اعتماد سیاسی متقابل را در منطقه تقویت کردیم و به دنبال حضور فعال‌تر منطقه‌ای هستیم
173

آیت‌الله رئیسی پیش از عزیمت به ازبکستان:

اعتماد سیاسی متقابل را در منطقه تقویت کردیم و به دنبال حضور فعال‌تر منطقه‌ای هستیم

رئیس جمهور هدف از سفر به ازبکستان را تقویت سیاست همسایگی، همگرایی، پیوستگی و عمومیت بخشیدن به چندجانبه‌گرایی دانست و اظهار داشت: در گام اول توسعه سیاست همسایگی توانستیم اعتماد سیاسی متقابل را در منطقه تقویت کنیم و در گام دوم حضور فعال در منطقه را دنبال می‌کنیم.

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز چهارشنبه پیش از عزیمت به ازبکستان در فرودگاه مهرآباد و در جمع خبرنگاران درباره برنامه‌ها و اهداف این سفر گفت: این سفر به دعوت رئیس جمهور محترم ازبکستان برای دیدار دوجانبه رسمی و نیز شرکت در بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای انجام می‌شود.
رئیس جمهور هدف از این سفر را تقویت سیاست همسایگی، همگرایی، پیوستگی و عمومیت بخشیدن به چندجانبه‌گرایی دانست و افزود: در گام اول توسعه سیاست همسایگی توانستیم اعتماد سیاسی متقابل را در منطقه تقویت کنیم و در گام دوم نقش‌آفرینی اثرگذار جمهوری اسلامی ایران و حضور فعال در منطقه را دنبال می‌کنیم.
دکتر رئیسی ادامه داد: در این مسیر به دنبال آن هستیم تا بتوانیم زیرساخت‌های موجود در آسیا و در وهله اول در کشورهای همسایه، اعم از قدرت و توان اقتصادی، نظام پولی و بانکی و همه ظرفیت‌های دیگر اقتصادی موجود در منطقه را کنار هم قرار دهیم تا بهترین و بیشترین بهره از آنها را در جهت منافع ملت ایران داشته باشیم.
رئیس جمهور در ادامه روابط دوجانبه با ازبکستان را خوب توصیف کرد و اظهار داشت: البته این میزان از روابط، به ویژه در حوزه مبادلات تجاری و اقتصادی کافی نیست. در حال حاضر روابط و مبادلات تجاری دو کشور در مرز ۵۰۰ میلیون دلار است که در سه دهه اخیر شاید بالاترین سطح باشد، اما هم از نظر مسئولین ازبکستان هم از نظر همکاران ما در وزارت امور خارجه و بخش‌های اقتصادی کشور، این میزان کافی نیست و می‌تواند به سطح بسیار بالاتری افزایش پیدا کند.
آیت‌الله رئیسی تبادلات تجاری و اقتصادی، ترانزیت، حمل و نقل و همکاری‌های فرهنگی را از ظرفیت‌ها و زمینه‌های توسعه روابط ایران و ازبکستان برشمرد و تصریح کرد: حوزه تمدنی مشترک دو کشور می‌تواند تاثیر سازنده‌ای در ارتقای سطح روابط دوجانبه داشته باشد. با مذاکرات انجام گرفته میان مقامات تهران و تاشکند، تفاهم‌نامه‌هایی برای گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف اقتصادی، تجاری و فرهنگی آماده شده که در این سر به امضای طرفین خواهد رسید.
رئیس جمهور در ادامه سخنانش با اشاره به تایید ارتقای عضویت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای اصلی سازمان همکاری شانگهای در نشست قبلی این اتحادیه مهم منطقه‌ای در تاجیکستان خاطرنشان کرد: در یکسالی که از تغییر عضویت ایران در سازمان شانگهای سپری شده، لازم بود اسناد این مجموعه مورد بررسی وزارت امور خارجه قرار گیرد که این کار انجام شده و اسناد در دولت به تصویب رسیده است و در حال طی مراحل قانونی خود است.
دکتر رئیسی ادامه داد: یکی از اقدامات مهم در این اجلاس، قطعی شدن این اسناد است تا مسیر حقوقی آنها نیز طی شود و به امضای وزیر محترم امور خارجه کشورمان و وزرای خارجه کشورهای عضو برسند.
رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه در حاشیه اجلاس شانگهای برگزاری دیدارهایی نیز با تعدادی از سران کشورهای شرکت کننده در این نشست برنامه‌ریزی شده است، گفت: برگزاری این دیدارها حتما به توسعه روابط بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه کمک خواهد کرد.
آیت‌الله رئیسی افزود: در این دیدارها و مذاکرات حتما درباره مسائل دوجانبه، مسائل منطقه‌ای و مسائل بین‌المللی گفتگو خواهیم داشت و تلاش خواهیم کرد دیدگاه‌های‌مان را به هم نزدیک کنیم تا نقش‌آفرینی جمهوری اسلامی در منطقه و جهان بیش از پیش ارتقای یافته و اثربخش‌تر شده و روابط با کشورهای همسایه هر چه بیشتر تقویت شود.