدالت و حق خواهی وجود دارد اظهار داشت: بنابر همین جهت نیز حتی افرادی که دادگاه حکمی را به حق و عدالت علیه آنها صادر می کند اگر چه در ظاهر اظهار نارضایتی می کنند اما در خلوت خود با خداوند، از اینکه عدالت جاری شده، خرسند هستند.

قاضی باید کشف حقیقت کند

رئیس قوه قضاییه با اشاره به این نکته که قاضی بر اساس ظواهر حکم می کند اما باید تا آنجا که امکان پذیر است برای او کشف حقیقت صورت بگیرد، عنوان کرد: بر همین اساس تاکید شده است که قاضی باید کشف حقیقت کند.

آیت الله رئیسی همه قضات را موظف به تلاش برای کشف حقیقت دانست و تصریح کرد: کارشناسان و وکلا و اعضای پزشکی قانونی و سایر دست اندرکاران و همکاران امر قضاوت باید برای کشف حقیقت به قاضی کمک کنند.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: وکیل باید وکالت از حقیقت کند و اگر بداند امری باطل است و او در جهت حق جلوه دادن باطل اقدام کند، اکل مال به باطل کرده است.

قضات مصداق اتم عدالت ورزی و تلاش برای تحقق عدالت هستند

آیت الله رئیسی با بیان اینکه بنا بر روایات یک ساعت عدالت ورزی و تلاش برای تحقق عدالت از یک سال عبادت برتر است، افزود: اگرچه تحقق عدالت تنها در شمول مسئولیت های قاضی نیست و یک فرماندار نیز در مقام اجرای عدالت است اما قضات مصداق اتم عدالت ورزی و تلاش برای تحقق عدالت هستند.

حاج قاسم سلیمانی از آن جهت که آخرتی عمل می کرد، خداوند متعال بر عزتش افزود

رئیس قوه قضاییه همه قضات و دست اندرکاران قضایی را به آخرتی عمل کردن توصیه کرد و گفت: حاج قاسم سلیمانی بروز و ظهور رسانه ای چندانی نداشت اما از آن جهت که آخرتی عمل می کرد، خداوند متعال بر عزتش افزود.

آیت الله رئیسی همچنین خطاب به قضات دادگستری خراسان شمالی گفت: بهترین سکو برای پرش همین جایگاه سازمانی شما قضات و دست اندرکاران قضایی و خدمت به مردم و گره گشایی از کار مردم در این جایگاه است.

کارشناسان و وکلای خوب، مددکار دستگاه قضایی در امر کشف حقیقت هستند

رئیس قوه قضاییه افتخار مجموعه قضایی استان خراسان شمالی را حضور خانواده شهدا و ایثارگران و نیروهای جوان و انقلابی در این مجموعه دانست و گفت: مجموعه دست اندرکاران قضایی در امر خطیر کشف حقیقت به همکاری نیروهای انتظامی، وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه و نیروهای بسیجی نیازمند هستند؛ همچنین کارشناسان و وکلای خوب نیز مددکار دستگاه قضایی در امر کشف حقیقت هستند.

ما در دادگستری ها مطلقا نباید دارای پرونده های معوقه باشیم

آیت الله رئیسی ضمن قدردانی از اقدامات دادگستری خراسان شمالی برای پایان دادن به پرونده های معوقه گفت: ما در دادگستری ها مطلقا نباید دارای پرونده های معوقه باشیم مگر آن دسته از پرونده هایی که تعویق در رسیدگی به آنها، توجیه دارد.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: سیاست کاهش جمعیت کیفری که در استان خراسان شمالی دنبال می شود، مورد تاکید مقام معظم رهبری است و ما نیز مکررا مجموعه دادگستری ها در استان های مختلف را به تحقق این مهم توجه داده ایم. 

آیت الله رئیسی ضمن ترغیب برای حرکت کردن به سمت دادرسی الکترونیکی عنوان کرد: مجموعه قضایی استان خراسان شمالی باید هرچه بیشتر به این سمت حرکت کند.

قاضی عزیز، قاضی «نفوذناپذیر» است

رئیس قوه قضاییه توجه به شان و جایگاه قضات را امری بسیار مهم دانست و گفت: مقام معظم رهبری نیز فرمودند «قاضی را عزیز بدارید»؛ قاضی عزیز، قاضی «نفوذناپذیر» است بدین معناکه نه از صاحبان قدرت و ثروت و نه از بستگان خود و نه حتی از خودش نفوذ نمی پذیرد. حب و بغض این قاضی در رایی که صادر می کند دخالت ندارد.

