در مبارزه با فساد به هیچ عنوان کوتاه نخواهم آمد
1264

آیت الله رئیسی در دفاع پایانی از وزیران پیشنهادی:

در مبارزه با فساد به هیچ عنوان کوتاه نخواهم آمد

رئیس جمهور بررسی دغدغه مند همراه با حساسیت صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت در مجلس شورای اسلامی را جلوه ای از مردم سالاری دینی دانست و گفت: بیان این حساسیت‌ها هم برای وزرایی که مجلس به آنها رأی اعتماد خواهد داد و هم برای عموم مردم که بدانند حساسیت نمایندگان آنها در مجلس نسبت به مسایل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و سیاسی و اداره کشور چیست، کار مفید و مهمی است.

آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی بعد از ظهر چهارشنبه در آخرین جلسه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی و در دفاع پایانی از برنامه های دولت و وزیران پیشنهادی، با تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد وخاطره شهدای دولت، تاکید کرد: معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی براساس شاخص‌هایی از جمله کارآمدی، تخصص، مردم داری، فساد ستیزی و صداقت با مردم بوده است که نسبت به آن در دوره انتخابات به مردم قول داده بودم.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه در فرایند بررسی کارنامه وزیران پیشنهادی برای معرفی به مجلس صلاحیت علمی و همچنین صلاحیت عملی و اجرایی مورد تاکید بوده و مد نظر قرار داشته است، گفت: صلاحیت وزرای محترم نسبت به سلامت نفس و داشتن شرایط لازم برای سالم بودن از هرگونه شائبه‌های فساد و کجی و آلودگی، مسأله مهم ماست که این شرط، شرط مطلق نسبت به همه عزیزان به عنوان محور مورد توجه بوده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه این شرط، شرطی نیست که بشود از آن گذشت،تاکید کرد: دولتی که می‌خواهد فساد ستیز باشد، حتماً باید عناصر پاکدست و فساد ستیز امر اجرای آن را به دست بگیرند.این جزو تأکیدات ما بوده است و شرطی نیست که فقط در ابتدا ضرورت داشته باشد بلکه تداوم آن هم ضروری و لازم است.

آیت الله رئیسی اظهار داشت: تمام دست اندرکاران دولت باید بدانند امروز سلامت یک امر محوری در دولت است و کوچکترین ناسلامتی تحمل نخواهد شد، شرط اساسی خدمت در این دولت پاکدستی است و این شرط مهم همواره در دولت مردمی باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در مبارزه با فساد به هیچ عنوان کوتاه نخواهم آمد، گفت: هیچ اتهام مستقر شده نسبت به هیچکدام از وزیران وجود ندارد و خط قرمز ما در مبارزه با فساد فقط بدون استناد سخن گفتن و اتهام زدن است.

رییس جمهور در ابتدای سخنان خود در مجلس شورای اسلامی با قدردانی از پزشکان، پرستاران و کادر درمانی کشور که مجاهدانه از جان مردم صیانت می‌کنند، از نمایندگان مجلس، هیات رئیسه و کمیسیونهای تخصصی بخاطر تلاش حدود ۲ هفته‌ای برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی و همچنین ابتکار رئیس مجلس در این رابطه تشکر کرد.

آیت الله رییسی با اشاره به  فرآیند معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس خاطرنشان کرد: در سایتی که برای نظرخواهی از مردم معرفی کردیم و از ناحیه نخبگان و بسیاری از جوانان عزیز و کادرهای فعال در سازمان‌ های اداری، استقبال شد، نام ۲ وزیر نبود، دلیل‌ آن هم این بود که از یک مجموعه امنیتی مثل وزارت اطلاعات و وزارت دفاع بودند و در این خصوص با نیروهای مسلح در وزارت دفاع و با نخبگان و کارشناسان در وزارت اطلاعات، مشورت کردم.

رئیس جمهور افزود: اما نسبت به ۱۷ وزیر دیگر، برخی نامشان، ۲۰ تا ۶۰ بار از ناحیه مردم در این سایت تکرار شده بود به عنوان اینکه اینها کسانی هستند که می‌توانند در مدیریت  مورد استفاده باشند و از بقیه هم در رده‌های مدیریتی بعدی ، استفاده خواهیم کرد و این بانک اطلاعاتی بعداً در اختیار آقایان وزرا قرار خواهد گرفت تا از پیشنهادات مردم استفاده و بهره بگیرند.

