برخی دچار «ویروس خودتحقیری» هستند، توانمندی‌های خود را باور ندارند و چشم به بیگانه دوخته اند/ «ویروس خودتحقیری» اگر خطرناک‌تر از ویروس کرونا نباشد کمتر از آن نیست
99

آیت الله رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه:

برخی دچار «ویروس خودتحقیری» هستند، توانمندی‌های خود را باور ندارند و چشم به بیگانه دوخته اند/ «ویروس خودتحقیری» اگر خطرناک‌تر از ویروس کرونا نباشد کمتر از آن نیست

رئیس قوه قضاییه گفت: مبارزه با فساد هزینه دارد و عکس العمل ها را برمی انگیزد و مقام معظم رهبری نیز در فرمان 8 ماده ای خود گوشزد کردند مبارزه که آغاز شود، فریاد عده ای بلند می شود اما شما به این جیغ ها توجه نکنید.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز شورای عالی قوه قضاییه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای قیام خونین مردم قم در دی ماه 1356 که رهبر معظم انقلاب از آن به عنوان «تبر ابراهیمی بر کاخ ستمشاهی» یاد کردند، بر لزوم اجرایی شدن فرامین راهبردی رهبر انقلاب در سالگرد این حادثه تأکید کرد.  

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تحلیل حوادث اخیر آمریکا از سوی رهبر معظم انقلاب گفت: تلاش آمریکایی ها این است که بگویند تمام افتضاحات این روزهای امریکا مربوط به دیوانه ای به نام ترامپ بود که آمد و کارهایی را انجام داد و می خواهند او را مقصر تمام مسائل نشان دهند در حالی که ریشه بحرانی که غرب گرفتار آن شده، لیبرال دموکراسی غربی است. 

آیت الله رئیسی عامل اصلی بحران در غرب را ساختار ظالمانه حاکم بر آمریکا و اروپا و خوی استکباری حکام غربی و بی توجهی به حقوق مردم عنوان کرد و افزود: آمریکا تلاش کرد ملت ایران را با فشارهای حداکثری به زانو درآورد اما ملت ما به تبعیت از رهبری با راهبرد مقاومت حداکثری سیاست آنها را شکست داد و با ایستادگی دشمن را وادار به عقب نشینی کرد.

بدبخت، کسانی هستند که در داخل و یا منطقه سرنوشت خود را به آمریکایی ها گره زده اند و آمریکا را قبله گاه خود می دانند

وی در ادامه تصریح کرد: بدبخت، کسانی هستند که در داخل و یا منطقه سرنوشت خود را به آمریکایی ها گره زده اند و آمریکا را قبله گاه خود می دانند.

رئیس دستگاه قضا از اعتماد به نفس و اتکا به خداوند به عنوان دو عامل موفقیت ملت ایران یاد کرد و با اشاره به تولید واکسن داخلی کرونا با تکیه بر این دو عنصر مهم گفت: اقدامات افتخارآمیز برای تولید واکسن ملی در کشورمان از جلوه های اعتماد به نفس ملی و محصول توجه به فرهنگ «ما می توانیم» است.

تحریم واکسن آمریکایی و انگلیسی توسط رهبر معظم انقلاب «تحریم استکبار اقتصادی» است

آیت الله رئیسی دستور مقام معظم رهبری در تحریم واکسن آمریکایی و انگلیسی را تدبیری حکیمانه برای صیانت از جان مردم در برابر کسانی دانست که بی پروا و بدون توجه به جام مردم دنبال واردات این نوع واکسن ها هستند و متذکر شد: تأکید مقام معظم رهبری بر ممنوعیت ورود واکسن از آمریکا و انگلیس برای آن بود که نباید ایران به آزمایشگاهی برای واکسن های آنها تبدیل شوند.

