رئیسی مخالف گران‌کردن بنزین در آبان 98 بود
2130

ستاد مرکزی هماهنگی ستادهای مردمی رئیسی:

رئیسی مخالف گران‌کردن بنزین در آبان 98 بود

در پی انتشار بیانیه دولت در مورد گرانی بنزین در سال 98 و ایراد برخی اظهار نظرها در مورد نحوه تصمیم‌گیری برای اجرای طرح افزایش قیمت بنزین، ستاد مرکزی هماهنگی ستادهای مردمی حامی سید ابراهیم رئیسی، بیانیه‌ای را با هدف تنویر افکار عمومی منتشر کرد.

متن بیانیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

در پی بیانیه شورای اطلاع‌رسانی دولت محترم، در خصوص نحوه اخذ تصمیم در مورد گرانی بنزین در سال 98 و انتساب این تصمیم به شورای هماهنگی سران قوا، بیان نکاتی جهت تنویر افکار عمومی و شفافیت موضوع ضروری است که به اطلاع ملت شریف ایران می‌رسد:

آقای رئیسی پیش از سخنان مطرح شده در جلسه سوم مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، در دو جلسه دانشجویی و در برابر سؤالات متعدد دانشجویان در خصوص نحوه اخذ این تصمیم توضیحاتی را ارائه داده بودند.

بر این اساس مجدداً تأکید می‌شود:

اولاً اصل تصمیم در خصوص گرانی بنزین، زمان و نحوه اجرای آن در دولت اتخاذ شده است و این موضوع بر خلاف ادعای مطرح شده در اطلاعیه دولت در یکی از جلسات هماهنگی سران قوا صرفاً از جنبه اطلاع‌رسانی مطرح می‌شود و نه از جنبه تصویب.

ثانیاً صرفا «نحوه هزینه‌کردِ درآمدهای ناشی از افزایش قیمت بنزین» در جلسه شورای سران تصویب می‌شود نه «زمان و چگونگی  اجرای آن»!

ثالثاً همان‌طور که در همان مقطع آبان‌ماه و چند بار پس از آن هم اشاره گردیده است، آیت‌الله رئیسی بلافاصله پس از اطلاع، سه روز قبل از آغاز اجرای طرح، طی یادداشت رسمی مخالفت خود را با اجرای این طرح اعلام کرده و هزینه‌های فراوان اجرای طرح ناشی از عدم تمهید مقدمات و آماده‌نبودن زیرساخت‌های اجرا را به رئیس‌جمهور هشدار می‌دهد.

اینکه دولت محترم و جناب رئیس جمهور زیر بار مسؤولیت تصمیم اخذشده و نحوه اجرای پراشتباه آن نمی‌روند و سعی وافر دارند تا آن را به کل حاکمیت و به خصوص شورای هماهنگی سران قوا منسوب کنند و عصبانیت مردم و اتفاقات پس از آن را به برخی مخالفت‌ها با این تصمیم غیرمدبرانه آقای رئیس جمهور منتسب کنند، از عجایب عبرت‌آموز این روزهاست.

آیا اگر این طرح بر اساس برنامه‌ریزی دقیق، اخذ تصمیمات و تدابیر صحیح و استفاده از تجربه‌های موفق قبلی در افزایش قیمت سوخت در کشور به نحو احسن اجرا می‌شد و خسارات جبران‌ناپذیر را بر دوش کشور و ملت عزیز تحمیل نمی‌کرد باز هم دولت محترم  آن را نتیجه تصمیم سران قوا معرفی و مسئولیت آن را بر عهده نمی‌گرفت؟!

مسأله کاملاً روشن است؛ امروز که مردم عزیز زیر بار سنگین تورم و مشکلات معیشتی ناشی از بی‌تدبیری‌ها در سختی‌ها و تنگنا، روزگار می‌گذرانند آنچه باعث التیام و آرامش آنها خواهد شد فرار از مسؤولیت‌ها نیست! واکنشی که باعث اطمینان خاطر مردم خواهد شد قبول مسؤولیت در قبال اختیارات بالایی است که دولت محترم بر آن تسلط دارد.

عذرخواهی از ملت شریف و فهیم ایران در مواردی که تصور عمومی، همگانی و کارشناسی دایر بر ارتکاب خطا و کوتاهی بوده دولت محترم را در چشم مردم، عزیز می‌کند.

همان‌طور که فرافکنی و مسؤولیت‌گریزی، گرهی از مشکلات هشت سال گذشته باز نخواهد کرد و بی‌اعتمادی به‌وجودآمده میان مردم و دولت را ترمیم نمی‌کند.

انتهای پیام