مصرانه از مجامع و سازمان‌های بین‌المللی خواستار اجرای عدالت درباره قاتلان حاج قاسم شدیم
994

آیت‌الله رئیسی در هفتمین گفتگوی زنده تلویزیونی:

مصرانه از مجامع و سازمان‌های بین‌المللی خواستار اجرای عدالت درباره قاتلان حاج قاسم شدیم

رئیس جمهور با بیان اینکه با عضویت کشورمان در سازمان شانگهای از نظر اقتصادی ایران به زیرساخت‌های اقتصادی آسیا متصل شد، تاکید کرد: اعضای سازمان شانگهای بخش قابل توجهی از جمعیت جهان و بخش مهمی از اقتصاد جهان را در اختیار دارند لذا ارتباط با این کشورها می‌تواند به توسعه تجارت و اقتصاد کشورمان کمک کند.

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی شامگاه چهارشنبه در هفتمین گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم، سفر به سمرقند به منظور شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان شانگهای و دیدار با سران ۱۰ کشور منطقه را موفق و در راستای توسعه سیاست همسایگی توصیف کرد.
رئیسی جمهور همچنین با اشاره به سفر خود به مقر سازمان ملل متحد گفت: این اولین سفر یک رئیس جمهور ایران به آمریکا پس از ترور سردار حاج قاسم سلیمانی بود و ضرورت داشت در آنجا صدای مظلومیت و اقتدار ملت ایران به گوش جهانیان برسد.

مشروح گفتگوی تلویزیونی رئیس جمهور به شرح زیر است.

آیت الله رئیسی در ابتدای این گفتگو با اشاره به حضور میلیونی زائران ایرانی در آیین اربعین حسینی و نیز ایام شهادت امام رضا (ع) در روزهای پایانی ماه صفر گفت: قبل از هر چیز خداوند را شاکر هستم برای دو رویداد مهم فرهنگی که طی ۱۰ روز اخیر در سفر زائران اربعین و حرم رضوی اتفاق افتاد؛ در رویداد نخست که یک رویداد فرهنگی بزرگ بی نظیر بود، بیش از ۳ و نیم میلیون نفر ایرانی و بیش از ۲۰ میلیون نفر از زائران امام حسین (ع) در عتبات عالیات نسبت به ساحت مقدس اباعبدالله الحسین (ع) عرض ادب و ارادت کردند و یک رویداد بزرگ را رقم زدند.

رئیس جمهور ادامه داد: در مشهدالرضا نیز بیش از چهار و نیم میلیون نفر از سراسر کشور و از جهان اسلام زائر امام رضا(ع) شدند که این رویداد فرهنگی بزرگ برگرفته از عشق مردم نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت بود.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه دولت هم وظیفه خدمتگزاری به مردم، هم وظیفه تسهیل زیارت و هم بهره‌گری از همه امکانات و ظرفیت‌ها را برعهده داشت، ادامه داد: البته میزبان خود مردم بودند؛ چه مردم عزیز عراق و اهل سنت کردستان عراق که از زائران عزیز ما در همه شهرهای این کشور به خوبی میزبانی کردند و چه مردم مشهد که در پذیرایی از زائرین و مهمانان حضرت رضا(ع) خدمت کردند.

رئیس جمهور اظهار داشت: رسالت دولت این بود که با همه ظرفیت در خدمت زائران و مهمانان امام حسین(ع) و علی‌بن موسی‌الرضا(ع) باشد و نسبت به این دو مناسبت باید خداوند متعال را شاکر باشم.

دکتر رئیسی با یادآوری سخن معروف سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مبنی بر اینکه «همه ما ملت امام حسین هستیم» تاکید کرد: این عشق به اهل بیت در هشت میلیون زائری که در این چند روز به کربلا و مشهد سفر کردند، رویدادهایی است که نمی‌شود به سادگی از کنار آنها گذشت. این توفیقی برای دولت در خدمتگزاری است و باید تلاش کنیم اگر کاستی‌ها، مشکلات و ضعف‌های زیرساختی در این مسیر وجود داشت و زائران گاهی اذیت شدند در سنوات دیگر مرتفع شود.