رئیس قوه قضاییه گفت: این تدبیر رهبر انقلاب، «تحریم استکبار اقتصادی» است که امروزه می خواهد با تفرعن جان ملت ها را به خطر بیاندازد و جهان را قربانی منافع خود کند اما رهبری حکیم انقلاب، جلوی این کار را گرفتند.

آیت الله رئیسی به بیماری «خودتحقیری» هم اشاره کرد که در این میان به کمک غربی ها آمده است و تصریح کرد: «ویروس خودتحقیری» و این که برخی به توانمندی های خود و جوانان و دانشمندان کشور باور نداشته باشند و چشمشان به بیگانگان باشد، اگر خطرناک تر از ویروس کرونا نباشد کمتر از آن نیست.

رئیس دستگاه قضا این نکته را هم خاطر نشان کرد که اگر واکسن تولید کشورمان پس از موفقیت آزمایش های انسانی به مرحله تولید انبوه برسد، همه ملت ها از آن بهره مند خواهند شد و هیچ ملتی بدون سهم نخواهد ماند.

وی با بیان این که یقین داریم با اتکا به خدا و خودباوری می توانیم به قله ها برسیم و تمدن نوین اسلامی را رقم بزنیم از توفقیات جمهوری اسلامی ایران در تولید قدرت در حوزه های علمی و فناوری به عنوان نشانه های مدنیت واقعی یاد کرد و آنها را زمینه ساز شکل گیری تمدن نوین اسلامی دانست.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با گرامیداشت یاد و خاطره جانباختگان حادثه سقوط هوایپمای اوکراینی در دی ماه سال گذشته، از بررسی های فنی و کارشناسی همه ابعاد این حادثه از سوی سازمان قضایی نیروهای مسلح خبر داد و گفت که این سازمان با بررسی همه فرضیات و استماع نظرات همه طرف های درگیر موضوع، گزارش خود را اعلام کرده است.

آیت الله رئیسی با بیان این که گزارش سازمان قضایی نیروهای مسلح هم از طریق رسانه ملی اعلام شده و هم طی 2 جلسه به اطلاع خانواده های قربانیان این سانحه رسیده، گزارش سازمان مذکور را از نظر تحقیقاتی کامل و دقیق و قابل عرضه به مجموعه های مرتبط دانست که می تواند تردیدهای موجود در این زمینه را برطرف کند. 

رئیس قوه قضاییه با بیان این که هیچ خط قرمزی برای بررسی و پیگیری و رسیدگی به این موضوع نداشته و نداریم اظهار داشت: هر فرض و هر فرد مورد سوال و اتهام مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته اما برخی برای خوشامد دیگران به گونه ای سخن می گویند که گویا اصلاً اطلاع ندارند چه کار قابل تقدیری انجام شده است.

آیت الله رئیسی با تقدیر از اقدامات سازمان قضایی نیروهای مسلح در بررسی این موضوع، تأکید کرد: نگاه و تأکید ما در بررسی این حادثه از ابتدا کشف حقیقت و دادرسی عادلانه بوده که از وظایف ماست و تحقیقات مفصل کارشناسی و میدانی و بازسازی صحنه و... در این پرونده انجام شده و تحقیقات دادسرا تمام شده و پرونده در مراحل بعدی رسیدگی با جدیت دنبال خواهد شد. 

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش مبارزه با فساد از مأموریت های مهم و محوری دستگاه قضا عنوان کرده و گفت : از اقدامات صورت گرفته تا کنون در امر مبارزه با فساد باید تقدیر شود. ضدیت و مبارزه با فساد هزینه دارد و عکس العمل ها را برمی انگیزد و مقام معظم رهبری نیز در فرمان 8 ماده ای خودشان در سال 80 که بندهای آن زنده و پویاست، گوشزد کردند مبارزه که آغاز شود، فریاد عده ای بلند می شود اما شما به این جیغ ها توجه نکنید.

