لحاظ نکات مدنظر رهبری در سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه، در تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۲

آیت‌الله رئیسی در صحن علنی مجلس تاکید کرد:

لحاظ نکات مدنظر رهبری در سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه، در تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۲

رئیس جمهور اظهار داشت: بسیار مهم است که در لایحه بودجه جهت‌گیری‌ها به سمتی باشد که انضباط مالی بر آن حاکم شود، مدیریت نقدینگی و کاهش تورم مورد توجه قرار گیرد، به رشد اقتصادی منتهی شود و عدالت‌محور باشد؛ موضوعی که همواره مورد توجه عدالتخواهان بوده است.

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی که صبح امروز چهارشنبه به منظور به جا آوردن تشریفات تقدیم لایحه بودجه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، با تبریک ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و همچنین سالروز ولادت امام خمینی (ره) گفت: دولت در سال مالی ۱۴۰۱ توانست با همکاری همه دغدغه‌مندان و دلسوزان و بهره گرفتن از تلاش، اندیشه و همت آنان در دولت، مجلس و همه بخش‌هایی که به نام نظام مقدس جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند، موفقیت‌هایی به دست بیاورد.
رئیس جمهور افزود: بخش اول لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور که مربوط به شرکت‌های دولتی است، مطابق قانون یک ماه زودتر و در ابتدای آبان تقدیم مجلس شورای اسلامی شد تا مجلس فرصت بیشتری برای رسیدگی به بودجه این بخش داشته باشد.
دکتر رئیسی با اشاره به تحویل لایحه بودجه در پنجم دی به مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با توجه به بحث اصلاح آیین‌نامه مجلس درباره دو مرحله‌ای شدن تدوین و تصویب بودجه، بخش تبصره‌ها و احکام پیش از این تقدیم مجلس شده بود و بخش مربوط به جداول نیز امروز به مجلس محترم تقدیم خواهد شد.
رئیس جمهور با بیان اینکه تمام تلاش ما این بود که لایحه بودجه ۱۴۰۲ با سیاست‌های اعلامی مقام معظم رهبری و سیاست‌های برنامه هفتم کاملا تطابق داشته باشد، تصریح کرد: البته مطلع هستید که سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه اواخر شهریور یعنی در میانه زمان تدوین لایحه بودجه به دست ما رسید، اما با این وجود تدوین بودجه ۱۴۰۲ با الهام گرفتن از سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری انجام شد.

قابلیت اجرای حداکثری را در تدوین برنامه هفتم توسعه لحاظ خواهیم کرد
آیت‌الله رئیسی با اشاره به اینکه تدوین سیاست‌های کلی برنامه هفتم در مجمع تشخیص مصلحت نظام یک سال و نیم به طول انجامید و پس از آن در زمان کوتاهی در دفتر مقام معظم رهبری نهایی شد، خاطرنشان کرد: دولت بعد از نهایی شدن لایحه بودجه،‌تمام همت و توان خود را معطوف تدوین برنامه هفتم توسعه کرده‌اند تا این برنامه هر چه زودتر تقدیم مجلس شورای اسلامی شود.
رئیس جمهور با بیان اینکه دولت و مجلس حتما این نکته را مدنظر قرار خواهند داد که برنامه‌های گذشته چقدر اجرایی شده و دلایل اجرایی نشدن بخش‌هایی از این برنامه‌ها چه بوده است، گفت: با توجه به اینکه ارزیابی‌ها حاکی از اجرای ۳۰ تا ۳۵ درصدی برنامه‌های گذشته است، بنای ما بر این خواهد بود که برنامه هفتم به گونه‌ای تدوین شود که به طور کامل اجرایی شود.

نکات مهم مدنظر رهبری در سیاست‌های کلی برنامه هفتم در لایحه بودجه ۱۴۰۲ لحاظ شده است
دکتر رئیسی با اشاره به لحاظ نکات مدنظر مقام معظم رهبری در سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه، در تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۲ افزود: یکی از این نکات مهم جدا کردن احکام دائمی از احکام یکساله بوده تا هم کسب و کارها ثبات بیشتری پیدا کنند و هم مجلس در سال‌های آتی بتواند با سهولت و آسانی بیشتر لایحه بودجه را بررسی کند.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه تلاش دولت این بود که در سال ۱۴۰۱ با کسری بودجه مواجه نشویم، اظهار داشت: باید از مجلس شورای اسلامی به ویژه کمیسیون برنامه و بودجه و سازمان برنامه و بودجه قدردانی کنم که تلاش کردند با کسری بودجه مواجه نشویم. هر چند ممکن است بخش‌هایی در دولت گله‌مند شده باشند، اما تلاش شد با توجه به منابع و در‌آمدهای دولت و ۲۰ درصد صندوق توسعه، امسال کسری بودجه نداشته باشیم که این نکته مهمی است.
آیت‌الله رئیسی در ادامه با اشاره به تورم ۵۹,۳ درصدی در شرایط آغاز به کار دولت سیزدهم تصریح کرد: در شرایط فعلی با تلاش‌های صورت گرفته شاهد کاهش ۱۹ واحدی تورم هستیم، اما حتما باید رفتارهای مالی و تصمیمات و اقدامات منجر به کاهش بیشتر تورم شود. دولت با جدیت انضباط مالی را در راستای کاهش نرخ تورم و بیکاری دنبال می‌کند.