رئیس جمهور در ادامه به دستاوردهای دو سفر اخیر به سمرقند برای شرکت در اجلاس شانگهای و سفر به نیویورک برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل پرداخت و اظهار داشت: عضویت ایران در سازمان شانگهای مسئله و رویداد مهمی است.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه با عضویت کشورمان در سازمان شانگهای از نظر اقتصادی ایران به زیرساخت‌های اقتصادی آسیا متصل شد، تاکید کرد: اعضای سازمان شانگهای بخش قابل توجهی از جمعیت جهان و بخش مهمی از اقتصاد جهان را در اختیار دارند.

رئیس جمهور با یادآوری اینکه اعضای اتحادیه اوراسیا و نیز شانگهای کشورهایی قابل توجه هستند، اظهار داشت: طبیعتا ارتباط اقتصادی و تجاری ایران با این کشورها و با این زیرساخت‌ها حتما می‌تواند به توسعه تجارت و توسعه اقتصادی کشورمان کمک شایانی داشته باشد.

رئیس جمهور ادامه داد: علاوه بر شرکت در اجلاس عمومی سازمان شانگهای که سران کشورها حضور داشتند و عضویت رسمی ایران به طور رسمی اعلام شد، با رئیس جمهور چین هم دیدار داشتم که در این دیدار تصمیم و اراده دو کشور برای اجرای برنامه ۲۵ ساله بین دو کشور مورد تاکید قرار گرفت.

آیت الله رئیسی خاطر نشان کرد: در این نشست توسعه همکاری بین دو کشور در حوزه انرژی که همواره بین ایران و چین وجود داشته و نیز مسایل پولی و مالی برای فعال تر شدن تجارت دوجانبه مورد تاکید روسای جمهور قرار گرفت.

دکتر رئیسی با بیان اینکه مشارکت شرکت‌های چینی در پروژه‌های مهم و اساسی مثل پروژه‌های ریلی در ایران است، اظهار داشت: در دیدار رئیس جمهور چین اراده بر آن شد که این موارد به صورت جد دنبال شود و بتوانیم همکاری دو کشور را در پروژه‌های ریلی بین دو کشور دنبال کنیم.

آیت الله رئیسی در ادامه تاکید کرد: ‌آنچه مسلم است، اینکه ما همکاری‌های خود را به صورت جدی و گسترده بین دو کشور ادامه دهیم.

رئیس جمهور در ادامه به توسعه همکاری‌های دوجانبه با روسیه اشاره کرد و افزود: از زمان سفرم به مسکو تا اجلاس اخیر شانگهای، روابط تجاری ما با روسیه ۸۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه با روسیه در حوزه‌های مختلفی چون فضایی، نفت و انرژی و نیز حوزه تجاری و اقتصادی همکاری داریم، اظهار داشت: در اجلاس شانگهای نیز ارتباطات دوجانبه همچون کریدور شمال و جنوب مطرح شد که این مسیر ریلی بین سرخس و چابهار است.

رئیس دولت سیزدهم به همکاری ایران با هند در بندر چابهار اشاره کرد و گفت: در دیداری که در حاشیه اجلاس شانگهای با آقای مودی نخست‌وزیر هند داشتم اراده دو کشور بر اینکه این همکاری با جدیت ادامه پیدا کند و سرعت آن بیشتر شود تاکید شد تا بتوانیم از این ظرفیت به طور کامل بهره‌برداری کنیم.

آیت الله رئیسی خاطر نشان کرد: توسعه بندر چابهار و سواحل مکران نه فقط برای توسعه ایران منافع بسیاری می‌تواند داشته باشد، بلکه می‌تواند زمینه توسعه خوبی را برای منطقه فراهم کند.

