سندی که سال ۸۲ در مورد اراضی شرکت ابریشم به طور غیرقانونی گرفته شده، باید ابطال شود/ هزینه دادرسی نباید مانعی در مسیر اجرای عدالت و تحقق دادرسی عادلانه باشد
115

آیت الله رئیسی در نشست تخصصی احیای حقوق عامه در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست:

سندی که سال ۸۲ در مورد اراضی شرکت ابریشم به طور غیرقانونی گرفته شده، باید ابطال شود/ هزینه دادرسی نباید مانعی در مسیر اجرای عدالت و تحقق دادرسی عادلانه باشد

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نیروهای دستگاه قضایی همراه دولت و بخش های مختلف خواهند بود تا اجازه ندهند منابع طبیعی آسیب ببیند، گفت: باید جلوی قاچاق چوب و تجاوز به حریم جنگل گرفته شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله رئیسی در نشست تخصصی احیای حقوق عامه در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست با بیان اینکه حفظ ذخایر و گنجینه‌های ارزشمند آب، خاک، جنگل، محیط زیست و ثروت ملی، یک وظیفه مهم شرعی، الهی و قانونی است که ما بر عهده داریم، گفت: ذخایر و گنجینه هایی که مربوط به عصرها و نسل هاست باید حفظ شود.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر این نکته که تجاوز و تعدی به جنگل و حریم جنگل و اختصاصی کردن آن به نحوی که مردم از آن محروم شوند، موضوعی است که باید از آن جلوگیری شود، گفت: در این زمینه مدیران مربوطه در حوزه های آب، خاک، محیط زیست و جنگل در خط مقدم هستند و اگر نیروی کافی و امکانات و اعتبار لازم وجود نداشت، این مدیران می توانند از سازمان های مردم نهاد که در این زمینه آمادگی نقش آفرینی دارند، از نیروهای بسیجی جان بر کف و همچنین از مردم استمداد کنند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه آن مدیریتی که با امکانات موجود به خوبی و با قدرت انجام شود دارای جلوه ای مثبت است، به موضوع تالاب انزلی اشاره کرد و گفت: مشکل تالاب انزلی سالیان سال است که وجود داشته و شایسته نیست که همچنان وضعیت به شکل فعلی باقی بماند. باید زیرمجموعه‌های کمیته مربوط به تالاب انزلی فعال باشند تا شاهد آسیب دیدن تالاب نباشیم. اکنون بر  اساس گزارش معاون دادگستری، تالاب آسیب هایی می بیند و باید کمیته تالاب فعال شود.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نیروهای دستگاه قضایی همراه دولت و بخش های مختلف خواهند بود تا اجازه ندهند منابع طبیعی آسیب ببیند، تاکید کرد: لازم است که معاونان رئیس کل دادگستری و دادستان و بخش های قضاوتی و نظارتی در میدان باشند تا این موضوعات سامان گیرد و در زمان کوتاه انجام شود.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: افرادی هستند که از زمان و منافذ سوءاستفاده می کنند و هرکس برای سوءاستفاده برگه ای ارائه می دهد و مجوزسازی می کند؛ لذا باید مراقب بود؛ 40 سال از پیروزی انقلاب گذشته و ما حق آزمون و خطا نداریم و باید کار متقن انجام دهیم.

رئیس قوه قضاییه ضمن تاکید بر حل و فصل هرچه سریعتر بحران پسماندها در گیلان گفت: پسماندها برای مردم ضرر دارند و آفات و امراضی را ایجاد می کنند و در همین راستا مسئولان وظیفه دارند که به صورت جدی به این موضوع رسیدگی کنند. باید همه جهات موضوع در مسئله پسماندها لحاظ شود؛ چراکه این قضیه بدون راهکار نیست و باید راهکارهای متقنی که تجربه شده است را اجرا کرد.

آیت الله رئیسی با تاکید بر این نکته که مدیرکل منابع طبیعی طبیعتا از مسئولیت بسیار مهمی نسبت به منابع طبیعی برخوردار است، گفت: با توجه به گزارشات بسیار زیادی که در جلسه امروز از اوضاع منابع طبیعی گیلان شنیدیم مشخص می شود که مسئولیت مدیرکل منابع طبیعی در این استان بسیار زیاد خواهد بود.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از صحبت های خود تاکید کرد که باید جلوی قاچاق چوب و تجاوز به حریم جنگل گرفته شود.

آیت الله رئیسی ادامه داد: هزینه کارشناسی در جایی که اعتبار لازم وجود ندارد، ضروری نیست و لازم است که در این زمینه، رئیس کل دادگستری سازوکاری را تعریف کند. 

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه روح قانون جلوگیری از تعدی به ذخایر است و بن بستی برای دادرسی عادلانه وجود ندارد، گفت: هم نسبت به هزینه کارشناسی و هم هزینه دادرسی، بن بستی وجود ندارد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه کیفر و تصمیم در مورد افراد متجاوز به منابع طبیعی باید بازدارنده باشد، عنوان کرد: مسئله کاداستر برای گیلان و استان های شمالی از جمله ضرورت هایی است که باید در آن تسریع شود و یک روز هم معطل نماند.