در رفع بیکاری از وعده ایجاد سالیانه ۱ میلیون شغل عقب نیستیم
رئیس جمهور با بیان اینکه در آمار ایجاد اشتغال از وعده‌ای که به مردم داده بودیم، عقب نیستیم، خاطرنشان کرد: در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۰ و در سال ۱۴۰۱ از وعده ایجاد سالیانه یک میلیون شغل عقب نیستیم و نرخ بیکاری کاهش یافته است.
دکتر رئیسی به اقدامات دولت برای اصلاحات اقتصادی اشاره کرد و از افزایش یارانه نقدی، کاهش ضریب جینی، کاهش فاصله طبقاتی و نزدیک شدن به عدالت به عنوان گام‌های مهم برداشته شده در سال ۱۴۰۱ یاد کرد.

تهیه یک بسته جامع اقتصادی برای کاهش تورم، مدیریت نقدینگی و اجرای اصلاحات اقتصادی
رئیس جمهور در عین حال گفت که نفس همکاری مجلس و دولت در اجرای اصلاحات اقتصادی به تنهایی نمی‌تواند مؤثر باشد و نیازمند اقدامات تکمیلی و طراحی یک برنامه و بسته جامع اقتصادی همچون کاهش تورم و مدیریت نقدینگی است تا به نقطه هدف منتهی شود.
آیت‌الله رئیسی با اشاره به اجرایی شدن قانون رتبه‌بندی معلمان پس از ۱۱ سال، به تبیین اقدامات دیگر دولت در پرداخت معوقات اشاره کرد و گفت: در دولت سیزدهم تا کنون ۳۸ هزار میلیارد تومان به عنوان پاداش بازنشستگان لشکری و کشوری پرداخت و به طور متوسط ماهیانه ۱۵ هزار میلیارد تومان هم از اوراق مالی دولت و فاکتورهایی که دولت گذشته هزینه کرده، تسویه شده است.
رئیس جمهور با بیان اینکه اعتماد به دولت در گرو پرداخت و تسویه به موقع این اوراق مالی بوده، تأکید کرد که دولت تمام تلاش خود را کرد تا با وجود مشکلات این کار به موقع انجام شود.
دکتر رئیسی در بخش دیگری از سخنانش از افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان در میانه سال براساس لایحه دولت و مصوبه مجلس و همچنین آغاز اجرای تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری که از تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری و کارهای بر زمین‌مانده بود، به عنوان دیگر اقدامات دولت یاد کرد.

افزایش ۶۶ درصدی درآمدهای مالیاتی با جلوگیری از فرار مالیاتی
رئیس جمهور پیشگیری از فرار مالیاتی و شناسایی مودیان جدید مالیاتی را اقدامی دشوار دانست، اما تأکید کرد که دولت توانست با جلوگیری از فرارهای مالیاتی درآمدهای این حوزه را ۶۶ درصد افزایش دهد و متذکر شد که روند مقابله با فرار مالیاتی با جدیت بیشتری ادامه خواهد داشت.
آیت‌الله رئیسی در ادامه سخنانش به تلاش دولت برای عدم استقراض از بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: در گذشته به دلیل استقراض از بانک مرکزی کسری به سوی این مجموعه رفت و فشار زیادی به بانک مرکزی وارد شد، اما یکی از تأکیدات دولت سیزدهم این بوده که از تنخواه‌گردان بانک مرکزی استفاده نکند.
رئیس جمهور اظهار داشت: در زمان آغاز بکار دولت یکی از موضوعات مهم پرداخت حقوق مرداد سال گذشته بود، اما اکنون به لطف خدا پرداخت حقوق و دستمزدها و پرداخت یارانه به موقع انجام می‌شود و در عین حال تلاش شده است در کسب درآمد و صرف هزینه‌ها انضباط مالی حاکم شود و روند کنترل هزینه‌ها را با جدیت دنبال می‌کنیم.