دکتر رئیسی در ادامه به نخستین سفر خارجی خود به عنوان رئیس جمهور به اجلاس شانگهای به میزبانی تاجیکستان اشاره کرد و گفت: از آن زمان تاکنون روابط اقتصادی و تجاری ایران با تاجیکستان در حوزه‌های مختلف ۵ تا ۶ برابر افزایش یافته و همکاری‌های مختلفی هم با کشورهای آسیای مرکزی داریم که این روابط در راستای تداوم سیاست همسایگی است.

رئیس جمهور تاکید کرد: سیاستی که ایران با کشورهای همسایه دنبال می‌کند به اعتماد متقابل بین کشور ما و کشورهای عضو شانگهای منجر شده و اکنون باید به دنبال ارتقای این اعتماد باشیم. در مجموع سیاست همسایگی در تداوم همکاری‌های عینی و عملی بین ما و کشورهای همسایه جواب داده است.

آیت الله رئیسی به دیدارهای دوجانبه در حاشیه اجلاس شانگهای با سران ۱۰ کشور اشاره و تاکید کرد که عمده موضوعات مطرح شده در این دیدارها، توسعه فعالیت‌های اقتصادی و تجاری بین ایران و کشورهای منطقه بود.

رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه در مجمع عمومی سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا حضور نیافتم اما به صورت مجازی در این اجلاس سخنرانی کردم و مواضع جمهوری اسلامی را بیان کردم، اظهار داشت: سفر امسال، نخستین سفرم به نیوریورک بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی «رضوان‌الله تعالی علیه» بود. استنباط ما این بود که باید آنجا صدای ملت ایران می‌بودم و مواضع به‌حق جمهوری اسلامی و ملت ایران و صدای مظلومیت و اقتدار ملت را آنجا در نطق و بیانات و ارتباطات خودم بیان می‌کردم و صدای ملت می‌بودم.

رئیس دولت سیزدهم گفت: ملت ایران در اجلاس عمومی سازمان ملل شاهد بودند که تلاش شد تا مواضع به حق جمهوری اسلامی در مسائل هسته‌ای و آنچه که از مظلومیت و اقتدار ملت ایران و مظلومیت سایر ملت‌ها و  ضرورت اجتناب از سیاست‌های یکجانبه‌گرایی در عالم و اعمال استانداردهای دوگانه در مسائلی نظیر حقوق بشر، تروریسم، مسئله هسته‌ای از سوی کشورهای غربی شاهد هستیم و ملت‌های مستقل را تحت فشار قرار می‌دهند، بیان کنم.

آیت الله رئیسی به بیان مواضع تعلیم و تربیتی جمهوری اسلامی ایران و مواضع آ‌موزشی در اجلاس یونسکو نیز اشاره و تصریح کرد: در این اجلاس به طور مختصر درباره مواضع جمهوری اسلامی، از توجه به اسناد داخلی نظیر سند بنیادین آموزش و پرورش و نیز تعامل و گفتگو با همه کشورها و استفاده از تجربیات آنها سخن گفتم و اعلام کردم که ما، هم مبانی و اصولی داریم و در عین حال اعلام آمادگی کردیم تا با همه کسانی که در این رابطه صاحب نظر هستند، نشست و گفتگو و تعامل داشته باشیم.

رئیس جمهور با اشاره به دیدارهای دوجانبه خود با سران برخی از کشورها و شرکت در نشست‌های علمی و تخصصی با مدیران ارشد رسانه‌ها و رهبران ادیان در آمریکا در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل گفت: در همه این نشست‌ها مسائل مربوط به مواضع جمهوری اسلامی ایران مطرح بود. در این نشست‌ها حتی به آنها مجال نقد کردن نیز دادم تا اگر نکته‌ای هست و یا اشکالی دارند پاسخ دهم تا معلوم شود کدام یک از مواضع منطقی است.

