آیت الله رئیسی: ایران و تاجیکستان برای گسترش روابط و تعاملات تصمیم و اراده جدی دارند
591

نشست خبری مشترک روسای جمهور ایران و تاجیکستان؛

آیت الله رئیسی: ایران و تاجیکستان برای گسترش روابط و تعاملات تصمیم و اراده جدی دارند

رئیس جمهور با بیان اینکه ارتقای سطح روابط ایران و تاجیکستان می تواند به تقویت تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی دو کشور منجر شود، تصریح کرد: گسترش همه جانبه روابط بین دو کشور مسلمان و همسایه می تواند برای دو ملت و برای منافع دو کشور بسیار امیدبخش باشد.

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز دوشنبه در نشست خبری مشترک با «امامعلی رحمان» همتای تاجیکستانی خود، ضمن خوشامدگویی به وی به عنوان رئیس جمهور کشور دوست،‌ برادر و همزبان، گفت: نشست‌های امروز زمینه تصمیم‌گیری‌های خوبی برای روابط دو کشور شد.
رئیس جمهور با بیان اینکه با تاجیکستان به دلایل مختلف از جمله همسایگی، فرهنگی و دینی، هم‌زبانی و برخورداری از تمدن مشترک ارتباطات خوبی داریم، افزود: مشکلاتی در روابط دو کشور پیش آمده بود که سفر بنده در ابتدای کار دولت به تاجیکستان به نقطه عطفی تبدیل شد و روابط را متحول کرد، به نحوی که فقط در عرصه تعاملات تجاری شاهد افزایش ۴ برابری مبادلات هستیم.

 

گام‌های خوبی برای اجرای تفاهم‌نامه‌های امضا شده بین دو کشور برداشته شده است

دکتر رئیسی با اشاره به اینکه در حوزه‌های دیگر به ویژه اجرای تفاهم‌نامه‌های امضا شده در دوشنبه هم گام‌های خوبی برداشته شده است، اظهار داشت: دو کشور تصمیم و اراده جدی دارند که روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری، فرهنگی و تعاملات در حوزه‌های انرژی، گردشگری، آب و منابع طبیعی و علم و فناوری به طور جدی گسترش یابد.

رئیس جمهور با بیان اینکه ارتقای سطح روابط دوجانبه می تواند به تقویت تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی منجر شود، تصریح کرد: گسترش همه جانبه روابط بین دو کشور مسلمان و همسایه می تواند برای دو ملت و برای منافع دو کشور بسیار امیدبخش باشد.

 

ایران و تاجیکستان نسبت به مسایل منطقه‌ای اشتراک نظر دارند
آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه دو کشور نسبت به مسایل منطقه‌ای اشتراک نظر دارند، خاطرنشان کرد: دو کشور باور دارند که حضور بیگانگان در منطقه ‌به هیچ عنوان امنیت‌ساز نبوده و نخواهد بود  و مسایل منطقه باید با گفتگو و مذاکره میان مسئولین و سران کشورهای منطقه حل و فصل شود. دو کشور معتقدند که حضور بیگانگان برای منطقه و حل مسائل منطقه نه امیدبخش است و نه گره گشا خواهد بود.
رئیس جمهور ادامه داد: ایران و تاجیکستان درباره مساله افغانستان و اینکه باید ‌دولتی فراگیر در این کشور تشکیل شود که همه احزاب، گروه‌ها و اقوام را نمایندگی کند، اتفاق نظر دارند. همچنین هر دو کشور خواهان برقراری ثبات و امنیت در افغانستان و سراسر منطقه هستند و حضور تروریست‌ها در این کشور را بسیار نگران‌کننده می دانند.

 

همکاری بین دو کشور و کشورهای همسایه می‌تواند به تثبیت و تقویت امنیت منطقه کمک کند

دکتر رئیسی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان به هیچ عنوان حضور تروریست‌ها در افغانستان و یا دیگر نقاط منطقه بر نمی تابند، گفت: دو کشور معتقدند که بیگانگان و دست‌های پلید استکبار که داعش و گروه‌های تروریستی را در منطقه تقویت می‌کند، به تنها چیزی که فکر نمی‌کنند، امنیت مردم افغانستان و منطقه است و آنان صرفا به دنبال اهداف سیاسی و منافع خودشان هستند. گواه این سخن حضور ۲۰ ساله ناتو و آمریکایی در افغانستان بود که ‌هیچ نتیجه‌ای جز جنگ و خونریزی و تخریب برای این کشور نداشت.
رئیس جمهور با بیان اینکه ایران و تاجیکستان در زمینه مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و جرایم سازمان‌یافته نیز اشتراک نظر دارند، افزود: همکاری بین دو کشور و کشورهای منطقه در این زمینه می‌تواند به تثبیت و تقویت امنیت منطقه کمک کند.