کنترل خلق نقدینگی از سوی بانک‌ها از رویکردهای مهم بودجه ۱۴۰۲
دکتر رئیسی کنترل و نظارت بر نظام بانکی را از مسایل مهم دانست و افزود: اگر دولت منابع و مصارف خود را کنترل کند، اما بانک‌ها در خلق پول یا افزایش نقدینگی کنترل نشوند، باز مشکل ایجاد می‌شود.
رئیس جمهور ادامه داد: یکی از کارهایی که از ابتدای امسال پیگیری می‌شود و اکنون هم روند پیگیری آن مضاعف شده، مسأله کنترل درآمدها و هزینه‌ها و نظارت بر نظام بانکی است تا از خلق پول و افزایش نقدینگی پیشگیری شود.

جهت‌گیری بودجه برای ایجاد انضباط مالی، مدیریت نقدینگی، کاهش تورم و رشد اقتصادی عدالت‌محور
آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه قانون بودجه مهم‌ترین سند مالی کشور است، رشد با ثبات اقتصادی، عدالت‌محوری و کارآمدسازی نظام حکمرانی را سه رویکرد مهم لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور عنوان کرد.
رئیس جمهور افزود: بسیار مهم است که در لایحه بودجه جهت‌گیری‌ها به سمتی باشد که انضباط مالی بر آن حاکم شود، مدیریت نقدینگی و کاهش تورم مورد توجه قرار گیرد، به رشد اقتصادی منتهی شود و عدالت‌محور باشد؛ موضوعی که همواره مورد توجه عدالتخواهان بوده است.

آغاز به کار صندوق پیشرفت و عدالت در استان‌ها
دکتر رئیسی اصلاح ساختار بودجه را از تأکیدات مقام معظم رهبری و ضرورت جدی کشور دانست و اظهار داشت: در لایحه بودجه ۱۴۰۲ تقویت تولید و اشتغال مورد توجه ویژه قرار گرفته و ۵۴۰ هزار میلیارد تومان به منظور سرمایه‌گذاری شرکت‌های دولتی در اقتصاد کشور و ۳۲۷ هزار میلیارد تومان هم به عنوان بودجه عمرانی دولت پیش‌بینی شده است.
رئیس جمهور با اشاره به خدمات ارائه شده از سوی صندوق پیشرفت و عدالت برای حمایت از تولید و اشتغال اعلام کرد: در لایحه بودجه سال آینده پیش‌بینی شده صندوق پیشرفت و عدالت در تمام استان‌ها ایجاد شود تا منابع آن با نظارت خزانه به اجرای طرح‌های اقتصادی و پروژه‌های نیمه تمام استانی اختصاص یابد که در تمرکززدایی و تفویض اختیار به استان‌ها نقش موثری خواهد داشت.

کاهش ۷ درصدی مالیات واحدهای تولیدی
آیت‌الله رئیسی در ادامه از کاهش ۷ درصدی مالیات واحدهای تولیدی و همچنین کاهش تعرفه گمرکی نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی از ۴ درصد به یک درصد به عنوان مشوق‌های مالیاتی پیش‌بینی شده در لایحه بودجه ۱۴۰۲ به منظور حمایت از تولید و اشتغال یاد کرد.

افزایش ۱۰۰ درصدی حق اولاد و ۵۰ درصدی عائله‌مندی در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده
رئیس جمهور به برنامه‌های دولت برای ارتقای رفاه و معیشت مردم در سال آینده هم اشاره کرد و گفت: در لایحه بودجه ۱۴۰۲ افزایش ۱۰۰ درصدی حق اولاد و افزایش ۵۰ درصدی حق عائله‌مندی به عنوان منابع مورد نیاز برای اجرای قانون حمایت از خانواده پیش‌بینی شده است.
دکتر رئیسی تأمین منابع مورد نیاز برای پرداخت یارانه‌ها از جمله یارانه نان، افزایش متوسط یا میانگین رشد ۲۰ درصد حقوق کارکنان و بازنشستگان، رعایت عدالت از طریق پرداخت‌های پلکانی و همچنین افزایش حداقل حقوق ۷ میلیون تومانی و معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد تا ۷ میلیون تومان را از دیگر محورهای بودجه ۱۴۰۲ عنوان کرد.

پیش‌بینی‌های لازم برای تامین منابع مالی حمایت از ساخت مسکن
رئیس جمهور مسکن را دغدغه مهم مردم و نمایندگان آنها در خانه ملت دانست و گفت: دولت در بودجه سال آینده پیش‌بینی‌های لازم را در جهت تأمین منابع مالی برای حمایت از ساخت مسکن و همچنین تأمین اعتبارات لازم از صندوق توسعه حمل و نقل و جذب تسهیلات خارجی به منظور تأمین و تجهیز ناوگان حمل و نقل ریلی و قطارهای شهری انجام داده است.
موضوع «سلامت» از دیگر محورهای سخنان رئیس جمهور بود که آیت‌الله رئیسی در این باره اظهار داشت: در لایحه بودجه سال آینده برای تأمین یارانه دارو و تجهیزات پزشکی ۶۹ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده و دولت در تلاش است طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع را به صورت کامل اجرایی کند.
رئیس جمهور همچنین گفت که در لایحه بودجه ۱۴۰۲ حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان هم برای پوشش بیمه تکمیلی ایثارگران انقلاب اسلامی در نظر گرفته شده است.

