برخورد با سازمان متخلف باید شدیدتر از برخورد با فرد متخلف باشد/ با مدیران متخلف در موضوع تعرض به منابع طبیعی به شدت برخورد می‌شود
84

آیت الله رئیسی در جلسه شورای اداری گیلان:

برخورد با سازمان متخلف باید شدیدتر از برخورد با فرد متخلف باشد/ با مدیران متخلف در موضوع تعرض به منابع طبیعی به شدت برخورد می‌شود

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه برخورد با سازمان متخلف باید شدیدتر از برخورد با فرد متخلف باشد، گفت: هیچکس نباید به هیچ وجه اقدام به ویلاسازی به صورت غیر قانونی در بستر طبیعت کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سیدابراهیم رئیسی صبح امروز پنجشنبه (16 بهمن) در جلسه شورای اداری استان گیلان با قدردانی از تلاش‌های کادر درمان در مقابله با ویروس کرونا و ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا (س) و ایام الله دهه فجر گفت: آنچه در یوم الله 22 بهمن واقع شد جلوه قدرت الهی بود که خداوند متعال به ملت بزرگ ایران عنایت کرد. 

رئیس قوه قضاییه افزود: امام خمینی (ره) به دنبال تحول در فکر، اندیشه، اخلاق، عمل و بخش‌های مختلف جامعه‌ای بود که وابستگی و خفقان و استبداد آن را رنج می‌داد. امام راحل میان جمهوریت و اسلامیت پیوند برقرار کرد؛ به نحوی که اراده مردم در عمل به دین و آموزه‌های دینی محور قرار گرفت و جمهوری اسلامی شکل گرفت.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه موضوع «تحول» همواره باید مدنظر باشد گفت: بخش های مختلف کشور حق عقب نشینی و درجا زدن و توقف ندارند. در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، برنامه ها و حرکت ها باید رو به جلو بوده و همواره پویایی بر کار مسلط باشد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به نعمت ها و ذخایر مادی زیادی که در استان گیلان وجود دارد، اظهار داشت: جنگل ها، تالاب‌ها و رودخانه‌های استان گیلان از جاذبه‌های طبیعی این استان و از ذخایر مادی آن محسوب می شود که باید در راستای صیانت از آنها کوشش کرد.

آیت الله رئیسی افزود: استان گیلان از سرمایه نیروی انسانی کارآمد و تحصیلکرده بهره مند است و این نیروی انسانی جوان از جمله مهمترین نعمت‌هاست که ایجاب می‌کند مدیران استانی با ارتقاء بهره وری از توانایی این سرمایه انسانی و همچنین ذخایر مادی موجود در استان بیشترین بهره برداری را به عمل آورند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه ارتقاء تولید و رفع موانع تولید و حفظ ذخایر مادی و طبیعی امری شدنی و ممکن است، گفت: منابع و ذخایر طبیعی باید حفظ شود و باید در مقابل ارتباطات ناسالم و زد و بندهایی که در ادوار مختلف وجود داشته و موجب تعدی و تعرض به منابع طبیعی و ذخایر ملی شده است، ایستاد و در این راستا چنانچه مدیری مرتکب تخلف شده است باید به شدت با او برخورد کرد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه مدیران باید در اجرای قانون و حفظ شئون اجتماعی و رعایت عدالت ، پیشقدم و سرآمد باشند و به هیچ وجه قابل قبول نیست که مدیری در موضوع تعرض به منابع طبیعی تخلف کند و اقدام به ویلاسازی به صورت غیر قانونی در بستر طبیعت کند، گفت: قطعا در صورت وقوع چنین امری به شدت با آن مدیر برخورد میشود و ویلای او نیز تخریب می‌گردد.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به وضعیت کارخانه صنایع پوشش ایران گفت: اتفاقی که برای کارخانه پوشش رخ داده یک فاجعه است؛ از برفی که در سال 83 در استان گیلان آمد، سوءاستفاده صورت گرفت و عده ای اقدام به ویران کردن کارخانه پوشش که ثروت ملی است، کردند. من تأکید کرده‌ام که باید کسانی که در آسیب رساندن به کارخانه نقش داشتند تحت تعقیب قرار گیرند و باید تولید در این کارخانه مجددا احیا شود و رونق بگیرد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه خصوصی سازی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و بخش خصوصی واقعی باید مورد حمایت تسهیلاتی و قضایی قرار گیرد، گفت: خصوصی سازی با آتش زدن مال مردم و دولت و ویران کردن یک کارخانه سرپا تفاوت دارد و کسانی که به اسم خصوصی سازی سبب خسارت به اموال ملی و تولید کشور می شوند، با قاطعیت تحت تعقیب قرار می‌گیرند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه به موضوع پسماندها که به تهدیدی برای محیط زیست گیلان تبدیل شده است اشاره کرد و گفت: مدیران استانی باید برای رفع معضل پسماندها که به طبیعت و رودخانه ها و تالاب های استان گیلان خسارت وارده کرده، چاره اندیشی و تدبیر کنند تا خسارت به صنعت گردشگری استان وارد نشود.

