آیت‌الله رئیسی: روابط ایران و عراق نه روابطی معمول بلکه راهبردی است
200

نشست مطبوعاتی مشترک روسای جمهور ایران و عراق؛

آیت‌الله رئیسی: روابط ایران و عراق نه روابطی معمول بلکه راهبردی است

رئیس جمهور با اشاره به اینکه روابط ایران و عراق روابطی معمول نبوده بلکه راهبردی است، اظهار داشت: اراده دو کشور بر توسعه روابط در تمام حوزه‌هاست؛ ارتباطات ما با عراق و کشورهای منطقه مبتنی بر نگاه به منافع مشترک و امنیت ملت‌های منطقه است.

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز شنبه در نشست مطبوعاتی با «عبداللطیف‌ رشید» رئیس‌ جمهور عراق گفت: در این سفر مذاکرات خوبی بین ما در حوزه‌های مختلف انجام شد‌ و اراده دو کشور بر توسعه روابط در تمام‌ حوزه‌هاست.
رئیس جمهور با بیان اینکه روابط ایران‌ و عراق یک روابط معمول نبوده، بلکه روابطی راهبردی است، تصریح کرد: سطح روابط تجاری و اقتصادی دو کشور بیش از ۱۰ میلیارد است که می‌تواند به سطوح بالاتری ارتقا یابد.
دکتر رئیسی خاطرنشان کرد: روابط تهران و بغداد در حوزه زیرساختی همچون آب، برق، گاز و انرژی باید به نحوی ادامه یابد که استفاده از ظرفیت‌های موجود نیازهای دو طرف را به‌طور کامل مرتفع کند.
رئیس جمهور همچنین با اشاره به تفاهم‌نامه امنیتی میان ایران و عراق و نقش آن در ارتقای امنیت منطقه تصریح کرد: امنیت عراق برای ما اهمیت دارد و کوچک‌ترین ناامنی در عراق ناامنی در ایران محسوب می‌شود.
آیت‌الله رئیسی با اشاره به تبعات حضور آمریکایی‌ها در منطقه خاطرنشان کرد: ما به همان اندازه که انجام‌ مذاکرات بین کشورهای منطقه را مفید می‌دانیم، حضور نیروهای بیگانه در منطقه را مضر می‌دانیم‌ و حضور آمریکایی‌ها را مخل امنیت منطقه تلقی می‌کنیم. ارتباطات ما با عراق و کشورهای منطقه مبتنی بر نگاه به منافع مشترک و امنیت ملت‌های منطقه است، ولی آمریکایی‌ها دنبال منافع خود هستند.
رئیس جمهور گفت: روابط خوبی که بین ایران و عراق برقرار است، حتماً به همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد انجامید و منافع دوطرف‌ ایجاب می‌کند در کنار هم باشیم و تفاهم و همکاری را ادامه دهیم.
دکتر رئیسی در بخش دیگری از این نشست خبری درباره پیشنهاد همتای عراقی خود برای همکاری دو کشور در مبارزه با تجارت مواد مخدر‌ گفت: امروز برای مردم منطقه و جهان روشن است که جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارد‌ و در این راه شهدای زیادی را تقدیم کرده است.
آیت‌الله رئیسی افزود: روزی به مقامات کشورهای اروپایی گفتم که اگر ایران نبود، شما در مواد مخدر غوطه‌ور بودید و باید در این زمینه قدردان جمهوری اسلامی باشید. ایران از ابتدای انقلاب تاکنون کارنامه درخشانی در مبارزه با مواد مخدر دارد و کشورهای منطقه هم باید همکاری واقعی برای مبارزه با جرایم سازمان یافته و مواد مخدر داشته باشند.
رئیس جمهور همچنین وظایف سازمان ملل در حمایت از کشورها برای مقابله با جرایم سازمان یافته و مواد مخدر را یادآور شد و گفت: تاکنون حمایت‌های سازمان ملل در حد حرف و تشکر از ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران بوده ولی این کار خطیر، عزم و اراده‌ای جدی و حمایت واقعی می‌طلبد.
آیت‌الله رئیسی در عین حال خاطرنشان‌ کرد: اینکه عراق نیز در زمینه مبارزه با مواد مخدر مصمم است، باعث خرسندی است.
رئیس جمهور همچنین با اشاره به موضوع آب و حق‌آبه کشورها از ذخایر آبی منطقه گفت: کشورهای منطقه نسبت به آب و میزان ذخایر آبی منطقه حقوقی دارند و حق‌آبه‌ای برای همه مورد توافق قرار گرفته که باید به این حقوق پایبند و متعهد بود.
دکتر رئیسی افزود: جمهوری اسلامی ایران بر رعایت حق‌آبه خود و ذخایر آبی منطقه تأکید دارد و معتقدیم حق‌آبه کشورهای منطقه باید مانند دیگر دخایر و منابع‌ کشورها، محترم شمرده شود.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما همچنان که بر بهره‌برداری ایران از اروند تأکید داریم، حق‌آبه عراق را نیز طبق قراردادهایی که در گذشته به امضا رسیده، محترم می‌شماریم و حتماً هر دو کشور باید به این حق متعهد و پایبند باشند تا مشکل و اخلالی ایجاد نشود.
آیت‌الله رئیسی با اشاره به اینکه در نشست با همتای عراقی خود و هیأت‌ همراه وی مقرر شد پیرو مذاکرات وزرای نیروی دو کشور، مذاکرات بین دو وزیر ادامه یابد تا بتوانند مسائل فیمابین را چه از نظر فنّی و چه به لحاظ حقوقی و مدیریتی حل کنند، تاکید کرد: ایران در این‌ راستا به‌طور کامل با طرف عراقی‌ همکاری خواهد داشت.
«عبداللطیف رشید» رئیس جمهور عراق نیز در این نشست مطبوعاتی با قدردانی از دعوت رئیس جمهوری اسلامی ایران برای سفرش به تهران، گفت: هدف از این سفر تأکید بر روابط تاریخی دو کشور دوست و همسایه و گسترش آن در همه‌ حوزه‌هاست.

رئیس جمهور عراق اضافه کرد: ایران و عراق تاریخ و جغرافیای مشترکی دارند و علاوه بر این شاهد اشتراکات فراوان میان اقوام و قومیت‌ها در دو کشور نیز هستیم و روابط دو طرف، محدود به روابط دولت‌ها نیست.

رشید با اشاره به روابط خوب ایران و عراق در حوزه تجارت، ادامه داد: روابط بین دو کشور، استوار و غیرقابل تغییر است و این امر ناشی از تلاش‌های دوطرف براساس منافع مشترک و با حفظ استقلال است.

رئیس‌جمهور عراق گفت: ملت عراق به وفاداری مشهور است و هیچ‌گاه کمک‌های جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با رژیم‌ دیکتاتوری سابق‌ و پناه‌ دادن به کُردها در جریان حمله شیمیایی به حلبچه را فراموش نخواهیم کرد.

رشید‌ با تاکید بر تقویت روابط تهران-بغداد‌ در تمامی‌ حوزه‌ها‌ برای حل مسائل و مشکلات دو کشور‌، خواستار توجه به حق‌آبه عراق از رودخانه‌های منتهی به دجله و فرات و همکاری ایران و عراق در زمینه مبارزه با تجارت مواد مخدر شد.

رئیس جمهور عراق همچنین‌ با تبریک بهبود روابط ایران و عربستان گفت: ما اعتقاد داریم که این گام باعث تثبیت امنیت در منطقه خواهد شد و به امنیت ملت‌های ما و سایر ملت‌های منطقه کمک خواهد کرد.