آیت الله رییسی با بیان اینکه علاوه بر فرآیند بررسی در کمیته‌ها و کارگروه‌های مسئول، استعلام از مراکز اطلاعاتی و قضایی هم در دستور کار بود، اظهارداشت: نسبت به صلاحیت تک تک کسانی که در معرض وزیر شدن بودند، استعلام هایی گرفته شده که جا دارد از سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی،  وزارت اطلاعات و سازمان بازرسی کل کشور و همچنین از دیوان محاسبات تشکر کنم بخاطر اینکه در این استعلام ها و پاسخ استعلام کمک کردند که بتوانیم اطلاع بیشتری نسبت به صلاحیت وزرا و شرایط علمی و عملی آنها پیدا کنیم.

رییس جمهور تاکید کرد: صلاحیت وزراء و سلامت نفس و داشتن شرایط لازم برای سالم بودن از هرگونه شائبه‌های فساد و کجی و آلودگی، مسأله مهم و شرط مطلق ما است و شرطی هم نیست که بشود از آن گذشت، لذا سلامت عزیزان معرفی شده، مورد تأکید بوده چون دولتی که می‌خواهد فساد ستیز باشد، حتماً باید عناصر پاکدست و فساد ستیز، امر اجرای آن را به دست بگیرند. لذا این جزو تأکیدات ما بوده است.

دکتر رییسی تصریح کرد: این شرطی نیست که فقط ابتدائاً ضرورت داشته باشد بلکه استدامتاً هم ضرورت دارد. این شرطی نیست که امروز مورد تأکید باشد و فردا بعد از رأی اعتماد مورد تأکید نباشد، همواره مورد تأکید است و این را آقایان نمایندگان، خانم‌های گرامی بدانند، هر زمانی معلوم شود نسبت به کسی که با دولت همکاری می‌کند، نه فقط در جایگاه وزیر بلکه در جایگاه معاون وزیر، در جایگاه مدیرکل، تمام دست‌اندرکاران دولت باید بدانند، امروز سلامت یک امر مهم و محوری در دولت است.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه کوچکترین ناسلامتی تحمل نخواهد شد، گفت: در دولتی که می‌خواهد خدمتگزار مردم باشد و شرط اساسی‌اش پاکدستی است بدانند که ما سلامت نفس را و دوری از فساد و آلودگی را در این دولت جزو مسایل محوری و اساسی می‌دانیم ، مسأله سلامت یک موضوع کاملاً محوری است که باید همواره مورد توجه باشد، لذا این شرط همواره به عنوان شرطی است که باید مورد توجه همه ما در دولت مردمی قرار بگیرد.

دکتر رییسی با تاکید بر اینکه در مورد مبارزه با فساد به هیچ عنوان کوتاه نخواهم آمد، اظهار داشت: شرط ضمنی که مردم عزیزمان برای رأی به بنده داشتند ولو به زبان جاری نکرده باشند اما به قول ما طلبه‌ها دلالت التزامی دارد، موضوع مبارزه با فساد است.

رئیس جمهور با بیان اینکه درصورت وجود گزارشی متقن درباره اینکه مسئولی در دولت مرتکب فساد شده، درمورد برخورد با او درنگ نخواهم کرد، گفت: این را به ملت عزیز به عنوان بهترین ناظرین و همچنین به شما نمایندگان عزیز ملت عرض می‌کنم که صرف یک اتهام، صرف یک نکته‌ای که در یک نامه‌ای نوشته شود، یا برای کسی احساسی پیدا شود، یا درجایی مکتوب شود، این کفایت نمی‌کند. باید بررسی کنیم، شما بررسی کنید. امام صادق (ع) فرمودند که حرمت مؤمن، حرمت کعبه و بلکه بالاتر از آن است و باید آن را حفظ کنیم.

دکتر رئیسی افزود: وقتی با سند متقن به این نتیجه رسیدیم که اتهامی متوجه کسی است، طبیعتاً باید با ساز و کار خودش پیگیری شود. نسبت به برخی از وزرای معرفی شده نکاتی مطرح شد. باید عرض کنم، هیچ اتهام مستقر و قطعی شده نسبت به هیچ کدام از وزرا وجود ندارد. مواردی نسبت به شخصی مطرح بوده، مورد بررسی قرار گرفته، در یک مرحله‌ای هم ممکن است نظری داده شده، اما این اتهام مستقر نشده است.

