دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی از ویژگی های بارز شهید مطهری بود
494

دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی از ویژگی های بارز شهید مطهری بود

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه صاحب بصران نیاز روز بشر را درک می کنند، گفت: نیاز روز را شناختن و متناسب با آن عمل کردن، به معنای «زمان زده» یا «فضا زده» شدن نیست. بلکه شهید مطهری به عنوان الگویی از زمان شناسی، همواره بر اساس اصول و مبانی اسلام ناب، متناسب با مقتضیات زمان و به زبان روز سخن می گفت

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی طی سخنانی در مراسم بزرگداشت مقام معلم که در شهرستان فریمان؛ زادگاه استاد شهید مرتضی مطهری برگزار شد، افزود: بزرگان بسیاری در طول تاریخ وجود دارند که صاحب نظر هستند، اما تعداد محدودی از آن ها همچون شهید مطهری «صاحب نظر» و «صاحب بصر» هستند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی، عالمان صاحب بصر و نظر را نیاز جامعه امروز دانست و تاکید کرد: امروز مستکبران جهان می خواهند نظام و امت اسلامی از مبانی فکری و الهی و آموزه های اهل بیت اطهار(ع) فاصله بگیرد و ما نباید به گونه ای سخن بگوییم که آن ها خوششان بیاید.

مراسم بزرگداشت روز معلم در فریمان با حضور تولیت آستان قدس رضوی

جامع الحکمتین

تولیت آستان قدس رضوی از استاد شهید مرتضی مطهری به عنوان «جامع الحکمتین» یاد و عنوان کرد: شهید مطهری در عین حال که در اندیشه و نگاه، صاحب علم و «حکمت نظری» بودند، در عرصه عمل و اجرا نیز «حکمت عملی» را به نمایش می گذاشتند.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری از علم و دانش به عنوان عوامل تعالی، رشد و کمال جامعه نام برد و گفت: علم تنها به معنای محفوظ کردن تعدادی فرمول و مفهوم نیست، بلکه فقه و علم باید در سرشت و فطرت عالم جای بگیرد و در رفتار او متجلی شود.

وی با تاکید بر اینکه شهید مطهری یک عالم واقعی و فقیه بود، اظهار کرد: ایشان به تبعیت از استاد بزرگوارشان؛ حضرت امام خمینی(ره) در کنار بهره‌مندی از عرفان و معرفت حضرت حق، در عرصه مبارزه با ظلم، استکبار و ستم نیز پیشگام بودند.


معلمان و تهاجم با جنگ نرم

تولیت آستان قدس رضوی از جنگ نرم به عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل روز کشور یاد کرد و با اشاره به نقش معلمان در مقابله با این تهاجم، گفت: آنچه در این عرصه بسیار اهمیت دارد، شناخت دشمن، نوع دشمنی و تهدیدهایی است که علیه نظام اسلامی به وجود می‌آید و معلمان به عنوان قشری اثرگذار در عرصه بسیار حساس علم و دانش، باید نسبت به این امر اهتمام ویژه داشته باشند.

وی با بیان اینکه شهید مطهری دشمن‌شناس و دشمن‌ستیز بودند، افزود: شهید مطهری نوع دشمنی‌های فکری و فرهنگی با جامعه ما را شناختند و متناسب با آن قلم زدند.

مراسم بزرگداشت روز معلم در فریمان با حضور تولیت آستان قدس رضوی

تولیت آستان قدس رضوی همچنین تعلیم و تربیت را مقام انبیاء الهی و ائمه معصومین(ع) خواند و گفت: این جایگاه که تربیت نفوس مستعده را به همراه دارد، امری است که در سیره ائمه اطهار(ع) و به ویژه امام رضا(ع) به روشنی مشاهده می‌شود.

وی افزود: بعد از امام صادق(ع) و امام باقر(ع)، هیچ فرصتی بهتر از زمان حضرت ثامن الحجج(ع) برای تعلیم و تربیت به وجود نیامد و امام رضا(ع) با پرورش استعدادهای گوناگون، از این فرصت بهترین بهره را بردند.

لازم به ذکر است، پیش از سخنان حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، امام جمعه، فرماندار و نماینده منتخب فریمان طی سخنانی به تبیین ویژگی‌های استاد شهید مرتضی مطهری پرداختند.