تصویب آیین نامه اجرایی اعطای اعتبار مالیاتی به شرکت‌های دانش بنیان با هدف حمایت از تعمیق فناوری
194

در جلسه هیئت دولت صورت گرفت؛

تصویب آیین نامه اجرایی اعطای اعتبار مالیاتی به شرکت‌های دانش بنیان با هدف حمایت از تعمیق فناوری

در جلسه بعدازظهر امروز یکشنبه هیئت دولت به ریاست آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی، هیئت وزیران به منظور حمایت از تعمیق فناوری و استفاده حداکثری از توان شرکت‌های دانش بنیان، آیین نامه اجرایی بند (ت) ماده (۱۱) قانون جهش تولید دانش بنیان درخصوص اعطای اعتبار مالیاتی به شرکت‌های دانش بنیان را به تصویب رساند.

به موجب ماده (ت) ماده (۱۱) قانون جهش تولید دانش بنیان، موارد زیر به عنوان اعتبار مالیاتی با قابلیت انتقال به سنوات آتی به شرکت‌ها و مؤسسات متقاضی اعطاء شده و به همین میزان از مالیات قطعی شده سال تخصیص سرمایه مذکور یا سال‌های بعد کسر می‌شود:

- حداکثر ۳۰ درصد سرمایه گذاری مستقیم شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران و یا بازار اول و یا دوم فرابورس ایران و یا شرکت‌های دارای سرمایه ثبتی به میزان حداقل یک سی ام سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی، در شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان و فناور

- سرمایه گذاری غیرمستقیم شرکت‌های مذکور در تأسیس یا افزایش سرمایه صندوق‌های پژوهش و فناوری موضوع ماده (۴۴) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و صندوق‌ها و نهادهای سرمایه گذاری مندرج در قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران که فعالیت آنها در تأمین مالی فناوری و نوآوری و فعالیت‌های دانش بنیان به تأیید شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش بنیان رسیده باشد.

براساس آیین نامه اجرایی بند قانونی یاد شده، مواردی که به عنوان سرمایه گذاری شرکت‌های مندرج در این آیین نامه مورد تأیید نمی باشد، عبارتند از: هزینه کرد مرتبط با خرید زمین، ساختمان و یا احداث آن و هزینه‌های عمرانی عمومی از قبیل  تسطیح، دیوارکشی، محوطه‌سازی و راهسازی و خرید خودرو.

مصادیق سرمایه گذاری، فهرست اسامی شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان و فناور دارای مجوز از مراجع ذی ربط و فهرست صندوق‌ها و نهادهای سرمایه پذیر غیر مستقیم که مورد تأیید و واجد شرایط می‌باشند، تا پایان دی ماه هرسال، برای بهره برداری در سال بعد توسط دبیرخانه شورا منتشر و اعلام عمومی می‌گردد. درصورت عدم انتشار فهرست در هر سال، آخرین فهرست منتشر شده دارای اعتبار است.

 

تعیین تعرفه هزینه خدمات مناطق ویژه اقتصادی در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

هیئت وزیران به پیشنهاد دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی، تعرفه هزینه خدمات مناطق ویژه اقتصادی در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ را تعیین کرد.

به موجب تصمیم هیئت وزیران، تعرفه‌های هزینه خدمات سال ۱۴۰۰ سازمان‌های مناطق ویژه اقتصادی (کشتی سازی خلیج فارس، ارگ جدید- صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، پتروشیمی، دوغارون، کاوه- یزد، لامرد، لاوان، سلفچگان، لرستان، سمنان، جهان آباد همدان، گرمسار، انرژی پارس، شهرکرد، سیرجان، سهلان، زرندیه، رفسنجان، پیام، پارسیان، بوشهر، بندرامام خمینی، بندر شهید رجایی، بندر بوشهر، بندر نوشهر، بندر امیرآباد، بندر آستارا، شیراز، سرخس، بیرجند، اسلام‌آباد غرب، بجنورد، بانه، دامغان، کاشان، کازرون، مهران و نمین) تعیین شد.

همچنین سازمان مسئول هر یک از مناطق ویژه اقتصادی ضمن رعایت صرفه و صلاح و ایجاد جذابیت سرمایه گذاری و بهبود وضعیت واحدهای تولیدی دانش بنیان، می‌تواند حداکثر تا ۲۵ درصد تخفیف نسبت به تعرفه‌های مصوب برای واحدهای تولیدی دانش بنیان اعمال کند.

