آیت‌الله رئیسی: ایران خواهان عراقی قوی و مقتدر است/ صالح: ایران همواره یار روزهای سخت عراق بوده و این چراغ راه آینده روابط دو کشور است
993

در دیدار رؤسای جمهور ایران و عراق تأکید شد:

آیت‌الله رئیسی: ایران خواهان عراقی قوی و مقتدر است/ صالح: ایران همواره یار روزهای سخت عراق بوده و این چراغ راه آینده روابط دو کشور است

رئیس‌جمهور عراق، امروز در دیدار با رئیس جمهوری اسلامی ایران، بر برنامه این کشور برای ارتقای سطح روابط دو طرف خبر داد.

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی، صبح امروز پنجشنبه در دیدار «برهم صالح»، رئیس جمهور عراق با تأکید بر اینکه بنای ما بر این است که در دوره پیش رو سطح روابط دو کشور روز به روز ارتقا یابد، گفت: جمهوری اسلامی ایران به تعبیر مقام معظم رهبری خواهان عراقی قوی و مقتدر است. امیدواریم انتخابات پیش رو نیز بستری برای تحقق خواسته مردم در راستای کرامت و اقتدار بیش از پیش ملت عزیز عراق باشد.
دکتر رئیسی هر گامی در راستای اقتدار عراق و کوتاه‌شدن دست بیگانگان از این کشور را مایه پیشرفت عراق دانست و افزود: ایران در راستای حفظ تمامیت ارضی و امنیت و ثبات عراق از اهدای خون عزیزترین فرزندان خود همچون شهید قاسم سلیمانی نیز دریغ نداشته است.
رئیس جمهور با بیان اینکه هیچ نقطه و منطقه دیگری از زمین نیست که همچون مسیرهای منتهی به کربلا در مراسم پیاده‌روی اربعین، قدمگاه خیل زائران و عاشقان یک آرمان متعالی باشد، بر لزوم تسهیل تردد زائران عتبات عالیات و مراسم پیاده‌روی اربعین از جمله تسریع در راه‌اندازی خط ریلی خرمشهر-بصره تأکید کرد.
برهم صالح، رئیس جمهور عراق نیز در این دیدار با بیان اینکه حتی به راه‌انداختن یک جنگ طولانی و خانمان‌سوز از سوی دیکتاتوری صدام نیز نتوانست خللی بر رابطه عمیق و صمیمانه دو ملت ایران و عراق وارد کند، اظهار داشت: با وجود پیشرفت‌های چشمگیر روابط دو کشور پس از سقوط دیکتاتوری صدام، اما همچنان ظرفیت‌های بیشماری برای گسترش روابط دو کشور وجود دارد.
رئیس جمهور عراق با تأکید بر لزوم بازتعریف ترتیبات امنیتی منطقه تصریح کرد: هدایت تحولات منطقه در مسیر استقرار ثبات و امنیت فراگیر بدون حضور ایران و عراقی مستقل و مقتدر ممکن نیست. یک عراق با حاکمیت مقتدر که بر سرتاسر عراق شمولیت داشته باشد، می‌تواند در ترتیبات امنیتی منطقه نیز نقش بسیار سازنده‌ای ایفا کند.
برهم صالح با قدردانی از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در مسیر حفظ تمامیت ارضی عراق و مبارزه با تروریسم خاطرنشان کرد: این در تاریخ ثبت است که ایران یار روزهای سخت عراق است و این مسئله همواره چراغ راه آینده روابط دو کشور خواهد بود.
انتهای پیام/