آغاز اجرای طرح احداث 4 هزار مگاوات نیروگاه انرژی خورشیدی/ آغاز عملیات افزایش ظرفیت برق تجدیدپذیر از هزار و 100 به 5 هزار و 100 مگاوات

ضمن بازدید ستادی دکتر رئیسی از وزارت نیرو صورت گرفت؛

آغاز اجرای طرح احداث 4 هزار مگاوات نیروگاه انرژی خورشیدی/ آغاز عملیات افزایش ظرفیت برق تجدیدپذیر از هزار و 100 به 5 هزار و 100 مگاوات

اجرای طرح احداث 4 هزار مگاوات نیروگاه انرژی تجدیدپذیر به عنوان بزرگترین قرارداد یکجای ساخت نیروگاه تجدیدپذیر بادی و خورشیدی در غرب آسیا، امروز در حضور رئیس جمهور آغاز شد و قرار است تا پیش از آغاز دوره پیک مصرف سال 1403 به بهره‌برداری برسد.

دکتر سید ابراهیم رئیسی که صبح امروز دوشنبه در قالب فرآیند نظارت ستادی بر دستگاه‌های اجرایی در وزارت نیرو حضور یافته است، ضمن بازدید از نمایشگاه اقدامات و دستاوردهای وزارت نیرو، دستور آغاز اجرای طرح احداث 4 هزار مگاوات نیروگاه انرژی تجدیدپذیر را صادر کرد.

با بهره‌برداری از این پروژه ظرفیت تولید برق از منابع تجدیدپذیر که در ابتدای آغاز به کار دولت مردمی حدود 870 مگاوات بود و در حال حاضر حدود هزار و 119 مگاوات است به بیش از 5 هزار و 119 مگاوات افزایش خواهد یافت.

وزارت نیرو در دولت مردمی برنامه افزایش 10 هزار و 900 مگاوات ظرفیت تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر را دارد.

به موجب طرحی که امروز قرارداد اجرای آن به عنوان بزرگترین قرارداد یکجای ساخت نیروگاه تجدیدپذیر در غرب آسیا در حضور دکتر رئیسی امضا شد، سرمایه‌گذاران 4 شرکت در قالب چهار سبد شامل 2 سبد 1500 مگاواتی و 2 سبد 500 مگاواتی برای احداث 95 نیروگاه خوشیدی و بادی اقدام و در مجموع ظرفیتی بالغ بر 4 هزار مگاوات برق تجدیدپذیر را حداکثر تا زمان پیک برق سال 1403 به شبکه سراسری متصل خواهند کرد.

با توجه به اهتمام دولت و شخص رئیس جمهور نسبت به رفع ناترازی‌های موجود در کشور به ویژه در بخش انرژی، موانع و مشکلات پیش‌روی شرکت‌های حاضر در این طرح از جمله تملک زمین‌ها، نحوه اتصال به شبکه و مشکلات زیست‌محیطی به صورت ویژه بررسی و مرتفع شده است.

در حال حاضر 381 محل برای ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر با ظرفیت حدود 11 هزار مگاوات با محوریت 16 شرکت برق منطقه‌ای در سراسر کشور وجود دارد.

شرکت‌های برق منطقه‌ای استان‌های تهران با 32 درصد، فارس با 10 درصد و سیستان و بلوچستان با 9 درصد از استان‌هایی هستند که بیشترین سهم را در احداث 4 هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی در کشور دارند.

در مراسم امروز همچنین نیروگاه 10 مگاواتی "ساغند" یزد به عنوان بخشی از 260 مگاوات ظرفیت اضافه شده به مجموع تولید برق تجدیدپذیر کشور از ابتدای فعالیت دولت مردمی تاکنون، با دستور دکتر رئیسی به شکل رسمی افتتاح شد.

رئیس جمهور همچنین از نمایشگاهی که به منظور ارائه اقدامات و دستاوردهای این وزارتخانه در سه بخش آب، برق و فاضلاب در دو سال و نیم گذشته برگزار شده بود، بازدید کرد و با توضیحات دست‌اندرکاران این بخش‌ها از جزئیات عملکرد این وزارتخانه مطلع شد.

بر اساس گزارش ارائه شده در دوره پیک مصرف سال 1402 با اجرای برنامه‌های رفع ناترازی، برای اولین بار در تاریخ تولید برق کشور، میزان تامین انرژی صنعت از بخش خانگی پیشی گرفت و 85 درصد انرژی اضافه تولید شده نسبت به 1400، به بخش تولید اختصاص یافت. از ابتدای دولت مردمی تا کنون 8 هزار و 800 مگاوات ظرفیت وارد مدار شده است که نسبت به زمان طی شده از شهریور 1400 یک رکورد محسوب می‌شود.

همچنین بر اساس برنامه تامین آب شرب برای 10 هزار روستا، تا این لحظه عملیات عمرانی آبرسانی به 3 هزار و 640 روستا به اتمام رسیده که دسترسی 86 درصد روستاهای کشور به آب شرب پایدار را تضمین کرده است.

طبق توضیحات ارائه شده در دولت مردمی مدیریت هوشمند آب زیرزمینی به عنوان یکی از مهمترین شاخص‌های پایداری منابع آب، با اتکا به ابزارهای گوناگون نظیر تامین انرژی در دستور کار قرار گرفته و اجازه برداشت غیرمجاز و از بین رفتن عدالت در زمینه استفاده از منابع آب زیرزمینی به هیچ مشترکی داده نمی‌شود.