رئیس قوه قضاییه با غیرقابل قبول دانستن هر گونه تجاوز به بستر و حریم رودخانه و دریا تاکید کرد: تصرف حریم رودخانه و دریا، اقدامی غیرمجاز است و برخورد با آن باید سریعا صورت بگیرد. ضمن اینکه کارشناس این میدان وزارت نیرو است و قانون در این زمینه صراحت دارد.

آیت الله رئیسی در خصوص موضوع هزینه دادرسی نیز گفت: پرداخت هزینه دادرسی نباید مانعی برای رسیدگی عادلانه باشد. برای معاف شدن از هزینه دادرسی راهکار وجود دارد. روح قانون نمی خواهد دادرسی انجام نشود. هزینه دادرسی باید باشد اما نبود آن نباید مانعی در مسیر اجرای عدالت و تحقق دادرسی عادلانه باشد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به سخنان یکی از اعضای حاضر در این جلسه در رابطه با اراضی شرکت ابریشم گفت: سندی که گفته شد در سال 82 در مورد اراضی شرکت ابریشم به طور غیرقانونی گرفته شده، باید ابطال شود. سند غیرقانونی که با زد و بند گرفته شده، حتما باید ابطال شود و از همکاران قضایی می خواهم که با شجاعت در مورد اینگونه مسائل برخورد کنند. کار معمولی را همه انجام می دهند؛ مهم انجام دادن کار ویژه است. مسئله کارخانه ابریشم را به طور جدی دنبال کنید.

آیت الله رئیسی همچنین با بیان اینکه فساد در هرکجا باشد باید دنبال و ریشه کن شود، گفت: به فساد سازمان یافته اعتقادی نداریم؛ البته نمی گویم باند فساد نداریم اما هاضمه جمهوری اسلامی فساد ناپذیر و تبعیض ناپذیر است و فساد را در هیچ کجا تحمل نمی کنیم و خسته نمی شویم و دچار حاشیه نیز نمی شویم.

بحران زباله در گیلان

گفتنی است پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، دكتر مرتضوى استاد دانشگاه و فعال اجتماعى ضمن تشريح پيامدهاى معضل پسماندها در استان گیلان گفت: روزانه دو هزار و ٥٠٠ تن زباله در اين استان توليد مى شود که 70 درصد آنها تر و مابقی خشک هستند. امروز با بحران زباله در گيلان مواجه هستيم و اگر اين روند ادامه پيدا كند فاجعه ای زيست محيطى رقم خواهد خورد.

هنوز در گيلان شاهد تخريب منابع طبيعى و قاچاق چوب هستیم

«حامد اخترى» مديركل منابع طبيعى استان گيلان نیز در این جلسه با بیان اینکه هنوز در گيلان شاهد تخريب منابع طبيعى و قاچاق چوب هستیم، به موضوع پرداخت هزینه های کارشناسی در دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت: يكى از مشكلات ما عدم پرداخت هزينه هاى كارشناسى در پرونده هاى مرتبط با دستگاه قضايى است كه مى تواند به عنوان ترك فعل مدير محسوب شود. متاسفانه رديف بودجه خاصى براى هزينه هاى كارشناسى وجود ندارد.

رفع تصرف 64 هکتار از اراضی 

«وحيد خرمى» رئيس اداره كل آب منطقه اى گيلان هم در این نشست با بیان اینکه در سطح استان گيلان ٥٤ رشته رودخانه دائمی داریم، اظهار کرد: در ١٠ ماهه اول امسال ٤٥٠ دادخواست رفع تصرف داديم و رای بر آزادسازی ٦٤ هكتار از اراضی داده شده است. 

برگزاری بيش از  ١٠ جلسه در مورد معضلات تالاب انزلی

«سيد رحمان سيدزاده» معاون قضايى دادگسترى گيلان نیز در این نشست با اشاره به برگزاری بيش از  ١٠ جلسه در مورد معضلات تالاب انزلی، گفت: كميته مديريت تالاب تشكيل شده؛ اما زيركميته اى براى آن تشكيل نشده است. یکی از معضلات زیست محیطی دیگر در خصوص تالاب انزلی، ورود رسوبات به این تالاب است.گفتنی است پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمين «حمزه خليلى» رئيس كل دادگسترى گيلان نیز در این جلسه تعداد پرونده هاى ورودى و خروجى واحدهای قضایی این استان را نشان دهنده عمكلرد مثبت دادگسترى دانست و با اشاره به وجود ٣٥ هزار و ٥٢٢ فقره پرونده معوقه گفت: ٨٩ درصد پرونده هاى معوقه دادگستری گیلان مختومه شده است.

رئیس کل دادگستری گیلان با ثروت شمردن شن و ماسه هاى رودخانه های این استان گفت: به نحو غيرمتعارف، غيرقانونى و غيرضابطه مند شاهد غارت اين ثروت ملى بوده ايم و متاسفانه خسارت هاى غيرقابل جبرانى در  جریان سيل ها نسبت به شن و ماسه های رودخانه های گیلان تحميل شده است.

همچنین نمایندگان قضات، کارکنان اداری، کارکنان قضایی و سازمان های تابعه در این جلسه به ایراد نقطه نظرات خود پرداختند.