آیت الله رئیسی در پاسخ به این پرسش که آیا در حواشی این سفر و یا ملاقات‌هایی که شکل گرفته نکاتی مطرح شده که کمتر در خبرها منتشر شده باشد؟ اظهار داشت: در نشستی که با آقای مکرون داشتیم مباحث هسته‌ای و دوجانبه مطرح و مروری بر آنچه که موضع جمهوری اسلامی بود و قبلا اعلام شده بود، داشتیم. اعلام کردیم که توافق عادلانه و خوب کاملا قابل دستیابی است و ما برای یک توافق خوب آمادگی داریم، لکن توافق باید عادلانه باشد.

رئیس جمهور در مورد جزئیات دیدار خود با رئیس جمهور فرانسه در نیویورک افزود: نکته محوری مورد تاکید ما این بود که آمریکایی‌ها از این توافق خارج شدند و اروپایی‌ها نیز به تعهدات خود عمل نکردند. آقای مکرون قبول داشتند که اروپایی‌ها به تعهدات خودشان عمل نکردند. من گفتم این بار ما باید پایبندی به تعهدات را محور قرار دهیم. مواضع ما به نحوی بود که ایشان گفتند که می‌روم با آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها صحبت می‌کنم و مواضع شما را برای آنها بیان خواهم کرد و خبر آن را به شما خواهم داد.

دکتر رئیسی با تاکید بر ضمانت طرف‌های غربی به جمهوری اسلامی برای رسیدن به یک توافق خوب، تصریح کرد: یک بار شاهد بودیم که آن‌ها از برجام خارج شدند و به تعهدات خود عمل نکردند لذا نباید دوباره خودمان را گرفتار کنیم.

رئیس جمهور در تشریح دیگر جزئیات دیدار خود با آقای مکرون، گفت: به ایشان گفتم از یک طرف مذاکره می‌کنید و از طرف دیگر قطعنامه به شورای حکام پیشنهاد می‌دهید، این موضوعات با هم نمی‌سازد و نکته‌ای که به آقای مکرون تاکید کردم این بود که شما به عنوان اروپا چقدر از آمریکایی‌ها دنباله‌روی می‌کنید؟ یک مثالی برای ایشان زدم و گفتم در سفری که به منظور شرکت در اجلاسی به فرانسه داشتم، یک فرانسوی می‌گفت عمر این ساختمانی که در آن نشستم از کل عمر آمریکا بیشتر است، لذا حالا شما با این قدمت چرا از آمریکا دنباله‌روی می‌کنید؟ البته ایشان گفت موضع ما مستقل است.

آیت الله رئیسی در ادامه با اشاره به جزئیات نشست خود با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل افزود: در این نشست آقای دبیرکل، به ظرفیت بسیار بالای جمهوی اسلامی ایران برای حل بسیاری از مسائل بین المللی و منطقه ای معترف بود و ما هم در این زمینه اعلام آمادگی کردیم.

رئیس جمهور گفت: در این دیدار همچنین به ایشان گفتم اگر چه سازمان ملل در نیویورک قرار دارد اما این بدان معنا نیست که شما حتما باید تحت تاثیر قدرت‌های بزرگ و آمریکا باشید و در نهایت تاکید کردم که آقای دبیرکل سعی کنید این سازمان، سازمان ملل باشد نه سازمان تحت تاثیر قدرت‌های بزرگ.

دکتر رئیسی در ادامه در پاسخ به سوال دیگر مجری درباره اینکه در نشست با رئیس جمهور فرانسه،  آیا مکرون درباره مسائل داخلی ایران اظهار نظر کرده بود؟ تصریح کرد: خیر، در این نشست بحثی در این مورد نشد و صرفا به شکل کلی درباره حقوق بشر اظهار نظری صورت گرفت که بنده در پاسخ به ایشان گفتم شما خوب می‌دانید که امروز در موضوع حقوق بشر ما در جایگاه مدعی قرار داریم و توجه به مسائل حقوق بشری نه به خاطر مواضع یا مطالبه شما بلکه در ذات جمهوری اسلامی است.