رئیس جمهور ادامه داد: سخنی گفته شده، نامه‌ای نوشته شده، در یک مرحله هم ممکن است نظری داده شده باشد،اما این مستقر نشده، یعنی یک امر قطعی نسبت به کسی تعلق نگرفته است. این را با اطمینان به شما می‌گویم. نمایندگان عزیز، نسبت به هیچ‌کدام از وزرای معرفی شده، اتهام مستقر شده وجود ندارد و اگر کسی یا جایگاهی اتهامی وارد کرده، از او رفع اتهام شده است.

آیت‌الله رئیسی با تاکید براینکه در برخورد با فساد خط قرمز نداریم، اظهار داشت: یک نکته باید مورد توجه باشد، خط قرمز ما در رابطه با فساد، فقط بی‌استناد سخن گفتن و بی‌استناد نسبت دادن است. در دستگاه قضایی هم همیشه گفته بودم که خط قرمز ما این است که کسی بدون استناد و بدون یک امر متقن، نسبتی به کسی بدهد؛ این خط قرمز است.

رئیس جمهور تصریح کرد: فرقی نمی‌کند فردی که متهم می‌شود، چه کسی باشد، وابسته به کسی باشد، یا کجا باشد، اینها برای ما مهم نیست. در عمل هم شما دیدید که مشی ما اینگونه بوده است و ان‌شاءالله خواهد بود. اما نسبت به بعضی از مواردی که این روزها اعلام شد، مواردی بود که خودم نسبت به یک مورد یا ۲ مورد حساس شدم. در همین ایامی که بحث صلاحیت‌ها مطرح بود، با دوستان‌مان، با وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه تماس گرفتم و گفتم خواهش می‌کنم نکته‌ای را که مطرح است، سریع بررسی کنید.

دکتر رئیسی ادامه داد: از من پرسیدند الان و در این مقطع، که گفتم بله همین الان. پرسیدند اثر این کار چیست؟ گفتم اگر برای من روشن شد شخصی که بررسی شده مرتکب جرمی شده، اتهامی متوجه اوست، بنده که قسم نخوردم کسی را معرفی کنم که اتهامی متوجه اوست. اگر شما بررسی کردید و از نظر شما قطعی شد، به بنده خبر دهید، خودم می‌دانم چگونه عمل کنم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: حتما توقع مجلس از بنده این است و بنده هم معتقدم به عنوان کسی که مردم به او اعتماد کردند، حتماً باید افراد صالح معرفی کنم. لذا از این جهت عرض کنم عزیزان ۳ روز وقت گذاشتند، تیمی را گذاشتند و من هم پیگیری کردم و اعلام کردند که نه، تمام ابعاد را بررسی کردیم و چیزی متوجه ایشان نیست. به این نتیجه رسیدم که این اطلاعات، اطلاعات درستی نیست.

آیت‌الله رئیسی گفت: به شما دوستان عرض می‌کنم این رویه را نسبت به همگان معتقدیم. نسبت به هر کسی اگر نکته‌ای متوجه او شد، بررسی می‌شود. جای بررسی دارد و اگر آن نکته متوجه او شد، طبیعتاً جای خودش را دارد.

رئیس جمهور اضافه کرد: نکته دیگر این است که در روند بررسی‌هایی که درباره وزرا داشتیم، جناب آقای دکتر قالیباف، به دلیل ارتباطی که با هم داریم و جلسات هفتگی که گاهی داریم، به نحوی در جریان مسایل بودند و صبحت شد که قبل از اینکه فهرست وزرای پیشنهادی در صحن علنی مطرح شود، به شکلی به بعضی از دوستانی که در مجلس بودند، ۲، ۳ نفری از اسامی که در هر وزارتخانه‌ای در معرض بودند، به روسای کمسیون‌ها بدهیم تا روسای کمیسیون‌ها یا در جلسه مطرح کنند یا خودشان بررسی کنند و در جریان باشند که چه کسانی در معرض بحث وزارت هستند و در معرض بحث قرار می‌گیرند.

دکتر رئیسی با تاکید بر اینکه همکاری با مجلس و همراهی مجلس با دولت را یک ضرورت می‌دانم، اظهار داشت: مردم تاب تحمل اختلاف بین مجلس و دولت را ندارند و از تکرار خاطرات تلخ ادوار گذشته، از بگو مگوهای بین قوا، سخت در رنج هستند. لذا به عنوان یک ضرورت عرض می‌کنم که امروز همکاری مجلس و دولت برای پیشرفت و پیشبرد امور ضرورت اجتناب ناپذیر است و همواره بر این قضیه در عمل تأکید خواهیم داشت.

