رئیسی: در قضیه بنزین در آبان 98 کسی که باید پاسخگو باشد شخص آقای روحانی است
3011

رئیسی: در قضیه بنزین در آبان 98 کسی که باید پاسخگو باشد شخص آقای روحانی است

رئیسی با تأکید بر اینکه هیچ فیلترینگی در قوه قضائیه در دوره من انجام نشده، گفت: هیچ روزنامه و رسانه‌ای در زمان من مسدود نشده و این باور من است.

سید ابراهیم رئیسی، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سومین مناظره انتخاباتی که از شبکه یک سیما پخش شد، با بیان اینکه مردم دغدغه‌های بسیاری دارند، گفت: من نشست‌های زیادی با مردم داشته‌ام و از نزدیک در جریان خواسته‌ها و مشکلات قرار دارم و برای مهم‌ترین آن‌ها برنامه دارم.

وی افزود: سه موضوع «اصلاح دولت و مبارزه با فساد»، «حمایت از خانواده‌ها و اقشار محروم» و «جهش تولید» مهم‌ترین مشکلات مردم است.

رئیسی با تأکید بر اینکه ما در دستگاه قضائی برخورد با مفسد کردیم ولی برخورد با فساد زمینه‌اش در دولت است، تصریح کرد: افرادی که به دنبال فساد باشند، جای‌شان در دولت نیست.

وی با بیان این نکته که تمامی قراردادها و عملکرد دولت باید شفاف پیش روی مردم باشد، گفت: شفافیت باعث اعتماد عمومی خواهد شد و من این کار را در آستان قدس و قوه قضائیه انجام داده‌ام و در مدت کوتاهی پس از حضور در قوه قضائیه مسأله حساب‌ها را حل و شفاف کردم.

عضو شورای عالی پول و اعتبار خاطرنشان کرد: ما بانک‌ها را یکی از موانع تولید می‌دانیم و معوقات بانکی باید به طور جدی پیگیری شود و روندهای بانکی اصلاح شود.

وی با اشاره به اینکه نظام هوشمند مالیاتی باید اجرا شود، افزود: مالیات بخش تولید از ۲۵ درصد با شیب ملایم به ۱۰ درصد کاهش یابد.

رئیسی ادامه داد: ضابطه‌ها و مجوزها و نظارت‌های پیشینی باید برطرف شده و به نظارت‌های پسینی تبدیل شود و جز موارد ضروری نیازی به مجوز نباشد.

وی با تأکید بر اینکه تورم ۳۲۰ درصدی در هشت سال اصلاً قابل قبول نیست، گفت: مردم این وضعیت را چگونه تحمل کنند؟ تورم باید به سمت یک رقمی‌شدن حرکت کند.

عضو شورای عالی پول و اعتبار تصریح کرد: مدیریت بازار ارز و رفع وابستگی سفره مردم به قیمت ارز باید به طور جد در دستور کار باشد. نظارت بر بازار باید افزایش یابد و حداقل معاش مردم باید با کارت خرید سه دهک پایین تأمین شود.

وی افزود: ایجاد ۴ میلیون شغل در طول چهارسال شدنی است و با ایجاد جذابیت و هدایت نقدینگی به سمت تولید کاملاً قابل دستیابی است.

رئیسی همچنین در پاسخ به ادعای کذب محسن مهرعلیزاده در خصوص سفر وی به اهواز بر خلاف پروتکل‌های بهداشتی تصریح کرد: ستاد ملی کرونا، ستاد استانی و دانشگاه علوم پزشکی اهواز، برای تجمع خوزستان اجازه صادر کرده بود. من به مردم اهواز و خوزستان بدهکار بودم چون تنها استانی بود که به آن سفر نکرده بودم. شما چرا ناراحتید؟

وی افزود: در عید ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ کارشناسان اعلام کردند که محدودیت ایجاد شود ولی آقای روحانی توجه نکردند، چرا آن موقع حساس نشدید؟ ما که به حرف کارشناسی عمل کردیم.

رئیسی همچنین در واکنش به اقدام عبدالناصر همتی در تحویل اسامی 11 نفر به وی برای پیگرد قضائی، گفت: این اسامی که آقایان اعلام کردند، مردم قضاوت کنند و به این آقایان اطلاع دهند که ما با آنها برخورد کرده‌ایم یا نه؟

وی گفت: درباره این لیستی که آقای همتی به من داده، مردم می‌پرسند اگر قرار بوده بدهند چرا اینجا و بعد از مسئولیت می‌دهند؟ اگر هم نباید می‌داده این چه کاری است؟

رئیسی با افشای این نکته که ما بارها از بانک مرکزی خواستیم لیست ارزهای صادراتی را به ما بدهد، اعلام کرد: ۲۵ میلیارد دلار ارز بوده که ما هرچه پیگیری کردیم ۷ میلیارد دلار را بیشتر اعلام نکردند. بعد هم دولت فهمید که باید خودش مشکل را حل کند و به قوه قضائیه نفرستد!