رئیس جمهور ادامه داد: به آقای مکرون گفتم از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره توجه به حقوق انسانها چه در داخل کشور و شهروندان خودمان و چه اقصی نقاط دنیا مورد تاکید بوده و بعد مثالی زدم از موارد نقض حقوق بشر در اروپا و آمریکا و گفتم در همین جایی که من و شما حضور داریم (نیویورک) چقدر نقض حقوق بشر اتفاق می افتد؟ چرا نسبت به آنها اعتراضی صورت نمی‌گیرد؟ این استانداردهای دوگانه شما حتما محل اشکال است و باعث می‌شود دنیا بویژه در این مسائل حرف شما را باور نکند.

آیت الله رئیسی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره آخرین وضعیت پرونده مذاکرات هسته ای نیز گفت: جمهوری اسلامی در آخرین متنی که ارائه کرده بر تضمین قابل اعتماد و حل و فصل مسائل پادمانی به منظور جلوگیری از تقض عهد مجدد طرف غربی و صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی به بهانه های سیاسی پادمانی تاکید داشته است.

رئیس جمهور ادامه داد: در دیدار رئیس جمهور فرانسه نیز برغم تلاش آقای مکرون برای توجیه رویکرد سیاسی آژانس انرژی اتمی، به او گفتم مصادیق متعددی از سیاسی کاری آژانس وجود دارد. اول اینکه گاها روسای آژانس به تهران می آیند و پس از بازید از صنعت هسته ای ما رسما اعلام می کنند که انحرافی در فعالیت های هسته ای ایران صورت نگرفته اما به محض اینکه به اروپا باز می گردند یا از سوی رژیم صهیونیستی با آنها تماسی گرفته می شود لحن و ادبیاتشان تغییر می کند که این تغییر موضع نشان از رویکرد سیاسی به مسئله است.

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: از ایشان پرسیدم چرا شما شبهاتی را که امروز علیه فعالیت هسته ای ایران ایجاد کرده اند مورد توجه قرار می دهید اما زمانی که از سوی همین آژانس ۱۵ بار عدم انحراف در فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی ایران مورد تایید قرار گرفت به آن توجه نداشتید؟ برغم این رویکرد سیاسی  بر اساس ادعاهای آنها به بازرسان اجازه دسترسی به دوربین ها و بازبینی آنها داده شد تا غیر واقعی بودن ادعاها علیه صنعت هسته ای ما  روشن شود.

رئیس جمهور گفت: بر این اساس در این دیدار بر دو اصل حل و فصل  مسائل پادمانی است  و رفع پایدار تحریم‌ها با امکان انتفاع اقتصادی ملت ایران تاکید شد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: به ملت عزیز ایران بگویم در تمام مذاکراتی که در شانگهای و نیویورک داشتم رغبت بسیار برای همکاری با جمهوری اسلامی ایران وجود داشت. تمامی سران کشورهایی که با آنها ملاقات کردم، تأکید بر کار با جمهوری اسلامی و افزایش صادرات ایران به کشورشان داشتند.

آیت‌الله رئیسی افزود: همه آنها تأکید داشتند که امروز به‌رغم فضای تحریمی که برای جمهوری اسلامی ایران وجود دارد می‌خواهیم با ایران کار کنیم. این برای ما خیلی مهم است، هم کشورهای همسایه تأکید داشتند، هم کشورهای دیگری که با آنها ملاقات داشتیم این را می‌گفتند. قصد ما برای تعامل و ارتباط اقتصادی و تجاری با همه کشورها است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: شرق یا غرب برای ما فرقی نمی‌کند. منتها کشورهایی که بخواهند بهتر کار کنند زمینه برای کار خیلی زیاد است. باید تمام فعالان اقتصادی برای استفاده از این فرصت که همه آمادگی و رغبت کار اقتصادی و فعالیت اقتصادی و تجاری با جمهوری اسلامی را دارند تلاش کنند تا سهم خودمان را در تجارت منطقه و ترانزیت منطقه افزایش دهیم. این زمینه‌ها کاملاً امروز برای جمهوری اسلامی فراهم است.

