بزرگترین کار شهید سلیمانی شکستن هیمنه آمریکا بود

آیت‌الله رئیسی در اجتماع عظیم مردمی سومین سالروز شهادت سردار سلیمانی:

بزرگترین کار شهید سلیمانی شکستن هیمنه آمریکا بود

رئیس جمهور با بیان اینکه مراسم گرامیداشت یاد شهید سلیمانی و شهدای مقاومت و حضور عظیم مردم در این مراسم یک مراسم و یک حضور عادی نیست، اظهار داشت: این مراسم پیامی به همه آزادمردان و آزادزنان عالم است که باید با ایستادگی در مقابل استکبار و ظلم راه را بر ستمگران و مستکبران سد کرد.

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی بعد از ظهر امروز سه‌شنبه در اجتماع عظیم مردمی به مناسبت سومین سالروز شهادت سردار سلیمانی در مصلای بزرگ تهران با گرامیداشت یاد شهدای مقاومت و در رأس آنان شهید سلیمانی به عنوان قهرمانان مبارزه با تروریسم و استکبار جهانی گفت: گرامیداشت یاد شهید سلیمانی تجلیل از همه خوبی‌ها، دلدادگی‌ها و اخلاص و اعلام نفرت و بیزاری از ظلم، استکبار و نظام سلطه است.

رئیس جمهور افزود: این مراسم و حضور عظیم مردم، یک گرامیداشت و حضور عادی نیست، بلکه پیامی به همه آزادمردان و آزادزنان عالم است که باید با ایستادگی و مقاومت در مقابل استکبار و ظلم و ستم راه را بر ستمگران و مستکبران سد کرد.

دکتر رئیسی اظهار داشت: گرامیداشت شهدای مقاومت و به ویژه شهید عزیز ما حاج قاسم سلیمانی، پیامی است به همه ظالمان، ستم‌پیشگان و مستکبران عالم که بدانند رو به افول و نابودی هستند و آنچه در این میدان باقی و ماندنی است، انسان‌های تحول‌خواه، خداخواه، حق‌خواه و عدالت‌خواه هستند.

شهید سلیمانی شخصیتی در قامت جهان اسلام برای آزادی ملت‌ها داشت
رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه شهادت شهید سلیمانی برای ما غم و امید را توأمان به همراه داشت تصریح کرد: از سویی ما بسیار مصیبت‌زده و محزونیم چون یک سردار سرافراز و یک دلداده انقلاب و میهن عزیز اسلامی‌مان را از دست داده‌ایم، اما از سوی دیگر بسیار مفتخر و سربلندیم که شخصیتی نه فقط در قامت ملت ایران بلکه در قامت جهان اسلام که برای آزادی ملت‌ها، اندیشه و عمل داشت، در این مسیر به جایگاه رفیع شهادت رسید.

آیت‌الله رئیسی در ادامه با اشاره به ویژگی‌های برجسته و ماندگار شخصیتی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی افزود: همه انسانها برابر آنچه که در آیات نورانی قرآن و روایات معصومین به آن مکلف‌اند، باید همواره خود را در حال تحول ببینند و اولین ویژگی شهید سلیمانی تحول فردی و شخصی بود. این شهید والامقام در گام اول خودسازی کرد تا بتواند در جامعه اثرگذار باشد، چرا که امکان ندارد فردی در جامعه تاثیرگذار باشد اما راه خودسازی و تقوای الهی را نپیموده باشد.

رئیس جمهور با اشاره به مسئله بسیار مهم خودسازی و تقوای الهی در سیره امام (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: عشق به خدا و اهل بیت(ع) بود که شهید سلیمانی را یک انسان خودساخته‌ پرورش داد.

آیت‌الله رئیسی نکته دوم را مسیر و بستر تحولی انقلاب شکوهمند اسلامی دانست که شهید سلیمانی در آن قرار گرفته بود و گفت: مکتب شهید سلیمانی در راستای مکتب امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای بود که این دو مکتب نیز در امتداد مکتب عاشورای حسینی است.

شهید سلیمانی پرورش یافته نظام جمهوری اسلامی و سند حقانیت این نظام است
دکتر رئیسی با بیان اینکه شهید سلیمانی انسانی سالک و دلداده به خدا بود، لذا شناخت مکتب او بسیار مهم است تا بدانیم جمهوری اسلامی چرخه رویش انسان‌های خودساخته و مجاهد در راه خداست، افزود: این چرخه میرایی و توقف ندارد و شهدای عالیقدر، جانبازان و ایثارگران ما در این چرخه و در این بستر متحول شدند و رویش پیدا کردند.

رئیس جمهور اظهار داشت: شهید سلیمانی هم در مکتب و بستر جمهوری اسلامی که آن را حرم توصیف می‌کرد، پرورش یافته است و هم سند حقانیت این نظام است. بستر انقلاب اسلامی همواره محل رویش انسان‌های فرهیخته، مجاهد و اثرگذار بوده و خواهد بود.

