رئیسی: تورم را طی دو سال، نصف و سپس یک‌رقمی خواهیم کرد
1650

رئیسی: تورم را طی دو سال، نصف و سپس یک‌رقمی خواهیم کرد

سید ابراهیم رئیسی، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه بخش خبری 22:30 شبکه دو سیما، به پرسش‌های اقتصادی و برنامه‌ای پاسخ گفت.

وی با تأکید بر اینکه محور تحولی که باید در کشور ایجاد شود مبارزه با فساد و اجرای عدالت است، گفت: هم اجرای عدالت مهم است و هم ایجاد حس عدالت در بین مردم و ما به دنبال ایجاد حس عدالت در میان مردم هستیم.

رئیسی تأکید کرد: هر جا قرار است امتیاز و مجوزی از بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار شود محلی است که باید به شدت مراقبت کرد مثلاً در پرداخت تسهیلات و امور بانکی.

وی یکی از مشکلات کشور را فقدان شفافیت ذکر و سؤال کرد: آیا آقایان تا کنون به اهمیت این موضوع پی نبرده‌اند؟ پس چرا نشده است؟ علت آن،  رانت است و به همان نسبت مقاومت است. آنچه ما در قوه قضائیه می‌بینیم، ده برابر آن در دولت مقاومت وجود خواهد داشت.

رئیسی همچنین با اشاره به مسأله تعارض منافع، گفت: کسی که خودش منفعت دارد چرا باید متولی یک بخش باشد؟ تعارض منافع از موانع جدی در حل معضلات کشور است. کسی که منافع شخصی دارد نباید در نظام تصمیم‌گیری باشد.

عضو شورای عالی پول و اعتبار با تأکید بر اینکه بانک‌ها باید درست عمل کنند، افزود: بانک مرکزی جایگاه نظارتی دارد و باید درست عمل کند. ما پیگیری کردیم و از مجموعه بانک مرکزی ۲۵ نفر دستگیر کردیم. یعنی جایی که باید نظارت کند خودش فاسد است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 در ادامه با طرح این سؤالات که منبع قاچاق کجاست و از چه مسیری انجام می‌شود؟ توضیح داد: یک راه برخورد، در میدان است؛ مثل کاری که قوه قضائیه انجام می‌دهد اما این، مشکل را حل نمی‌کند چون منشأ قاچاق را حل نمی‌کند.

وی گفت: ما با فعال‌کردن سامانه‌های شفافیت و جلوگیری از تعارض منافع بسیاری از این موارد را حل خواهیم کرد.

رئیسی با اشاره به اینکه پرونده‌های متعددی در کشور محصول ارز 4200 تومانی است، افزود: ما باید برای هر تصیمی سامانه نظارتی تعریف کنیم. باید رصد کنیم که کجا هزینه می‌شود و چگونه هزینه می‌کند؟

وی با تأکید بر اینکه شأن نظارتی دولت می‌تواند از وقوع فساد جلوگیری کند، گفت: متأسفانه این اتفاق نمی‌افتد و صدای کشاورز و تولیدکننده و مصرف‌کننده درمی‌آید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با طرح این پرسش که «ما چند بار تا کنون جشن استقلال تولید گندم گرفتیم؟» گفت: چرا ما امسال باید گندم وارد کنیم؟ چون نگاه سیاستگذاری وجود ندارد و دولت شأن نظارتی خود در بخش کشاورزی را دقیق اجرا نمی‌کند.

وی با بیان این نکته که دستگاه‌های نظارتی غالباً پسینی هستند نه پیشینی، تأکید کرد: ما باید سازوکار نظارتی درون هر تصمیم طراحی کنیم که بعداً نگوییم فکر نمی‌کردیم این‌طور شود. نمی‌توان گفت تصمیم یک جا گرفته شود و نظارت جای دیگر باشد!

رئیسی برخی مجوزها را عامل تسریع حرکت تولید در کشور دانست و افزود: اصل اعطای مجوزها در برخی جاها باعث شکل‌گیری امضاهای طلایی شده است.

