تصمیمات ستاد هماهنگی اقتصادی برای افزایش تولید در حوزه نفت و گاز با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی

به ریاست آیت‌الله رئیسی صورت گرفت؛

تصمیمات ستاد هماهنگی اقتصادی برای افزایش تولید در حوزه نفت و گاز با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی

ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به منظور افزایش تولید در حوزه نفت و گاز با استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی تصمیماتی اتخاذ کرد.

در این جلسه که یکشنبه شب به ریاست آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی برگزار شد، برنامه وزارت نفت برای تسریع در ایجاد هشت پالایشگاه و پتروپالایشگاه جدید در سواحل جنوبی کشور که توسط بخش خصوصی و با سرمایه‌گذاری بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ در حال اجرا می‌باشد مطرح و مورد موافقت گردید که صندوق توسعه ملی مجاز باشد با استفاده از ظرفیت‌های قانونی خود در تامین مالی این طرح‌ها مشارکت کند.
با اجرای طرح‌های یاد شده که با تکیه بر منابع داخلی اجرا می‌شود ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران به دو برابر میزان کنونی افزایش خواهد یافت.
موضوع تسویه بدهی‌های دولت به صندوق توسعه ملی از طریق واگذاری حق بهره‌برداری از میادین مشترک ایران و کشورهای همسایه به این صندوق با تاکید بر میدان‌های اولویت‌دار مطرح و مقرر شد وزارت نفت تمهیدات لازم را در این زمینه فراهم آورد.
در این جلسه همچنین برنامه وزارت نفت برای ارتقای ظرفیت تولید نفت خام مطرح و مقرر شد با هدف برنامه مذکور افزایش ضریب بازیافت نفت از میادین موجود و نوسازی تجهیزات استخراج متعلق به شرکت ملی نفت ایران است منابع مالی برای سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت تامین گردد. انتظار می‌رود با اجرای این طرح جایگاه ایران در بازار جهانی نفت در سال‌های آینده ارتقا یابد.