رئیس جمهور تصریح کرد: نسبت به وضعیت و شرایط کشور، عزیزان دلسوز اعم از موافق و مخالف سخنانی گفتند که بنده باور دارم این عزیزان از سر دغدغه‌مندی و دلسوزی گزارشاتی از شرایط و وضعیت کرونا می‌دادند که شرایط بسیار بد است. شرایط نامطلوب است و دولت هم پیگیری‌هایی را انجام می‌دهد و پس از استقرار دولت به صورت کاملا جدی‌تر کار دنبال خواهد شد.

آیت‌الله رئیسی درباره اظهارات نمایندگان درباره وضعیت اقتصادی خاطرنشان کرد: این دغدغه‌ها از سر دلسوزی بیان شد و این شرایط می‌طلبد که کارِ دولت انشاءالله سریعاً آغاز شود تا برای شرایط معیشتی مردم، سفره مردم، وضعیت شیوع کرونا و این شرایطی که امروز تمام کشور را فرا گرفته و سخت ما و شما را رنج می‌دهد، اقداماتی انجام شود.

رئیس جمهور تاکید کرد: هر روز خانواده‌هایی مصیبت‌دیده می‌شوند که این وضعیت برای همه رنج‌آور است. امیدواریم با استقرار دولت و با پیگیری و همکاری خوب مجلس شورای اسلامی انشاءالله بتوانیم این شرایط را کاملا تغییر دهیم به نحوی که دغدغه مردم و دغدغه نمایندگان حل شود و مشکلات مردم هر چه بیشتر کاهش پیدا کند.

رییس جمهور با بیان اینکه همه وزارتخانه‌ها مهم هستند اما بخش‌هایی که امروز بحث جان و نان مردم دستشان است مثل وزارت بهداشت، اقتصاد و دارایی، کشاورزی، رفاه و صمت که در خط مقدم خدمت‌ رسانی به سفره مردم هستند، اهمیت خاصی دارند، گفت: امیدوارم با رای اعتماد شما همه وزارتخانه‌های کشور بتوانند هر چه زودتر سروسامان پیدا کنند با توجه به یک سستی که به صورت طبیعی  در وزارتخانه ها ایجاد شده، می‌طلبد که سریعا وزاری جدید بعد از رای اعتماد مشغول به کار شوند.

دکتر رییسی خاطرنشان کرد: امیدوارم همه وزرای معرفی شده خصوصا وزرای خط مقدم اقتصادی دولت که نیازمند پشتوانه جدی رای مجلس هستند، با رای خوبی کارشان را دنبال کنند و مجلس هم در جریان کارهای آنها قرار بگیرد و جان و نان مردم، در وضعیت خوبی قرار بگیرد.

آیت الله رییسی با اشاره به بعضی گلایه ها و نظرات مطرح شده نسبت به وزرایی که سن و سال و یا تجربه کمتری دارند، اظهارداشت: اگر صلاحیت علمی و عملی همه وزرا را احراز نمی‌کردم خدمت شما معرفی نمی‌کردم. هم توانایی علمی آنها مورد تاکید ما بوده هم توانایی عملی و اجرایی آنها که توان انجام کار را دارند.

رییس جمهور خطاب به نمایندگان مجلس خاطرنشان کرد: برگردیم به دوران اول انقلاب، برگردیم به ادوار مختلف، امام چگونه به جوان‌ها اعتماد کردند؟ مگر بنده و آقای دکتر قالیباف چند سالمان بود که ایشان تیپ و لشکر را اداره می‌کردند و بنده دادستان یک استان بودم؟ آیا بیست و چند سال بیشتر داشتیم که دادستان مرکز استان بودیم.

آیت الله رئیسی افزود: جوان‌هایی که امروز در مجلس می‌درخشند مگر معلوم بود که آنها قبلا دارای چه توانایی‌هایی هستند؟ آمدند در مجلس، جایگاه مجلس به آنها داده شد مردم اعتماد کردند امروز می‌بینند یک جوانی که گمان نمی‌شد، بتواند نسبت به مسائل کشور آشنا باشد واظهار نظر کند اما خیلی خوب نماد و نمود پیدا می‌کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر به جوان‌‌ها میدان ندهیم چگونه مساله جوان‌گرایی پا بگیرد؟، اظهار داشت: چیزی که برای ما مهم است این است که اولا دانش کار را داشته باشد دوم اینکه معلوم شود که او توانسته ارتباطی با اجرا، عملیات اجرایی و ارتباط با کار را کاملا برقرار کند ولو بعضی از استعداد او الان فعلیت پیدا نکرده باشد.

