سیاست قطعی دولت، استفاده از ظرفیت‌های مردمی در برگزاری مراسم اربعین است
640

آیت‌الله رئیسی در دیدار جمعی از فعالان مردمی راهپیمایی اربعین:

سیاست قطعی دولت، استفاده از ظرفیت‌های مردمی در برگزاری مراسم اربعین است

رئیس جمهور با استقبال از پیشنهاد تشکیل ستاد مردمی اربعین گفت: سیاست قطعی دولت، استفاده از ظرفیت‌های مردمی در برگزاری مراسم اربعین است و از شکل‌گیری ستاد مردمی اربعین حمایت می‌کنیم و آن را به رسمیت می‌شناسیم.

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی شامگاه سه‌شنبه در دیدار با جمعی از فعالین راهپیمایی اربعین در تشریح ویژگی‌های مراسم عظیم اربعین حسینی، گفت: راهپیمایی اربعین نمادی برای بقای عاشورا و یکی از جلوه‌های جبهه بین‌المللی مقاومت است.
رئیس جمهور با تشریح نقش دولت برای تسهیل حضور مردم در مراسم اربعین، تصریح کرد: از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم، در تمامی ارتباطات و دیدارها با مسئولین عراقی، مسائل اربعین را با محوریت حل مشکلات زائرین حسینی پیگیری کرده‌ایم.
آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه انجام وظایف دستگاه‌‌های اجرایی در تسهیل سفر زائران اربعین هیچ منافاتی با مردمی بودن این مناسبت ندارد، اظهار داشت: نقش دستگاه‌های دولتی در مراسم اربعین پشتیبانی و تسهیل‌گری است و از آنجایی‌که موکب‌ها را خود مردم برپا می‌کنند، دستگاه‌های متولی باید وظایف حمایتی خود را انجام دهند.
رئیس جمهور با اشاره به نقش بی بدیل مردم در خدمت رسانی به زائرین اربعین حسینی در زمینه‌‌های مختلف، از پیشنهاد تشکیل ستاد مردمی اربعین که توسط برخی از شرکت‌کنندگان در این جلسه مطرح شد، استقبال کرد و گفت: سیاست قطعی دولت، استفاده از ظرفیت‌های مردمی در برگزاری مراسم اربعین است و از شکل‌گیری ستاد مردمی اربعین حمایت می‌کنیم و آن را به رسمیت می‌شناسیم.
دکتر رئیسی تاکید کرد: کلیه استانداران و مسولین دولتی موظف به حمایت و میدان دادن به ستادهای مردمی اربعین هستند.
رئیس جمهور با تقدیر از مردم برای مدیریت زمان حضورشان در کشور عراق، تصریح کرد: پیش‌بینی‌ها و پیشگیری‌ها در ایام اربعین متناسب و دقیق باشد تا خدای ناکرده شاهد اتفاق‌های ناگوار همانند ازدحام و سرگردانی زائرین نباشیم.
آیت‌الله رئیسی در مورد تردد زائرین غیر ایرانی از کشورمان، تصریح کرد: مرزها باید آماده خدمت‌رسانی و تسهیل تردد زائرین غیر ایرانی و تکریم آنها به عنوان زائرین امام حسین (ع) و میهمانان ما باشد.
پیش از سخنان رئیس جمهور ۱۰ نفر از حاضرین به نمایندگی از فعالین مردمی اربعین حسینی نظرات و پیشنهادات خود را در مورد مسائلی همچون تسهیل عبور زائرین افغانستانی و پاکستانی از ایران برای تشرف به عتبات عالیات، رفع مشکلات حمل‌و‌نقل جاده‌ای و هوایی در مسیرهای ایران و عراق، جلوگیری از ازدحام جمعیت پشت مرزها، تدبیر برای پیشگیری از گرمازدگی زائرین و حضور خبرنگاران فعال در حوزه اربعین مطرح کردند.