پرونده شهادت حاج قاسم سلیمانی به هیچ عنوان نباید مشمول مرور زمان شود
225

آیت الله رئیسی در نشست خبری پایان سفر به عراق:

پرونده شهادت حاج قاسم سلیمانی به هیچ عنوان نباید مشمول مرور زمان شود

رئیس قوه قضاییه گفت: به هیچ عنوان نباید پرونده شهادت حاج قاسم سلیمانی مشمول مرور زمان شود و باید همواره در دستور کار باشد و مسئولین وزارت خارجه کار را دنبال کنند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در نشست خبری پایان سفر به عراق که در فرودگاه مهرآباد برگزار شد، اظهار داشت: اولین گام در سفر به عراق مساله همکاری های دوجانبه ما و دستگاه قضایی عراق در بررسی مسائل حوزه قضایی بود.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: در مورد پرونده شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهندس تصمیم گرفته شد که همکاری نزدیک تری میان کارگروهی که توسط دستگاه قضایی عراق در این میدان فعال هستند و کارگروهی که ما در ایران تشکیل دادیم ایجاد شده و این موضوع جدی تر پیگیری شود.

آیت الله رئیسی تاکید کرد: به هیچ عنوان نباید پرونده شهادت حاج قاسم سلیمانی مشمول مرور زمان شود و باید همواره در دستور کار باشد و مسئولین وزارت خارجه کار را دنبال کنند.

 رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بازگشت برخی زندانیان ایرانی در عراق که مورد بررسی بخش کنسولی ما قرار گرفتند و می توانستند با یک عفوی به خانواده هایشان برگردند، به دستگاه قضایی عراق پیشنهاد شد و مورد موافقت قرار گرفت. دهها زندانی هستند که می توانند مورد عفو قرار گیرند.

آیت الله رئیسی با اشاره به دیدار خود با مقام معظم رهبری پیش از سفر به عراق، گفت: قبل از سفر توفیق دیدار با مقام معظم رهبری را داشتم و پیشنهاد کردم چند زندانی عراقی که در زندان ایران هستند بتوانند مشمول عفو مقام معظم رهبری قرار گیرند که ایشان هم موافقت کردند.

 رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه مبارزه جدی با فساد و مواد مخدر و فعال شدن قانون استراد مجرمین از مسائلی بود که در سفر به عراق مورد بحث قرار گرفت، عنوان کرد: همکاری دو کشور در مبارزه با پولشویی مورد بحث قرار گرفت و قرار شد به صورت جدی تری مورد پیگیری قرار گیرد.

آیت الله رئیسی با اشاره به مصوبه پارلمان عراق در خصوص اخراج آمریکایی ها از این کشور نیز گفت: اجرایی شدن قانون اخراج امریکایی ها از عراق باید دنبال و زمان بندی شود.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه با یک بررسی و تسهیل کار بازرگانان، می توان تجارت و پازرگانی ایران و عراق را تا دو برابر افزایش داد، تصریح کرد: در جلسات ما با مسئولین قضایی مطرح شد که باید حوزه داوری و دادگاه های تخصصی تجاری را در عراق باید فعال کنیم. 

آیت الله رئیسی گفت: مسئولین قضایی عراق این وعده را دادند که برای تسهیل امر بازرگانی و تجاری تجار و بازرگانان، دادگاه های تخصصی تجاری را فعال کنند.

رئیس دستگاه با اشاره به امضای سه تفاهم نامه در سفر به عراق در حوزه های دادستانی کل کشور، وزارت دادگستری و سازمان زندان ها، گفت: همچنین قرار شد همکاری سازمان بازرسی کل کشور و سازمان نزاهت عراق در زمینه مبارزه با فساد بیشتر از گذشته شود.

آیت الله رئیسی با اشاره به دیدار با علمای شیعه و سنی، نمایندگان گروههای فعال و همچنین سران عشایر عراق گفت: عشایر همان ذخایر و گنجینه هایی هستند که حضورشان در مقابله با داعش مثال زدنی بود.

رئیس دستگاه قضا گفت: در تمام دیدارهای رسمی و غیررسمی سفر به عراق، طرفین عراقی به این نکته اذعان داشتند که نقش حاج قاسم سلیمانی در مبارزه با تکفیری ها و داعش در عراق نقشی مثال زدنی بود. 

آیت الله رئیسی با اشاره به استقبال مردم بغداد و کاظمین در طی سه روز گذشته از هیئت قضایی ایرانی گفت: خود ما هم فکر نمی کردیم جوانان و مردم عراق علی رغم شرایط کرونایی اینگونه به میدان بیایند؛ این حضور نشان دهنده عشق مردم عراق به رهبر معظم انقلاب اسلامی و حاج قاسم سلیمانی بود. این مردم دائما اعلام می کردند که ما در صحنه حاضر هستیم و جلوی دشمنان خواهیم ایستاد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به دعوت مسئولان اقلیم کردستان عراق از خود در جریان سفر سه روزه به عراق گفت: فشردگی برنامه های این سفر به نحوی بود که امکان عزیمت از بغداد به شهر دیگری وجود نداشت و لازم است که من از همین تریبون از مسئولین اقلیم کردستان عراق و سایر شهرهای این کشور عذرخواهی کنم که فرصت نشد خدمت آنان حضور پیدا کنیم. لکن از طرف اقلیم کردستان عراق هیئتی به بغداد اعزام شد و با ما دیدار و گفتگو کرد.

آیت الله رئیسی در پایان گفت: امیدواریم مردم ایران اسلامی نتایج و برکات سفر به عراق از جمله موضوع لغو روادید را مشاهده کنند.