مسئولان ‌ترک فعل کننده باید پاسخگو باشند/ امکانات فراوان استان کهگیلیویه و بویراحمد باید در راستای افزایش اشتغال و تولید بکارگیری شوند
129

آیت الله رئیسی در جلسه شورای اداری کهگیلویه و بویراحمد:

مسئولان ‌ترک فعل کننده باید پاسخگو باشند/ امکانات فراوان استان کهگیلیویه و بویراحمد باید در راستای افزایش اشتغال و تولید بکارگیری شوند

رئیس قوه قضاییه گفت: مسئولین بدانند که اگر ترک فعلی را انجام دهند و در اثر این ترک فعل، حتی چند سال بعد خسارتی به مردم وارد شود، مسئول ترک فعل کننده باید پاسخگو باشد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای اداری کهگیلیویه و بویراحمد، با بیان اینکه برخی آسیب‌ها «نفسانی» هستند و برخی دیگر در زمره «بلایای طبیعی» قرار می‌گیرند، گفت: همه باید سعی کنیم که از شرّ نفس، به خداوند متعال پناه ببریم.

آیت الله رئیسی در ادامه کرونا، امراض صعب العلاج، سیل، زلزله و سایر آفات طبیعی را در زمره بلایای طبیعی دانست و گفت: در بلایای طبیعی نیز باید به قوانین تکوینی خداوند متعال پناه برد تا در امان ماند.

رئیس دستگاه قضا افزود: آب‌های روان و نزولات آسمانی فراوان هستند و اگر سیل بند‌ها زیاد باشند، این آب‌های روان به آب شرب و آبادانی تبدیل می‌شوند و از کوچکترین آسیب جلوگیری می‌شود.

آیت الله رئیسی با اشاره به آسیب دیدگی برخی بنا‌ها در مناطق زلزله زده سی سخت گفت: در این بازدید هم دیدیم ساختمان‌ها و بنا‌هایی که مقاوم و ایمن ساخته شده بودند دچار مشکل نشده بودند؛ اما آن دسته از بنا‌هایی که ایمنی کافی در ساخت و ساز آن‌ها رعایت نشده بود، آسیب دیده بودند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به فراوانی تعداد زمین لرزه‌ها در کشور گفت: شهرداری ها، استانداری‌ها، دهیاری‌ها توجه داشته باشند که ساختمان و سازه‌ای نباید بدون اصول مهندسی ساخته شود و در این زمینه سازمان نظام مهندسی وظیفه قانونی دارد.

آیت الله رئیسی ادامه داد: صد‌ها خانه در جریان زلزله سی سخت دچار آسیب شدند که حدود ۴۰۰ عدد از این خانه‌ها باید آواربرداری شوند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ترک فعل‌های صورت گرفته که منجر به آسیب‌های پس از زلزله شده است، گفت: مسئولین بدانند که اگر ترک فعلی را انجام دهند و در اثر این ترک فعل، حتی چند سال بعد خسارتی به مردم وارد شود، مسئول ترک فعل کننده باید پاسخگو باشد.

رئیس قوه قضاییه ضمن ابراز همدردی با مردم سی سخت، به بازدید‌های خود از منازل آسیب دیده کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و گفت: امیدواریم هر چه زودتر مشکلات مردم این مناطق برطرف شود.

آیت الله رئیسی گفت: مردم زلزله زده سی سخت شهادت می‌دادند که استاندار کهگیلیویه و بویراحمد از اولین ساعات وقوع زلزله در منطقه حاضر بود و وظایف خود را انجام می‌داد؛ البته مردم در خصوص عدالت در توزیع امکانات گلایه‌هایی داشتند که امیدواریم این گلایه‌ها روز به روز کمتر شود.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه هلال احمر و بسیج نیز در خدمت رسانی به زلزله زدگان اهتمام زیادی از خود نشان داده اند، خواستار تسریع در کمک رسانی به زلزله زدگان، استقرار موقت زلزله زدگان و در آینده ساخت واحد‌های مسکونی زلزله زدگان از سوی بنیاد مسکن شد.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به وجود امکانات و نعمت‌های بسیار زیاد در کهگیلویه و بویراحمد گفت که این امکانات باید در راستای کاهش بیکاری و افزایش اشتغال و تولید در استان بکارگیری شوند.

آیت الله رئیسی با اشاره به سفر چند سال گذشته مقام معظم رهبری به استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: بخش‌هایی از مصوبات سفر مقام معظم رهبری در سفر به کهگیلویه و بویراحمد اجرایی شده و لازم است که سایر مصوبات آن سفر نیز اجرایی شود.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به ضرورت جابجایی برخی زندان‌ها از مراکز شهر به خارج شهر، گفت: آمادگی داریم با همکاری استانداری، شهرداری و مسئولان شهری، زندان‌ها را به خارج از کالبد شهر‌ها انتقال دهیم؛ از سوی دیگر باید اشکالات و مناقشات مربوط به محل زندان مرکزی کهگیلیویه و بویراحمد نیز بررسی و مرتفع شود.

آیت الله رئیسی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم حفظ انسجام و وحدت ملی، گفت: توسعه یافتگی استان کهگیلویه و بویراحمد با حفظ انسجام مسئولان و مردم رقم خواهد خورد. ر

ئیس قوه قضاییه در پایان با اشاره به وصول شکایات مردمی در جریان سفر به کهگیلویه و بویراحمد، گفت: از دادگستری و استانداری کهگیلویه و بویراحمد می‌خواهیم که به تک تک این موارد و نامه‌ها، با عنایت رسیدگی کنند تا احساس ناامیدی به مردم دست ندهد.