شهید سلیمانی نماد عینی تلاش برای وحدت و همبستگی مذاهب و ملت‌های مختلف در منطقه بود
آیت‌الله رئیسی نکته دیگر تحول در میدان عنوان کرد و با بیان اینکه شهید سلیمانی در این جهت بسیار برجسته بود، تصریح کرد: اقدامات شهید سلیمانی در میدان اقداماتی منحصر به فرد بود؛ ساختارسازی در میدان و رویش نیروهای مقاومت در منطقه از سنی، شیعه، مسلمان، مسیحی، ایزدی، لبنانی، فلسطینی، یمنی، سوری، ایرانی و افغانی از دستاوردهای شاخص او بود.

رئیس جمهور ادامه داد: برای شهید سلیمانی فرقی میان این نیروها وجود نداشت و فقط یک نکته محور بود، آن هم دفع شر و فساد بود. تمام وجود او در ساختن انسان‌ها، ساختارسازی و تربیت نیرو در جبهه مقاومت و ایستادگی نیروهای جوان کنشگر فعال در میدان و جبهه مقاومت صرف شد.

دکتر رئیسی خاطرنشان کرد: برخلاف اینکه بعضی می‌گفتند شهید سلیمانی به دنبال این است که منطقه را شیعه کند یا شیعه‌سازی کند، او به دنبال این بود که ریشه ظلم، فساد و شر را از سر منطقه رفع و دفع کند. از همین رو نیروهای جبهه مقاومت وقتی حرکت، سخن، سیره و سلوک او را دیدند صادقانه و مخلصانه و عاشقانه با او همراهی کردند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه برای شهید سلیمانی بسیار مهم بود که یک انقلابی بماند، گفت: برای او راست و چپ و این‌ گروه و آن جریان سیاسی هیچ اهمیتی نداشت، برای او مردم، دلدادگی به خدا، دفاع از میهن و مردم به معنی وسیع کلمه مهم بود. او شخصیتی عام بود. اگر انقلابی بود، انقلابی بودن خود را در مردم‌دار بودن خود تعریف می‌کرد، لذا همه با او احساس اخوت و برادری و نزدیکی داشتند.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه برجسته‌ترین جلوه این احساس اخوت و نزدیکی را در حضور غیرقابل وصف مردم در مراسم عظیم تشییع پیکر شهید سلیمانی دیدیم، افزود: او حقیقتا هم نماد وحدت و همبستگی بود و هم هست.

بزرگترین کار شهید سلیمانی شکستن هیمنه آمریکا بود
رئیس جمهور با اشاره به اینکه کسانی که در قرن بیستم می‌خواستند انقلابی فکر یا عمل کنند، نام بعضی از انقلابیون دنیا مثل آقای چگوارا را می‌بردند، اما در عصر امام خمینی، امام به عنوان نماد مبارزه با ظلم، استکبار و آزادگی معرفی شد، اظهار داشت: امروز و در قرن بیست و یکم باید با افتخار از شهید سلیمانی به عنوان نماد مبارزه با تروریسم و استکبار یاد کنیم. او آمریکا و طرفداران جریان تروریستی و داعشی را در منطقه شکست داد، اما بزرگترین کار او این بود که هیمنه آمریکا را در دنیا به شکست کشانید.

شهید سلیمانی هویت اسلامی را در ایران و منطقه تثبیت کرد
دکتر رئیسی با بیان اینکه آمریکایی‌ها و استکبار به دنبال هویت‌زدایی از ملت‌ها هستند، می‌خواهند ملت‌ها و جوانان را بی‌دفاع و بی‌سلاح بسازند و هویت مورد نظر خودشان را به ملت‌ها القا کنند، تصریح کرد: شهید سلیمانی شخصیتی بود که هم هویت‌ساز بود و هم احیاگر هویت اسلامی. او نه فقط برای مردم عزیز ایران بلکه برای منطقه هویت ایجاد و آن را تثبیت کرد. او با همه وجود ایستاد که عراقی، سوری، ایرانی، افغانی، یمنی، مسلمان و مسیحی هویت خود را فراموش نکند و بداند آنچه شخصیت و عزت او را رقم می‌زند هویت یک انسان است.

عظمت حضور مردم در مراسم تشییع و گرامیداشت شهید سلیمانی تبلیغات دشمن درباره سست شدن مردم نسبت به ارزش‌های انقلاب را بی‌اثر کرد
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: با وجود اینکه دشمن امروز می‌خواهد با تبلیغات اینگونه القا کند که مردم نسبت به ارزش‌های انقلاب اسلامی سست شده‌اند، دیدیم که در تشییع جنازه شهید سلیمانی در شهرهای عراق و در شهرهای ایران قیامتی برپا شد که صرفا برای آن سال نبود و امروز هم می‌بینید، مزار او چگونه مردم را از سراسر ایران و جهان اسلام به خودش جذب می‌کند. آیا این تبلیغات است یا آن چیزی است که خداوند فرموده کسی که با او معامله کند، خداوند دلها را به او متوجه می‌کند.