وی با ابراز تأسف از اینکه ۷۰ درصد ظرفیت اقتصاد کشور فعال نیست، گفت: ما چه میزان از اقتصاد دریا بهره می‌بریم؟ اقتصاد دریا و اقتصاد دیجیتال می‌تواند سهم بزرگی از ظرفیت اقتصاد را فعال کند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه مسکن، پیشران اقتصاد است، گفت: اگر بخش مسکن فعال شود بخش مهمی از اقتصاد را به دنبال خود فعال خواهد کرد.

وی گفت: حضور فارغ‌التحصیلان می‌تواند بخش مهمی از ظرفیت‌های اقتصادی را فعال کند و برخی حوزه‌های اقتصادی مختص فارغ‌التحصیلان است.

رئیسی با بیان اینکه برای این امر باید حوزه‌های غیرتولیدی را بدون جذابیت کرد، گفت: اینکه بانک برود ارز و طلا و زمین بخرد و فریز کند تولید را غیرجذاب می‌کند.

وی با تبیین این نکته که با نظام مالیاتی عادلانه می‌توان این جذابیت را تعدیل کرد، گفت: با کاهش ملایم مالیات از ۲5 درصد به سمت ۱۰ درصد، می‌توان تولید را جذاب‌تر کرد و با مالیات بر فعالیت‌های غیرمولد، از جذابیت آنها کاست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با بیان اینکه در نظام آموزشی، بازار و دانشگاه در دو سو قرار دارند که ارتباط زیادی با هم ندارند، تصریح کرد: این، نیازمند اصلاح سرفصل‌های دانشگاهی و مهارتی است و در این نظام، رتبه بندی دانشگاه وابسته به اثر مثبتی است که در تولید می‌گذارد.

وی ادامه داد: صنایع کوچک و کارگاه‌ها را باید توانمند کنیم تا در برابر تکانه‌ها تاب بیاورند که لازمه این مسأله حمایت تسهیلاتی است.

رئیسی خاطرنشان کرد: نکته بعدی ارتباط دادن این صنایع با صنایع بزرگ است که هم با هم رشد کنند و هم بتوانند تاب‌آوری بیشتری داشته باشند.

وی افزود: مالیات این واحدها باید کاهش یابد تا بتواند ادامه حیات بدهد.

رئیسی همچنین با اشاره به اینکه تورم، زندگی و کار مردم را دچار مشکلات بسیار جدی کرده است، گفت: ما هدف‌گذاری کردیم که تورم را در مدت دو سال، به نصف کاهش دهیم و سپس به سمت یک رقمی‌شدن حرکت کنیم که اولین شرط آن، کاهش دلالی، اتلاف و افزایش نظارت بر بازار است که نقش مهم دولت است.

وی با اشاره به اینکه تورم با افزایش تولید کاهش می‌یابد و ما برای این موضوع رشد ۵ درصد را هدف‌گذاری کرده‌ایم، تأکید کرد: وضعیت خلق پول، نقدینگی و بانک‌ها باید به طور جدی اصلاح شود و مالیات برای تولید با شیب ملایم کاهش یابد.

عضو شورای عالی پول و اعتبار گفت: کسری بودجه به علت هزینه‌های بالا و درآمدهای پایین است لذا خرج دولت را باید کاهش داد و باید درآمد دولت را با پیگیری فرار مالیاتی افزایش دهیم.

وی گفت: از یک سو، مالیات را باید از افرادی گرفت که فرارهای مالیاتی دارند و از سوی دیگر، تنها ۲۰ میلیارد دلار صادرات به همسایگان داریم که به راحتی قابل افزایش تا دوبرابر است و این افزایش درآمد در کنار کاهش هزینه دولت، می‌تواند کسری بودجه را جبران کند.

رئیسی با تأکید بر اینکه ما شوک وارد کردن به اقتصاد را قبول نداریم و هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین نداریم، از مردم خواست به شایعات توجه نکنند و بدانند که دولت وی، برنامه‌ای برای افزایش هزینه‌های مردم ندارد.

وی در پایان گفت: در این روزها شایعات زیادی درباره بنده ایجاد خواهد شد که مردم نباید به آن توجه کنند و ما برنامه‌های خود را به مردم از طریق رسانه‌ها ارائه داده‌ایم.

انتهای پیام