همدان دار المومنین و دارالمجاهدین است و باید همین فرهنگ را حفظ کند
519

رئیس جمهور در اجتماع پرشور مردم همدان:

همدان دار المومنین و دارالمجاهدین است و باید همین فرهنگ را حفظ کند

رئیس جمهور توجه ویژه به دو مسأله کم‌آبی و اشتغال را اولویت‌های مهم استان همدان خواند و از مدیران دستگاه‌های اجرایی، چه در سطح محلی و چه در سطح ملی خواست در اسرع وقت برای رفع دغدغه‌های مردم در هر دو مورد، برنامه‌ریزی و اقدام کنند.

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور پیش از ظهر امروز پنجشنبه در اجتماع پرشور مردم شهر همدان، با اشاره به تعبیر رهبر انقلاب از این شهر به دارالمومنین و دار المجاهدین، ایمان به خدا و مجاهدت در راه حق را دو ویژگی بارز مردم همدان عنوان کرد و گفت: حقیقتاً همدان مهد مردان و زنان فرهیخته، فقیهان، فیلسوفان، شاعران و چهره‌های نامداری همچون عین‌القضات همدانی، بوعلی و باباطاهر و علمایی است که نه فقط در استان همدان بلکه در جهان اسلام، تأثیرگذار بوده‌اند.
رئیس جمهور ضمن گرامیداشت یاد شهدای این استان به ویژه سردار شهید همدانی و جانباز شهید میرزامحمد سلگی افزود: حقیقتا ایستادگی، مقاومت، رشادت و بصیرت مردم استان همدان در دوران دفاع مقدس، دشمن را ناامید کرد و امروز هم تکلیف همه ما است که در محضر شهیدان، خانواده معزز آنها و همچنین مجاهدان و ایثارگران دِین خود را به اسلام و انقلاب ادا کنیم.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه با تلاش‌ها و اقدامات صورت گرفته در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی بحمدالله چهره همدان و روستاهای آن متفاوت شده، تصریح کرد: برغم همه تلاش‌های صورت گرفته اما همچنان عقب‌ماندگی‌هایی وجود دارد که به فضل الهی با کمک و نظارت مردم، فرهیختگان و صاحب نظران آن را جبران خواهیم کرد.
دکتر رئیسی در ادامه مسئله کم‌آبی را از جمله مشکلات استان همدان خواند و افزود : به مسئولان استان از جمله آقای استاندار ماموریت داده شده که هرچه سریعتر برای رفع مشکلات اولویت دار استان از جمله مسئله کم‌آبی برنامه ریزی و اقدام کنند.
رئیس جمهور رونق تولید، شکوفایی صنایع و توسعه دانش‌بنیان کشاورزی را از جمله اولویت‌های مهم کشور دانست و تاکید کرد: باید واحدهای صنعتی نیمه‌تعطیل یا تعطیل هر چه سریعتر به چرخه تولید بازگردند چرا که فعال کردن صنایع استان و همچنین بخش‌های کشاورزی و دامداری موجب اشتغال بیشتر خواهد شد و نگرانی مردم درزمینه مشکل بیکاری را رفع خواهد کرد.
آیت‌الله رئیسی با اشاره به هدفگذاری مسئولان استانی برای ایجاد ۲۷ هزار شغل در استان همدان تا پایان سال جاری افزود: با توجه به اینکه مسئله بیکاری یکی از نگرانی‌های جدی ما و مردم در این استان است، از مدیران استان می‌خواهم برای ایجاد ۴۰ هزار شغل در همدان برنامه ریزی و با فعال کردن واحدهای تولیدی و همچنین توسعه کشاورزی از طریق اصلاح الگوی کشت، در راستای تحقق این هدف تلاش کنند. دکتر رئیسی در ادامه به مشکل مسکن زوج‌های جوان و اجاره‌نشینی در استان اشاره کرد و گفت: جهش تولید مسکن، نیاز کشور و تکلیف قانونی دولت است. در این زمینه به استاندار و وزیر راه شهرسازی تاکید کرده‌ام کار را با جدیت پیش ببرند. از طرف دیگر با توجه به آمادگی جوانان برای تشکیل تعاونی، می‌توان از ظرفیت آنها نیز بهره برد و با واگذاری زمین‌های دولتی و اعطای تسهیلات، بخش قابل توجه از نیاز استان همدان در زمینه مسکن را مرتفع کرد.
رئیس جمهور با بیان اینکه برنامه‌های دولت بدون مساعدت، همکاری و همیاری مردم موفق نخواهد بود تاکید کرد: افتخار می‌کنیم که در مسیر حل مشکلات کشور از همراهی مردم برخورداریم، صبر و همراهی شما مردم در اصلاح نظام پرداخت یارانه ها دشمن را ناکام گذاشت و یقین داریم ایستادگی‌تان در عرصه‌های مختلف، بعد از این هم دشمن را ناکام‌تر خواهد کرد.
آیت‌الله رئیسی با اشاره به توصیه اخیر رهبر معظم انقلاب مبنی بر توجه به مردم و احترام به آنها، تصریح کرد: به شما مردم عزیز همدان عرض می‌کنم همواره در دولت و در جلسات شوراهای اداری در استان‌ها تأکید کرده‌ام مردم‌داری و توجه به خواست مردم و نیاز آنها، از مهم‌ترین مسئولیت‌های دولت است و باید شعار دولت مردمی با تلاش همه مسئولان عینی و عملی پیدا کند.
دکتر رئیسی جلب رضایت و خوشنودی مردم را جزء مهم‌ترین وظایف دولت دانست و افزود: همه تلاش دولت آن است که در مسائل اقتصادی بسترهای فساد زا را اصلاح کند، روابط ناسالم در سازمان اداری کشور را برچیند و دست رانت‌خواران و مفسدان را از معیشت مردم قطع نماید. ممکن است برخی از این اقدامات دولت ناراحت شوند اما جلب رضایت عموم مردم برای ما مهم است.
رئیس جمهور در بخش پایانی سخنان خود حفظ هویت و اصالت تاریخی و دینی همدان را از ضرورت های مهم فرهنگی این استان عنوان کرد و افزود : استان همدان باید همواره پرچمدار ایمان و مجاهدت در راه خدا و دارالمؤمنین و دارالمجاهدین باقی بماند.
آیت‌الله رئیسی در ادامه توجه به ظرفیت‌های گردشگری، اقتصاد روستایی واقتصاد معدن در استان همدان را مورد تاکید قرار داد و گفت: توجه به این ظرفیت‌ها، رونق تولید و اشتغال و همچنین کاهش مهاجرت روستائیان به حاشیه شهرها را به همراه خواهد داشت و بر این اساس جزء اولویت‌های مهم دولت حمایت از اقتصاد گردشگری، اقتصاد روستایی و اقتصاد معدن در استان همدان است.