رئیس قوه قضاییه گفت: تلاش دستگاه قضایی این است که مبارزه با فساد عادلانه، حق مدارانه، دقیق و با روحیه انقلابی باشد و هیچ مانعی در این مسیر ما را متوقف نخواهد کرد و فقط به خدا و حقوق ملت توجه داریم و تنها خط قرمز ما هم غیرمستند حکم دادن و بدون ادله حرف زدن است.

دادستان کل کشور: تمهدید مقدمات لازم برای اجرای قانون بازپس گیری اموال نامشروع از همین امروز آغاز گردیده است

در این نشست، دادستان کل کشور با اشاره به ابلاغ دستورالعمل شناسایی و بازپس گیری اموال نامشروع مسئولان در روز گذشته از سوی رئیس دستگاه قضا اظهار داشت: پیگیری ها برای اجرای این دستورالعمل بلافاصله در دستور کار دادستانی کل قرار گرفت و صبح امروز اولین جلسه برای تعیین سازوکارهای اجرای این دستورالعمل برگزار شد.

رئیس قوه قضاییه در واکنش به سخنان حجت الاسلام منتظری ضمن تقدیر از اهتمام دادستانی کل برای پیگیری دستورالعمل شناسایی و بازپس گیری اموال نامشروع مسئولان گفت که این دستورالعمل برگرفته از قانون رسیدگی به اموال مسئولان و اصل 49 قانون اساسی است و این که دوستان تلاش می کنند در حد حرف و سخن نماند و عملیاتی شود، مثبت است.

امیدواریم حکم صادره از سوی دستگاه قضایی عراق اجرا شود و به برکت خون مطهر شهدا شاهد اخراج آمریکایی ها از منطقه باشیم

آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش از فائق زیدان رئیس دستگاه قضایی عراق و قضات عراقی برای صدور حکم بازداشت دونالد ترامپ به دلیل صدور دستور ترور فرماندهان مقاومت در فرودگاه بغداد تقدیر کرد.

رئیس قوه قضاییه خاطر نشان کرد: ترامپ آمر و عامل اصلی ترور فرماندهان مقاومت است اما جنایات او محدود به ترور حاج قاسم و ابومهدی المهندس نیست و دستش به خون بسیاری از انسان ها در منطقه و دیگر کشورها آلوده است که امیدواریم حکم صادره از سوی دستگاه قضایی عراق اجرا شود و به برکت خون مطهر شهدا به زودی شاهد اخراج آمریکایی ها از منطقه باشیم.

در بخش دیگری از این نشست، رئیس سازمان بازرسی کل کشور از شناسایی 12 هزار تن قند و شکر بسته‎بندی شده و آماده مصرف که در منطقه ویژه اقتصادی سیرجان احتکار شده بود خبر داد و گفت که بخشی از این محصولات در سنوات قبل تولید شدند اما به بازار عرضه نشده بودند.

حجت الاسلام درویشیان همچنین از کشف 12 هزار تن جوی وارداتی و 7 هزار تن گوشت وارداتی که به موقع در بازار توزیع نشده بود خبر داده و گفت که پس از تشکیل پرونده برای متخلفان، اقلام مکشوفه تحویل مراجع ذیربط شدند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مشکلات معیشتی کارکنان قوه، گفت: کارکنان از عوامل اصلی دستگاه قضایی هستند که سلامت آنها ضامن سلامت نظام قضایی است ولذا توجه به مطالبات آنها مهم است. 

آیت الله رئیسی با تقدیر از اقدامات تبیینی مدیران قضایی برای کارکنان این مجموعه، تصریح کرد: حرف زدن با کارکنان و شنیدن حرف هایشان و تبیین شرایط و تلاش هایی که برای رفع مشکلاتشان انجام می شود، اقدامی ارزنده و اطمینان بخش است، امیدواریم این اقدامات و پیش بینی ها لازم در بودجه 1400 قوه قضائیه موجب شود تا بتوانیم بخشی از مشکلات این همکاران خدوم را جبران کنیم.