دکتر رئیسی خاطرنشان کرد: این که حضرت آقا بارها در جلسات عمومی و خصوصی فرمودند که امام(ره) به جوان‌ها اعتماد داشت و من هم اعتماد کردم، بعضی از انتصابات خودِ ایشان را هم شما ملاحظه می‌کنید، بعضی از آنها آنقدر سابقه اجرایی در یک بخش ندارند، اما ایشان اعتماد کردند و میدان دادند.

آیت الله رییسی با بیان اینکه سعی کردیم کابینه ترکیبی از تجربه و جوان‌گرایی باشد، گفت: جوان‌های عزیزی که در کابینه‌مان معرفی کردیم کسانی هستند که هیچ‌کدام کسی نیست که تازه از دانشگاه آمده باشد و مدرک دکترا گرفته باشد بگوییم به عنوان یک وزیر معرفی می‌شود، بلکه با کار ارتباط برقرار کرده ، کار را می‌شناسد، مدیریت کرده و به میزانی که اسم آن را تجربه می‌شود گفت، انجام شده است.

رییس جمهور گفت: ما می‌خواهیم در کنار جوان‌گرایی یک مساله مهمی به نام تحول‌گرایی هم دنبال شود اگر روحیه جوان در کنار تجربه قرار گرفت تحول ایجاد می‌شود و این تحول ضرورت هر بخشی از بخش های کشور است.

دکتر رییسی اظهارداشت:  یقین دارم عزیزانی که به عنوان جوان در مجموعه کابینه آمدند اینها کسانی هستند که هم با اقدام خودشان هم با پیگیری ما هم با نظارت شما، می‌درخشند به نحوی که بشود به دست اینها تحول در یک وزارتخانه و یک مجموعه ایجاد شود و شما شاهد این تحولات باشید.

رییس جمهور تصریح کرد: ‌گذاشتن جوان‌ها در بعضی از وزارتخانه‌ها پیام امید به همه جوانان کشور است. این به جوانان کشور پیام می‌دهد که بدانید اگر جوان با استعدادی بود ما حاضر هستیم به او میدان دهیم که بتواند کار را بپذیرد، پیام امید به جوانان کشور و کارآفرینان کشور است که کار دست جوانها می‌تواند قرار بگیرد.

آیت الله رئیسی افزود: باورمان بر این است اگر ما جایی به جوانها اعتماد کردیم جوان با کفایتِ فاضلی که می‌تواند میدان‌دار کار بشود قطعا در اینجا ضرر نخواهیم کرد. در این جهت قطعا مجلس محترم هم این جهت را مورد عنایت قرار خواهند داد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در ارتباط با مجلس کارهای بسیاری داریم و رای اعتماد به وزیران آغاز کار دولت با مجلس است،گفت: موضوعاتی که دغدغه شما بود اینجا بیان کردید و همه این موضوعات باید مورد بررسی قرار گیرد و متناسب با آنها تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری و اقدام شود. این فرایند نیازمند یک همکاری بسیار خوب است.

دکتر رئیسی افزود: متخصصین بسیار ارزشمندی در مجلس داریم که در کمیسیون‌های مختلف تخصصی مجلس صاحب‌نظر هستند. این موارد را اگر تبدیل به سازوکارهای اجرایی کنیم و در میدان عمل، در زندگی و سفره مردم اقدام اتفاق بیفتد، این همان چیزی است که خواست ملت عزیز ماست و بارها آن را خطاب به شما و ما تکرار کردند. انتظار ما این است که این همکاری و تعامل بین دولت و مجلس در سطوح مختلف و با نظر کارشناسان و متخصصان در حوزه‌های مختلف بتواند به عمل و اجرا تبدیل شود.

رئیس جمهور در ارتباط با سخنان برخی نمایندگان درباره برنامه تفصیلی دولت،اظهار داشت: برنامه تفصیلی به زودی تقدیم نمایندگان و نخبگان خواهد شد، اما در موعد معرفی وزرای پیشنهادی قرار نبود آن برنامه تقدیم مجلس شود. در جلسه معرفی برنامه‌های دولت و فهرست وزرای پیشنهادی، خلاصه‌ای از آن برنامه مفصل خدمت نمایندگان ارائه شد و البته این حق نمایندگان است که برنامه مفصل دولت را در اختیار داشته باشند.