رئیس جمهور ، تصریح کرد: شما جلوه‌های هویت انقلابی ملت ایران و دلداگی آنان به انقلاب اسلامی را در تشییع باشکوه شهدای امنیت و ۴۰۰ شهید گمنام دفاع مقدس در سراسر کشور و همچنین حضور باشکوه در مراسم استکبارستیزی ۱۳ آبان و جمعیت عظیم گردآمده در کنار مزار شهید سلیمانی در کرمان ببینید، ملت ایران این سیل خروشان هستند که به نام انقلاب و تجیل از این شهید قهرمان گرد هم آمده‌اند.

روح بلند شهید سلیمانی و دلدادگی یاران جوانش به او تا پیروزی نهایی مقابل دشمنان خواهند ایستاد
دکتر رئیسی خطاب به آمریکا و دشمنان انقلاب اسلامی تاکید کرد: به شما می‌گوییم، همچنانی که دیروز سردار سلیمانی در مقابل زیاده‌خواهی‌ها، ظلم‌ها و استکبار نابحق شما ایستادگی کرد و مقاومت را در منطقه آفرید، امروز هم شهید سلیمانی با آن روح بلند و عشق و دلدادگی جوانانش تا آخر در مقابل شما خواهد ایستاد.

رئیس جمهور با اشاره به وعده انتقام خون شهید سلیمانی از سوی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرمانده نیروی قدس سپاه در روز شهادت حاج قاسم، تصریح کرد: اجازه دهید من هم امروز از زبان شما و همه نیروهای مقاوم و مجاهد در عالم اعلام کنم که ما انتقام خون شهید سلیمانی را از یاد نبرده و نخواهیم برد و بدانند وعده انتقام حتمی است و خواب راحت برای قاتلان و مسببان این جنایت نخواهیم گذاشت.

آیت‌الله رئیسی در ادامه با بیان اینکه دشمنان تصور کردند با این شهادت‌ها، با این ضربه‌ها و جنایت‌ها، می‌توانند حرکت ملت ایران را کند کنند، افزود: زهی خیال باطل، ملت بزرگ ایران راه پیشرفت و تحول را به پیروی از امام و مقتدای تحول‌خواهشان با قوت ادامه خواهد داد و این را بارها اعلام کردیم، شما ملت ایران را علیرغم ادعایتان نشناختید و مکرر در مواجه با این ملت دچار اشتباه محاسباتی شده‌اید. باز هم اعلام می‌کنیم ملت بزرگ ایران را درست بشناسید و با مردم برخی کشورهای دیگر و همینطور نظام جمهوری اسلامی ایران را با نظام‌های معمولی دنیا قیاس نکنید.

رئیس جمهور با اشاره به شکست دشمنان در همه توطئه‌ها و فتنه‌ها علیه ملت ایران اظهار داشت: بعد از ناکامی در جنگ نظامی، جنگ سایبری، رسانه‌ای، سیاسی و اقتصادی علیه ملت ایران به راه انداختید و به مثابه جنگ احزاب همه قدرت‌تان را به میدان آوردید و همه توان و ظرفیت‌تان را بکار گرفتید اما دیدید، ملت بزرگ ایران با الگوی شهید مقاومت حاج قاسم سلیمانی و با گوش دادن به رهنمودهای مقتدای بصیرت‌آفرینمان چگونه شما را ناکام گذاشتند.

جمعیت عظیم مراسم امروز نشان داد دشمن در همه عرصه‌ها مقابل ملت ایران شکست خورده است
دکتر رئیسی گفت: در جنگ سایبری در یک روز تلاش کردید همه پمپ بنزین‌های کشور را از کار بیاندازید تا ملت ایران را با خود همراه کنید، در جنگ رسانه‌ای همه رسانه‌های خود را برای عملیات روانی علیه ملت ایران به خط کردید، در جنگ سیاسی همه ظرفیت‌هایتان در سازمانهای بین‌المللی را علیه ملت ایران بکار گرفتید و در جنگ اقتصادی نیز برای اثرگذاری در بازار طلا و ارز با عددسازی در شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی تلاش کردید اما امروز پیام این جمعیت عظیم و جمعیت‌های مشابه آن در سراسر کشور این است که شما در همه این جنگ‌ها شکست خوردید و بعد از این هم شکست خواهید خورد.