آیت الله رئیسی درباره ابتکارش در نشان دادن تصویر حاج قاسم سلیمانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که بسیار مورد توجه محافل سیاسی و رسانه‌ها قرار گرفت و پیام و هدف این ابتکار، گفت: می‌خواستم عرض کنم که مؤسس داعش آمریکایی‌ها بودند، طبق اعتراف خودشان و آنچه که برخلاف همه موازین حقوق بشری بود به دست داعش و حامیان داعش اتفاق افتاد. قهرمان مبارزه با داعش و تروریسم حاج قاسم سلیمانی بود و کسی که قهرمان مبارزه با تروریسم بود، به دست آمریکایی‌ها، به دست رئیس جمهور سابق آمریکا به شهادت رسید.

رئیس‌جمهور ادامه داد: می‌خواستم آنجا بگویم شما که به غلط مدعی حقوق بشر شده‌اید، تشکیل دهنده داعش هستید و کسی که حقیقتاً برای حقوق انسان‌ها، برای امنیت منطقه تلاش کرد او به دست شما به شهادت می‌رسد و نکته دوم اینکه پیام مظلومیت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران را و حاج قاسم سلیمانی را برسانم. مسأله دیگر خواست جدی ما برای محاکمه عامران و مباشران این جنایت هولناک بود. اینجا یک تروریسم دولتی اتفاق افتاده است. یعنی عالماً، عامداً، قاصداً کسی که میهمان کشور ثالث بود را به شهادت رساندند.

آیت الله رئیسی افزود: اگر این مسئله در دنیا رسیدگی نشود، اگر اینها به مجازات نرسند بی‌عدالتی و ظلم در دنیا رواج پیدا خواهد کرد و هر کسی دست به جنایت می‌زند. لذا مصرانه از مجمع عمومی و سازمان‌های بین‌المللی خواستم که تلاش کنند برای اینکه قاتلان حاج قاسم سلیمانی به مجازات برسند و عدالت در مورد آنها اجرا شود.

رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که همزمان با سخنرانی شما در مجمع عمومی سازمان ملل که البته در ادوار گذشته سابقه داشته است، فراخوان‌هایی توسط ضدانقلاب و معاندان در برگزاری تجمعات مختلفی ارائه می شد، آیا شما از این موضوع مطلع بودید، گفت: بله. فراخوان‌های زیادی سرداده شد که هیچ اثربخشی در آن وجود نداشت که بخواهد تردیدی در ما یا مخاطبان ما ایجاد کنند. زمانی که سخنرانی‌ من در مجمع عمومی سازمان ملل پایان یافت، برخی گفتند که بعد از سخنرانی ۲ رئیس جمهور دیگر، نوبت سخنرانی جو بایدن رئیس جمهور آمریکاست که به طور طبیعی وقتی سخنرانی‌ من در صحن سازمان ملل تمام می شد باید به محل استقرارمان باز می‌گشتیم.

آیت الله رئیسی ادامه داد: ما پس از سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل پیاده به طرف هتل محل استقرار حرکت کردیم. برخی فکر می‌کردند ما این کار را نخواهیم کرد که برای ما اقدام راحتی بود و آنها هم فکر می‌کردند که با توجه به فراخوان‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیریم، اما معلوم شد اقدامات آنها مانند همیشه بی‌اثر و بی‌رمق است.

رئیس جمهور تصریح کرد: جریان منافقان همواره در طول سال‌هایی که روسای جمهوری ایران به نیوریورک سفر می کردند از این اجتماعات داشتند، اما به نظرم امسال در مقایسه با سال های گذشته اجتماعاتشان بی‌رمق‌تر از همیشه بود و تنها با سر دادن وعده های واهی به صحنه آمدند.