تلاش شده از هزینه‌های غیرضروری و فاقد اولویت جلوگیری شود
دکتر رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با با بیان اینکه در حوزه فرهنگ و آموزش عالی و همچنین مقابله با مشکلات آب و تنش‌های آبی پیش‌بینی‌های خوبی در بودجه سال آینده صورت گرفته است، خاطر نشان کرد: تلاش شده در لایحه بودجه ۱۴۰۲ حتما از هزینه‌های غیرضروری و فاقد اولویت جلوگیری شود و کار به صورت شفاف باشد تا هم مجریان و هم ناظران بتوانند صحت امور و نظارت بر پیشرفت کارها را رصد کنند.
رئیس جمهور رقم کل منابع عمومی دولت در لایحه بودجه سال آینده را نسبت به قانون بودجه امسال و با در نظر گرفتن افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در نیمه سال و همچنین انتقال بخشی از منابع و مصارف تبصره ۱۴ به بودجه عمومی، هزار و ۹۸۴ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.
آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه درآمدهای عمومی لایحه بودجه سال آینده نسبت به بودجه قبلی ۴۰ درصد افزایش داشته و به ۹۷۸ هزار میلیارد تومان رسیده است، افزود: منابع حاصل از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای نیز نسبت به قانون بودجه سال جاری افزایش یافته و اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیز ۳۲۷ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که حدود ۲۶ درصد نسبت به قانون بودجه امسال افزایش نشان می‌دهد.

تلاش کردیم با ایجاد ثبات اقتصادی، فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی قابل پیش‌بینی باشد
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دولت تلاش کرده ایجاد ثبات اقتصادی و بازار را مورد توجه ویژه قرار دهد تا فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی برای کارآفرینان و سرمایه‌گذاران قابل پیش‌بینی باشد، اظهار داشت: یقیناً مجلس برای بررسی بودجه فرصت زیادی اختصاص می‌دهد که پیشاپیش از دقت و دغدغه‌مندی و دلسوزی نمایندگان قدردانی می‌کنم.
دکتر رئیسی گفت: آنچه می‌خواهیم و محصول آنچه در مجلس و شورای نگهبان به تصویب می‌رسد و برای اجرا ابلاغ می‌شود، باید به عدالت اجتماعی و آرامش مردم و ثبات اقتصادی منتهی شده و به رفاه اجتماعی بیانجامد تا مردم احساس کنند که مشکلاتشان کاهش پیدا کرده و دولت و مجلس در صدد گرهگشایی از زندگی آنها هستند.

ملت بصیر ایران با رهنمودهای مقتدای بصیرت‌آفرین خود دشمن را در جنگ ترکیبی مایوس کرد
رئیس جمهور افزود: با همه فتنه‌گری‌هایی که دشمن در این مدت انجام داد و توطئه‌ها و جنگ ترکیبی که در حوزه سیاسی، اقتصادی و روانی به راه انداخت، تا مجامع جهانی را علیه جمهوری اسلامی ایران بسیج کند، امروز ملت بزرگ ایران احساس سربلندی می‌کند که دشمن را ناکام گذاشته است.
آیت‌الله رئیسی اظهار داشت: خداوند را شاکریم که ملت بصیر ما با توجه به رهنمودهای مقتدای بصیرت‌آفرین‌مان دشمن را مأیوس کرد و اینبار نیز دشمنان این ملت همچون گذشته در این توطئه‌ها مفتضح شدند و البته مسئولیت ما در برابر مردم خوب، متدین، مخلص و دلداده به انقلاب مضاعف شده است.

خود را برای رفع مشکلات توانمند می‌دانیم و عمیقا به شعار ما می‌توانیم معتقدیم
رئیس جمهور بر همین اساس خاطر نشان کرد که «همه ارکان نظام باید برای خدمت به مردم همه تلاش خود را بکار گیرند و در جهت رفع مشکلات گام بردارند» و در ادامه متذکر شد: ما خود را برای رفع مشکلات توانمند می‌دانیم و عمیقاً به شعار «ما می‌توانیم» معتقدیم و با همکاری و همدلی و هماهنگی و همگرایی امور را پیش می‌بریم.
دکتر رئیسی در پایان ابراز امیدواری کرد بودجه سال آینده نسبت به بودجه‌های گذشته بهترین بودجه باشد و با اعلام خبر ارائه قریب‌الوقوع لایحه قانون برنامه هفتم توسعه به مجلس، از نمایندگان مردم و همچنین هیئت رئیسه مجلس و اعضای کمیسیون‌های تخصصی بررسی بودجه قدردانی کرد.