توسعه یافتگی در کشور باید تحت الشعاع عدالت باشد/ نباید از بانیان وضع موجود در اداره کشور استفاده شود
878

رئیس جمهور در نشست با نخبگان، علما و اقشار مختلف مردم لرستان:

توسعه یافتگی در کشور باید تحت الشعاع عدالت باشد/ نباید از بانیان وضع موجود در اداره کشور استفاده شود

رئیس جمهور توسعه یافتگی در کشور را تحت الشعاع عدالت برشمرد و گفت: یک عده می‌خواهند با طغیان، زیاده‌خواهی‌، سلطه طلبی‌ و تفرعن به عالم و مردم ظلم کنند.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در ادامه برنامه‌های سفر به استان لرستان در نشست با نخبگان، علما، خانواده شهدا و اقشار مختلف مردم با اشاره به میلاد حضرت زینب (سلام الله علیها) گفت: برای من بسیار دلنشین بود که در اجتماعات مردم لرستان حضور پیدا کنم اما شرایط کرونایی اینگونه ایجاب کرد که در یک مجلس محدودی خدمت عزیزان باشیم.

رئیس جمهور با اشاره به ویژگی های مردم لرستان گفت: مردم متدین، مخلص، ولایتمدار، مقاوم استان لرستان درهشت سال دفاع مقدس پشتوانه عظیمی برای جبهه و جنگ بودند.

آیت الله رئیسی افزود: گواه بر صداقت مردم لرستان ۶هزار و ۳۰۰ شهید، جانبازان، آ‌زادگان و ایثارگرانی است که این استان همواره به عنوان سند افتخار در خود جای داده است. این اصطلاح همگان است که وقتی کسی می‌گوید می‌خواهم لری حرف بزنم یعنی با صداقت، می‌خواهم آنچه در دل دارم بیان کنم .

رئیس جمهور در مورد افتخارات این استان بیان داشت: بزرگانی چون مرحوم آیت الله العظمی بروجردی، آقای کمالوند، مرحوم آیت‌الله حاج سید حسن طاهری خرم‌آبادی و اندیشمندان این خطه مثل مرحوم دکتر سید جعفر شهیدی، دکتر عبدالحسین زرین کوب وخانواده شهدا از مفاخر این استان هستند.

آیت الله رئیسی با اشاره به ظرفیت های فراوان استان لرستان مانند خاک حاصلخیز، معادن ارزشمند، کشاورزی و فضای کشت بسیار خوب و نیروی انسانی توانمند، گفت: زمینه‌های بسیاری برای کار و تلاش در استان لرستان وجود دارد که باید از این موهبت‌های الهی بهره‌برداری کنیم. باید یک بازنگاهی در نوع بهره‌برداری از امکانات استان شود و در این زمینه هم فرهیختگان و هم اهل نظر استان کمک کنند تا این بازنگاه باعث یک تحول شود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه تحول در استفاده بهینه از ظرفیت های استان باید شناختی، فرآیندی و نهادی باشند، اظهار داشت: وضع موجود را خوب نمی بینیم اما امکان وضعیت بهتر برای استان بدلیل وجود زیر ساخت ها وجود دارد.

آیت الله رئیسی وجود آسیب های اجتماعی را در استان لرستان رنج آور دانست و گفت: با تحول، امکان از بین رفتن آسیب های اجتماعی وجود دارد. همه دلسوزان، مردم و نهادها با کمک به دولت هدف مشترک تحول را دنبال می کنند.این تحول نیازمند اراده جدی است.

رئیس جمهور مدیریت آب را مهم برشمرد و گفت: با مدیریت؛ آب شرب، صنعتی و کشاورزی تامین خواهد شد. با توجه به اقدامات کارشناسی که انجام شده است احداث سد معشوره را آغاز کنید زیرا نباید آب هدر رود و به سیل تبدیل شود.

آیت الله رئیسی در مورد اهمیت توجه به صنعت سنگ در لرستان گفت: در زمینه این صنعت باید یک پژوهشکده خاص داشته باشیم تا از خام فروشی جلوگیری شود.

رئیس جمهور افزود: نمی شود از یک طرف بیکاری داشته باشیم از طرف دیگر صنایع تعطیل یا نیمه‌تعطیل باشد. اولویت ما در استان لرستان راه اندازی صنایع نیمه تعطیل و تعطیل است. این استان زمینه خوبی هم در گردشگری دارد و در این صنعت باید سرمایه گذاری شود.

رئیس جمهور با اشاره به توسعه کشاورزی و کشت گلخانه‌ای، گفت: کشت گلخانه ای موجب کاهش مصرف آب را در کشاورزی می شود.

دکتر رئیسی خاطر نشان کرد: مشکل نبود صنایع تبدیلی تنها برای استان لرستان نیست و در اکثر استان‌های کشور باید صنایع تبدیلی ایجاد شود. در این زمینه اقدامات خوبی در دولت شده است.

رئیس جمهور وضعیت اشتغال در استان لرستان را رنج آور دانست و گفت: وضعیت بیکاری در برخی از استان‌ها از جمله استان لرستان که چنین امکاناتی دارد به هیچ‌وجه برای ما قابل قبول نیست و باید این وضعیت را متحول کنیم.

آیت الله رئیسی با تاکید بر توجه به کارآمدی در انتخاب مدیران کشور، گفت: نسبت به مدیران معتقدیم که هر کس که کارآمدی دارد از او استفاده شود کارآمدی، دلدادگی به انقلاب و نظام امر مهمی است اما از کسانی که بانیان وضع موجود هستند نباید استفاده شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه عشایر به گردن همه ما حق دارند، بیان داشت: امام خمینی (ره) فرمودند که عشایر ذخایر انقلاب هستند.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: یک عقب ماندگی در استان وجود دارد سدسازی و توسعه ریلی باید قبلا انجام می شد. سال ها پیش باید مشکل راه آهن خرم آباد حل می شد. دولت به دنبال جبران عقب‌ماندگی‌ها در کشور است. ما طرح‌ها و حرف های جدیدی داریم اما از آنها سخن به میان نمی‌آوریم چون پیش از حرف‌های جدید باید کارهای گذشته را به جایی برسانیم بعد بیاییم حرف‌های جدید برای مردم بزنیم.
رئیس جمهور توسعه یافتگی در کشور را زیر سایه عدالت دانست و بیان داشت: ما نیازمند توسعه‌یافتگی در کشور هستیم اما این توسعه یافتگی باید در پرتو و تحت‌الشعاع اجرای عدالت باشد والا در عالم خیلی از نقاط توسعه یافته است اما از عدالت در آنها خبری نیست.

دکتر رئیسی تاکید کرد: مساله عدالت برای ما مهم است. محور اقدامات دولت بر عدالت استوار است. هاضمه نظام اسلامی هیچ گونه فقر، فساد و تبعیض را نمی‌پذیرد و با آن سازگاری ندارد. نظام عالم بر عدالت استوار است. یک عده می‌خواهند با طغیان، زیاده‌خواهی‌، سلطه طلبی‌ و تفرعن به عالم و مردم ظلم کنند.

رئیس جمهور در خاتمه اظهار داشت: امیدواریم که آنچه مردم از دولت انتظار دارند عملی شود و دولت هم به نحوی عمل کند که رضایت خداوند متعال و افزایش اعتماد عمومی حاصل شود.