به دنبال برطرف کردن مشکلات لایحه شوراهای حل اختلاف از طریق مجلس هستیم

آیت الله رئیسی با اشاره به وجود مشکلاتی در لایحه شوراهای حل اختلاف عنوان کرد: ما از طریق مجلس به دنبال آن هستیم که این مشکلات را برطرف کنیم؛ البته بخشی از موضوعات مطرح در این لایحه را نیز دولت نپذیرفته است که در جهت رفع این موضوع اقدامات لازم صورت می گیرد.

همه رسانه ها باید تلاش کنند مردم را با حقوق خود آشنا کنند

رئیس قوه قضاییه با اشاره به دیدار حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با تعداد کثیری از مردم و مراجعان به دستگاه قضایی خراسان شمالی طی روز جاری گفت: یکی از موضوعات مهم که در دیدارهای مردمی نیز نمود می یابد، مسئله ناآشنایی مردم با حق و حقوق خود است لذا همه رسانه ها به ویژه رسانه ملی و همه نخبگان و تریبون داران و اصحاب رسانه باید تلاش کنند تا مردم را با حقوق خود آشنا کنند؛ امری که تحقق آن، مراجعه مردم به دستگاه های مختلف از جمله دادگستری ها را منظم می کند.

آیت الله رئیسی قانون رسیدگی به تخلفات اداری در کشورمان را در زمره بهترین قوانین دانست و تاکید کرد که اگر اشکالی در این زمینه وجود دارد ناشی از عدم اجرای این قانون است.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: باید از سازمان های اداری کشور، اجرای کامل و جامع قانون رسیدگی به تخلفات اداری را مطالبه کنیم چراکه اجرای جامع این قانون از سرریز شدن پرونده ها به دادگستری ها و دستگاه قضایی جلوگیری می کند.

آیت الله رئیسی قانون ارتقا سلامت اداری را همچون قانون رسیدگی به تخلفات اداری، در زمره بهترین قوانین کشور دانست و بر اجرای کامل این قانون از سوی دستگاه های اداری تاکید کرد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به عملکرد دادگستری خراسان شمالی نیز گفت: در رتبه بندی ارائه شده از سوی معاونت راهبردی قوه قضاییه، استان خراسان شمالی دارای عملکرد خوبی است اما در برخی شاخص ها باید تلاش های بیشتری در این استان صورت گیرد.

* «نداریم» و «نمی شود» و «نمی توانیم» را در دادگستری خراسان شمالی برنمی تابیم

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، حجت الاسلام والمسلمین اسدالله جعفری رئیس کل دادگستری خراسان شمالی با اشاره به وجود 156 شعبه فعال شورای حل اختلاف در این استان گفت: اجرای سیاست های قوه قضاییه در دوران تحول، برنامه جدی دادگستری کل خراسان شمالی است.

وی با بیان اینکه کمتر از 4 درصد پرونده های معوق در حوزه های قضایی خراسان شمالی وجود دارد گفت: ان شاالله تا آخر سال هیچ پرونده معوقی در سطح استان نخواهیم داشت.

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی با بیان اینکه سرکشی از حوزه های قضایی در روزهای مختلف هفته به صورت آشکار و پنهان، در دستور کار جدی دادگستری خراسان شمالی است، در خصوص اقدامات این دادگستری پیرامون تحقق سیاست کاهش جمعیت کیفری گفت: مرخصی، غربالگری و پایش زندانیان و همچنین استفاده از پابند الکترونیک، از جمله اقدامات دادگستری خراسان شمالی در راستای کاهش جمعیت کیفری محسوب می شود.

حجت الاسلام والمسلمین جعفری با بیان اینکه 95 درصد ابلاغ های قضایی در استان خراسان شمالی به صورت الکترونیکی است، عنوان کرد: 65 درصد دادرسی ها نیز به صورت الکترونیکی انجام می شود.

وی با اشاره به راه اندازی صندوق احسان و نیکوکاری از سوی دادگستری خراسان شمالی در تیر ماه سال گذشته، گفت: تا امروز بیش از 208 میلیون تومان کمک های مومنانه به این صندوق واریز شده است.

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی خاطرنشان کرد: ما در دادگستری خراسان شمالی، «نداریم» و «نمی شود» و «نمی توانیم» را برنمی تابیم و معتقد هستیم که کار را باید در هر شرایطی با جدیت به پیش ببریم.

گفتنی است در این جلسه نمایندگان کارکنان قضایی و اداری دادگستری، نماینده شورای حل اختلاف و همچنین نماینده سازمان های وابسته به دستگاه قضا در خراسان شمالی، درخواست‌ها، پیشنهادها و راهکارهای همکاران خود را مطرح کردند.