لازم به ذکر است، این تصویب نامه با لحاظ نرخ تورم اعلامی از سوی مرکز آمار ایران، برای سال ۱۴۰۱ نیز در مناطق ویژه اقتصادی فوق قابل اعمال است.

 

موافقت با پیشنهاد اصلاح آ‌یین نامه استخدامی دهیاری‌های کشور

هیئت وزیران به منظور ایجاد رضایتمندی و ارتقای امنیت شغلی دهیاران، پیشنهاد وزارت کشور مبنی بر اصلاح آیین نامه استخدامی دهیاری‌های کشور را به تصویب رساند.

به موجب اصلاح آیین نامه مذکور، بکارگیری نیروی انسانی در دهیاری‌ها براساس تشکیلات مصوب و در چهارچوب قانون کار انجام خواهد شد. مدت قرارداد کار با نیروهای بکار گرفته شده یک ساله بوده و تمدید آن در صورت تأمین اعتبار، نیاز به خدمت و رضایت از عملکرد بلامانع خواهد بود.

همچنین بکارگیری نیروی انسانی در دهیاری‌ها، طبق تشکیلات مصوب، رعایت مراتب شایستگی، برابری فرصت‌ها، با موافقت وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور) از طریق آزمون عمومی امکانپذیر است و چگونگی اجرا به موجب دستورالعملی است که ظرف سه ماه از ابلاغ این آیین نامه، توسط وزارت کشور تهیه و ابلاغ می شود.

برای دهیاران متقاضی خدمت در دهیاری منوط به شرکت در آزمون عمومی به ازای هر سال سابقه خدمت به عنوان دهیار تا سقف ۵۰ درصد حداقل نمره قبولی، به نمره آزمون آنها اضافه می‌شود. نحوه محاسبه امتیازات متناسب با سوابق خدمت تمام وقت یا پاره وقت دهیاران در دستورالعمل مربوط پیش بینی خواهد شد.

داوطلبان استخدام در دهیاری باید در زمان ثبت نام حداقل ۲۰ سال سن داشته باشند. شرایط اختصاصی جهت شرکت در آزمون در آگهی بکارگیری نیرو تعیین خواهد شد. همچنین کارگران خدماتی و رانندگان از شرط دارا بودن گواهینامه پایان دوره متوسطه (دیپلم) معاف هستند.

حقوق و مزایای دهیار و نیروهای دهیاری براساس مصوبات شورایعالی کار و اعتبارات مصوب دهیاری، متناسب با ساعات کار و نوع شغل تعیین‌ می‌شود. دستورالعمل نحوه تعیین حقوق و مزایای دهیاران و نیروهای دهیاری توسط سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تهیه و ابلاغ خواهد شد.

همچنین استانداردهای لازم برای آموزش کارکنان دهیاری‌ها توسط وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور) تهیه و ابلاغ می‌شود.

در صورت تخلف دهیاران و کارکنان دهیاری‌ها، براساس قانون کار به تخلفات آنها رسیدگی می‌شود. دهیارانی که به صورت مأمور از دستگاه‌های اجرایی به عنوان دهیار مشغول خدمت می‌باشند، مشمول قانون رسیدگی به تخلفات اداری هستند.

 

دولت آیین نامه حمایت از تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین در حوزه صنعت، معدن و تجارت را اصلاح کرد

با تصویب دولت و به منظور جلب نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، آیین نامه حمایت از تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین در حوزه صنعت، معدن و تجارت اصلاح شد.

براساس اصلاح مصوبه مذکور، وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است به منظور توسعه فعالیت‌های دانش بنیان و فناوری و نوآوری، در چهارچوب قوانین و مقررات نسبت به ایجاد (۴۰) شهرک فناوری جدید ظرف ۵ سال، از محل اعتبارات مصوب مربوط که مکان و حوزه فعالیت آن توسط این وزارتخانه تعیین می شود، اقدام نماید.

همچنین ایجاد مدارس و هنرستان‌های دانش بنیان و هوشمند توسط وزارت آموزش و پرورش با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت براساس آمایش وزارتخانه‌های یاد شده و با رعایت قوانین و مقررات مربوط مجاز است.

 

آیین نامه حمایت از تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین در حوزه اقتصاد اصلاح شد

هیئت وزیران با پیشنهاد معاونت حقوقی رئیس جمهور مبنی بر اصلاح آیین نامه حمایت از تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین در حوزه اقتصاد موافقت کرد.

