سرنوشت افغانستان باید صلح‌‌آمیز به دست خود افغانی‌ها و از مسیر گفت‌وگو تعیین شود
442

آیت‌الله رئیسی در دیدار رئیس مجلس سنای پاکستان:

سرنوشت افغانستان باید صلح‌‌آمیز به دست خود افغانی‌ها و از مسیر گفت‌وگو تعیین شود

رئیس مجلس سنای پاکستان، شامگاه چهارشنبه با رئیس جمهوری اسلامی ایران، دیدار و گفت‌وگو کرد.

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی شامگاه چهارشنبه در دیدار «محمدصادق سنجرانی» رئیس مجلس سنای پاکستان، با بیان اینکه روابط تهران و اسلام‌آباد فراتر از رابطه همسایگی است، گفت: رابطه دو ملت برپایه باورهای اعتقادی و فرهنگی استوار است و این پیوندی ناگسستنی است.
دکتر رئیسی سطح مطلوب مناسبات ایران و پاکستان را بسیار بالاتر از حد کنونی دانست و با اشاره به اینکه می‌توان راه‌های جدیدی برای تعمیق روابط دو کشور ایجاد کرد، اظهارداشت: باید ظرفیت‌های افزایش روابط و همکاری‌های دو کشور را شناسایی و در مسیر منافع دو کشور و منطقه فعال سازیم.
رئیس جمهور همچنین با اشاره به اهمیت توسعه روابط و همکاری پارلمانی ایران و پاکستان، گفت: پارلمان‌های دو کشور می‌توانند نقش سازنده و مفیدی در مسیر توسعه مناسبات دو کشور داشته باشند.
آیت‌الله رئیسی در ادامه با ابراز نگرانی از تنش و ناامنی در افغانستان، همکاری ایران و پاکستان برای برقراری صلح و امنیت پایدار در این کشور را مورد تأکید قرار داد و گفت: وضعیت مردم افغانستان نگران‌کننده است و باید با همکاری‌های مشترک نگذاریم این مردم مسلمان بیش از این دچار آسیب شوند.
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه حضور آمریکا در هیچ کجای دنیا نه‌تنها مشکل‌گشا نبوده بلکه مشکل‌زاست، اظهارداشت: سرنوشت افغانستان باید بدون دخالت بیگانگان و به دست خود افغانی‌ها و از مسیر گفت‌وگو و بصورت صلح آمیز تعیین شود.
محمدصادق سنجرانی، رئیس مجلس سنای پاکستان نیز در این دیدار با ابلاغ پیام تبریک رئیس جمهور و نخست‌وزیر پاکستان، با بیان اینکه ایران و پاکستان به مثابه دو روح در یک بدن بوده و از روابط برادرانه برخوردار هستند، گفت: مطمئن هستیم با نگاه مثبتی که شما به روند توسعه روابط با پاکستان دارید، سطح همکاری‌های دو کشور در همه زمینه‌ها توسعه چشم گیری خواهد داشت.
وی با اشاره به ناتوانی آمریکا در تامین امنیت در افغانستان، خاطرنشان کرد: آمریکا عامل اصلی ناامنی در مناطق مختلف است و با توجه به شرایط موجود منطقه، از شما تقاضا داریم تا برای ایجاد صلح و امنیت در منطقه، بین کشورهای اسلامی هماهنگی ایجاد کنید.
انتهای پیام/