 

در فضای حسن تفاهم، اعتماد و احترام متقابل گفت و شنودهای مفیدی برگزار کردیم

«امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان نیز در این نشست خبری با ابراز خرسندی از سفر به سرزمین باستانی ایران به فرارسیدن سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان دو کشور اشاره کرد و اظهار داشت: تاجیکستان و ایران در این دوره ۳۰ ساله برای تحکیم و توسعه مناسبات فراگیر تدابیر عملی اندیشیده اند و توانسته اند به سطحی بلند از همکاری‌های سازنده دست یابند.
رئیس جمهور تاجیکستان ملاقات و مذاکرات امروز را ادامه تلاش‌های پیوسته دوجانبه برای گسترش روابط و در تداوم موفقیت های والای مردم دو کشور توصیف و تصریح کرد: امروز در فضای حسن تفاهم، اعتماد و احترام متقابل گفت و شنودهای مفیدی برگزار و مسایل و مناسبات مهم میان تاجیکستان و ایران را بررسی کردیم.

 

موافقتنامه‌های دو کشور تحرکی تازه به تلاش‌ها برای گسترش روابط دوجانبه خواهند بخشید
آقای رحمان با اشاره به برنامه درازمدت همکاری‌های دو کشور تا سال ۲۰۳۰ خاطرنشان کرد: در سفر امروز موافقتنامه های خوبی در زمینه های مختلف اقتصادی، تجاری و نیز فعالیت شورای مشترک ایران و تاجیکستان و کمیته مشترک سرمایه‌گذاری به امضاء رسید. اطمینان دارم این موافقتنامه‌ها به همکاری‌های دو کشور در زمینه سیاسی، اقتصادی و تجارتی، سرمایه‌گذاری و فرهنگی تحرکی تازه خواهند بخشید.
رئیس جمهور تاجیکستان گفتگوهای سازنده سیاسی میان دو دولت را زمینه ساز تحکیم هر چه بیشتر فضای حسن تفاهم و اعتماد متقابل و تامین بیش از پیش منافع دو کشور دانست و گفت: گسترش تعاملات پارلمانی و ارتقای سطح همکاری بخش های خصوصی دو کشور نیز می تواند به تعمیق و تقویت مضاعف روابط تهران و دوشنبه بیانجامد.

 

تاجیکستان علاقمند است از ظرفیت های بندر چابهار و بندرعباس برای حمل و نقل بهره مند شود
آقای رحمان برگزاری نمایشگاه‌های محصولات و همایش‌ها در دو کشور، راه‌اندازی همکاری‌های گسترده بین منطقه‌های آزاد اقتصادی و شهرک‌های صنعتی دو کشور، همکاری‌های تجاری، فنی و فرهنگی، افزایش مراودات میان دو ملت، تقویت زیرساخت های ارتباطی و حمل و نقل و تلاش برای اتصال راه های زمینی دو کشور را از دیگر توافقات به دست آمده در این سفر عنوان کرد و گفت: تاجیکستان علاقمند است از ظرفیت های بندر چابهار و بندرعباس برای حمل و نقل بهره مند شود.
رئیس جمهور تاجیکستان در ادامه با حساس توصیف کردن وضعیت امروز منطقه و جهان، بر ضرورت همکاری دو کشور در زمینه تامین امنیت تاکید کرد و افزود: دو کشور درباره افغانستان دغدغه های مشترک دارند و اعلام کردند که از همه تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک و کمک‌های بشردوستانه برای تأمین امنیت و پیشگیری از فاجعه انسانی در این کشور همسایه استقبال و حمایت می کنند.
آقای رحمان موضع مشترک دو کشور را تأسیس حکومت فراگیر با مشارکت نمایندگان تمام گروه‌های قومی و سیاسی و اجتماعی در افغانستان عنوان کرد و اظهار داشت: باور داریم که تأمین حقوق و آزادی‌های همه مردم افغانستان عامل کلیدی استمرار صلح و ثبات در آن کشور است.
رئیس جمهور تاجیکستان تقویت همکاری‌ها در مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و جنایت‌های سازمان یافته را از دیگر توافقات انجام شده در این سفر دانست و تصریح کرد: همکاری‌های دوجانبه و نیز همکاری دو کشور در چارچوب سازمان های منطقه ای و بین المللی می تواند به رفع دغدغه های مشترک دو کشور در این زمینه‌ها کمک کند.