رئیس جمهور تاکید کرد: ملت بزرگ ایران به پیروی از مقتدای بصیرت‌آفرینش امام خامنه‌ای (حفظه‌الله) و با نگاه به سلوک قهرمانمان شهید سلیمانی در عرصه تحقق شعار سال "تولید اشتغال‌آفرین، دانش‌بنیان" با همه وجود تلاش خواهد کرد و در این مسیر هزاران کارخانه و کارگاه تعطیل و نیمه تعطیل را به چرخه تولید بازگردانده است.

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: برغم همه تهدیدها و تحریم‌ها برای توقف کشور، ما در زمینه تجارت و صادرات نفتی و غیرنفتی و همچنین دیگر بخش‌های اقتصادی کشور در حال حرکت و پیشرفتیم و هرگز دچار توقف نخواهیم شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در بدو ورود به این مراسم دختر خانم دهه نودی خطاب به من گفت به خون شهید سلیمانی قسم ما دهه نودی‌ها، دهه هشتادی‌ها و دهه هفتادی‌ها پای کار این نظام و انقلاب هستیم، تصریح کرد: این وظیفه ما مسئولین است که با قدرت و قوت و همچنین با اعتماد به نفس و اتکال به خدای متعال برای حل مشکلات کشور تلاش کنیم و یقین می‌دانیم خون شهید سلیمانی پیروزی را برای ملت به ارمغان آورده و بعد از این نیز پیروزی‌های بسیاری را در پرتو خون شهید سلیمانی خواهیم داشت.

 

خانواده شهید سلیمانی ایشان را متعلق به همه آزادگان جهان می‌دانند و این روحیه از افتخارات این خانواده است

آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تجلیل از روحیه خانواده و بازماندگان شهید سلیمانی در تلاش برای تعلق دادن این شهید والا مقام به همه ملت ایران، بلکه امت اسلامی و همه مردم آزاده جهان گفت: این نگاه و روحیه از افتخارات این خانواده معظم و مکرم است و حمایت، بصیرت و همراهی ملت ایران با آرمان‌های این شهید نیز همواره بوده و بعد از این هم خواهد بود.

رئیس جمهور با اشاره به خیل انبوهی از مقالات، دلنوشته‌ها، کتابها و محتواهای تولید شده در فضای مجازی در طول این سالها در بیان مقام شهید سلیمانی تصریح کرد: همه این ابراز ارادت‌ها گواه یک نکته است که به شهید سلیمانی پیام بدهند، ای شهید بزرگوار ما با تو پیمان و میثاق بسته‌ایم و این پیمان و میثاق گسستنی نیست و تا آخر پای انقلاب، نظام، ولایت و ارزش‌ها ایستاده‌ایم.

دکتر رئیسی در ادامه به سخنان دختر شهید سلیمانی در این مراسم که گفته بود پدرم به آرزویش رسید، اشاره کرد و اظهار داشت: خواسته شهید سلیمانی از ذوات مقدسه معصومین (ع) در تشرفات به عتبات عالیات و آستان بوسی حضرت ثامن الححج علی ابن موسی الرضا (ع) در کنار پیروزی رزمندگان مقاومت، همواره شهادت بود.

 

پیام خون شهید سلیمانی به خدمتگزاران به مردم تلاش برای رفع مشکلات است

رئیس جمهور پیام خون شهید سلیمانی به خدمتگزاران به مردم در سراسر کشور را تلاش برای گره‌گشایی از زندگی مردم و رفع مشکلات آنان عنوان کرد و گفت: شهید سلیمانی عزیز، اینک ما دولتمردان و همه ارادتمندان تو در سراسر کشور که در کسوت خدمتگزاری به مردم هستند با تو میثاق بسته و می‌بندیم که تا آخرین نفس در سنگر دفاع از انقلاب اسلامی و خدمتگزاری مخلصانه به مردم از پای نمی‌نشینیم. این پیام را از حیات و زندگی تو دریافت کردیم و تلاش‌مان این است که با همه وجود در عرصه خدمتگزاری مخلصانه به مردم کوچکترین غفلتی نداشته باشیم و تو هم برای ما در این مسیر دعا کن.

آیت‌الله رئیسی تاکید کرد: یقین بدانید این کشور در حال پیشرفت است، یقین بدانید آینده بسیار روشن‌تر از امروز خواهد بود، یقین بدانید به لطف خدا و با رهنمودهای رهبری، با اتکا به ظرفیت‌های بزرگ این کشور، حضور و مشارکت شما مردم و با خدمتگزاری خالصانه دولت، تمام مشکلات مرتفع و همه گره‌ها باز خواهد شد.

رئیس جمهور در پایان به روح همه شهدای مقاومت درود فرستاد و یاد همه آنان بویژه شهید ابو مهدی المهندس و دیگر یاران و شهدای همراه سردار شهید سلیمانی را گرامی داشت.