وی همچنین در واکنش به ادعای کذب همتی در خصوص دیدگاه وی در قبال FATF گفت: درباره FATF از کجا ذهن‌خوانی کردند که نظر من چیست؟ اگر منافع ما در قراردادی تأمین شد ما هیچ مشکلی نداریم وگرنه نمی‌توانیم منافع مردم را به حراج بگذاریم.

عضو شورای عالی پول واعتبار خاطرنشان کرد: از رئیس قبلی بانک مرکزی پرسیدند که منافع برجام چیست، پاسخ داد هیچ! حداقل به مواضع خودتان پایبند باشید!

وی با تأکید بر اینکه اقتدار خارجی، امتداد اقتدار داخلی است، گفت: شما وقتی جوجه کُشی و صف مرغ دارید نمی‌توانید برجام را اجرا کنید. برجام یک قراردادی است که با شروط 9 گانه رهبر انقلاب در کشور تصویب شده و برجام را یک دولت مقتدر می‌تواند اجرا کند.

رئیسی در پاسخ به پرسشی در خصوص سیاست دولت وی در خصوص شیوع کرونا، با بیان اینکه در نظام سلامت دو مشکل وجود دارد، گفت: یکی موضوع تعارض منافع است که در سایر بخش‌ها هم هست و مثلاً مسئول بخش مسکن یا مدارس، خودش پیمانکار یا صاحب مدرسه است. ما باید تعارض منافع را به حداقل برسانیم و دوم، مسأله انحصار است و ما باید دسترسی به پزشک متخصص را در همه نقاط کشور آسان کنیم که کسی برای این کار تا مرکز استان و تهران نیاید.

وی با بیان اینکه در دوران کرونا، بسیاری از کاسبان و مستأجران آسیب دیدند، افزود: مردم باید احساس کنند که دولت برای آسیب‌دیدگان فکر و برنامه دارد، نه برنامه مقطعی مثل وام و کمک معیشتی صرف.

رئیسی تصریح کرد: در حوزه کرونا من معتقدم به‌رغم زحماتی که کشیده شده، جای بررسی وجود دارد. در برخی موارد بی‌تدبیری‌ها خسارت‌هایی به مردم زده که نباید تکرار شود.

وی با طرح این پرسش که نمی‌دانم اگر من نبودم آقایان در جلسه چه می‌خواستند بگویند؛ تأکید کرد: اینجا جای برنامه دادن است؛ چرا از اقبال مردم به بنده ناراحتید؟ اگر شک دارید بروید بین مردم و نظرشان نسبت به خودتان را ببینید و بشنوید.

رئیسی گفت: من از مردم سؤال کرده‌ام، شما هم بروید بپرسید مشکل مردم با دولت چیست که با صندوق قهر کرده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه هیچ روزنامه و رسانه‌ای در زمان من مسدود نشده و این باور من است، ادامه داد: نگاه مردم به بنده این است که حرف غیرصادقانه نمی‌زنم. هیچ فیلتری در قوه قضائیه در دوران من صادر نشده است. من گفتم دسترسی به اینترنت برای همه مردم آسان و بعضاً رایگان باشد و هر کس مقداری مثلاً 50 گیگ اینترنت رایگان داشته باشد.

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر این نکته که مسئول طرح افزایش قیمت بنزین، دولت بود، گفت: آن بخشی که در جلسه سران قوا مطرح شد فقط محل هزینه‌کرد آن بود. برای اینکه بدانند مقصر کیست هم گزارش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی وجود دارد هم مسئولان عالی رتبه قضائی.

وی با تأکید بر اینکه اگر کسی قرار باشد پاسخگو باشد آقای روحانی است، گفت: تمام بازداشتی‌ها هم مدت‌هاست که عفو شده‌اند مگر آن‌هایی که ارتباط خارجی داشته‌اند.

رئیسی با بیان اینکه دولت باید بتواند همه ظرفیت‌های کشور را استفاده کند، گفت: دولت باید قدرت اجماع‌سازی داشته باشد و توان اجرائی قوی داشته باشد. برنامه که وجود دارد، کارنامه مؤید برنامه است و برنامه بدون کارنامه، شعاری بیش نیست.

وی با بیان اینکه مردم بدانند که رئیس جمهور نسبت به همه مردم نگاه یکسان دارد، گفت: شیعه، سنی، معلم، کارگر، کشاورز، همه اقلیم‌ها و گویش‌ها یکسانند و مردم نسبت به او حق دارند و دولت وظیفه دارد.