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: بنده در جلسه تنفیذ خدمت مقام معظم رهبری عرض کردم برنامه هفتم توسعه و برنامه دولت سیزدهم با موضوعات مختلفی که شناسایی شده و راهکارهایی که بدست آمده یعنی ۱- مشکل ۲- علل وقوع مشکل و راهبردها و راهکارهایی که هست به صورت تفصیلی تدوین می‌شود. مسائل شناسایی شده و حدود ۳۰ مساله هست که در واقع بیشتر از وزارتخانه‌هاست. بخشی از این برنامه فرا وزارتخانه‌ای است، یعنی مربوط به کل دستگاه‌های کشور می‌شود که در آن ارتباط بین بخش‌های مختلف هم کاملا تعریف شده و انشاءالله تقدیم حضور همه نمایندگان عزیز خواهد شد. این حق شماست که در این رابطه بدانید و اطلاع شما هم برای ما بسیار ارزنده خواهد بود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: نکته دیگر آن است که بعد از رای اعتماد شما نمایندگان نسبت به وزرای معرفی شده، اول صبح فردا، اولین جلسه دولت را برگزار خواهیم کرد و بدون هیچ وقفه‌ای، شبانه‌روز دولت مشغول به کار می‌شود. گرفتار مسائلی هستیم که یک ساعت غفلت برای ما جایز نیست.

دکتر رئیسی گفت: مساله کرونا و ضرورت واکسیناسیون عمومی از مسائل بسیار مهم ماست که با دولت‌هایی که می‌توانند این میزان واکسن را تامین کنند، موضوع را پیگیری کردم و هم در ارتباط با ارزی که باید تامین می‌شد، خداوند متعال تفضل کرده و گشایش‌هایی به وجود می‌آید. همچنین مساله معیشت مردم برای ما درد مضاعف شده است که با فعالیت دولت و با حمایت نمایندگان و با پیگیری‌هایی که خواهد شد ان‌شاالله بتوانیم شاهد تغییر در شرایط و وضعیتی باشیم که در زندگی مردم هست.

رئیس جمهور با بیان اینکه تغییر این وضعیت را حتما شدنی و دست‌یافتنی می‌دانیم، افزود: برخلاف آنچه که برخی معتقدند مگر می‌شود با این وضع اعتبارات، با این وضع برنامه، با این وضع دشمنی‌های خارجی این تغییر را ایجاد کرد، ولی ما واقعا معتقدیم امکان انجام آن هست. با همین وضعیتی که در کشور داریم، با همین امکانات مادی و معنوی و به ویژه نیروی متلاطم جوان کارآمدی که در کشور داریم، برون رفت از مشکلات کاملا امکان پذیر است و به تأسی از بزرگان خود و دنباله‌روی از فرهنگی که حاج قاسم عزیز به همه ما یاد دادند می‌گوییم ما می‌توانیم.

آیت‌الله رئیسی در ادامه با اشاره به موضوع سیاست خارجی چنانکه وزیر پیشنهادی گفتند و بنده قبلا گفته بودم، برنامه دولت سیزدهم، برنامه تعاملی با کشورها خواهد بود، اظهار داشت: برنامه دولت، برنامه عزت، حکمت و مصلحت محور ماست. استیفای حقوق حقه ملت بزرگوار ایران و منافع ملت ایران مساله محوری ماست که در همه سخنرانی‌ها، اعلام نظرها و ملاقات‌ها روی این تاکید کردم و باز هم تاکید خواهیم کرد.

رئیس جمهور تصریح کرد: مساله رفع تحریم‌ها را با قوت دنبال می‌کنیم، اما سفره مردم را معطل این مسائل نخواهیم کرد، چون اقتصاد شرطی، اقتصادی و بازاری که بخواهد ثبات آن به خاطر تکانه‌هایی که در این مساله ایجاد می‌شود، از دست برود، مطلوب نیست و نمی‌خواهیم بگذاریم اقتصاد اینگونه دچار تکانه شود. دکتر رئیسی خاطرنشان کرد: بعضی از سیاست‌ها هست که در کشور بسیار راهگشاست، اما به آن توجه بایسته و شایسته نشده است. نمی‌گویم اصلا توجه نشده، این بی انصافی است، ما با بی‌انصافی با هیچ‌کس برخورد نمی‌کنیم. کار خوب را می‌گوییم خوب است و برخی از قدم‌ها برداشته شده، اما اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های اعلامی رهبری می‌توانست کشور را از مشکلات خارج کند و متاسفانه نکردند.

