ظرفیت‌های خوب تولید و تجارت در آذربایجان شرقی، اهمیت ارتباط با همسایگان و صادرات را مضاعف می‌کند
598

آیت‌الله رئیسی در نشست خبری سفر به آذربایجان شرقی:

ظرفیت‌های خوب تولید و تجارت در آذربایجان شرقی، اهمیت ارتباط با همسایگان و صادرات را مضاعف می‌کند

رئیس جمهور اظهار داشت: می‌توان با گفتگو با جمهوری آذربایجان مسیر ریلی بین دو کشور را فعال کرد و این کار قابل انجام است. با توجه به ظرفیت‌های خوب تولید و تجارت در استان آذربایجان شرقی، ارتباط با همسایگان و صادرات برای ما بسیار اهمیت دارد.

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسیع شامگاه پنج‌شنبه در پایان سفر به آذربایجان شرقی در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه در مورد جمع‌بندی خود از برنامه‌های سفر استانی دولت مردمی به این استان به بازدید خود از مجتمع مس سنگون اشاره کرد و گفت: این معدن مس ظرفیت بالایی بیش از میزان تولید و بهره‌برداری فعلی دارد. افزایش میزان تولید و فعال شدن صنایع پایین دستی مرتبط با این معدن موجب افزایش اشتغال و ارزش افزوده می‌شود و این کار باید سریعاً صورت گیرد. 

دکتر رئیسی در مورد اهمیت تجارت و صادرات در استان آذربایجان شرقی افزود: آذربایجان شرقی استان تولید، تجارت و صادرات است. مشکلاتی بین منطقه آزاد و دیگر مناطق وجود داشت که برای رفع آن چند تصمیم گرفته شد.
رئیس جمهور با اشاره به بازدید خود از منطقه جلفا و لزوم فعال‌سازی واحدهای صنعتی در این منطقه گفت: می‌توان با گفتگو با جمهوری آذربایجان مسیر ریلی بین دو کشور را فعال کرد و این کار قابل انجام است. با توجه به ظرفیت‌های خوب تولید و تجارت در استان آذربایجان شرقی، ارتباط با همسایگان و صادرات برای ما بسیار اهمیت دارد.
رئیس جمهور پروژه های نیمه تمام در این استان را موجب رنج مردم دانست و اظهار داشت: زیبنده نیست که سال‌ها پروژه‌های نیمه تمام در مقابل چشم مردم باشد.
دکتر رئیسی استان آذربایجان شرقی را دارای بیشترین میزان بزرگراه در منطقه دانست و بر ضرورت تکمیل پروژه‌های جاده‌ای و ریلی این استان تأکید کرد.
رئیس جمهور افزود: در مجموع با اجرای مصوبات این سفر نه همه پروژه‌های نیمه تمام، بلکه کار تکمیل پروژه‌های نیمه تمام دارای اولویت آغاز می‌شود.
آیت‌الله رئیسی در مورد افزایش و توسعه همکاری با کشورهای همسایه بویژه در منطقه اوراسیا گفت: در این مدت بویژه پس از سفری که برای شرکت در اجلاس شانگهای به تاجیکستان داشتم و در آنجا با روسای کشورهای منطقه گفتگو داشتم، اعلام کردم اولویت ما فعال کردن ارتباطات همسایگی است. تجارت با تاجیکستان در همین مدت ۴ برابر شده است.
رئیس جمهور تأکید کرد: ما به دنبال فعال کردن و توسعه روابط با همسایگان هستیم و شرکت در اجلاس اکو هم همکاری ما با کشورهای همسایه را افزایش داد.
دکتر رئیسی در بخشی دیگر از سخنانش اظهار داشت: نباید تولیدکننده و صادرکننده در صادرات دچار مشکل شوند. تولید دانش‌بنیان باید تجاری‌سازی شود. تمامی شرکت‌های دانش‌بنیان در صندوق نوآوری از سوی دولت مورد حمایت قرار خواهند گرفت. دانش‌بنیان شدن به معنای ضمیمه کردن دانایی به توانایی‌ها است.
رئیس جمهور در مورد اهمیت حفظ محیط زیست و لزوم احیای دریاچه ارومیه گفت: در سفر به آذربایجان غربی تصمیمات خوبی برای احیای دریاچه ارومیه گرفته شد. احیای این دریاچه از اولویت‌های دولت است. در دولت گذشته هم اقداماتی برای این مساله انجام شد اما این اقدامات به نتیجه قطعی نرسیده است.