آیت الله رئیسی همچنین با بیان اینکه کشور ما کشور انتخابات است که امری بسیار پسندیده است، گفت: باید توجه داشت که نباید به واسطه تغییر مدیران در نتیجه انتخابات، توقفی در تحول و پیشرفت به وقوع بپیوندد و همه مدیران در هر دوره ای باید اجرای عدالت را سرلوحه اعمال خود قرار دهند و بدانند که عمل در راستای عدالت از اخلاق و فکر و عمل جوانان و مردم ما صیانت می‌کند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به وضعیت شرکت رشت الکتریک گفت: شرکت رشت الکتریک، نگین انگشتری تولید در استان گیلان بود؛ اما اکنون به تلی از خاک تبدیل شده است. من در بازدیدی که صبح امروز از منطقه‌ای که این کارخانه در آن واقع شده بود داشتم، پای صحبت مردم نشستم و پس از آن، رئیس دادگستری استان گیلان را مکلف کردم با بکارگیری یک تیم قضایی مجرب با فوریت و به سرعت وضعیت شرکت رشت الکتریک را پیگیری کند و نحوه برخورد با متخلفان و کیفر آنها را به اطلاع مردم برساند و هیچ مانعی نباید در مقابل کار پیگیری وضعیت شرکت رشت الکتریک باشد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با بیان اینکه وقوع تخلف از سوی سازمان‌ها و دستگاه‌ها به هیچ وجه قابل قبول نیست گفت: با سازمان متخلف باید شدید تر از افراد متخلف برخورد کرد. هیچ سازمان و دستگاهی در این کشور حق ندارد مرتکب تخلف شود و همه سازمان‌ها و دستگاه‌ها باید خود را مکلف به اجرای عدالت و قانون بدانند. بنابراین هیچ سازمانی حق ندارد به جنگل و اراضی ملی تعرض کند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه هيچ مانعى را نبايد مانع بشماريم و بسيارى از مسائل قابل حل است، گفت: هيچ گره اى نيست كه به دست مردم حل شود. ما مى توانيم و مردم گيلان، تيپ ها و لشكرهاى اين استان این موضوع را اثبات كردند.

آیت الله رئیسی بیان داشت: دستان شما تواناست و بسيارى از شما بچه هاى ديروز جبهه هستيد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه رونق توليد در كشور به معنای توليد قدرت است و نبايد اجازه تضعيف توليد در كشور را دهيم، ادامه داد: مساله توليد امروز مساله كشور است و مساله جهش توليد مساله جدى است و نبايد اجازه دهيم كارخانه‌ای از كار بيفتد.

احیای 420 بنگاه اقتصادی با اهتمام دستگاه قضایی

گفتنی است پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، «ارسلان زارع» استاندار گیلان با بیان اینکه سال ١٤٠٠ انشاءالله سال اتمام پروژه هاى اولويت دار از جمله آزادراه قزوين-رشت می‌باشد، از افتتاح 895 پروژه عمرانی و اقتصادی در دهه فجر امسال خبر داد.

وی با اشاره به کاهش آمار سرقت هاى مسلحانه، سرقت به عنف و برخى از جرايم در استان گيلان عنوان کرد: با برگزارى مستمر كارگروه تسهيل و رفع موانع توليد و ستاد پيگيرى سياست هاى اقتصاد مقاومتى در دستگاه قضايى 420 بنگاه اقتصادی طی دو سال اخیر احیاء شدند.

تالاب انزلى و مشکلات مرکز برای آن

همچنین آيت الله «رسول فلاحتى» نماينده ولى فقيه در استان گيلان در این نشست با اشاره به مشکلات پسماند استان گیلان، گفت: تالاب انزلى در سال هاى اخير دستخوش برخى سياست‌بازی ها در مركز شده است.

نماینده ولی فقیه در استان گیلان همچنین با اشاره به تهدید سلامتی مردم گیلان از ناحیه دو رودخانه در این استان، از آمادگی کامل برای همکاری و همراهی آحاد مردم با دستگاه قضایی خبر داد.