واگذاری بنگاههای دولتی به بخش خصوصی یک ضرورت است به شرط آنکه دولت بخش خصوصی را توانمند کند
150

آیت الله رئیسی در دیدار با قضات و کارکنان قضایی کهگیلویه و بویراحمد:

واگذاری بنگاههای دولتی به بخش خصوصی یک ضرورت است به شرط آنکه دولت بخش خصوصی را توانمند کند

رئیس قوه قضاییه خصوصی سازی را یک اصل مورد تایید همگان عنوان کرد و گفت: واگذاری بنگاه‌های دولتی به بخش خصوصی یک ضرورت است؛ به شرط آنکه دولت، هم تصدی گری نکند، هم بخش خصوصی را توانمند کند و هم بر این بخش نظارت داشته باشد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار با قضات و کارکنان قضایی کهگیلویه و بویراحمد ضمن تقدیر از تلاش های کارکنان قضایی این استان، ماه های رجب، شعبان و رمضان را ماه‌های خودسازی دانست و گفت: ساعات و لحظات این ماهها، فرصت بسیار مناسبی است که انسانها ظرفیت های وجودی خود را پیدا کنند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه فردی که دارای مسئولیت خطیر قضا یا مسئولیت های مرتبط با آن است، نیازمند داشتن «ظرفیت» است، گفت: بهترین قلوب، همان باظرفیت ترین قلوب است.

رئیس قوه قضاییه «صبر» و «ظرفیت داشتن» را از صفات برجسته همه انبیاء و اولیاء الهی ذکر کرد و گفت: رسیدگی به پرونده های مردم نیازمند ظرفیت داشتن قضات است. 

آیت الله رئیسی با اشاره به وجود منابع و ذخایر طبیعی فراوان در کهگیلویه و بویراحمد، عنوان کرد: حساسیت دادگستری کهگیلویه و بویراحمد باید نسبت به حفظ محیط زیست در این استان بسیار زیاد باشد.

رئیس قوه قضاییه همچنین با اشاره به بازدید امروز خود از کارخانه قند یاسوج گفت: کارخانه ای که می توانست ظرفیت های اشتغالزایی و تولیدی خود را افزایش دهد، متاسفانه در نتیجه یک واگذاری غیراصولی چندین سال است که در تعطیلی به سر می برد.  حالا که کارخانه قند به بانک تجارت بازگشته، باید روند تولید در آن نیز از سر گرفته شود و به عنوان یک مرکز تولیدی بسیار مهم در یاسوج بدرخشد.

آیت الله رئیسی، اصل خصوصی سازی را یک اصل مورد تایید همگان عنوان کرد و گفت: واگذاری بنگاههای دولتی به بخش خصوصی یک ضرورت است؛ به شرط آنکه دولت، هم تصدی گری نکند، هم بخش خصوصی را توانمند کند و هم بر این بخش نظارت داشته باشد.

رئیس قوه قضاییه حمایت از تولید را وظیفه دولت، مجلس و قوه قضاییه دانست و با بیان اینکه جهش تولید ارتباط مستقیم با تولید قدرت در کشور دارد گفت: استقلال اقتصادی، بی نیازی از بیگانگان، افزایش اشتغال، کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه و همچنین داشتن دستی پر در برخورد با دشمنان، نتایج جهش تولید در کشور است.

آیت الله رئیسی همچنین از عملکرد دادگستری کهگیلویه و بویراحمد در رسیدگی به 92 درصد از پرونده های معوقه در این استان قدردانی کرد.

رئیس قوه قضاییه همچنین در خصوص چگونگی فعالیت شوراهای حل اختلاف در کشور گفت:به زودی مجلس شورای اسلامی اصلاحات مدنظر شورای نگهبان در خصوص قانون شوراهای حل اختلاف را انجام خواهد داد. امیدواریم با فعال تر شدن این شوراها مشکلات مردم کاهش یابد. 

آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سهمیه تبدیل کارکنان اداری به قضایی گفت: ما با تبدیل وضعیت کارکنان اداری به قضایی موافق هستیم؛ اما معتقدیم باید به نحوی عمل کرد که هم کارمند بتواند ارتقا پیدا کند و هم مشکلات قضایی کاهش یابد.

رئیس دستگاه قضا، استان کهگیلویه و بویراحمد را منطقه ای بابرکت عنوان کرد و گفت: با وجود پربرکت بودن این استان شاهد هستیم که دارایی های عظیم آن به صورت کامل فعلیت پیدا نکرده اند.

آیت الله رئیسی ضمن توصیه به نیروهای قضایی استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص تکریم مراجعه کنندگان، گفت: باید سخن مردم را شنید و با کرامت با آنها برخورد کرد. مراجعه مردم به دادگستری همواره باید با تکریم آنها همراه باشد. انجام کار دقیق و به موقع، مصداقی از تکریم ارباب رجوع است.

رئیس قوه قضاییه انجام کار پرسرعت برای مردم مردم توسط دادگستری ها را یکی از راههای کاهش مراجعات به واحدهای قضایی عنوان کرد و گفت: سرعت و حساسیت در انجام کار، عدم اطاله دادرسی و دقت بسیار، باید در اولویت فعالیت های کارکنان قوه قضاییه باشد.

آیت الله رئیسی در بخش پایانی سخنان خود از مسئولان قضایی کهگیلویه و بویراحمد خواست به نامه های مردمی که  در جریان این سفر واصل می شوند، با دقت و به سرعت رسیدگی کنند.

پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، «حسن نگین تاجی» رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به شکل گیری قرارگاه مرکزی در این استان برای احیای حقوق عامه، گفت: طی یک سال و نیم گذشته، بيش از هزار و 240 هكتار اراضی و 116 هکتار حریم بستر رودخانه از طريق همين قرارگاه مركزى رفع تصرف شده است.

رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد همچنین با اشاره به وضعیت کارخانه قند یاسوج گفت: در خصوص واگذارى بى ضابطه كارخانه قند با بيش از ٤٢ هكتار زمين، دستگاه قضايى در كمترين مهلت رای خود را صادر کرد؛ ابتدا حكم به ابطال واگذارى صادر و با پيگيرى دستگاه قضايى کهگیلویه و بویراحمد، درخواست رفع تصرف از سوى بانك داده شد و به خواست خدا به زودی شاهد رونق توليد در اين كارخانه خواهيم بود.

نگین تاجی با اشاره به آمار دادگستری کهگیلویه و بویراحمد در زمینه رسیدگی به پرونده های معوقه، گفت: در اين استان ٩٢ درصد از پرونده هاى معوقه رسيدگى شده و ٩٥ درصد ابلاغ ها نیز به صورت الكترونيكى انجام مى شود.

گفتنی است در این مراسم، نمایندگان قضات، کارکنان اداری و قضایی، کارکنان شوراهای حل اختلاف و همچنین سازمان های تابعه قوه قضاییه، نقطه نظرات خود را بیان کردند.