به موجب اصلاح آیین نامه یاد شده، سازمان امور مالیاتی کشور موظف است معادل هزینه‌های تحقیق و توسعه شرکت‌ها و مؤسسات متقاضی را که به تأیید معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور رسیده است، به عنوان اعتبار مالیاتی محسوب نماید به نحوی که معادل هزینه‌های تحقیق و توسعه از مالیات قطعی شده همان سال یا سال‌های آتی شرکت‌های یاد شده کم شود.

 

اصلاح آیین نامه اجرایی مربوط به اختصاص بخشی از بودجه هزینه‌ای دستگاه‌های اجرایی برای هم افزایی و ارتقای فعالیت‌ها و تولیدات فرهنگی

هیئت وزیران به منظور تأمین نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین درخصوص آیین نامه اجرایی بند (ز) تبصره (۹) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور موضوع اختصاص تا ۲ درصد از بودجه هزینه‌ای دستگاه‌های اجرایی برای هم افزایی و ارتقای فعالیت‌ها و تولیدات فرهنگی، به پیشنهاد معاونت حقوقی رئیس جمهور، آیین نامه اجرایی مذکور را اصلاح کرد.

به موجب این اصلاحیه، دستگاه‌های اجرایی در راستای مردمی سازی دولت و حمایت از طرح‌های فرهنگی دارای اولویت، در صورتی که بخواهند اعتبارات موضوع این آیین نامه را هزینه نمایند، موظفند حداقل ۵۰ درصد این اعتبارات را جهت حمایت، مشارکت و یا خرید خدمت از نهادهای مردمی که دارای صلاحیت‌های مدنظر کارگروه هستند، به صندوق اعتباری هنر واریز نمایند.

همچنین در اجرای اصل عمل متقابل دولت بوسنی و هرزگوین جهت واگذاری دو باب ساختمان با شرایط اجاره طولانی مدت (۵۰ ساله) برای استقرار دفتر و اقامتگاه سفارت جمهوری اسلامی ایران در سارایوو، هیئت وزیران به وزارت امور خارجه اجازه داد اقدامات لازم برای استملاک یک پلاک ثبتی واقع در بخش (۱۱) تهران، از سوی سفارت دولت بوسنی و هرزگوین را در قالب اجاره (۵۰) ساله و با پیش بینی تدابیر لازم برای اطمینان خاطر از تبدیل وضعیت املاک ایران در بوسنی و هرزگوین انجام دهد.

 

اصلاح آ‌یین نامه اجرایی مربوط به انعقاد قراردادهای تسهیلات مالی و تعهد به تأمین منابع مالی با رعایت قانون عملیات بانکی بدون ربا

به منظور جلوگیری از بروز اختلال در روند تأمین مالی طرح‌ها و پروژه‌های توسعه‌ای کشور و بازپرداخت تسهیلات مالی اعطایی به دستگاه‌های اجرایی، هیئت وزیران با اصلاح آیین نامه اجرایی قانون اصلاح ماده (۵۶) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت درخصوص انعقاد قراردادهای تسهیلات مالی و تعهد به تأمین منابع مالی با رعایت قانون عملیات بانکی بدون ربا موافقت کرد.

به موجب اصلاحیه مذکور و الحاق یک تبصره به ماده (۵) آیین نامه یاد شده، ضمانت سازمان برنامه و بودجه کشور برای تأمین کنندگان منابع مالی به منظور پرداخت اصل و سود تسهیلات مالی اعطایی به دستگاه‌های اجرایی در قالب انعقاد قرارداد تأمین مالی کافی بوده و دستگاه اجرایی در حدود اعتبارات مصوب تخصیص یافته مسئول بازپرداخت است.

 

مجوز دولت به وزارت راه و شهرسازی برای امضای موقت موافقتنامه کشتیرانی تجاری بین ایران و ساحل عاج

در راستای سیاست کلان و راهبردی وزارت متبوع بر توسعه همکاری با سایر کشورها به ویژه کشورهای مهم آفریقایی از جمله کشور ساحل عاج به عنوان یکی از کشورهای مهم سواحل غرب آفریقا، هیئت وزیران به این وزارتخانه اجازه داد نسبت به انجام مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقتنامه کشتیرانی تجاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ساحل عاج اقدام نماید.

 

اعلام نظر دولت درخصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس

دولت در ادامه، ضمن اعلام نظر درخصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان خود را برای پیگیری طرح‌های مربوط تعیین کرد.