توسعه روابط با چین عقب‌ماندگی جدی دارد که باید آن را برطرف کنیم
141

دکتر رئیسی پیش از عزیمت به چین مطرح کرد؛

توسعه روابط با چین عقب‌ماندگی جدی دارد که باید آن را برطرف کنیم

رئیس جمهور اراده جدی ایران و چین برای ارتقای سطح روابط را زمینه بسیار مناسبی برای تحقق این هدف توصیف و تصریح کرد: دو کشور روابط خوبی در حوزه‌های اقتصادی، تجاری، انرژی، مسایل مالی و پولی دارند که گسترش آنها باید با جدیت دنبال شود.

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی عصر امروز دوشنبه، پیش از عزیمت به چین در گفتگویی درباره برنامه‌های سفر رسمی خود به این کشور با اشاره به اینکه این سفر به دعوت رسمی جناب آقای «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین انجام می‌شود، گفت: در این سفر در وهله اول اجرای سند راهبردی ۲۵ ساله‌ای که بین دو کشور به امضا رسیده دنبال می‌شود.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین روابط گسترده‌ای دارند، اما ظرفیت‌های متنوع دو کشور، زمینه مناسبی برای ارتقای سطح همکاری‌های فیمابین به ویژه در عرصه‌های اقتصادی و تجاری فراهم آورده است، افزود: در توسعه روابط با چین یک عقب‌ماندگی جدی داریم که باید آن را برطرف کنیم.
دکتر رئیسی ایران و چین را دو کشور مستقل با منافع مشترک در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی دانست و اظهار داشت: جبران عقب‌ماندگی توسعه روابط دو کشور نیازمند شناخت دقیق ظرفیت‌های متقابل و تلاش برای تبادل و بالفعل کردن این ظرفیت‌ها به ویژه در عرصه اقتصادی است.
رئیس جمهور اراده جدی دو کشور برای ارتقای سطح روابط را زمینه بسیار مناسبی برای تحقق این هدف توصیف و تصریح کرد: دو کشور روابط خوبی در حوزه‌های اقتصادی، تجاری، انرژی، مسایل مالی و پولی دارند که گسترش آنها باید با جدیت دنبال شود.
آیت‌الله رئیسی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای امضای ۲۰ سند همکاری در این سفر میان مسئولان و مقامات عالی دو کشور، خاطرنشان کرد: توسعه روابط راهبردی دو کشور در عرصه‌های دوجانبه و منطقه‌ای به شکل جدی دنبال خواهد شد.
رئیس جمهور با اشاره به عضویت قطعی کشورمان در سازمان همکاری شانگهای و گسترش روابط منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران با چین با بهره‌گیری از ظرفیت‌های این سازمان گفت: عضویت ایران در سازمان شانگهای زمینه مناسبی برای گسترش روابط با همه کشورهای آسیایی از جمله کشور بزرگ چین است.
دکتر رئیسی همچنین به مواضع و دیدگاه‌های مشترک ایران و چین درباره مسائل بین‌المللی اشاره کرد و افزود: دو کشور در زمینه مقابله با یکجانبه‌گرایی و برخورداری از استقلال سیاسی مواضع مشترکی دارند که ما را کنار هم قرار داده و باعث شکل‌گیری همکاری‌های خوبی میان ایران و چین در حوزه‌های سیاسی و بین‌المللی شده است.
رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: در این سفر همچنین دیدارهایی با رئیس جمهور چین و مسئولین عالی این کشور خواهیم داشت و اعضای هیئت عالی‌رتبه همراه نیز دیدارها و نشست‌هایی با یکدیگر خواهند داشت و امیدوارم در مجموع این سفر برای توسعه روابط همه جانبه موثر بوده و سطح روابط دو کشور را در راستای خواست دو کشور ارتقا دهد.