آیت الله رئیسی تاکید کرد که بحمدالله هیأت جمهوری اسلامی توانست به همه اهدافی که داشت با موفقیت دست یابد و امیدوارم توانسته باشیم پیام رسان ملت ایران باشیم. با وجود همه تلاش‌هایی که کردند تا پیام ملت ایران به دنیا مخابره نشود اما به مخاطبان مخابره شد و با وجود این تلاش‌ها این کار انجام گرفت و توانستیم مواضع جمهوری اسلامی و هم پیام مظلومیت و اقتدار جمهوری اسلامی را بیان کنیم و درعین حال با روسای کشورها از قاره‌های مختلف ملاقات داشتم که همه اعلام آمادگی می کردند تا مشتاقانه با جمهوری اسلامی ایران همکاری داشته باشند.

رئیس جمهور در ادامه درباره نشست‌هایی که در نیویورک با خبرنگاران و اندیشمندان سیاسی این کشور داشت، گفت: در این نشست ها پرسش هایی در مورد مواضع جمهوری اسلامی ایران مطرح شد که از جمله می توان به اینکه چرا آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند و یا چرا اروپایی‌ها به تعهداتشان عمل نکردند، اشاره کرد.

آیت الله رئیسی اظهار داشت: محور دیگر صحبت های خبرنگاران و اندیشمندان سیاسی آمریکایی به موضوع پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمان تحریم ها باز می گشت که به آنها تاکید کردم که بیشترین تحریم در حوزه هسته‌ای و صنعت نظامی اعمال شده اما امروز دنیا معترف است که ایران در صنایع نظامی و هسته ای خود بسیار پیشرفت کرده است.

دکتر رئیسی تاکید کرد: در این جلسات متذکر شدم با اینکه محدودیت‌ها و تحریم‌ها، به ایران فشارهایی وارد کرده، اما امروز ملت ایران می‌تواند با عزت اعلام کند که فشار حداکثری آمریکایی‌ها را شکست داده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه خود آمریکایی‌ها نیز به شکست تحریم ها معترفند، اظهار داشت: پیشرفت‌هایی که جمهوری اسلامی داشته بسیار مهم است. در جلسه‌ای که با ایرانیان مقیم نیویورک داشتم یک خانم پزشک شیرازی در سخنانی به استناد آمارهای بانک جهانی پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران را با بعضی از کشورهای اروپایی مقایسه کرد.

آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه امروز کسی منکر پیشرفت‌های جمهوری اسلامی نیست، تاکید کرد: دلیل اینکه علیه ما توطئه می‌کنند این است که می بینند با وجود تحریم‌ها توانستیم در حوزه‌های اقتصادی دچار توقف و ایستایی نشویم و یک حرکت مقتدرانه داشته باشیم.

رئیس دولت سیزدهم خاطر نشان کرد: غرب امروز این را فهمیده است که کشور با وجود تحریم ها و زحمت‌هایی که برای جمهوری اسلامی ایجاد شد، متوقف نشد.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: تحریم ها به هیچ‌وجه ما را متوقف نخواهد کرد و زندگی مردم را به این قرارداد (برجام) بند نمی‌کنیم بلکه در مذاکرات شرکت کردیم و توافق عزتمندانه و توافق خوب و عادلانه را پیگیری می‌کنیم.

آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه پیشرفت جمهوری اسلامی در حوزه‌های مختلف بویژه اقتصادی ادامه دارد، افزود: قبل از اینکه به دولت بیایم این نگاه سران کشورهای همسایه و خارجی را از نزدیک ندیده بودم، اما امروز بعد از حدود ۱۳۰ نشستی که با کشورهای خارجی از آغاز دولت داشتم می بینم که در هر کدام از این نشست‌ها اعتراف می کنند که ایران با وجود تحریم‌ها، پیشرفت کرده است.

آیت الله رئیسی افزود: توطئه‌هایی که علیه کشور می‌شود دقیقاً برای این است که می‌خواهند کشور را متوقف کنند چون شاهد هستند علیرغم فشارها و تحریم‌ها توانستیم گام‌های بلندی در زمینه رشد و پیشرفت کشور برداریم.

خبر تکمیل می‌شود ... .