رئیس جمهور گفت: تصمیم دولت این است که همه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، به عنوان یک دستور کار، نه به عنوان یک شعار یا فقط نوشتن در یک برنامه، اجرا شوند. حقیقتاً راه برون‌رفت کشور از مشکلات، ایستادگی و مقاومت و توجه به اقتصاد مقاومتی است. بنای دولت این است که این سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را با قدرت دنبال کنیم.

رییس جمهور با بیان اینکه وزیری که وارد یک مجموعه شود تنها نیست. گفت: در کنار وزیر، تیمی که می‌خواهد وزارتخانه را اداره کند برای ما بسیار مهم است یعنی بنده علاوه بر وزیر نسبت به تیم وزارتخانه هم حتما نظر خواهم داشت که وزرا، معاونینی کارآمد داشته باشند اگر معاون، کارآمد نباشد اگر استانداران کارآمد نباشد، اگر سفرا کارآمد نباشند وزیران ما هر چند وزیر خوبی باشند اتفاقی نمی‌افتد. لذا حتما نسبت به معاونین وزرا و مدیران کل و همینطور بخشهای مختلف نظر خواهیم داشت واز مشورت دوستان هم بهره‌مند خواهیم شد تا بتوانیم یک وزارتخانه حقیقتا قوی داشته باشیم.

دکتر رییسی با بیان اینکه ایران قوی از بخش‌های قوی تشکیل شده است،گفت: ایران قوی نیازمند یک دولت قوی و یک وزارتخانه قوی و یک ساز و کار با مؤلفه‌های قدرت است که همه مؤلفه‌های قدرت در آنجا باشد و الا قوتی اتفاق نمی‌افتد. قدرت که لفظی نیست، قوت باید در عمل دیده شود لذا این هم جزو برنامه‌ای است که نسبت به وزراء حتماً مورد توجه و تأکید است که همکارانشان باید فسادستیز، پاکدست، کارآمد و مردمی و همه آن صفاتی که درمورد وزیر است درمورد معاونین وزیر و مدیرکل‌ها و همه بخش‌ها سرایت کند.

رییس جمهور با بیان اینکه ارتباط ما با مجلس شورای اسلامی، کمیسیون‌های تخصصی و با بخش‌های مختلف در مجلس حتماً باید ارتباط تنگاتنگی باشد،گفت: این ارتباط باید به نحوی باشد که بتوانیم هم از تجربیات و نظرات دوستان در مجلس بهره ببریم و هم دغدغه‌های وزرا که در میدان کار می‌روند و باید حمایت عملی شوند به نمایندگان منتقل شود. آقایان که از فردا به میدان کار می‌روند، با مشکلات و مسایلی مواجه هستند. این مشکلات و مسایل را باید به مجلس منتقل کنند تا در مواردی که نیاز به قانون و حمایت دارد، حمایت لازم صورت بگیرد.

آیت الله رییسی گفت: انتظار من این است که نتیجه بررسی‌ صلاحیت وزرای معرفی شده در نظر نمایندگان ، نتیجه‌ای باشد که برای کشور گره‌گشایی کند که آن نتیجه اساسی هم، رأی اعتماد دادن به وزرای معرفی شده است. مردم انتظار دارند که دولت شکل بگیرد و بتواند کارش را آغاز کند. حتی اینکه بخواهیم یک وزارتخانه‌ای را با سرپرست اداره کنیم و کار را با سرپرست دنبال کنیم مدتی این کار طول بکشد ، طبیعتاً این در کشور مشکل ایجاد می‌کند.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه نظر قطعی، نظری است که مجلس شورای اسلامی می دهد، اظهارداشت: به نظر شما اعتماد دارم و یقین دارم نظری که می‌دهید، صلاح کشور در همان است. ما هم همین نظر برایمان هم احترام دارد، هم اعتماد داریم و هم نظر شما را نظر قاطع و تعیین کننده می‌دانیم. امیدوارم ان‌شاء الله آنچه که خیر و صلاح ملت عزیزمان و رضای خداست ، اتفاق بیفتد.