تخصیص هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال از محل بودجه‌های استانی و منابع قوه قضاییه برای رفع مشکلات واحدهای قضایی استان گیلان
122

آیت الله رئیسی در نشست خبری پایان سفر به استان گیلان:

تخصیص هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال از محل بودجه‌های استانی و منابع قوه قضاییه برای رفع مشکلات واحدهای قضایی استان گیلان

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تخصیص هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال از محل بودجه های استانی و منابع قوه قضاییه برای رفع مشکلات واحدهای قضایی استان گیلان گفت: لازم مى دانم از مردم استان گیلان هم تشكر کنم و هم عذرخواهى به دلیل آنکه نتوانستم در اجتماعات مردمى شركت كنم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در نشست خبری پایان سفر به استان گیلان گفت: همكاران قضایی قبل از سفر ما به گیلان، با حضور میدانی در این استان، مسائل را بررسى كرده و گزارش‌هایی مكتوب و شفاهى را تهیه و‌ تدوین کردند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به شنیدن نقطه نظرات و دغدغه‌های مدیران گیلان در جلسه شورای اداری این استان گفت: با وجود همه امکانات مادی و معنوی که خداوند متعال به این خطه از کشورمان داده، متاسفانه شاهد هستیم که استان گیلان به مشکلاتی گرفتار شده که این مشکلات می‌توانستند وجود نداشته باشند.

آیت الله رئیسی واگذاری های بی‌ضابطه به بخش خصوصی را از جمله مشکلات واحدهای صنعتی و کارخانجاتی استان گیلان طی سالیان گذشته دانست و در همین زمینه گفت: اتفاقی که برای کارخانه صنایع پوشش ایران رخ داده بسیار تاسف آور است و شاهد هستیم که از این کارخانه فقط یک اسم باقی مانده و مشخص است که کارخانه صنایع پوشش ایران به خاطر یک حرکت عمدی به چنین وضعیتی دچار شده است.

رئیس قوه قضاییه ضمن تاکید بر لزوم‌ هرچه سریعتر احیای کارخانه صنایع پوشش ایران گفت: حتما بايد اين كارخانه به وضعيت سابق خود بلكه بهتر از سابقش بازگردد و زمينه این موضوع كاملا فراهم است؛ دستگاه هايى در محل کارخانه آماده به كارگیری شدن بودند و سوله ها بايد سريعا برپا شوند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه نظر خود مسئولان استان گیلان نیز بر برپایی هرچه سریعتر کارخانه صنایع پوشش ایران است گفت: اين كار نياز به يك پيگيرى جدي دارد. در خصوص برخى از اين موارد پرونده هايى در دادگسترى مطرح بود كه از طريق رئيس كل دادگسترى تيمى از قضات گذاشته شوند و كار را به صورت جد دنبال كنند و پيگيرى لازم صورت گيرد تا اين وضعيت نامشخص به زودى مشخص شود و مردم استان هم در جريان برخى از كارهاى انجام شده قرار گيرند.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: نسبت به كسانى كه كارخانه صنایع پوشش ایران و صنعت نساجى استان گیلان را به اين روز درآوردند، حتما بايد تعقيب كيفرى انجام گرفته و با آنها به صورت جدی برخورد شود.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: دادگستری گیلان باید مردم این استان را در جریان اقدامات خود در راستای احیای تولید کارخانه صنایع پوشش ایران و همچنین تعقیب کیفری عاملان نچرخیدن چرخ تولید در این کارخانه قرار دهد. مردم حق دارند که بدانند برای این کارخانه چه وضعیتی قرار است ایجاد شود.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه امیدوار هستیم با اقداماتی که صورت می‌گیرد سرمایه ملی تالاب انزلی حفظ شود، تصریح کرد: تالاب انزلى از سرمايه هاى ارزشمند استان گيلان و منطقه است و نيازمند آن است که علاوه بر كميته اى كه در دولت فعال است زيركميته هايى فعال شود و كارهاى آن هم از طريق استاندار و بخش هاى مسئول دنبال شود.

رئیس دستگاه قضا همچنین با اشاره به جلسه امروز در خصوص انفال و احیای حقوق عامه در حوزه منابع طبیعی گیلان گفت: در این جلسه گزارش‌های مسئولان مربوطه از بخش هاى مختلف را شنيديم و نسبت به برخى از گزارش‌ها بسيار متاثر شديم.

آیت الله رئیسی افزود: ادارات متولی حفظ منابع طبیعی نباید اجازه دهند جنگل مورد تهديد و تصرف افرادى خطاكار قرار گيرد و محيط زيست به هم بخورد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به برگزاری جلسه شورای قضایی استان گیلان گفت: در این جلسه گزارش‌هایی پیرامون مشکلات زندان‌ها، سازمان پزشکی قانونی، شورای حل اختلاف و برخی از واحدهای دادگستری مطرح و مقرر شد که تعدادى نيروى انسانى قاضى و كارمند جذب این استان شوند.

آیت الله رئیسی با اشاره به تخصیص هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال از محل بودجه های استانی و منابع قوه قضاییه برای رفع مشکلات واحدهای قضایی استان گیلان گفت: لازم مى دانم از مردم استان گیلان هم تشكر کنم و هم عذرخواهى به دلیل آنکه نتوانستم در اجتماعات مردمى شركت كنم؛ معاون اول قوه قضاييه، دادستان كل كشور و رئيس ديوان عالى كشور از صبح كه وارد استان شدند سخنان ارباب رجوع را گوش دادند و با دهها نفر از شاكيان و مراجعان دادگسترى ملاقات کردند و حتما مسائل پيگيرى خواهد شد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه مردم نبايد نگران پسماندها باشند گفت: اين مساله اى است كه هم استانداری و هم سازمان بازرسی بايد سريعا آن را دنبال كنند تا به نتيجه برسد چرا كه يك تهديد براى محيط زيست است و تهديد ملى محسوب می‌شود.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه جنگل ها يك ذخيره و يك گنجينه ارزشمند براى منطقه و استان ها بايد هستند و باید حفظ شوند، گفت: جنگل ها نبايد از ناحيه افراد سودجو، منفعت طلب و سوداگر تهديد شود و دست اين ها بايد قطع شود. نيروهاى موظف به حفظ فضاى جنگل، محيط زيست و منابع طبيعى بايد با جديت حفاظت كنند و هر كجا كه نياز به نيرو داشتند اگر نيروى كافى ندارند از نيروهاى مردمى و سازمان هاى مردم نهاد که در اين رابطه آمادگى دارند کمک بگیرند.